Σύνδρομο αποχώρησης!




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
harryf3 καλημέρα:), θα πω την δική μου εμπειρία.
Τα βέλγικα ποιμ.είναι πολύ έξυπνα, ευαίσθητα, δραστήρια και με πολύ ζωηρή ιδιοσυγκρασία σκυλιά.
Γι'αυτό τον λόγο έχουν ανάγκη απο χαλιναγώγηση και επειδέξιο χειρισμό.
Ένα βέλγικο όταν ''γνωρίζει'' τι πρέπει να κάνει -για να ευχαριστήσει τον ιδιοκτήτη του- είναι το πιο ευτυχισμένο σκυλί του κόσμου.
Βλέπω τον δικό μου ότι όταν βρισκόμαστε σε καταστάσεις ''έκρυθμες'' ηρεμεί απόλυτα όταν του δίνω μια εντολή.
Εκείνη τη στιγμή έχει μια αποστολή, έχει μια δουλιά να κάνει, πως να το πώ -ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ!
Συγκεντρώνεται σε αυτό που του ζητάω και αυτό του δίνει ηρεμία και αυτοπεπίθεση.
Χωρίς την εκπαίδευση πιστεύω θα ήταν απλά ένα παρορμητικό σκυλί με ανεξέλεκτες αντιδράσεις που θα τον γέμιζαν με ανασφάλεια,νευρικότητα και φοβίες.
 
Last edited:


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Καλημερα Tara :)



Καταλαβαινω απολυτα τι εννοεις και ευχαριστω για την αναλυση.
Θελω να αναφερω κατι δικο μου και αν μπορεις να μου πεις αν είναι σχετικο.

Η Ηρα όταν παω να της βαλω το λουρι για να βγουμε βολτα, κανει σαν τρελλη.
Την βαζω λοιπον να καθησει όχι μονο για να μπορεσω να το βαλω αλλά και για να ηρεμησει.
Αν δεν ηρεμησει καπως δεν ξεκιναμε.

Το ιδιο και πριν βγουμε από την οικοδομη.
Την βαζω να κατσει πριν ανοιξω την πορτα αλλά και παλι μολις ανοιξει την εχω για λιγο στο μεινε. Το εμαθε και δεν ορμαει εξω.
Βλεπω ότι βγαινει εξω πολύ πιο ηρεμα από ότι αν πεταγομανταν αμεσως μολις ανοιξει η πορτα.

Αυτό συμβαινει όμως λογω της εντολης ή επειδη καταλαβαινει ότι αν δεν συμμαζευτει δεν θα βγουμε εξω?


Ευχαριστω
Αρης
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Νομίζω ότι το ένα είναι επακόλουθο του άλλου.
Δηλ. ''πάω στην πόρτα και η δουλιά μου σαν Ήρα είναι να κάτσω να περιμένω την εντολή για να βγώ έξω ''.
Αν δεν περιμένει να υπακούσει την εντολή ή ακόμα χειρότερα αν κάνει το δικό της και βγεί έξω θα καταλάβει ότι θα χάσει κάτι που θέλει πολύ.
Νομίζω οτι σιγά σιγά συνδέει το ένα με το άλλο και μαθαίνει ότι το να υπακούει στο κάτσε μπροστά απο την πόρτα-σε μια εντολή-δηλ. θα έχει σαν ανταμοιβή μια χαρούμενη βόλτα μαζί σου.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Το κακό είναι (είναι πραγματι κακό?) ότι για να εκτελεσει πρεπει να υπαρχει καποιου ειδους ανταμοιβη.

Πχ. Αυτό με την βολτα. Εκτελει στα γρηγορα για να τελειωνει και να βγει εξω.
Το κατω το ιδιο. Αν δεν σταματησει να πηδαει πανω μου δεν παμε πουθενα.
Την αφηνω στα κρυα του λουτρου και ξαναπαω σε λιγο.

Εκτελει απιστευτα γρηγορα το κατσε για να της φερω το φαγητο της.

Εκτελει το κατσε καθε φορα στην εκπαιδευση, ακομα και αν δεν δινω σαλαμακι ή λουκανικακι για αρκετη ωρα, γιατι ξερει ότι καποια στιγμη θα το παρει.
Αφου το μυριζει που το εχω στην τσαντα.

Όταν με βλεπει ενθουσιασμενο συνηθως παλι εκτελει γιατι ξερει πως θα πεσουν αγριες αγκαλιες και ας μην υπαρχει σαλαμακι.

Το κατσε από αποσταση σε τυχαια φαση δεν βλεπω να το εκτελει στον αιωνα τον άπαντα.
Αν δεν βλεπει οτι υπαρχει λογος, κινητρο, ανταμοιβη, ξαφνικα κουφαινεται.
Σαν να λει , τι με θελεις να κατσω τωρα στη μεση του πουθενα, για να κανεις την πλάκα σου? Και πού ειναι το σαλαμακι?


Εκτελει αψογα το μεινε με ένα λουκανικο μολις 10 εκατοστα μπροστα στη μυτη της γιατι ξερει πως αν ανοιξει τη στοματάρα της δεν θα το παρει ποτέ.
Ξερει πως σε λιγο θα ακολουθησει το «παρτο».

Καθεται δίπλα στο μπαρμπεκιου με τις τρελές μυρωδιες, γιατι ξερει πως στο τελος θα το παρει το κερασμα.
Δεν γινεται εμεις να ειμαστε με τα κοψιδια και τα τσιπουρα και αυτή να χορταινει με τη μυρωδια.

Αν είναι κατω και της πω μεινε, θα μεινει αν ειμαι κοντα ακινητος ή μεχρι να αποκακρυνθω μερικα μετρα.
Μετα την πιανουν τα υπαρξιακα της και ερχεται κοντα μου.
Το μεινε είναι για μενα πολύ σημαντικο.
Παραδειγμα όταν κανω δουλειες στον κηπο και μπαινω μεσα στον μπαχτσέ, πρεπει να μεινει στη θεση της και όχι να ερθει και να μου τσαλαπατησει τις ντοματες.
Αναγκαζομαι να την δενω δίπλα για να κανω τη δουλεια μου.

Σορρυ, ξεφυγα λιγο από το θεμα.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
...Παραδειγμα όταν κανω δουλειες στον κηπο και μπαινω μεσα στον μπαχτσέ, πρεπει να μεινει στη θεση της και όχι να ερθει και να μου τσαλαπατησει τις ντοματες.
Αναγκαζομαι να την δενω δίπλα για να κανω τη δουλεια μου.

Και αυτό να συνεχίσεις να κάνεις.

Είναι πολύ μικρή ακόμα για να κάτσει στο μείνε τόσή ώρα.

Μπορείς να της έχεις και ένα kennel εκεί, το οποίο θα το έχει σα φωλιά για να είναι και πιο άνετα.

Ναι μεν κοντά σου, αλλά ταυτόχρονα περιορισμένη και ασφαλής :)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Κολλητά με τον μπαχτσέ της εχω περιφραφει εναν χωρο 50 τετραγωνικα και της εχω φτιαξει και ενα ωραιο μεγαλο ξυλινο σπιτακι.
Και ανετα και δροσερα και δίπλα μου.

Οταν βγαινω απο τον μπαχτσέ την βγαζω κι αυτην.

Θα προτιμουσα να περιφραξω τον μπαχτσέ, αλλά στην ουσια εχω δύο μεγαλους μπαχτσέδες σε διαφορετικα σημεια και θα γινοταν το κτημα σαν φρουριο.

Και μπαινοβγαινουμε συνεχεια με τη γυναικα μου οπότε θα επρεπε συνεχεια να ανοιγοκλεινουμε την πορτα των μπαχτσεδων.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Αν δεν βλεπει οτι υπαρχει λογος, κινητρο, ανταμοιβη, ξαφνικα κουφαινεται.
Εκεί μπαίνει η διόρθωση και ως δια μαγείας, ο σκύλος βρίσκει την χαμένη του ακοή. ;)
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
despina να κάνω μια υπόθεση?
πρόσφατα έζησες με τραγικό τρόπο την απώλεια της σκυλίτσας σου, μήπως ο Άδης ζώντας δίπλα σου,βίωσε μαζί σου αυτά τα έντονα συναισθήματα και τα βγάζει σε εσένα με την μορφή της ανασφάλειας και ανησυχίας ?
δυστυχως κ εγω αλλα κ ο Αδης ζησαμε καρε καρε το θανατο της σκυλιτσας μας.εγινε ακριβως εξω απ την περιφραξη του Αδη κ με παρακολουθουσε συνεχως μεσα απ τα καγκελα που ημουν πεσμενη πανω στην Σαλσα κ φωναζα.
δεν θυμαμαι πολλα πραγματα απο εκεινη την ημερα οσων αφορα την συμπεριφορα μου απεναντι στον Αδη διοτι ειχα παθει κριση κ με σηκωσανε με το ζορι πανω απ το σκυλο για να με πανε στο νοσοκομειο...
το μονο που θυμαμαι ηταν οτι ερχοτανε συνεχεια κ με εσπρωχνε με την μουσουδα του κλαιγωντας ισως για να με κανει να σηκωθω.
σιγουρα ο Αδης παντως ειναι ενα σκυλι το ποιο καταλαβαινει απολυτα την ψυχολογια μου,ακομα κ την φωνη μου αν υψωσω οταν μιλαω στο τηλεφωνο,αναστατωνεται κ αν ειναι ξαπλωμενος σηκωνεται κ ερχεται στην αγκαλια μου...
δεν ξερω αν τον εχει επιρεασει τοσο πολυ ο θανατος της Σαλσας κ αντιδραει ετσι....τι να πω...
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Εκεί μπαίνει η διόρθωση και ως δια μαγείας, ο σκύλος βρίσκει την χαμένη του ακοή. ;)
Οταν ειμαστε δίπλα ναι. Με τη διορθωση ξαναακουει.
Απο αποσταση ομως?
Ευτυχως ερχεται σε καθε καλεσμα οσο μακρυα και να ειμαστε.

Δεν θα ειχα αντιρρηση πχ για ηλεκτρονικο κολαρο, αλλά ποιος να μου το δειξει εδω περα? Απο μονος μου μάλλον θα την παλαβωσω τελειως.
Εδω ξερουν μονο το prong και τον πνιχτη κι αυτα τα δουλευουν λαθος.

Και οπως ειπα, το να μεινει σε μια θεση για να μπορεσω να δουλεψω χωρις να την απομονωνω ειναι σημαντικο για μας.
Αν μενει ορθια ή καθιστή ή ξαπλωμενη δεν με νοιαζει. Ετσι κι αλλιως θα ξαπλωσει αν κουραστει.
Αν και πιστευω οτι να μεινει κατω απο την αρχη ειναι το καλυτερο.
Αν αρχισει να αυτοσχεδιαζει θα χαλασει και η εντολη.
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
δυστυχως κ εγω αλλα κ ο Αδης ζησαμε καρε καρε το θανατο της σκυλιτσας μας.εγινε ακριβως εξω απ την περιφραξη του Αδη κ με παρακολουθουσε συνεχως μεσα απ τα καγκελα που ημουν πεσμενη πανω στην Σαλσα κ φωναζα.
δεν θυμαμαι πολλα πραγματα απο εκεινη την ημερα οσων αφορα την συμπεριφορα μου απεναντι στον Αδη διοτι ειχα παθει κριση κ με σηκωσανε με το ζορι πανω απ το σκυλο για να με πανε στο νοσοκομειο...
το μονο που θυμαμαι ηταν οτι ερχοτανε συνεχεια κ με εσπρωχνε με την μουσουδα του κλαιγωντας ισως για να με κανει να σηκωθω.
σιγουρα ο Αδης παντως ειναι ενα σκυλι το ποιο καταλαβαινει απολυτα την ψυχολογια μου,ακομα κ την φωνη μου αν υψωσω οταν μιλαω στο τηλεφωνο,αναστατωνεται κ αν ειναι ξαπλωμενος σηκωνεται κ ερχεται στην αγκαλια μου...
δεν ξερω αν τον εχει επιρεασει τοσο πολυ ο θανατος της Σαλσας κ αντιδραει ετσι....τι να πω...

Δέσποινα παρόλο που είμαι πολύ άπειρη σε σχέση με τα σκυλιά έχω καταλάβει πόσο μας νιώθουν..
Πιστεύω πως ο Άδης σίγουρα έπαθε σοκ, σίγουρα στρεσαρίστηκε πολύ, σίγουρα σε ένιωσε διαφορετική απ ότι σε ήξερε..
Μήπως συνέδεσε την κατάσταση στην οποία σε είδε με την απουσία σου μετά? Αν θυμάμαι καλά είπες ότι πήγες στο νοσοκομείο έπειτα από το περιστατικό.. Μήπως σε αισθάνεται αλλιώς τώρα και φοβάται ότι θα ξαναφύγεις??

Υποθέσεις κάνω όπως καταλαβαίνεις και μπορεί να είναι και άκυρες..
Στον εκπαιδευτή του μίλησες?

Πάντως ο σκύλος μου έτυχε μια φορά να βρίσκεται μπροστά σε έντονο καυγά με τον πατέρα μου και το πόσο στρεσαρίστηκε δεν λέγεται.. Από τότε αν με δει να φωνάζω δυνατά σε άλλον στρεσάρεται..
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
δεν αποκλειεται να ειναι κ αυτο....δεν το ειχα συνδυασει η αληθεια ειναι.
στρεσαρεται με την παραμικρη φωνη παρ ολο που ειναι πολυ δυνατος χαρακτηρας.
εκεινη την ημερα θα πρεπει να επαθε μεγαλο σοκ κ η αληθεια ειναι οτι εκανε παρα πολλες ωρες να με δει αφου εφυγα για το νοσοκομειο.θα πρεπει να τον εσπρωχνα συνεχεια απο κοντα μου διοτι ενιωθα μεγαλη αποστροφη απεναντι του λογω του χαμου της μικρης.πιθανον να το ενιωσε πολυ εντονα αυτο γιατι μετα απο 3-4μερες αποφασισα οτι ηθελα να τον χαιδεψω....
στον εκπαιδευτη του θα μιλησω μια απ αυτες τις μερες.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
δεν ξερω αν τον εχει επιρεασει τοσο πολυ ο θανατος της Σαλσας κ αντιδραει ετσι....τι να πω...
......ο θάνατος της Σάλσα ή η δική σου θλίψη που την νιώθει σαν δική του?
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Εφόσον το σοκ είχε ως συνέπεια την αποστροφή σου απέναντί του νομίζω πως δικαιολογείται ο μικρός σου.. Και αν η ψυχολογική σου κατάσταση δεν είναι ακόμη εντελώς καλά θα το καταλαβαίνει και θα φοβάται, ή μάλλον στρεσάρεται..
Αφού θα μιλήσεις με τον εκπαιδευτή θα μπορέσει να καταλάβει πολλά περισσότερα και θα σε συμβουλέψει για τον τρόπο που θα το ξεπεράσετε..
Καλή δύναμη σου εύχομαι!
 


maltezzzz

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
243
0
βοηθεια!!!!!!οι γειτονες μου κανουν παρατηρησεις γιατι οταν φευγω απο το σπιτι γαυγιζει ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ μεχρι να γυρισω!!!!αυτο το προβλημα το αντιμετωπιζω απο τοτε που πηρα το σκυλακι!!ειναι 5 μηνων τωρα και καποιος εκπεδευτης μου ειπε οτι το προβλημα εχει γινει χρονιο και δυσκολα λυνετε τωρα...να απογοητευτω???επισης οτν βγαινουμε βολτα με γυναει παλι πισω στο σπιτι.εχω δοκιμασει ολες τις κατευθηνσεις σε περιπτωση που απλα δεν του αρεσε το μερος που το πηγαινω,αλλα παλι τα ιδια...οποις ξερει κατι ας βοηθησει!!
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
βοηθεια!!!!!!οι γειτονες μου κανουν παρατηρησεις γιατι οταν φευγω απο το σπιτι γαυγιζει ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ μεχρι να γυρισω!!!!αυτο το προβλημα το αντιμετωπιζω απο τοτε που πηρα το σκυλακι!!ειναι 5 μηνων τωρα και καποιος εκπεδευτης μου ειπε οτι το προβλημα εχει γινει χρονιο και δυσκολα λυνετε τωρα...να απογοητευτω???επισης οτν βγαινουμε βολτα με γυναει παλι πισω στο σπιτι.εχω δοκιμασει ολες τις κατευθηνσεις σε περιπτωση που απλα δεν του αρεσε το μερος που το πηγαινω,αλλα παλι τα ιδια...οποις ξερει κατι ας βοηθησει!!
maltez βάλε το σκυλάκι μέσα στο σπίτι όταν φεύγεις γιατί θα γυρίσεις και θα το βρείς νεκρό απο φόλα μια μέρα.
 






maltezzzz

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
243
0
μεσα το χω το δολιο...αλλα ο απο κατω δεν μπορει να κλεισει ματι!!!δικιο εχει κι αυτος!!!
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Συγγνώμη το σκυλί είναι πέντε μηνών και ο εκπαιδευτής είπε ότι το πρόβλημα έχει γίνει ΧΡΟΝΙΟ? :shock:
απιστευτη παρατηρηση,ουτε που το ειχα δει...ελιωσα στο γελιο:D

οχι με το προβλημα -προς Θεου-,με την συγκεκριμενη φραση.

ισως ηταν "τροπος του λεγειν"...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight