Συνταγές


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
φχαριστω σταματια.
βασικα ψαχνω μια σουπερ ντουπερ λιχουδια που να κρατα μερες και να ναι φυσικη οχι εμποριου.
γιατι τωρα που θα ξεκινησουμε ιχνηλασιες και το κοτοπουλο σουβλα θα παει συνεφο!!
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Αν μεσα στο λαδι, πριν το χρησιμοποιησετε, βαζατε να τσιγαριστει λίγο μπεικον? Μετα το αφηνετε να κρυωσει και το χρησιμοποιητε στη ζυμη.
Ετσι και εσεις θα τρωγατε μεζε, και το σκυλι θα επαιρνε μυρωδια!
 




manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
πιο πολυ κοτοπουλο? Μα μετα δε θα ειναι σκληρο και τραγανο και θα θελει ψυγειο. Θα ειναι στυλ κοτοπιτα.
Ενω με το μπεικον παιρνει μυρωδια, και λογικα θα διατηρηται εκτος ψυγειου για μερικες μερες.
 




Baloo

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2011
179
2
12
Κρήτη
Λιχουδιές που μένουν εκτός ψυγείου και έχουν ακαταμάχητη μυρωδιά:

1 φλυτζάνι αλεύρι ολικής άλεσης (ή πίτουρο βρώμης αλεσμένο)
1 κουταλιά μπέικιν πάουντερ
1 κονσέρβα τόνο
2 σκελίδες σκόρδο
λίγο ελαιόλαδο
νερό (όσο χρειαστεί)


Πολτοποιήστε τον τόνο και το σκόρδο και φτιάξτε μία λεία ζύμη με όλα τα υλικά. Φτιάξτε τα μπισκοτάκια όχι όμως πολύ φουσκωτά. Ψήστε τα στο φούρνο στους 180 βαθμούς μέχρι να ροδήσουν και να είναι τραγανά χωρίς υγρασία. Τα σκυλιά μου τα λατρεύουν. Και εγώ τα τρώω (χμ... να το κοιτάξω αυτό)
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Λιχουδιές που μένουν εκτός ψυγείου και έχουν ακαταμάχητη μυρωδιά:

1 φλυτζάνι αλεύρι ολικής άλεσης (ή πίτουρο βρώμης αλεσμένο)
1 κουταλιά μπέικιν πάουντερ
1 κονσέρβα τόνο
2 σκελίδες σκόρδο
λίγο ελαιόλαδο
νερό (όσο χρειαστεί)


Πολτοποιήστε τον τόνο και το σκόρδο και φτιάξτε μία λεία ζύμη με όλα τα υλικά. Φτιάξτε τα μπισκοτάκια όχι όμως πολύ φουσκωτά. Ψήστε τα στο φούρνο στους 180 βαθμούς μέχρι να ροδήσουν και να είναι τραγανά χωρίς υγρασία. Τα σκυλιά μου τα λατρεύουν. Και εγώ τα τρώω (χμ... να το κοιτάξω αυτό)
αφού βάζεις ολικής αναλογικά και μόνο αν η κούπα βγάζει στα 200γρ αλεύρι τότε βάζεις 140 ml νερό κι αν βγει το αλεύρι στα 250 βάζεις 175 ml νερό για να σου βγει ψιλοσφιχτή η ζύμη.
Και μια συμβουλή, επειδή ο τόνος έχει βάρος για να μπορείς να πλάσεις πρώτα τον αδειάζεις στο σουρωτήρι να στραγγίξει (αφού θα βάλεις λάδι στη ζύμη πάρε τόνο σε νερό) και κατόπιν με το πιρούνι διέλυσε τον μέσα στο σουρωτήρι να απλωθεί και να μη μείνουν μεγάλα κομμάτια.
Όσον αφορά το μπέηκινγκ γι' αυτή τη δοσολογία μη βάλεις πάνω από 1 κουταλάκι του γλυκού ρηχό, αν και με το ολικής κι άπαξ θα φάνε και τα σκυλιά καλύτερα να προτιμήσεις ξηρή μαγιά.

Άσχετο: Σούπι κάνεις τρέκινγκ με ή χωρίς τα σκυλιά; Αν ναι για ρίξε κανά πμ με καμιά καλή διαδρομή.
 


Baloo

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2011
179
2
12
Κρήτη
Ο τόνος και το σκόρδο καλό είναι να πολτοποιηθούν στο μπλέντερ για να έχει ομοιομορφία η ζύμη. Τώρα η αναλογία αλεύρι - νερό, πράγματι εξαρτάται και από την ποσότητα αλλά και σπό το είδος του αλευριού. Κάποια αλεύρια χρειάζονται περισσότερο νερό από άλλα, εξαρτάται από τη μάρκα. Εγω έχω δοκιμάσει το μπέικιν γιατί στα μπισκότα που θέλουμε να γίνουν τραγανά βάζουμε μπέικιν (ή αλεύρι που φουσκώνει μόνο του). Η μαγιά είναι καινούρια ιδέα και θα τη δοκιμάσω. Πρέπει μήπως να αφήσω τη ζύμη να φουσκώσει πριν το ψήσιμο;
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Πρέπει μήπως να αφήσω τη ζύμη να φουσκώσει πριν το ψήσιμο;
Αφήνεις τη ζύμη σκεπασμένη με λίγη ζελατίνη ή μια πετσέτα σε μια καρέκλα δίπλα στο φούρνο που προθερμαίνεται περίπου για καμιά ώρα. Αν τη θες πιο αφράτη σαν κούκις στο μισάωρο την ξαναπλάθεις και την αφήνεις πάλι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95