Τα βρήκα σκούρα τελικά






Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
Μορτης2
Αυτά είναι προχθεσινα, σχεδο ν συνεχόμενα κι έτσι πηγαινει συνέχεια και για δυο ώρες π. χ. Και δεν μπορώ να βγάλω και βιντεάκι όταν προσπαθω να διορθωσω με λουράκι και αντιδρά γιατί δεν έχω ελευθερα χέρια.. . Το οποίο λουράκι παροτι κοντό και πλαστικό το γυρνάει και το μασάει και αυτό..
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Πηδαει να σου αρπαξει τη λιχουδια και εσυ γελας και τον χαιδευεις. Επισης τον αγκαλιαζεις απο τον λαιμο.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Επαναλαμβανεις εντολες. Δεν πρεπει. Καθεσαι στο πατωμα μαζι του. Επισης. Δεν κανει αυτο που θελεις απαιτει και παρολα αυτα γελας και δινεις λιχουδια.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Στο δευτερο βιντεο πριν να σου δειξει καπως τα δοντια τον ζουλιξες αρκετες φορες στο προγουλι. Πολυ επιπονο βιντεο.. ενα σκυλι αναποδα σε υποτακτικη και ευαλωτη σταση τπυ βαζεις τα χερια στο στομα ουσιαστηκα σε παιζει και του λες οχι δαγκωμα και επιμενεις.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Μορτης2
Αυτά είναι προχθεσινα, σχεδο ν συνεχόμενα κι έτσι πηγαινει συνέχεια και για δυο ώρες π. χ. Και δεν μπορώ να βγάλω και βιντεάκι όταν προσπαθω να διορθωσω με λουράκι και αντιδρά γιατί δεν έχω ελευθερα χέρια.. . Το οποίο λουράκι παροτι κοντό και πλαστικό το γυρνάει και το μασάει και αυτό..
Στο πρωτο βιντεο δεν βλεπω κατι περιεργο εκτος του οτι τον διορθωνεις ενω πραλληλα τον χαιδευεις. Αντιθετα ειδα οτι οταν σε μασουλησε λιγο και ειπες οχι σταματησε και πηγε μονος του και πηρε το παιχνιδι του. Στο δευτερο βλεπω τρωει ενα μαξιλαρι και εσυ δεν τον διορθωνεις. Στο τριτο βλεπω ενα σκυλι που χρειαζεται εκτονωση. Και ο δικος μου 2 5 χρονων αν δεν ειναι σωστα εκτονωμενος θα μασουλησει. Οχι εμενα γιατι αυτα ειναι κομμενα αλλα σε αλλους που εχει πιο πολυ θαρρος γιατι κανουν λαθη μπορει και να τπυς μασουλησει.
 


fg102

Well-Known Member
19 Μαρτίου 2021
77
50
45
παρε μια βαθιά ανάσα ηρέμησε και παρε μια απόφασης η βρίσκεις σοβαρά εκπαιδευτή και εκπαιδεύεσαι και εσυ γιατί ουσιαστικά κάνεις λαθη η ετοιμασαι άμεσα αγγελία .Επειδη κανενα ημιαιμο δεν ξερεις πως θα εξελιχθει οσον αφορα το μεγεθος επρεπε να δεισ η καποια ρατσα η ενηλικο ημιαιμο εφοσον εχεις περιορισμους οσον αφορα το μεγεθος.Βεβαια με μικροτερο παλι τα ιδια προβληματα θα ειχες απλα στο μικρο θα μπορουσες να το κουκουλωσεις .
 


Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
Προφανώς εκ του αποτελέσματος έχεις απόλυτο δίκιο. Κάθισμα λόγω μέσης κυρίως, και σε πολλά βίντεο του zak George s, τα εκπαίδευση για δαγκώματα καθιστός γιατί δεν μιλά ποτέ για θέματα κυριαρχίας και σεβασμό λόγω διαφοράς θέσης - ύψους. Στο παιχνίδι επαναφοράς δεν θεωρούσα ότι πρέπει να είμαι αυστηρή επειδή κάτι άλλο όπως και η τροφή του τραβά την προσοχή, αλλά δεν έδινα ανταμοιβή. Την επανάληψη εντολών την περιορισα πολύ. Την άσκηση παιχνιδι προκλησης να τον πειραξεις στο προσωπο και να μη δαγκώσει με εντολή την έχω δει επανειλημμένα και έτσι εχω καταφέρει να κοιτάω αρκετά και τα δόντια του, βούρτσισμα με θήκη δακτυλίου και του παρω βλακειες από το στόμα που αρπάζει ο, τι να ναι. Το ότι είναι κάτω και ανάσκελα, προφανως δεν το ειχα σκεφτεί. Σαφέστατα τεράστια απειρία από μέρους μου, αλλά ξέρετε ότι ένας εκπαιδευτής μου είπε ότι το ογδόντα τοις εκατό των σκυλιών δεν χρειάζεται πραγματικη εκπαίδευση γιατί έχουν μια έμφυτη ευπειθεια και μια δυο βασικές συμπεριφορές από μέρους μας και κάποιες βασικές εντολές είναι κατά κανόνα αρκετές για αρμονική ζωή, αν δεν είναι σκυλοι εργασίας; κι εγώ στο πρώτο μου σκυλί ξεφυγα σε μέγεθος και χαρακτήρα, αφού μου είπε ότι πολλα από τα drive, γενετικά χαρακτηριστικά του σκύλου δείχνουν 8/10;
 


Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
Στο πρωτο βιντεο δεν βλεπω κατι περιεργο εκτος του οτι τον διορθωνεις ενω πραλληλα τον χαιδευεις. Αντιθετα ειδα οτι οταν σε μασουλησε λιγο και ειπες οχι σταματησε και πηγε μονος του και πηρε το παιχνιδι του. Στο δευτερο βλεπω τρωει ενα μαξιλαρι και εσυ δεν τον διορθωνεις. Στο τριτο βλεπω ενα σκυλι που χρειαζεται εκτονωση. Και ο δικος μου 2 5 χρονων αν δεν ειναι σωστα εκτονωμενος θα μασουλησει. Οχι εμενα γιατι αυτα ειναι κομμενα αλλα σε αλλους που εχει πιο πολυ θαρρος γιατι κανουν λαθη μπορει και να τπυς μασουλησει.
Δεν τον διορθώνω, γιατί εβγαζα βίντεο για δείξω στον κυριο από το καταφυγιο που μου το έστειλε πως λειτουργεί χωρίς σταματημό και μετά από διορθώσεις. Για την εκτόνωση γράφω παραπανω. Τρεις μεγάλες βόλτες οι δυο ώρα σίγουρα, όποτε μπορώ στο βουνό, παιχνιδιαμε σχοινί στο σπιτι. Τα βίντεο μετά από βόλτα και φαγητό. Τι άλλο πια να κάνω;
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Δεν τον διορθώνω, γιατί εβγαζα βίντεο για δείξω στον κυριο από το καταφυγιο που μου το έστειλε πως λειτουργεί χωρίς σταματημό και μετά από διορθώσεις. Για την εκτόνωση γράφω παραπανω. Τρεις μεγάλες βόλτες οι δυο ώρα σίγουρα, όποτε μπορώ στο βουνό, παιχνιδιαμε σχοινί στο σπιτι. Τα βίντεο μετά από βόλτα και φαγητό. Τι άλλο πια να κάνω;
Να του δινεις το φαι τπυ σε μπαλακι απο αυτα που τα κυνηγανε και ριχνουν τις κροκετες. Να του βαζεις στο κονγκ πραγματα να ριχνεις λιγο νερακι και να τα παγωνεις . Νομιζω επισης αυτο το κομγκ ειναι παρα πολυ μικρο αλλα μπορει ετσι να φανηκε. Να του πετας μπαλακι κατα προτιμηση σε πατωμα που να μην γλιστραει η και εξω σε περιφραγμενο χωρο να τρεχει και να παιζει.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Εγω αυτα δεν τα βλεπω μεγαλα προβληματα σε καμια περιπτωση για να τον δωσεις.... στην τελικη βγαζε τον βολτα μετα σπιτι και αμα κανει ετσι βαλτον κρειτ. Θα ηρεμησει 7 μηνων ειναι.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Μπορεις φυσικα να κανεις αγγελιες να τον δωσεις ( νιωθω οτι δεν σε πειραζει μονο η εφηβεια αλλα οτι βγηκε πιο μεγαλος) αλλα εχε υποψιν σου οτι ενα σκυλακι ημίαιμο, σε αυτη την ηλικια (οχι πια κουταβακι χαριτωμενο) και μεγεθος θα παρει πιθανα μερες, μηνες ή και χρονια να βρει νεο σπιτι σωστό. (οχι να δωθει στον πρωτο τυχοντα για μαντροσκυλο). Μπορει να εισαι τυχερη και να βρεις φυσικα και σε 5 μερες.

Φυσικα συμφωνα με το νόμο η ευκολη ,αλλα όχι ηθική, λύση ειναι να τον παραδωσεις στον δημο σου, πληρωνοντας το προστιμο και μετα θα εχεις και απαγορευση απο το να υιοθετησεις αλλο ζωο για τα επομενα χρονια (ξεκινησε η νεα βαση) . Το χειροτερο όμως είναι οτι το σκυλακι που αγαπας και εχεις στους καναπεδες απο μωρο κατα 99% θα βρεθει σε ενα κλουβι να του πετανε ενα πιατο κροκετες και βολτα μια φορα την εβδομαδα. Μαλλον θα βγαλει και αλλες προβληματικες συμπεριφορες οταν βρεθει ξαφνικα εφηβος απο το σπιτι σε ενα τετοιο χωρο και θα λιωσει για παντα σε ενα κλουβι.

Το λιγοτερο που του οφειλεις λοιπον εφοσον ανέλαβες την ευθύνη μιας ζωής ειναι να του παρεχεις σπιτι μεχρι αυτο να συμβει αρα καλο ειναι να βρεις τροπο η συμβιωση αυτη να ειναι εφικτη πχ δοκιμασε αλλον εκπαιδευτη δε ξερω τι. Μιλα και με καποια φιλοζωική , πες τους οτι θα τον κρατας εως ωτου βρει σπιτι και ζητα βοηθεια στη προωθηση.
 


Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
Να του δινεις το φαι τπυ σε μπαλακι απο αυτα που τα κυνηγανε και ριχνουν τις κροκετες. Να του βαζεις στο κονγκ πραγματα να ριχνεις λιγο νερακι και να τα παγωνεις . Νομιζω επισης αυτο το κομγκ ειναι παρα πολυ μικρο αλλα μπορει ετσι να φανηκε. Να του πετας μπαλακι κατα προτιμηση σε πατωμα που να μην γλιστραει η και εξω σε περιφραγμενο χωρο να τρεχει και να παιζει.
Ευχαριστώ πολυ τα κάνω αυτά. Περιφραγμένοι χώροι δυστυχώς δεν υπάρχουν.. Μέχρι προσφατα τα έκανα σε πρασιες, αλλά τώρα γεμισαν φυλλα και βρίσκει βρωμιες. Έχουμε κι αυτό το χουι και όπως είπα καταλήξαμε ήδη δυο φορές στον κτηνιατρο. Ευχαριστώ πολυ παντως για τις συμβουλές. Θα κοιτάξω να διορθωθω όσο μπορώ. Ταυτόχρονα θα βάλω και αγγελία, μήπως βρεθεί κανένας έμπειρος άνθρωπος, ίσως και με αυλή ή κτήμα αν ο Μόρτης χρειάζεται τόση εκτόνωση παραπανω. Σκοπός μου είναι να περναω κι εγώ καλά (καλά, οχι βολικά), αλλά και το σκυλί μου να είναι ευτυχισμένο, οχι νευρωτικο ή καταπληκτικό. Αν τα καταφέρω εγώ τέλεια, αν είναι πανω απο μένα, ελπίζω να βρεθεί κάποιος πιυ θα ξέρει να του τα προσφερει. Να σημειώσω ότι είμαι και μόνη, δεν υπάρχουν άλλα άτομα να βοηθήσουν ή να προσφερουν επιπλέον απασχόληση που ίσως να του έκανε κι αυτό καλό.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Ευχαριστώ πολυ τα κάνω αυτά. Περιφραγμένοι χώροι δυστυχώς δεν υπάρχουν.. Μέχρι προσφατα τα έκανα σε πρασιες, αλλά τώρα γεμισαν φυλλα και βρίσκει βρωμιες. Έχουμε κι αυτό το χουι και όπως είπα καταλήξαμε ήδη δυο φορές στον κτηνιατρο. Ευχαριστώ πολυ παντως για τις συμβουλές. Θα κοιτάξω να διορθωθω όσο μπορώ. Ταυτόχρονα θα βάλω και αγγελία, μήπως βρεθεί κανένας έμπειρος άνθρωπος, ίσως και με αυλή ή κτήμα αν ο Μόρτης χρειάζεται τόση εκτόνωση παραπανω. Σκοπός μου είναι να περναω κι εγώ καλά (καλά, οχι βολικά), αλλά και το σκυλί μου να είναι ευτυχισμένο, οχι νευρωτικο ή καταπληκτικό. Αν τα καταφέρω εγώ τέλεια, αν είναι πανω απο μένα, ελπίζω να βρεθεί κάποιος πιυ θα ξέρει να του τα προσφερει. Να σημειώσω ότι είμαι και μόνη, δεν υπάρχουν άλλα άτομα να βοηθήσουν ή να προσφερουν επιπλέον απασχόληση που ίσως να του έκανε κι αυτό καλό.
Το αγαπας το σκυλι? Αληθεια τωρα. Εγω δεν βλεπω κανενα προβλημα μαζι του. Ουτε νευρωτικο ειναι ουτε σε καταστολη ουτε τιποτα. Μα τοσο λαθος να το διαβαζεις? Βαρεθηκες? Ξεβολευτηκες? Ποσο ευκολα μιλας για να το δωσεις ενω στα βιντεο εισαι μεσα στην καλη χαρα. Αντι να σκεφτεις λιγο αυτα που ειπαμε να αλλαξεις καποια πραγματα κομμενοι καναπεδες και κρεβατι περισοτερο κρειτ και σωστη επιβραβευση αλλα και διορθωση σου ερχεται πιο ευκολο να το δωσεις? Να βρεις αλλο εκπαιδευτη εστω αν δεν δουλεψουν αυτα? Το εχεις 5 μηνες ειστε μαζι τοσο πολυ και τωρα θα φυγει απο το σπιτι τοσο ευκολα? Επειδη περναει μια φαση? Ενω εχει τοσο καλη βαση για να δουλευτει? Ξερει το μεινε το κατσε ,μενει σε κρειτ ,σε ακουει οταν το διορθωνεις και ας μην ειναι τελειος κουταβι ειναι αλλα δεν σε αγνοει. Αληθεια πολυ στεναχωρεθηκα εγω που δεν τον ξερω... εσυ πως τα παρατας και μιλας ετσι τοσο ευκολα. Αν τον δωσεις οντως για αυτους τους λογους μην παρεις αλλο σκυλι ειναι πολυ κριμα δεν ειναι ρομποτ ολα κατι βγαζουν . Τετοια προβληματα να ειχαμε ολοι...
 
  • Like
Reactions: marytherion


Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
Το αγαπας το σκυλι? Αληθεια τωρα. Εγω δεν βλεπω κανενα προβλημα μαζι του. Ουτε νευρωτικο ειναι ουτε σε καταστολη ουτε τιποτα. Μα τοσο λαθος να το διαβαζεις? Βαρεθηκες? Ξεβολευτηκες? Ποσο ευκολα μιλας για να το δωσεις ενω στα βιντεο εισαι μεσα στην καλη χαρα. Αντι να σκεφτεις λιγο αυτα που ειπαμε να αλλαξεις καποια πραγματα κομμενοι καναπεδες και κρεβατι περισοτερο κρειτ και σωστη επιβραβευση αλλα και διορθωση σου ερχεται πιο ευκολο να το δωσεις? Να βρεις αλλο εκπαιδευτη εστω αν δεν δουλεψουν αυτα? Το εχεις 5 μηνες ειστε μαζι τοσο πολυ και τωρα θα φυγει απο το σπιτι τοσο ευκολα? Επειδη περναει μια φαση? Ενω εχει τοσο καλη βαση για να δουλευτει? Ξερει το μεινε το κατσε ,μενει σε κρειτ ,σε ακουει οταν το διορθωνεις και ας μην ειναι τελειος κουταβι ειναι αλλα δεν σε αγνοει. Αληθεια πολυ στεναχωρεθηκα εγω που δεν τον ξερω... εσυ πως τα παρατας και μιλας ετσι τοσο ευκολα. Αν τον δωσεις οντως για αυτους τους λογους μην παρεις αλλο σκυλι ειναι πολυ κριμα δεν ειναι ρομποτ ολα κατι βγαζουν . Τετοια προβληματα να ειχαμε ολοι...
Τα βίντεο όπου επικοινωνούμε καλιυτσικα είναι πριν ένα μήνα.. Μετά οι αντιδράσεις και τα δαγκώματα χειροτέρεψαν. Αοευθυνθηκα σε άλλο εκπαιδευτή που είπε να καταργησω τι crate. Με την απελευθέρωση των δευτερων βίντεο, χειροτέρεψε. Στον εκπαιδευτή σουζα βέβαια, λες κι αν του έδινα ελευθερία όπως είπε, θα ηρεμήσει μαζι μου μόνο ελευθερο τι σκυλί. Καλυτερους εκπαιδευτές από τους δυο δεν μου συστησε κανείς εδώ Καβάλα. Για την αγάπη και την ενασχόληση αυτά κατάλαβες ή δεν διάβασες από την αρχή την έκθεση προβληματος.;
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Τα βίντεο όπου επικοινωνούμε καλιυτσικα είναι πριν ένα μήνα.. Μετά οι αντιδράσεις και τα δαγκώματα χειροτέρεψαν. Αοευθυνθηκα σε άλλο εκπαιδευτή που είπε να καταργησω τι crate. Με την απελευθέρωση των δευτερων βίντεο, χειροτέρεψε. Στον εκπαιδευτή σουζα βέβαια, λες κι αν του έδινα ελευθερία όπως είπε, θα ηρεμήσει μαζι μου μόνο ελευθερο τι σκυλί. Καλυτερους εκπαιδευτές από τους δυο δεν μου συστησε κανείς εδώ Καβάλα. Για την αγάπη και την ενασχόληση αυτά κατάλαβες ή δεν διάβασες από την αρχή την έκθεση προβληματος.;
Oλα τα διαβασα βεβαια και ολα τα βιντεο ειδα δεν καταλαβα τι εννοεις. Ψαξε στο φορουμ αν δεν εχεις ψαξει. Το θεμα της sammie ας πουμε. Ηταν μεγαλο λαθος που σου προτεινε να καταργησεις το κρειτ. Βαζε τον πολυ κοψε καναπεδες κρεβατια και θα δεις τεραστια διαφορα. Μην σκεφτεσαι κατευθειαν δωσηματα αμα δεν εχεις κανει αυτα που χρειαζεται. Αμα ξαναλεω δεν δεθηκες με το σκυλι τοτε δωστο. Για την αγαπη απο τα λεγομενα καταλαβα αλλα και απο την ενασχοληση αλλα και αυτο τα βιντεο αυτο μου κανει εντυπωση. Να περνας τοσες ωρες με το σκυλι καθημερινα και να λες να το δωσεις ετσι μου φαινεται αντιφατικο για αυτο λεω μηπως δεν δεθηκες λογο της συμπεριφορας του η οτιδηποτε αλλο.
 




Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
Oλα τα διαβασα βεβαια και ολα τα βιντεο ειδα δεν καταλαβα τι εννοεις. Ψαξε στο φορουμ αν δεν εχεις ψαξει. Το θεμα της sammie ας πουμε. Ηταν μεγαλο λαθος που σου προτεινε να καταργησεις το κρειτ. Βαζε τον πολυ κοψε καναπεδες κρεβατια και θα δεις τεραστια διαφορα. Μην σκεφτεσαι κατευθειαν δωσηματα αμα δεν εχεις κανει αυτα που χρειαζεται. Αμα ξαναλεω δεν δεθηκες με το σκυλι τοτε δωστο. Για την αγαπη απο τα λεγομενα καταλαβα αλλα και απο την ενασχοληση αλλα και αυτο τα βιντεο αυτο μου κανει εντυπωση. Να περνας τοσες ωρες με το σκυλι καθημερινα και να λες να το δωσεις ετσι μου φαινεται αντιφατικο για αυτο λεω μηπως δεν δεθηκες λογο της συμπεριφορας του η οτιδηποτε αλλο.
Οχι ότι δεν δέθηκα, απλώς νομίζω ότι κάποιες φορές φοβάμαι και για μένα λόγω των προβλημάτων που προανεφερα, αν δεν τα καταφέρω, μην είναι χειρότερα μετά και για τον Μόρτη. Γι αυτό μόνο σκέφτηκα να τον δώσω μήπως βρεθεί κάποιος πιο ικανός από μένα για το συγκεκριμένο κουτάβι.
 


Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
Το σκυλί σου είναι μια χαρά.

Μίλα με κάποιον εκπαιδευτή που θα δουλέψει ΜΑΖΙ ΣΟΥ στο να εκπαιδεύσεις τον σκύλο σου.
Ε σε δυο απευθύνθηκα, ο 2ος που τον λένε και πολυ καλο μου είπε να κόψω το crate άμεσα και να κάνω τις διορθώσεις που προειπα.