ΤΡΟΦΗ ΤΥΠΟΥ BARF


τακις

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
47
2
Kαλησπερα εδω κα 2 χρονια ταιζω barf ετοιμη το γερμανικο ποιμενικο 31 κιλων θυληκο που εχω.Αυτο που εχω ανακαλυψει τελευταια ειναι οτι μεσα στην τροφη υπαρχει μεγαλο ποσοστο σε υπολειματα κρεατων και επιοσης ασχημη μυρωδια.Δεν θελω να φτιαχνω μονος μου καθως δεν εχω το χρονο και τη δυνατοτητα, ετσι λοιπον ψαχνω για μια τροφη που να βασιζεται στην ωμοφαγια αλλα με καποιες πιστοποιησεις και σε οχι νωπη μορφη.Εχω βρει αυτες http://www.aspiritpetfood.com/web/en/ https://www.k9natural.co.nz/dog-food-range/ εχει κανεις δοκιμασει τις συγκεκριμενες η κατι αντιστοιχο ? καθε σχολιο δεκτο, ευχαριστω.
 


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Kαλησπερα εδω κα 2 χρονια ταιζω barf ετοιμη το γερμανικο ποιμενικο 31 κιλων θυληκο που εχω.Αυτο που εχω ανακαλυψει τελευταια ειναι οτι μεσα στην τροφη υπαρχει μεγαλο ποσοστο σε υπολειματα κρεατων και επιοσης ασχημη μυρωδια.Δεν θελω να φτιαχνω μονος μου καθως δεν εχω το χρονο και τη δυνατοτητα, ετσι λοιπον ψαχνω για μια τροφη που να βασιζεται στην ωμοφαγια αλλα με καποιες πιστοποιησεις και σε οχι νωπη μορφη.Εχω βρει αυτες http://www.aspiritpetfood.com/web/en/ https://www.k9natural.co.nz/dog-food-range/ εχει κανεις δοκιμασει τις συγκεκριμενες η κατι αντιστοιχο ? καθε σχολιο δεκτο, ευχαριστω.
Καλησπέρα Τάκη , από ποια εταιρεία παίρνεις barf ?? Εγώ ψωνίζω από voldog κ είμαι πολύ ευχαριστημένος , σχετικά με τις τροφές που παρέθεσες , θεωρώ πως είναι καλά project , ειδικά το πρώτο , αλλά κ πάλι θεωρώ πως είναι ξηρά τροφή , αν έχει δοκιμάσει κάποιος θα είναι καλό να μας αναφέρει την εμπειρία του .
 
  • Like
Reactions: Taitienitsa




ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
απο voldog παιρνω κι εγω
Περίεργο μου φαίνεται , μίλησες μαζί τους ; Ποια ετικέτα παίρνεις την premium την ακριβή ;; Εγώ ουδέποτε είχα πρόβλημα με οσμή κ κάτι περίεργο στην εμφάνιση .
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


τακις

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
47
2
την φθηνη παιρνω αλλα το θεμα ειναι οτι αυτο μου εχει συμβει και με αλλες μαρκες κατα καιρους , οποτε γιαυτο σκεφτομαι να παω σε κατι πιο εγγυημενο και ελεγμενο εκτος βεβαια απο ξηρα τροφη.
 


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Δεν ξέρω αν αλλαζει τόσο πολύ η ποιότητα στις 2 ετικέτες , σίγουρα είναι πολύ πιο ακριβή η plus , αλλά πραγματικά δεν έχω το παραμικρό θέμα , εάν δεν έχεις πρόβλημα με το κόστος , δοκίμασε το κ θα το διαπιστώσεις . Καλή έρευνα , εύχομαι να βρεις αυτό που θέλεις !!
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Καλημέρα σας ! Τάιζα τον μικρό acana puppy and junior . Του είχε κάτσει πάρα πολύ καλά , αλλά έφαγα εγώ την πετριά (πολύ κακώς) να τον πάω σε orijen . Δεν του έκατσε καθόλου καλά , με πολλά κόπρανα , ενώ έκανα σταδιακή μετάβαση , και τρελή πτώση τρίχας . Αυτό κράτησε ένα μήνα περίπου , τόσο έκανα υπομονή μετά την μετάβαση .Πήγαινε όλο προς το χειρότερο . Όποτε ξαναγύρισα σε acana . Τα κόπρανα βελτιώθηκαν από τις πρώτες μέρες , η τρίχα έχει βελτιωθεί αρκετά , όχι όπως πριν .
Το θέμα μου είναι ότι , σκέφτομαι να τον πάω σε barf , έτοιμη , από voldog(μάλλον) . Αλλά επειδή ήδη σε διάστημα 3 μηνών τον έχω αλλάξει 2 τροφές αναρωτιεμαι αν είναι κακό να τον πάω σε τελείως άλλη διατροφή αυτή την στιγμή . Μην στείλω το στομάχι του ! Όποτε επειδή σε λίγες μέρες τελειώνει το τσουβάλι , να ξαναπάρω acana ή να πάω σε barf ?

p.s Είναι 5,5 μηνών 16-17 κιλά .
 


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Καλημέρα σας ! Τάιζα τον μικρό acana puppy and junior . Του είχε κάτσει πάρα πολύ καλά , αλλά έφαγα εγώ την πετριά (πολύ κακώς) να τον πάω σε orijen . Δεν του έκατσε καθόλου καλά , με πολλά κόπρανα , ενώ έκανα σταδιακή μετάβαση , και τρελή πτώση τρίχας . Αυτό κράτησε ένα μήνα περίπου , τόσο έκανα υπομονή μετά την μετάβαση .Πήγαινε όλο προς το χειρότερο . Όποτε ξαναγύρισα σε acana . Τα κόπρανα βελτιώθηκαν από τις πρώτες μέρες , η τρίχα έχει βελτιωθεί αρκετά , όχι όπως πριν .
Το θέμα μου είναι ότι , σκέφτομαι να τον πάω σε barf , έτοιμη , από voldog(μάλλον) . Αλλά επειδή ήδη σε διάστημα 3 μηνών τον έχω αλλάξει 2 τροφές αναρωτιεμαι αν είναι κακό να τον πάω σε τελείως άλλη διατροφή αυτή την στιγμή . Μην στείλω το στομάχι του ! Όποτε επειδή σε λίγες μέρες τελειώνει το τσουβάλι , να ξαναπάρω acana ή να πάω σε barf ?

p.s Είναι 5,5 μηνών 16-17 κιλά .
Καλημέρα !!! Πολύ σοφή η απόφαση της επιλογής σου !!! Θα διαπιστώσεις μέσα σε λίγο καιρό τα πλεονεκτήματα της barf!! Σαν πελάτης της voldog , θα σου έλεγα πως είμαι απόλυτα ευχαριστημένος (στην premium ετικέτα chicken meal plus) Εγώ την ξεκίνησα από κουτάβι 3,5 μηνών , μόλις το έφερα Ελλάδα και άρχισα κατευθείαν , απλά θα σου πρότεινα για τον πρώτο μήνα , να δώσεις μόνο κοτόπουλο κ σταδιακά να προσθέσεις κόκκινα κρέατα , θα σου τα πουν κ από την εταιρεία με λεπτομέρειες (δοσολογίες κτλ) , όποτε καρφί σε barf κ μην σε αγχώνει τίποτα !!!
 
  • Like
Reactions: Taitienitsa


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Καλημέρα !!! Πολύ σοφή η απόφαση της επιλογής σου !!! Θα διαπιστώσεις μέσα σε λίγο καιρό τα πλεονεκτήματα της barf!! Σαν πελάτης της voldog , θα σου έλεγα πως είμαι απόλυτα ευχαριστημένος (στην premium ετικέτα chicken meal plus) Εγώ την ξεκίνησα από κουτάβι 3,5 μηνών , μόλις το έφερα Ελλάδα και άρχισα κατευθείαν , απλά θα σου πρότεινα για τον πρώτο μήνα , να δώσεις μόνο κοτόπουλο κ σταδιακά να προσθέσεις κόκκινα κρέατα , θα σου τα πουν κ από την εταιρεία με λεπτομέρειες (δοσολογίες κτλ) , όποτε καρφί σε barf κ μην σε αγχώνει τίποτα !!!
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση . Έκανα μια επικοινωνία με την εταιρία κ μου είπαν ακριβώς αυτή την ετικέτα που αναφέρεις κ εσυ ...
 
  • Like
Reactions: ripper2.1


Stella Thessaloniki

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2016
143
89
49
Καλημέρα!
Μια και αρχάρια στη barf ακόμα, να κάνω μια παρένθεση και να ρωτήσω λίγο τι παίζει με την αποτοξίνωση ??

Έψαξα στο φόρουμ αλλά δεν έβγαλα άκρη. Τελικά τι είναι καλό, 1 φορά την εβδομάδα νηστεία, κάθε 10 μέρες παράλειψη ενός από τα 2 γεύματα όπως μου είπε ένας φίλος παράγωγος barf ή οποτε ο σκύλος νοιώσει την ανάγκη θα το κάνει μόνος του ???
 


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Καλημέρα , εμένα από την εταιρεία μου έχουν πει , μόλις κλείσει ο σκυλος ένα χρόνο , να του κάνω νηστεία μια φορά την εβδομάδα , εγώ προσωπικά θα ξεκινήσω από τον άλλο μήνα (13 μηνών ) μια φορά στις 10 μέρες κ θα δω πως θα πάει !!
 
  • Like
Reactions: Stella Thessaloniki


Stella Thessaloniki

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2016
143
89
49
Καλημέρα , εμένα από την εταιρεία μου έχουν πει , μόλις κλείσει ο σκυλος ένα χρόνο , να του κάνω νηστεία μια φορά την εβδομάδα , εγώ προσωπικά θα ξεκινήσω από τον άλλο μήνα (13 μηνών ) μια φορά στις 10 μέρες κ θα δω πως θα πάει !!
Εγώ προς το παρών του δίνω και κροκέτες acana για να κάνω σταδιακά την μετάβαση σε barf...

Βλάντ 10 μηνών οπότε μάλλον την αποτοξίνωση της 1 φοράς την εβδομάδα θα την καθυστερήσω και εγώ λίγο μια και είναι στην full ανάπτυξη τώρα.
Σε ευχαριστώ!
 
  • Like
Reactions: ripper2.1


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Δεν γίνεται σταδιακή αλλαγή, θεωρητικά, από ξηρά σε barf. Δεν γίνεται (πάντα θεωρητικά) να αναμίξεις ξηρά με ωμό γιατί έχουν διαφορετικές χρόνους χώνεψης που σημαινειθοτι θα γίνει το στομάχι του σκύλου τρακτέρ. Γι'αυτό το λόγο, η θεωρία προτείνει μια ημέρα νηστεία, και μετά γύρισμα σε barf. Από εκεί και πέρα άλλοι δίνουν στην αρχηγοί μόνο κοτόπουλο, άλλοι ξεκινάνε κανονικά το πρόγραμμα. Εμείς δεν κάναμε καμία νηστεία. Την μια μέρα ταΐζαμε ξηρά, την επομένη κατευθείαν Barf. Ξεκινήσαμε με μόνο κρέας, (τρεις φορές κοτόπουλο, μια αρνί,μια μοσχάρι, μια ψάρι κι αντί για ημέρα νηστείας δίναμε ένα κεφαλακι αρνιού ή κατσικιού, που δεν είναι καν πλήρες γεύμα, αλλά κάλυπτε τον άντρα μου που δεν ήθελε καμία μέρα νηστείας κι έκανε καλό και στα δόντια του. Μετά από δύο με τρεις εβδομάδες προσθεσαμε και τα λαχανικά.
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Καλημέρα σας !!!

Ακόμα στην αναζήτηση είμαι , αν θα πάω σε barf .
Ο προβληματισμός μου είναι στην έτοιμη barf .
Αν την έφτιαχνα έχω δεν θα είχα κανένα θέμα . Αλλά προς το παρόν δεν είναι δυνατό κάτι τέτοιο .

Είχα μια συζήτηση στο πάρκο προχθές με έναν κύριο . Φαίνεται αρκετά σοβαρός άνθρωπος κ πάνω στο θέμα μου φάνηκε ότι ήταν ψαγμένος .
Αυτό που μου είπε είναι ότι έχει πάει σε όλες τις εταιρίες barf της Αττικής , γιατί έψαχνε κ ο ίδιος . Κανένας δεν του έδειξε άδεια (δεν θυμάμαι ποια είναι η απαραίτητη , κάπως μου την είπε ) κ κανένας δεν έδωσε απάντηση εγγράφως ότι υπάρχει κτηνιατρικός έλεγχος στα κρέατα . Δλδ κανεις δεν έχει την σχετική άδεια που χρειάζεται κ κανεις δεν κάνει κτηνιατρικό έλεγχο στα κρέατα .

Μου είπε ότι είναι αμφιβόλου ποιότητας κρέατα αυτά που βάζουν κ τίγκα κόκκαλα . Απλά έχουν πολύ καλές μηχανές πολτοποίησης κ βγάζουν αυτό τον κιμά που πουλάνε .

Επίσης μου είπε κ για έναν στον Πειραιά , ο οποίος έχει άδεια , αλλά για δημιουργία κιμά , ο οποίος κάνει κ κτηνιατρικό έλεγχο . Δεν είναι κ αυτός τπτ φοβερό , αλλά ίσως λίγο καλύτερος . Βέβαια αυτός ο κιμάς θέλει βράσιμο .

Κατάληξε ότι δεν υπάρχει πιθανότητα να ταΐσει κάτι από όλα αυτά τον σκύλο του , όποτε φτιάχνει το φαγητό του ο ίδιος !

Για την εταιρία που ήμουν έτοιμη να αγοράσω barf , μου είπε ότι είναι ικανή μόνο για διαφήμιση !!

... Πάλι από την αρχή λοιπόν , μου φαίνεται ότι προς το παρόν θα ανανεώσω του τσουβάλι acana κ βλέπουμε !
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Είχα μια συζήτηση στο πάρκο προχθές με έναν κύριο . Φαίνεται αρκετά σοβαρός άνθρωπος κ πάνω στο θέμα μου φάνηκε ότι ήταν ψαγμένος .
Αυτό που μου είπε είναι ότι έχει πάει σε όλες τις εταιρίες barf της Αττικής , γιατί έψαχνε κ ο ίδιος . Κανένας δεν του έδειξε άδεια (δεν θυμάμαι ποια είναι η απαραίτητη , κάπως μου την είπε ) κ κανένας δεν έδωσε απάντηση εγγράφως ότι υπάρχει κτηνιατρικός έλεγχος στα κρέατα . Δλδ κανεις δεν έχει την σχετική άδεια που χρειάζεται κ κανεις δεν κάνει κτηνιατρικό έλεγχο στα κρέατα .
!
Χωρις να ξερω ποιος κανει τι και ποιος οχι, μερικες παρατηρησεις αν μου επιτρεπεις.

Αν μιλαμε για αδεια ιδρυσης και λειτουργιας το θεωρω σχετικα απιθανο να μην εχει καποια εταιρια εκτος και αν ειναι καμια υπογα χωρις λογκο και χωρις εκδοση αποδειξης κτλ που κανει καθε μαγαζι καθε ειδους

Αν μιλαμε για καποια αλλη πιο συγκεκριμενη που πιθανως αφορα το συγκεκριμενο ειδος εταιριας αν μαθεις ποια ειναι, μπορεις και μονος σου να μαθεις αν εχει ή οχι. Αν μιλαμε για πιστοποιησεις πχ haccp ή iso επισης ειναι ευκολο να βρεθει, λογικα καποιος που τα εχει τα δειχνει κιολας, τα αναγραφει κτλ.

Απο εκει κ περα, κτηνιατρικος ελεγχος γινεται στο σφαγειο, στα καταστηματα πιθανολογω οτι θα κανει ελεγχο ο ΕΦΕΤ; Οπως σε ενα κρεωπολειο...

Γενικα παντως και εγω συμφωνω στην κατ'οικον παρασκευη
 
  • Like
Reactions: cygor


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Χωρις να ξερω ποιος κανει τι και ποιος οχι, μερικες παρατηρησεις αν μου επιτρεπεις.

Αν μιλαμε για αδεια ιδρυσης και λειτουργιας το θεωρω σχετικα απιθανο να μην εχει καποια εταιρια εκτος και αν ειναι καμια υπογα χωρις λογκο και χωρις εκδοση αποδειξης κτλ που κανει καθε μαγαζι καθε ειδους

Αν μιλαμε για καποια αλλη πιο συγκεκριμενη που πιθανως αφορα το συγκεκριμενο ειδος εταιριας αν μαθεις ποια ειναι, μπορεις και μονος σου να μαθεις αν εχει ή οχι. Αν μιλαμε για πιστοποιησεις πχ haccp ή iso επισης ειναι ευκολο να βρεθει, λογικα καποιος που τα εχει τα δειχνει κιολας, τα αναγραφει κτλ.

Απο εκει κ περα, κτηνιατρικος ελεγχος γινεται στο σφαγειο, στα καταστηματα πιθανολογω οτι θα κανει ελεγχο ο ΕΦΕΤ; Οπως σε ενα κρεωπολειο...

Γενικα παντως και εγω συμφωνω στην κατ'οικον παρασκευη
Άρα μια καλή λύση που σκέφτομαι είναι να στείλω ένα mail στην voldog να μάθω αν έχει iso . Δεν ξέρω βέβαια ποια είναι η σχετική άδεια που χρειάζεται .
 




yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Επειδη το εχω προσφατο η διαδικασια ειναι περιπλοκη!
Αν τα μηχανηματα σου δεν ξεπερνουν τις 10 κw δεν χρειαζεται αδεια αλλα....
Θα πρεπει να πας στην Περιφερεια σε ειδικο τμημα να παρεις ολο το χαρτομανι.
Μετα πας πολεοδομια να παρεις το χαρτι που εχει φτιαξει π.μηχανικος οτι το εργαστηριο σου ειναι χαμηλης οχλησης.
Ξαναπας στην Περιφερεια και με τοπογραφικα,αδειες κλπ και συμπληρωνεις την αιτηση οπου αναγραφονται τα παντα,μηχανηματα,πρωτες υλες,αριθμος ημερησιας παραγωγης,σχεδια που ειναι τοποθετημενο το καθε τι κλπ.
Αν εγκριθει πας στην κτηνιατρικη υπηρεσια,αλλα χαρτια,συμφωνα με το ΦΕΚ για την παραγωγη τροφης,αναλυση των πρωτων υλων,προσθετων κλπ.

Αν εγκριθει και απο εκει ξαναπας στην Περιφερεια καταθετεις και το Χαρτι της κτηνιατρικης και ξεκινας.

Μολις ξεκινησεις και σε ευλογο χρονικο διαστημα ερχονται για ελεγχο.

Και φυσικα οπου πας πληρωνεις,πληρωνεις,πληρωνεις!
 




yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Επαγγελματικο εργαστηριο χαμηλης οχλησης παραγωγης τροφων για κατοικιδια.
Αυτο γραφει στην αιτηση.
 
  • Like
Reactions: vaggelo and Orilis


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf