Ταξιδι με αυτοκινητο χωρις κλουβι μεταφορας


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αυτή την εικόνα, καλό θα ήταν να μην την ποστάρεις, ως έναν ασφαλή τρόπο να ταξιδεύει μαζί μας, ο σκύλος μας. Η μόνη γεύση, που αφήνει σε μένα τουλάχιστον, αυτή η φωτό, είναι ότι δεν πολυκαίγεσαι, για την ζωή του σκύλου σου.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.869
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Μια χαρά θα είναι στον πίσω χώρο. Εχουμε ταξιδέψει έτσι και με περισσότερα σκυλιά ελεύθερα (χωρίς κρέιτ). Ποτέ δεν είχαμε κανένα πρόβλημα και είναι και πιο εύκολο απ' το να είναι τα σκυλιά πάνω στο πίσω κάθισμα.
 


Jesuss

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
180
1
32
Athens
www.facebook.com
Κι εμείς πρόκειτε να ταξιδέψουμε το Σάββατο.Είναι 3μισι ώρες το ταξίδι με το αμάξι.Την προήγουμενη φορά τον είχαμε βάλει στο πορτ μπακάζ (με βγαλμένη την μπαγκαζιέρα) και κοιμόταν σε όλο το ταξίδι.Αλλά μήπως είναι καλύτερα στο κλουβάκι του στα πίσω καθίσματα?Επίσης το είχαμε σκεπάσει με ένα προστατευτικό για τον ήλιο,αλλά ανησυχώ αρκετά γι'αυτό,γιατί τώρα,τουλάχιστον εδώ που βρίσκομαι, έχει πάρα πολύ ζέστη και φοβάμαι μήπως ζεστένεται πολύ.Σκέφτηκα να βάω παγωμένα μπουκάλια αλλά και πάλι δεν ξέρω πόσο θα βοήθησει αυτό.Επίσης να του δώσω χάπι ή όχι.Κι αν ναι τι χάπι?Ο κτηνίατρος μου είχε δώσει calmivet.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Ποιος ο λογος να δωσεις calmivet σε ενα σκυλι που ετσι κι αλλιως ξερεις οτι κοιμαται στο ταξιδι κι αν δεν κοιμαται ειναι ηρεμοτατος? :confused:

Επισης εφοσων ταξιδευετε με το αμαξι γιατι ανησυχεις? Μπορειτε να σταματησετε οποτε θελετε να τον δροσισεις ή να αναψετε air condition.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Eνα απο αυτα τα ασημι ηλιοπροστασιας (σορρυ δεν ξερω πως λεγονται) βοηθαει αν τοποθετηθει στο τζαμι στο οποιο χτυπαει ο ηλιος, ειδικα αν ειναι το πισω κ ο ηλιος βαραει πανω στο σκυλο.

Φυσικα κ να μην τον μαστουρωσετε ανευ λογου.....
 
  • Like
Reactions: george_gt


Jesuss

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
180
1
32
Athens
www.facebook.com
Δεν είναι ηρεμότατος,αγχώνεται πολύ με το αυτοκίνητο,γιατί καθώς εγώ δεν έχω είναι πολύ λίγες οι φορές που έχει μπει.Την προήγουμενη φορά του είχα δώσει(μοναδική φορά που το έχει πάρει),κι αυτό μετά από την συμβουλή του κτηνιάτρου.Θεωρώ ότι αν τον ξεπατώσω πριν το ταξίδι θα κοιμηθεί 3μισι ώρες δεν είναι πολλές.Θα κάνουμε και τις στάσεις μας.Αυτό που ρωτάω είναι αν συνίσταται κάποιο χάπι για την ναυτία ώστε να μην κάνει εμετό.
Δεν θέλω σον και καλά να πάρει[-X

Επίσης για την ζέστη :Όταν πήγαμε από Μενίδι -Λαύριο (μισί ώρα διαδρομή), ζεστενόταν πάρα πολύ και ήταν και χειμώνας.Σ'όλη την διαδρομή ήταν με την γλώσσα έξω.Είναι και κατάμαυρος.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Δεν είναι ηρεμότατος,αγχώνεται πολύ με το αυτοκίνητο,γιατί καθώς εγώ δεν έχω είναι πολύ λίγες οι φορές που έχει μπει.Την προήγουμενη φορά του είχα δώσει(μοναδική φορά που το έχει πάρει),κι αυτό μετά από την συμβουλή του κτηνιάτρου.Θεωρώ ότι αν τον ξεπατώσω πριν το ταξίδι θα κοιμηθεί 3μισι ώρες δεν είναι πολλές.Θα κάνουμε και τις στάσεις μας.Αυτό που ρωτάω είναι αν συνίσταται κάποιο χάπι για την ναυτία ώστε να μην κάνει εμετό.
Δεν θέλω σον και καλά να πάρει[-X

Επίσης για την ζέστη :Όταν πήγαμε από Μενίδι -Λαύριο (μισί ώρα διαδρομή), ζεστενόταν πάρα πολύ και ήταν και χειμώνας.Σ'όλη την διαδρομή ήταν με την γλώσσα έξω.Είναι και κατάμαυρος.
Και η δικια μου καταμαυρη ειναι και εχει τη γλωσσα εξω αλλα δεν πιστευω οτι θα παθει και τιποτα, ειδικα αν ο χωρος αεριζεται.
Αν υπαρχει καποιο χαπι για τη ναυτια δεν γνωριζω.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Επίσης για την ζέστη :Όταν πήγαμε από Μενίδι -Λαύριο (μισί ώρα διαδρομή), ζεστενόταν πάρα πολύ και ήταν και χειμώνας.Σ'όλη την διαδρομή ήταν με την γλώσσα έξω.Είναι και κατάμαυρος.
Πιθανότερα από στρες, παρά από ζέστη. Ειδικά αν ήταν χειμώνας.
Το πολύ, να δοκιμάσεις καμμιά δραμαμίνη. Αν δεν έχει σοβαρό πρόβλημα, μην δώσεις τίποτα άλλο.
Νηστικός ακόμη και 24 ώρες και ελάχιστο νερό, καλύτερα στις στάσεις που θα κάνετε.
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Σε οσους θα ταξιδεψουν..δεν θυμαμαι τα ονοματα συγγνωμη,ΠΟΤΕ το σκυλι στην αγκαλια του συνοδηγου!Στο χωριο πριν απο χρονια εγινε ενα τρομερο ατυχημα με ενα ζευγαρι...Η κοπελα καθοταν στην θεση του συνοδηγου και ειχε στην αγκαλια το μαλτεζακι της,τον figaro!Σε ενα φρεναρισμα το σκυλακι επεσε κατω στα ποδια του οδηγου,χωθηκε στα πενταλ,εχασε τον ελεγχο ο οδηγος και το τροχαιο συνεβη..Επεσαν σε γκρεμο και σκοτωθηκαν και οι δυο...Μεγαλη προσοχη στο αυτοκινητο παιδια,μην ψαχνετε να βρειτε ευκολες και οικονομικες λυσεις..crate δεμενο πισω και ο σκυλος μεσα!Συχνες στασεις και ολα καλα θα πανε...
 


Elenaaa

Well-Known Member
15 Απριλίου 2013
102
0
Η αληθεια ειναι οτι προβληματιστηκα αρκετα με τις απαντησεις σας...σημερα που θα τον παω βολτα με το αμαξι θα δοκιμασω να τον εχω δεμενο πισω ....
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Απο προσωπική εμπειρία με την κέλλυ που έχει γυρίσει με το αμάξι όλο τον νομό και όχι μόνο εχω να σου πω οτι πρώτον βγάλε τον μεγάααααααααλη βόλτα ξεπάτωσε τον μην τον ταίσεις ουτε λιχουδιές και νερό μόνο στις στάσεις και λίγο, συχνές στάσεις, ανοιχτό παράθυρο και ο σκύλος η σε κλουβί μεταφοράς (το δικό μας δένει στις ζώνες του αυτοκινήτου), ή ζώνη ασφαλείας (εμένα δεν κάθεται πολύ ώρα με την ζώνη είναι η αλήθεια βαριέται και θέλει να ξαπλώσει!
Επιπλέον επειδή το έψαχνα εαν δώσεις κάτι στο σκυλί προτίμησε κάτι φυτικό (πχ βαλεριάνα).

Α και βάζε τον συχνά στο αμάξι έστω για τον γύρω του τετραγώνου για να συνηθίσει!
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
DSC00160.jpg εδω ειναι στο γυρισμο οπου τα εχει παιξει με τα τρεχαλητα στα χωραφια..,, αυτος ο τροπος μεταφορας συνισταται μονο για πολυ εμπειρους οδηγους ,,, μην τον κανετε στο αυτοκινητο σας αν δεν εχετε τα απαιτουμενα προσοντα ... ==))
 


Jesuss

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
180
1
32
Athens
www.facebook.com
Α και βάζε τον συχνά στο αμάξι έστω για τον γύρω του τετραγώνου για να συνηθίσει!
Δυστυχώς δεν έχω αυτή τη δυνατότητα,γιατί δεν έχω η ίδια αμάξι :/

Πιθανότερα από στρες, παρά από ζέστη. Ειδικά αν ήταν χειμώνας.
Το πολύ, να δοκιμάσεις καμμιά δραμαμίνη. Αν δεν έχει σοβαρό πρόβλημα, μην δώσεις τίποτα άλλο.
Νηστικός ακόμη και 24 ώρες και ελάχιστο νερό, καλύτερα στις στάσεις που θα κάνετε.
Καθόλου απίθανο να ήταν από στρες,δεν του αρέσει καθόλου.Αυτό θα κάνω mareco,ευχαριστώ.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
View attachment 45419 εδω ειναι στο γυρισμο οπου τα εχει παιξει με τα τρεχαλητα στα χωραφια..,, αυτος ο τροπος μεταφορας συνισταται μονο για πολυ εμπειρους οδηγους ,,, μην τον κανετε στο αυτοκινητο σας αν δεν εχετε τα απαιτουμενα προσοντα ... ==))
Ψιτ εσυ κανεις αυτα που εκανα στο παρελθον, τραβα της το καθισμα τερμα μπρος ωστε να κοντραρει πανω στο ντουλαπακι, κανε κ την πλατη τερμα πισω για να εχει χωρο.
Μην ξεχνας να εχεις τις ασφαλειες πατημενες γιατι θα κοντραρει την πορτα κ σε μερικα αμαξια ειναι πιθανον να πιαστει το λουρι της στο χερουλι της πορτας.....
Θα ριχνει τετοιες τουφες που ανετα κανεις το Ηγουμενιτσα - Αθηνα χωρις σταση......
Το πολυ πολυ να ξυπναει στα διοδια κ να γρυλιζει (προστασια χωρου γαρ)
Δοκιμασε το κ θα με θυμηθεις......
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Δε μου λέτε ρε οδηγάρες και οι δυο, έχετε κάνει συμφωνία με το Θεό και σας έχει πει ότι δεν θα παίξουν απότομα φρεναρίσματα ποτέ στις διαδρομές σας? Ή θέλετε να δείτε πώς γίνεται χαλκομανία στο παρμπρίζ το σκυλί σας? Πίσω δηλαδή τουλάχιστον σας χαλάει άμα θέλετε να είναι τελείως χύμα, έτσι, για να τους δώσετε μια ευκαιρία να βρουν μαλακό καθισμα?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αμα έχεις τα απαιτούμενα προσόντα, η ακόμη καλύτερη θέση, είναι πάνω στο ταμπλώ.
Κατά προτίμηση, η ουρά προς την μεριά του οδηγού, να του κάνει και αέρα.
Αλλά...πρέπει να είσαι πολύ έμπειρη οδηγάρα ναούμ...όχι γατάκι...
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Δε μου λέτε ρε οδηγάρες και οι δυο, έχετε κάνει συμφωνία με το Θεό και σας έχει πει ότι δεν θα παίξουν απότομα φρεναρίσματα ποτέ στις διαδρομές σας? Ή θέλετε να δείτε πώς γίνεται χαλκομανία στο παρμπρίζ το σκυλί σας? Πίσω δηλαδή τουλάχιστον σας χαλάει άμα θέλετε να είναι τελείως χύμα, έτσι, για να τους δώσετε μια ευκαιρία να βρουν μαλακό καθισμα?
..
τι να σου εξηγω τωρα,,, η τοχεις η δεν τοχεις ,, εσυ προφανως δεν,,, αφου εχεις τετοια αντιληψη ==))
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Αμα έχεις τα απαιτούμενα προσόντα, η ακόμη καλύτερη θέση, είναι πάνω στο ταμπλώ.
Κατά προτίμηση, η ουρά προς την μεριά του οδηγού, να του κάνει και αέρα.
Αλλά...πρέπει να είσαι πολύ έμπειρη οδηγάρα ναούμ...όχι γατάκι...
...
..
μη μου βαζεις ιδεες ==))
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δε μου λέτε ρε οδηγάρες και οι δυο, έχετε κάνει συμφωνία με το Θεό και σας έχει πει ότι δεν θα παίξουν απότομα φρεναρίσματα ποτέ στις διαδρομές σας? Ή θέλετε να δείτε πώς γίνεται χαλκομανία στο παρμπρίζ το σκυλί σας? Πίσω δηλαδή τουλάχιστον σας χαλάει άμα θέλετε να είναι τελείως χύμα, έτσι, για να τους δώσετε μια ευκαιρία να βρουν μαλακό καθισμα?
Αμα έχεις τα απαιτούμενα προσόντα, η ακόμη καλύτερη θέση, είναι πάνω στο ταμπλώ.
Κατά προτίμηση, η ουρά προς την μεριά του οδηγού, να του κάνει και αέρα.
Αλλά...πρέπει να είσαι πολύ έμπειρη οδηγάρα ναούμ...όχι γατάκι...
Είστε και οι δύο άσχετες..αλλά τι να περιμένει κανείς από γυναίκες οδηγούς====)))))))