Τα κυνηγόσκυλα χωρίς κυνηγούς...


Γαβ Γαβ

Well-Known Member
21 Απριλίου 2016
82
195
122
Καλησπέρα κ καλώς σας βρήκα!!!

Έψαχνα για το τι μπορεί να συμβαίνει σε ένα σκύλο που έχει λίγα αιμοπετάλια κ έτσι "έπεσα" στο φόρουμ σας!

Έχω δύο σκυλιά...
Η μία είναι Cocker Spaniel. Την πήρα πριν από 3 χρόνια από έναν κυνηγό ο οποίος την είχε 2 χρόνια κλεισμένη σε ένα κλουβί. Στα 2 της χρόνια ήταν κ η πρώτη φορά που έκανε μπάνιο! Είναι πολύ τρυφερή, ανθρωποκεντρική κ εξαιρετικά χαρούμενη! Δεν είναι κοινωνική με άλλα ζώα.. Έχει ερλιχείωση σε αρχικό στάδιο, αλλά με την φαρμακευτική αγωγή θα γίνει περδίκι!

Είναι αυτή στη φωτογραφία κ τη λένε Fluffy

DSC04843.JPG

10424985_283874588480826_2398624620251457626_n.jpg

Η άλλη είναι ένα Pointer... Τη βρήκα πριν 8 μήνες, κακοποιημένη μέχρι βασανισμού, εγκαταλελειμμένη κ χτυπημένη από 2 αυτοκίνητα... Ήταν σε πολύ άσχημη κατάσταση.. Έμεινε 3 μήνες κάτω από μια πολυνθρόνα κρυμμένη... Μετά άρχισε δειλά δειλά να βγαίνει.. αλλά δεν ήθελε να την πλησιάζω ή να τη χαϊδέψω... Δεν εμπιστευόταν, λόγω κακοποίησης... Μου έφαγε όλα τα καλώδια, τα πολύμπριζα, το λαπτοπ.. τα γυαλια, παπούτσια κ ό,τι έβρισκε... Ευτυχώς σταμάτησε το χόμπι αυτό...
Σήμερα, είναι άνετη μέσα στο σπίτι, ζητάει από μόνη της τρυφερότητα.. Πηδάει όταν χαίρεται κ γαβγίζει όταν πεινάει... Φοβάται ακόμα βέβαια... Ελέγχει πάντα όλο το χώρο κ δεν θέλει να βγαίνει έξω βόλτα για πάνω από 5 λεπτά.. ΄Εξω, εννοώ στον κήπο της πολυκατοικίας... γιατί για τον δρόμο ούτε συζήτηση... Αν δει άνθρωπο ή ακούσει έντονο κ απότομο θόρυβο τρέμει ολόκληρη.. ενώ με άλλα σκυλιά νιώθει άνετα κ είναι πολύ φιλική... Βελτιώνεται αργά.. αλλά σταθερά...
Αυτό που με έχει "σημαδέψει¨είναι η πρώτη της περίοδος.. γιατί είναι ενός έτους.. Λίμνες από αίμα σε όλο το σπίτι.. Έντονος οίστρος... είπαν οι δύο γιατροί που την πήγα... Καλά.. δεν συζητάω ότι όλα τα έκανε μέσα στο σπίτι κ όλη μέρα σκούπιζα κ σφουγγάριζα... Ακόμα δεν έχει βελτιωθεί αρκετά σε αυτό.. αλλά τουλάχιστον τις πιο πολλές φορές πάει στην πάνα της...

Νάτη! Τη λένε Ναόμι:

10270723_479947688873514_3416218339651066038_n.jpg

DSC04920.JPG

Ζουν μέσα στο σπίτι μαζί μας... Η Φλάφυ έχει τη φωλίτσα της... κ η Ναόμι έκανε κατάληψη επάνω στην πολυθρόνα.. όπου έγινε η δική της φωλιά...

Σε γενικές γραμμές δεν είναι εύκολο να έχεις δυο σκυλιά κ μάλιστα κυνηγόσκυλα, τα οποία είναι γεμάτα ενέργεια... αλλά η αγάπη είναι ευθύνη... κ εκεί που κουράζεσαι, γίνεται ευχαρίστηση όταν τα βλέπεις ικανοποιημένα κ χαρούμενα...
 








Γαβ Γαβ

Well-Known Member
21 Απριλίου 2016
82
195
122
Σε ευχαριστώ!!! Είναι πολύ φάτσα το σκυλάκι σου!!! Να το χαίρεσαι κ εσύ!!!
 




Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Πολυ ωραια η πρωτη φωτο της Fluffy,πολυ ομορφη (που να δεις και κανενα fluffy-fluffy δηλαδη :p ) ! Καλως ηρθες και συγχαρητηρια για τις πραξεις σου (y)
 
  • Like
Reactions: Γαβ Γαβ
















Γαβ Γαβ

Well-Known Member
21 Απριλίου 2016
82
195
122
τι μαματα σκλια αυτα τα ποιντερ
να α χαιρεσαι γαβ γουβ
Σε ευχαριστώ Τάσο! Είναι πολύ έξυπνη... ! Της αρέσει να τρώει άνθη από γλάστρες στο μπαλκόνι... Όταν βγαίνει έξω... την έχω πάντα στο νου μου... Μια μέρα, βουταει μια μαργαριτα κ τη μάσαγε... Όταν της ειπα.. "Τι έκανες εκεί..??" Σταμάτησε να μασάει κ κοίταζε αδιάφορα από την άλλη... χαχαχα!!!
 








mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Σε ευχαριστώ Τάσο! Είναι πολύ έξυπνη... ! Της αρέσει να τρώει άνθη από γλάστρες στο μπαλκόνι... Όταν βγαίνει έξω... την έχω πάντα στο νου μου... Μια μέρα, βουταει μια μαργαριτα κ τη μάσαγε... Όταν της ειπα.. "Τι έκανες εκεί..??" Σταμάτησε να μασάει κ κοίταζε αδιάφορα από την άλλη... χαχαχα!!!
Καλός ήρθατε.ειναι και οι δυο κούκλες.συγχαρητηρια για αυτο που έκανες...(y)
 
  • Like
Reactions: Γαβ Γαβ


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Ευτυχώς που κατά καιρούς, έχουμε και "τέτοια" νέα μέλη (y)

Το "μπράβο" και το "συγχαρητήρια" είναι μικροσκοπικές λέξεις, για να περιγράψεις την τρικυμία στην οποία μετατρέπεις την ζωή σου, αποφασίζοντας να υιοθετήσεις έναν τόσο προβληματικό σκύλο. Δεν ξέρω αν τα δύσκολα <στην δική σου καθημερινότητα> πέρασαν ήδη, για τα σκυλιά σου όμως, αποτελούν μακρινός εφιάλτης.

Να είσαι καλά!!!