Τα βρήκα σκούρα τελικά


Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
Καλημέρα σας, τα πράγματα έχουν ως εξής. Υιοθέτησα ένα δυο μηνών ημίαιμο από καταφύγιο, όπου ζούσε με τα πέντε αδέρφια, χωρίς την μητέρα (ίσως λόγος για αυτό που με προβληματίζουν).
Να σημειώσω ότι όταν ζήτησα το σκυλί και μίλησα με τον υπεύθυνο, τόνισα ότι το βάρος (όχι πάνω από 15 κιλά) είναι καθοριστικό για μένα λόγω σοβαρού θέματος με την μέση και ενός θέματος με το ένα χέρι (λεμφαδενικος καθαρισμός από χειρουργείο μαστού), ενώ είχα ελέγξει τα ορθά μου με το 15κιλων κοκερακι μιας φίλης. Το κουτάβι το παρουσιαζαν με κλίμακα έως 15 κιλά, ο κύριος μου είπε αντε 17..και ότι είναι ήσυχα κουτάβια. Το κουτάβι πανεμορφο και όλα υπέροχα, αν και δυσκολα μέχρι πριν ένα μήνα (τώρα 7 μηνών). Από την αρχή θέμα με τα δαγκώματα, όπου δεν έπιασε καμμία τεχνική. Κραυγή πονου και απομάκρυνση, απομάκρυνση, διοχέτευση σε παιχνιδι. Δυσκολία ελέγχου της έντασης. Απέξω τρώει ό, τι βρει (δυο φορές κτηνιατρείο). Εντολές ακούει όποτε θέλει, ενώ τις ξέρει και μπορεί να αποδώσει άριστα, στο σπιτι συνέχεια στην τσίτα να δαγκώσει, καταστρέψει κάτι ή εμένα. Ο πρωτος εκπαιδευτής έλεγε να στηριχτώ στο crate. Ο δεύτερος ότι φταίει και το crate, ότι το drive του θηράματος είναι 8/10, ότι μου έχει παρει κυριαρχία. Το τελευταίο προφανως ισχύει γιατί ενώ μέχρι κάποιο καιρό και βάρος μπορουσα να επιβληθώ με σταθερότητα, τελευταία, οχι επειδή νομίζω, αλλά πραγματικά απειλούνται μέλη μου (οχι από καθαρή επιθετικότητα, αλλά έντονη αντίδραση στον χειρισμό, γυρίσματα να με δαγκώσει) προφανως καποιες φορές οπισθοχωρώ. Θα έχω σοβαρά μπλεξίματα αν αρπάξει το εν λόγω χέρι μου.. Τι κάνω τώρα λοιπόν. Και ποσο σημαντικό είναι οι άνθρωποι που δίνουν τα σκυλιά να ακουνε πραγματικά αυτους που τα ζητάνε. Δεν βάζουν όλοι όρους από βίτσιο και άγνοια, αλλά από υπευθυνότητα.Συμβουλές και γνώμες θα ήθελα. Λυπάμαι για το μακρινάρι, αλλά είμαι απελπισμένη και θεωρώ ότι το σκυλί χρειάζεται κηδεμόνες πιο έμπειρους και χωρίς τα δικά μου προβληματα για να λάμψει αυτό το σκυλί
 


Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
Α ξέχασα να πω για το βάρος, ότι τώρα, σχεδόν 7 μηνών είναι 22 κιλά και προβλέπεται πλεον να γίνει 28_30, αν σταματήσει εκεί..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Ερώτηση 1η: Μιλάμε για τον Μόρτη;
Ερώτηση 2η: Ο σκοπός της παρούσας συζήτησης ποιός είναι; Τι περιμένεις δηλαδή να ακούσεις που δεν το ήξερες ήδη;
 




Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
Ναι για τον Μόρτη μιλάμε. Προσπαθώ να ανεβάσω κι ένα βιντεάκι, αλλά δεν τα καταφέρνω, αν και δεν έχω και πολλά γιατί δύσκολο να παίρνω βίντεο όταν προσπαθω να τον χειριστω στην έντασή του ή την ώρα που δαγκώνει. Το θέμα είναι τι κάνω, μήπως πρέπει να ψάξω να τον δώσω σε ανθρώπους με καλύτερο υπόβαθρο για τέτοιο σκυλί από μένα ή να προσπαθήσω περισσότερο, αλλά πώς. Αν ο σκύλος καταλαβαίνει ούτως ή άλλως τη διστακτικότητα που έχω πλέον τι να κάνω αφού τα δαγκώματα του ακόμη και για παιχνίδι πονούν πλέον πολύ. Στον εκπαιδευτή είναι αλοιφή κι εγώ προσπαθώ πολύ, έτσι νομίζω τουλάχιστον. Αλλά... Παράλληλα βόλτες τουλάχιστον τρεις φορές την ημέρα, τρεις φορές την βδομάδα στο βουνό. Ψάχνει συνέχεια φαγητό ενώ μόλις τον έχω ταίσει και εξαιρετική τροφή, τον παιζω συχνά με το σκοινί και το μασητήρι και δεν ξέρω τι να κάνω πια. Πριν δυο μέρες ανέβηκε σε καναπέ και κατουρησε το μαξιλάρι πλατης που δεν ξέρω αν θα μπορέσω να το χρησιμοποιήσω και ξανά, λόγω οσμών που μπορεί να μείνουν
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Να μιλήσεις με την φιλοζωική και να τον επιστρέψεις το συντομότερο δυνατόν.
 


Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
Ναι εκεί (στην Έδεσσα, εγώ Καβάλα) μου είπαν το σκυλί θα καταστραφεί, γιατί δεν θα τον δεχτούν τα σκυλιά και οι συνθήκες είναι άθλιες. Να τον βγάλουμε στο Facebook και αν και εφόσον βρεθεί κάποιος..
 


Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
Προσπαθώ να σας στείλω και βίντεο, αλλά δεν το σηκώνει, μπορείτε να βοηθήσετε στο γιατί; παταω επισυναψη αρχείου, επιλέγω βίντεο και τίποτα
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Φτιάξτου μια ωραία αγγελία, ζήτα την βοήθειά τους έστω για τα γραφειοκρατικά και ξεκίνα να του ψάχνεις ένα άλλο, ελπίζω καλό, σπίτι και καλή του τύχη του μικρούλη.
 
  • Like
Reactions: Berna


Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
Ευχαριστώ, πολύ, απλώς με προβληματιζει μήπως εγώ έχω κάνει κάτι λάθος, ενώ έχω φάει άπειρες ώρες διαβάζοντας, εφαρμόζοντας από μικρουλη εκπαίδευση και διορθώσεις για να μη φτάσω σε τέτοιο σημείο
 




Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Τελικα αμα ειναι ετσι θα τον δωσεις. Κριμα που αργησες τοσο γιατι σου ειχε ξαναπει η μαρεκο οτι αν ειναι τοσο σημαντικο για σενα καλυτερα να του εψαχνες σπιτι απο οταν ηταν κουταβακι γλυκουλι και χωρις τα δικα σου λαθη που ειναι ανασταλτικος παραγοντας για πολλους. Καλη τυχη στον μικρο.
 

Attachments



Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Ευχαριστώ, πολύ, απλώς με προβληματιζει μήπως εγώ έχω κάνει κάτι λάθος, ενώ έχω φάει άπειρες ώρες διαβάζοντας, εφαρμόζοντας από μικρουλη εκπαίδευση και διορθώσεις για να μη φτάσω σε τέτοιο σημείο
Δεν διαβασες οτι 7 μηνων δαγκωνουν γενικα? Βεβαια υπαρχουν και εξαιρεσεις αλλα γυρω στο χρονο κοβεται τελειως το δαγκωμα απο οσο εχω δει πρακτικα.
 


Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
Δεν διαβασες οτι 7 μηνων δαγκωνουν γενικα? Βεβαια υπαρχουν και εξαιρεσεις αλλα γυρω στο χρονο κοβεται τελειως το δαγκωμα απο οσο εχω δει πρακτικα.
Ναι, τα διάβασα, απλώς έχει αλλάξει δόντια και δεν το κάνει κάποιες φορές ή μόνο στο παιχνιδι, και δεν σταματά όταν ακινητοποιούμαι, για τις παντοφλες μαζί με το ποδι το λέω,. Βασικά, δεν ηρεμεί, ενώ ο εκπαιδευτής μου είπε να το παιρνω μαζί μου στον καναπέ, για να νιώθει ασφαλής και ήρεμος και ότι χαλαρώνουμε μαζί. Στα δυο λεπτά ενώ έχουμε πάει μεγάλη βόλτα και έχει φάει, σηκώνεται, να βρει τι θα δαγκώσει και καταλήγει σε μένα, ειδικά, αν πάω να τον διορθώσω με εντολή ή μετά το λουράκι. Δεν ε υπάρχει χρόνος χωρίς επιστασια, στο crate σταματάει που ή είναι χαλάρωση ή παραίτηση..!
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Απ όσα μας δίνεις σα πληροφορία, και εσύ όλο mixed signals του δίνεις.
Όσο για το δάγκωμα,ένταση κι ολα αυτά και 2 κιλά σκυλι να πάρεις δε θα αλλάξει κάτι,κουτάβι είναι. Είναι λογικό πολύ να αποσυντονιζεται συνέχεια. Είναι λογικό να δαγκώνει να μασουλησει. Είναι κουτάβι. Το ότι είναι πιο δύσκολο κουτάβι,έστω για σένα δεν αναιρεί το γεγονός ότι η συμπεριφορά του είναι κουταβισια και πρέπει να δουλεύεις συνέχεια ώστε να τα κόψεις σιγά σιγά.
Εγώ,σκυλοφιλοι κτλ. Μέχρι και 2χρονων τα σκυλιά δαγκώνουν για παιχνίδι. Είναι όπως τα μάθεις. Αλλά ιδικά στην ηλικία των 7 μηνών μην περιμένεις ο σκύλος να μην δαγκώνει. Είναι κουτάβι. Είναι ατίθασο γιατί είναι στην εφηβεία.
Έντονο σκυλι που θα ηρεμήσει στην ενηλικίωση κατά πάσα πιθανότητα.
Δε ξέρω τι περίμενες όταν έπαιρνες κουτάβι. Το μόνο φάουλ είναι τα κιλά το σκυλου κάτι το οποίο βιώνουμε οι πιο πολύ που πήραμε ζώο από τις φιλοζωικες. Πήρα σκύλο για 9 κιλά και μου βγήκε 40 κιλά.
 
  • Like
Reactions: mareco


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Δεν έχει σημασία στο δάγκωμα αν έχει αλλάξει δόντια. Πολύ πιθανό να ξύνονται ακόμα τα ούλα του. Όπως και το δάγκωμα να είναι για παιχνίδι, ορμονικό κτλ
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Ναι, τα διάβασα, απλώς έχει αλλάξει δόντια και δεν το κάνει κάποιες φορές ή μόνο στο παιχνιδι, και δεν σταματά όταν ακινητοποιούμαι, για τις παντοφλες μαζί με το ποδι το λέω,. Βασικά, δεν ηρεμεί, ενώ ο εκπαιδευτής μου είπε να το παιρνω μαζί μου στον καναπέ, για να νιώθει ασφαλής και ήρεμος και ότι χαλαρώνουμε μαζί. Στα δυο λεπτά ενώ έχουμε πάει μεγάλη βόλτα και έχει φάει, σηκώνεται, να βρει τι θα δαγκώσει και καταλήγει σε μένα, ειδικά, αν πάω να τον διορθώσω με εντολή ή μετά το λουράκι. Δεν ε υπάρχει χρόνος χωρίς επιστασια, στο crate σταματάει που ή είναι χαλάρωση ή παραίτηση..!
Λαθος συμβουλη να ειναι σε καναπε η κρεβατι. Αμα ειναι ηρεμος πατωμα αλλιως κρειτ.
 


Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
Απ όσα μας δίνεις σα πληροφορία, και εσύ όλο mixed signals του δίνεις.
Όσο για το δάγκωμα,ένταση κι ολα αυτά και 2 κιλά σκυλι να πάρεις δε θα αλλάξει κάτι,κουτάβι είναι. Είναι λογικό πολύ να αποσυντονιζεται συνέχεια. Είναι λογικό να δαγκώνει να μασουλησει. Είναι κουτάβι. Το ότι είναι πιο δύσκολο κουτάβι,έστω για σένα δεν αναιρεί το γεγονός ότι η συμπεριφορά του είναι κουταβισια και πρέπει να δουλεύεις συνέχεια ώστε να τα κόψεις σιγά σιγά.
Εγώ,σκυλοφιλοι κτλ. Μέχρι και 2χρονων τα σκυλιά δαγκώνουν για παιχνίδι. Είναι όπως τα μάθεις. Αλλά ιδικά στην ηλικία των 7 μηνών μην περιμένεις ο σκύλος να μην δαγκώνει. Είναι κουτάβι. Είναι ατίθασο γιατί είναι στην εφηβεία.
Έντονο σκυλι που θα ηρεμήσει στην ενηλικίωση κατά πάσα πιθανότητα.
Δε ξέρω τι περίμενες όταν έπαιρνες κουτάβι. Το μόνο φάουλ είναι τα κιλά το σκυλου κάτι το οποίο βιώνουμε οι πιο πολύ που πήραμε ζώο από τις φιλοζωικες. Πήρα σκύλο για 9 κιλά και μου βγήκε 40 κιλά.
Εγώ βασικά κάνω ότι μου λένε οι εκπαιδευτές. Με τον πρωτο δεν διορθώθηκε, αλλά δεν είχα και τόσα προβληματα τότε. Ο δευτερος έβγαλε άκυρη την τακτική του crate και σκύλος ίσως να μπερδευτηκε που προσπαθω να του δώσω κάποιες ελευθερίες π. Χ. στον καναπέ, αλλά ο εκπαιδευτής λέει ότι έχει παρει κυριαρχία και πρεπει να την παρω πισω με διορθώσεις με μίνι πλαστικο λουράκι θηλιά, ηρεμία χαμηλούς τόνους και αποφασιστικότητα. Εκείνος όταν το έκανε ο. κ. Με μένα εκνευρίζεται παροτι νιώθω ότι τον πλησιαζω σταθερά και τον βγάζω πραγματικα ήρεμη να απολαυσουμε στιγμές μαζί
 


Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
Με τα βίντεο ξέρει κανείς κάτι; θέλω να ανεβάσω ένα παλιότερο και ένα πιο προσφατο. Πάω από επισυναψη αρχείου, επιλέγω ένα το παιρνει και μετά βγάζει γραμμή διαγραφής.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Με τα βίντεο ξέρει κανείς κάτι; θέλω να ανεβάσω ένα παλιότερο και ένα πιο προσφατο. Πάω από επισυναψη αρχείου, επιλέγω ένα το παιρνει και μετά βγάζει γραμμή διαγραφής.
Είναι πολύ μεγάλο το αρχείο.
Ανέβασε το σε cloud και δώσε link.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU