Σύνδρομο αποχώρησης!


maltezzzz

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
243
0
ελα ντε!!!!χρονιο προβλημα μεσα σε 5 μηνες???οποτε να μην απογοητευομαι απο τωρα....
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
ελα ντε!!!!χρονιο προβλημα μεσα σε 5 μηνες???οποτε να μην απογοητευομαι απο τωρα....
χααχχααχαχχααχ...:D

να'στε καλα με κανετε και γελαω σημερα.:p

Maltezzzz υπαρχουν πολλα μελη εδω μεσα που θα σε βοηθησουν στο "χρονιο" προβλημα σου.για ολα υπαρχουν λυσεις...και το συγκεκριμενο δεν ειναι κατι μη αναστρεψιμο.
 


maltezzzz

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
243
0
καμια λυση δεν ακουω μονο σχολια....ρωταω πολυ απλα αν σημαινει κατι το οτι με γυρνει σπιτι...δεν ρωτησα ποιος παει βολτα ποιον...
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
μηπως εχει φοβηθει κατι καποια στιγμη της ζωης του σε καποια βολτα του? και αυτο το εχει συνδεσει,με αποτελεσμα να νιωθει ανασφαλεια?

το σπιτι ειναι ο χωρος του-το μερος του και σιγουρα εκει νιωθει ασφαλεια.ειναι και κουταβι ακομα οποτε λογικο να εχει μεταβατικα σταδια και φοβιες.ομως αλλο αυτο και αλλο το να σε "γυρναει πισω".εχεις παρατητησει κατι στην συμπεριφορα του οταν βγαινει εκτος σπιτιου?

για το γαυγισμα,εκτος του οτι ειναι γνωρισμα πολλων μικροσωμων -αλλα και μεγαλοσωμων- φυλων,ειναι και δειγμα σιγουρα μοναξιας...του λειπεις και ετσι σε "φωναζει"...ισως κανει και καταστροφες,λογο της μοναξιας του και για να σου τραβηξει το ενδιαφερον ή επειδη βαριεται μονο του(καποιες φυλες ειναι πιο ενεργητικες απο αλλες)...πρεπει να εισαι περισσοτερες ωρες μαζι του,ειναι κουταβι και βρισκεται στην πιο κρισιμη ηλικια του...ολα ξεκινουν απο εκει.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
καμια λυση δεν ακουω μονο σχολια....ρωταω πολυ απλα αν σημαινει κατι το οτι με γυρνει σπιτι...δεν ρωτησα ποιος παει βολτα ποιον...
Σημαίνει ότι το σκυλί σου έχει ελλιπή κοινωνικοποίηση, φοβίες και stress τα οποία με την συμπεριφορά σου ενισχύεις. Αν δεν αρχίσεις να αντιμετωπίζεις διαφορετικά το σκύλο (σαν αγελαίο ζώο που χρειάζεται την αγέλη του, την άσκηση, την εκτόνωση, το παιχνίδι με του όμοιους του και όχι την ξούρα στο πισινό για να μην …σκατωνεται) τα προβλήματα συμπεριφοράς του θα καταλήξουν να γίνουν χρόνια (μάλλον αυτό σου είπε ο εκπαιδευτής ;)).

Τελικά συνεχίζεις να δουλεύεις το σκύλο με τη βοήθεια εκπαιδευτή? Αν όχι, σπεύσε, διότι αργά ή γρήγορα θα χρειαστεί ή να δώσεις το σκύλο ή να μετακομίσεις ή να τον θάψεις (οι φόλες πετιουνται και από τις διπλανές ταράτσες).
 


maltezzzz

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
243
0
μηπως εχει φοβηθει κατι καποια στιγμη της ζωης του σε καποια βολτα του? και αυτο το εχει συνδεσει,με αποτελεσμα να νιωθει ανασφαλεια?

το σπιτι ειναι ο χωρος του-το μερος του και σιγουρα εκει νιωθει ασφαλεια.ειναι και κουταβι ακομα οποτε λογικο να εχει μεταβατικα σταδια και φοβιες.ομως αλλο αυτο και αλλο το να σε "γυρναει πισω".εχεις παρατητησει κατι στην συμπεριφορα του οταν βγαινει εκτος σπιτιου?

για το γαυγισμα,εκτος του οτι ειναι γνωρισμα πολλων μικροσωμων -αλλα και μεγαλοσωμων- φυλων,ειναι και δειγμα σιγουρα μοναξιας...του λειπεις και ετσι σε "φωναζει"...ισως κανει και καταστροφες,λογο της μοναξιας του και για να σου τραβηξει το ενδιαφερον ή επειδη βαριεται μονο του(καποιες φυλες ειναι πιο ενεργητικες απο αλλες)...πρεπει να εισαι περισσοτερες ωρες μαζι του,ειναι κουταβι και βρισκεται στην πιο κρισιμη ηλικια του...ολα ξεκινουν απο εκει.
περναω πολλες ωρες μαζι του απο τοτε που πηρα το κουταβι οποτε δεν νομιζω το προβλημα να ειναι απο αυτο...οσο για τη βολτα δεν εχει τρομαξει ποτε απο οσο θυμαμαι,και θυμαμαι καλα γιατι δεν ειναι και πολυς καιρος που αρχισε τις βολτες..τι να πω...πρωτη φορα βλεπω σκυλο που δεν θελει να παει βολτα!!!μηπως φταιει το οτι τον αφηνω να τρεξει ελευθερο βγαζοντας του το λουρι οταν μπαινουμε στην εισοδο της πολυκατοικιας μεχρι να ανεβουμε στο σπιτι και του καλαρεσε???
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
επειδη πεταω για Κρητη...θα σε αφησω στα χερια του φορουμ και οταν εχω την δυνατοτητα διαδυκτιου θα διαβασω την εξελιξη του θεματος σου και οπου μπορω θα σε βοηθησω.
εξ'αλλου υπαρχουν πολλα μελη εδω μεσα,που μπορουν να σε βοηθησουν πραγματικα.

καλη συνεχεια!:)
 


maltezzzz

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
243
0
Σημαίνει ότι το σκυλί σου έχει ελλιπή κοινωνικοποίηση, φοβίες και stress τα οποία με την συμπεριφορά σου ενισχύεις. Αν δεν αρχίσεις να αντιμετωπίζεις διαφορετικά το σκύλο (σαν αγελαίο ζώο που χρειάζεται την αγέλη του, την άσκηση, την εκτόνωση, το παιχνίδι με του όμοιους του και όχι την ξούρα στο πισινό για να μην …σκατωνεται) τα προβλήματα συμπεριφοράς του θα καταλήξουν να γίνουν χρόνια (μάλλον αυτό σου είπε ο εκπαιδευτής ;)).

Τελικά συνεχίζεις να δουλεύεις το σκύλο με τη βοήθεια εκπαιδευτή? Αν όχι, σπεύσε, διότι αργά ή γρήγορα θα χρειαστεί ή να δώσεις το σκύλο ή να μετακομίσεις ή να τον θάψεις (οι φόλες πετιουνται και από τις διπλανές ταράτσες).
το σκυλι ερχεται συνεχεια σε επαφη με αλλα σκυλια ειτε φιλων που τα φερνουν στο σπιτι μου ειτε αδεσποτα που παρακινω τον σκυλο μου να παει κοντα ωστε να μην τα φοβαται!!!ποτε ομως δεν το κανω με το ζορι ε!!εχεις κολλησει με την "ξουρα"...εχεις ιδεα ποση τριχα κουβαλανε τα μαλτεζ πανω τους??τεσπα αυτο δεν ειναι το προβλημα,κακως το συζηταμε..
 


maltezzzz

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
243
0
επειδη πεταω για Κρητη...θα σε αφησω στα χερια του φορουμ και οταν εχω την δυνατοτητα διαδυκτιου θα διαβασω την εξελιξη του θεματος σου και οπου μπορω θα σε βοηθησω.
εξ'αλλου υπαρχουν πολλα μελη εδω μεσα,που μπορουν να σε βοηθησουν πραγματικα.

καλη συνεχεια!:)
ευχαριστω πολυ καλο ταξιδι!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
το σκυλι ερχεται συνεχεια σε επαφη με αλλα σκυλια ειτε φιλων που τα φερνουν στο σπιτι μου ειτε αδεσποτα που παρακινω τον σκυλο μου να παει κοντα ωστε να μην τα φοβαται!!!ποτε ομως δεν το κανω με το ζορι ε!!εχεις κολλησει με την "ξουρα"...εχεις ιδεα ποση τριχα κουβαλανε τα μαλτεζ πανω τους??τεσπα αυτο δεν ειναι το προβλημα,κακως το συζηταμε..
Δεν σου έγραψα μόνο αυτό, αν και δεν σου κρύβω ότι με πιάνει αγανάκτηση όταν ιδιοκτήτες σκύλων δεν επιτρέπουν στα ζώα τους να είναι ζώα, να λερωθούν, να βραχούν, να λασπωθούν, ακομα και να σκατωθούν και τα έχουν με τις brazilian αποτριχώσεις, τα σκυλόρουχα, τα σκυλοπάπουτσα και τα μωρομαντηλα κάθε τρεις και λίγο για καθαρισμό "πωπού- πιπιού- πατουσακίων".

Από την μέχρι στιγμής εμπειρία μου, έχω διαπιστώσει πως η αιτία των περισσότερων προβλημάτων που αντιμετωπίζουν αυτοί οι άνθρωποι στην συμβίωση με τα σκυλιά τους είναι ο ανθρωπομορφισμός των ζώων τους.

Παρόλα αυτά, το δικό σου πρόβλημα είναι πιο σύνθετο και τους λόγους στους εξήγησα στην παραπάνω δημοσίευση μου (ελλιπής κοινωνικοποίηση, πιθανες φοβίες, ισως έλλειψη εκτόνωσης, σύνδρομο stress αποχωρισμού), αλλα δυστυχως προτίμησες να σταθεις μόνο στην «ξουρα» και να προσπεράσεις τα υπόλοιπα. ;)

Απευθύνσου σε εκπαιδευτή το συντομότερο διότι τα προβληματα που αντιμετωπίζεις θα οξυνθούν με το καιρό και αργά ή γρήγορα θα φτάσεις σε αδιέξοδο.

:)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Εγω απορω που το σκυλι γαυγιζει ασταματητα όταν μενει μονο του.
Εφοσον εσυ λειπεις όταν είναι μονο του, δεν μπορεις να ξερεις ότι γαυγιζει οντως ασταματητα.

Πιθανοτατα ο από κατω υπερβαλλει. Εάν όμως οντως είναι αυτή η κατασταση, τοτε κατι φταιει. Ανία ή φοβος ή δεν ξερω τι.

Μπορει ο από κατω όταν το σκυλι αρχιζει να γαυγιζει, να χτυπαει με μια σκουπα το ταβανι ή με κατι μεταλλικο το καλοριφερ και αυτό να επιτεινει το γαυγισμα. Ο σκυλος φοβαται και μετα δεν σταματαει με τιποτα.
Δεν ξερεις τι συμβαινει οσο λειπεις.

Εάν ο εκπαιδευτης λεει από τωρα ότι το συνεχές γαυγισμα δυσκολα θα σταματησει από δω και περα…….τότε κολάρο αντι-γάβ ή πιθανον εκπαιδευση σε crate.
Δεν θα παθει τιποτε με το κολαρο αρκει να επιλεγεί το σωστο για το συγκεκριμενο σκυλακι.

Μερικες φορες η πινσερινα μου επιμενει να γυρισει σπιτι ενώ κανουμε βολτα.
Μερικες φορες κατι φανερα την φοβισε στον δρομο, άλλοτε κρυωνει (χειμωνα φυσικα), άλλοτε βαριεται ή είναι ηδη κουρασμενη από παιχνίδι με την κορη μου και θελει να παει σπιτι να κοιμηθει.

@ Rottie.
Κατερινα, συμφωνω απολυτα με ολες τις τοποθετησεις σου εκτος απο τα σκυλόρουχα.
Η πινσερινα μας τον χειμωνα, αν βγει εξω «γυμνη» τρεμει σαν κομπρεσέρ, μαζευεται, ακινητοποιειται και μας κοιταει στα ματια με κλαμενο υφος.
Μερικα σκυλακια δεν το αντεχουν το κρυο. Της βαζουμε ένα ζεστο μπουφανακι και μετα είναι έτοιμη για όλα.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Και κατι ακομα.

Το σκυλι επειδη μενει μονο του για ωρες, πιθανον αναλαμβανει καποια καθήκοντα φυλαξης, από ενστικτο ή και για να σκοτωσει την ανία του.

Με κάθε ηχο μπορει να ενεργοποιειται αυτή η «φυλαξη». Ανοιγουν πορτες, κινειται το ανανσερ, πεταγονται διαφημιστικα φυλλαδια κατω από πορτες, χτυπανε θυροτηλεφωνα, χτυπαει η καθαριστρια την πορτα με την σφουγγαρίστρα, οτιδηποτε.

Ο περιορισμο σε crate με παιχνιδια και κονγκ μεσα πιστευω θα βοηθησει.
 


maltezzzz

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
243
0
Και κατι ακομα.

Το σκυλι επειδη μενει μονο του για ωρες, πιθανον αναλαμβανει καποια καθήκοντα φυλαξης, από ενστικτο ή και για να σκοτωσει την ανία του.

Με κάθε ηχο μπορει να ενεργοποιειται αυτή η «φυλαξη». Ανοιγουν πορτες, κινειται το ανανσερ, πεταγονται διαφημιστικα φυλλαδια κατω από πορτες, χτυπανε θυροτηλεφωνα, χτυπαει η καθαριστρια την πορτα με την σφουγγαρίστρα, οτιδηποτε.

Ο περιορισμο σε crate με παιχνιδια και κονγκ μεσα πιστευω θα βοηθησει.
ενημερωτικα το σκυλι ειναι μια χαρα τωρα... μιλησα με εναν εκπαιδευτη ο οποιος μου εδωσε συμβουλες για να το εκπαιδευσω μονη και να μην χρειαστει να δωσω τα ευρω μου:eek:πολυ τιμιος ανθρωπος,ουτε που με ηξερε!!ε λοιπον εκανα οτι μου ειπε και το προβλημα εγινε παρελθον!!απιστευτο μου φαινεται!!οχι τοσο που συνηλθε το σκυλι αλλα που το εκανα μονη μου!!!με 2 ωρες που εκανα τηλε-μαθημα με τον εκπαιδευτη το προβλημα παει!!!βεβαια ακομη κανει παραπονα ο ηλιθιος γειτονας γιατι εννοειται οτι το σκυλι γαβγιζει ακομα οταν λειπω(πολυ λιγο)λογικο ειναι ομως μπορει κατι να ακουει απ εξω..απο τις 6 ωρες που λειπω θα γαβγισει και 10 λεπτα φυσιολογικο ειναι!!!αλλα αυτος εκει.......να κανει την παρατηρηση του καθημερινα...και οχι σε μενα αλλα στην διαχειρηστρια...μα ειναι κατι ανθρωποι ρε παιδι μου ελεος!!!και να φανταστειτε οτι και ο ιδιος του ειχε σκυλια καποτε!!:eek:με επιασε παραλυριμα(δεν ξερω πως γραφεται:rolleyes:)τωρα αλλα με εχει πριξει πια ο βλαμενος!!κατα κοινη ομολογια απο ολους τους κατοικους της πολυκατοικιας το σκυλακι ουτε που το ακουνε κι αν το ακουσουνε ειναι οπως ακουει κανεις ενα σκυλι απ εξω...ποσο δυνατος και ενοχλητικος μπορει να ειναι αυτος ο θορυβος!!
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
κάμερα έχεις; αν ναι δεν δοκιμάζεις να καταγράψεις τι συμβαίνει όταν λείπεις; Όσο προλάβει, έστω και 1 ώρα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.660
19.891
Εγώ πάλι, επειδή μου έλεγαν ότι γαβγίζει πολύ όταν λείπω, φρόντισα να τον ηχογραφώ με ένα δημοσιογραφικό μαγνητοφωνάκι. Μέχρι και 17 ώρες εγγραφή για αρκετό καιρό και το άκουγα παρακαλώ σε real time, για να διαπιστώσω ότι τελικά δεν είναι τόσο φωνακλάς όσο μου έλεγαν. Ξέρετε αυτό το ελληνικό, που κάνουμε την τρίχα, τριχιά... Μόνο βέβαια που ουρλιάζει ο άτιμος κάθε φορά που περνάει οτιδήποτε σειρηνοειδές σε λειτουργία. Τουλάχιστον τώρα ξέρω και αγριοκοιτάω και όποιον πάει να με "κοροιδέψει" :cool:
 


kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
@ Rottie.
Κατερινα, συμφωνω απολυτα με ολες τις τοποθετησεις σου εκτος απο τα σκυλόρουχα.
Η πινσερινα μας τον χειμωνα, αν βγει εξω «γυμνη» τρεμει σαν κομπρεσέρ, μαζευεται, ακινητοποιειται και μας κοιταει στα ματια με κλαμενο υφος.
Μερικα σκυλακια δεν το αντεχουν το κρυο. Της βαζουμε ένα ζεστο μπουφανακι και μετα είναι έτοιμη για όλα.
Και ο δικός μας κρυώνει πάαααρα πολύ. Οπότε τη γκαρνταρόμπα με τα πουλοβεράκια την έχουμε!
 


maltezzzz

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
243
0
πρεπει να το ηχογραφισω οντως...αν και αυτος ο ψυχοπαθης λεει οτι καθεται και γραφει σε χαρτι ποιες ωρες και για ποση ωρα γαυγιζει...δεν εχει δουλεια να κανει και ασχολειται με αυτο!!εχει ξεφυγει ο τυπος!εντωμεταξυ η κυρια που τον προσεχει(γιατι εχει καποιο προβλημα υγειας)και που μενει εκει εσωκλειστη,ερχεται και στο δικο μου σπιτι για να καθαρισει και μου λεει οτι δεν ακουγεται πολυ:confused:αντε βγαλε ακρη!!!τελοσπαντων με ενημερωσε οτι το δωματιο που κοιμαται ο κυριος ειναι ακριβως κατω απο το δωματιο που αφηνω το σκυλι οταν φευγω,οποτε και γω στο εξης θα το αφηνω σε αλλο δωματιο.τι να κανω??καταννοω οτι ειναι αρρωστος και απο τα πολλα χαπια που παιρνει κοιμαται πολλες ωρες αλλα απο οτι καταλαβα ειναι και λιγο υπερβολικος-εως πολυ;)δεν γινεται κανεις να μην το ακουει και μονο αυτος να παραπονιεται..εχει ρανταρ:confused::confused:
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Κατέβασε το Audacity (τσάμπα είναι και νόμιμο πρόγραμμα), εγκατάστησέ το στον υπολογιστή σου και βάλτο να γράφει από την ώρα που θα φύγεις μέχρι να γυρίσεις. Μετά κοίταξε αν έχει καταγράψει κάτι. Είναι απλούστατο διότι το πρόγραμμα μπορεί να καταγράφει για ώρες. Επίσης νομίζω ότι μπορεί να σου πει πότε ακριβώς ξεκινά το γαύγισμα, αν και ξεκίνα να το παίζεις από την ώρα που θα έρθεις ενώ συνεχίζεις την κανονική ζωή σου στο σπίτι.
 


maltezzzz

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
243
0
Κατέβασε το Audacity (τσάμπα είναι και νόμιμο πρόγραμμα), εγκατάστησέ το στον υπολογιστή σου και βάλτο να γράφει από την ώρα που θα φύγεις μέχρι να γυρίσεις. Μετά κοίταξε αν έχει καταγράψει κάτι. Είναι απλούστατο διότι το πρόγραμμα μπορεί να καταγράφει για ώρες. Επίσης νομίζω ότι μπορεί να σου πει πότε ακριβώς ξεκινά το γαύγισμα, αν και ξεκίνα να το παίζεις από την ώρα που θα έρθεις ενώ συνεχίζεις την κανονική ζωή σου στο σπίτι.
ευχαριστω για την πληροφορια!!θα το κανω κι αυτο να δω τι γινεται!