Τα κυνηγόσκυλα χωρίς κυνηγούς...




vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
εγώ στα δικά μου 5-6 φορές που έχουν βουτηχτεί Τσικα -Ματουλα και πάντα ξεκινάει η Τσίκα δεν έχω βάλει χέρια τις χώρισα με την φωνή αλλά εμένα με την γλυκειά φωνή μου η Τσικα τουμπεκιαζετε και εξαφανίζετε, και αυτό βοηθάει.
 
  • Like
Reactions: dnassib and mareco


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
και για να το συνεχίσω , αυτό το έκανα και παλιά με το πιτ μου και το αμσταφ όταν γκρινιαζαν και άλλαζαν μερικές δαγκωνιές γιατί έπιανε καλύτερα , στην αρχή που εβαζα χερια συνηθως πείσμωναν περισσότερο και εκεί εκανε η μια στον αλλον μια δυο μικρές τρύπες αλλά όταν πήγαινα από πάνω τους και έβαζα φωνή η θηλυκιά τουμπεκιαζοταν και ο αρσενικός αμέσως ηρεμούσε.
Πάντως αυτό που έχει παραξενέψει ειναι ότι το πόιντερ (πρώτη φορά με κυνηγόσκυλο ) ενώ στην αρχη υποχωρεί και αποφεύγει αν μπει στον καυγά τότε το κάνει σοβαρά.
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
βασικα,κακως εφυγες απο τον χωρο...η κανατα που λεγαμε σε προηγουμενο ποστ...

σου εγραψα περι σοβαρης συρραψης γι αυτον ακριβως τον λογο...

παντα μα παντα οι προστριβες μεταξυ δυο ζωων της αγελης ξεκαθαριζονται υπερ ενος,δυστυχως ομως δεν ειναι απαραιτητο οτι και τα δυο θα ζουν στην συνεχεια...

κατα το συνηθες,οικοσιτα σκυλια δεν φτανουν σε τετοιο σημειο,αλλα ποτε δεν ξερεις...γι αυτο και πρεπει να εισαι παρον,εφ οσον υπαρχει η δυνατοτητα...

αν ο "τσαμπουκας" ειχε και για τα ζωα τον ιδια ενταση που ειχε για σενα,το πιθανοτερο ειναι να τελειωσει εδω...δεν ειναι ομως δεδομενο,διοτι υπαρχουν και περιπτωσεις που πολυ απλα δυο σκυλια δεν γινεται να συμβιωσουν...σε αυτες τις περιπτωσεις ειτε παιρνεις το ρισκο ,το ενα να αποδημησει εις κυριον,κατι που δεν ειναι θεμιτο,η τα χωριζεις απαξ δια παντος...

οι μονοι που μπορουν να κρινουν κατι τετοιο και παλι χωρις απολυτη σιγουρια,ειναι,εσυ αν εχεις τις γνωσεις,η ενας τριτος γνωστης που τα ζει...

δεδομενο δεν ειναι τιποτα...εχε απλως τον νου σου και στην πορεια κρινεις...
 


Γαβ Γαβ

Well-Known Member
21 Απριλίου 2016
82
195
122
@vek δεν φαντάζεσαι αυτό που είδα... Την ειχε πιασει από τον λαιμό κ την έκανε κύκλους λες κ ήταν παιχνίδι... Σηκώναμε το πόιντερ από τα πίσω πόδια για να την αφήσει, κ αυτό τη σήκωνε στον αέρα όρθια... Την άφησε όταν το πιάσαμε από τα αυτιά... Δεν καταλάβαινε τίποτα....

@reinmeister2 μου έκανες την καρδιά ταμπούρλο με αυτά που διάβασα... Νιώθω ότι έχεις δίκιο γιατί το είδα με τα μάτια μου... Ήταν τόσο μεγάλος ο πανικός που δεν ήξερα τι να κάνω... Με μια κανάτα νερό δεν θα χώριζαν... Την άλλη φορά πλημμύρισα την κουζίνα... Το πόιντερ στο μπάνιο δεν ενοχλείται από το νερό στην μουρίτσα του...
Τις γνώσεις δεν τις έχω να ξέρω αν θα φτάσουν μέχρι τελικής πτώσεως... Αλλά αυτό που είδα ήταν τρομακτικό...
Όλη μέρα το κόκερ είναι κρυμμένο... Έχει κ μια μεγάλη πληγή στον λαιμό... Γενικά γαυγίζει αρκετά... Σημερα δεν ακούστηκε.. Δεν έχει κουνηθεί... Εχω μικρό σπίτι κ το πόιντερ το έχω στο σαλόνι... Δεν γίνεται να κλείνω το κόκερ σε ενα δωματιο όλη μέρα...

Πήρα τηλέφωνο έναν εκπαιδευτή να έρθει από εδώ να τα πούμε... Ελπίζω να είναι καλός... κ ελπίζω να βοηθήσει κ να υπάρξει έστω κ μια μικρή λύση...
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
μην αγχωνεσαι...το πιθανοτερο ειναι οτι το θεμα εληξε...πρεπει το κοκερ να θελει να πεθανει εαν το ξανακυνηγησει για τσαμπουκα...οχι απιθανο,αλλα πολυ ακραιο...

υπαρχουν τροποι να τα ξεκολλησεις,ακομη και με το νερο αλλα εσυ δεν εχεις την ψυχολογια για κατι τετοιο,κατι το οποιο δεν ειναι φυσικα μεμπτο,απλως το γραφω ως γεγονος...

ο εκπαιδευτης εαν ξερει τι του γινεται θα φτιαξει ευκολα το θεμα...

εσυ φροντισε να χαλαρωσεις και ολα θα παρουν τον δρομο τους...
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
να σου πω συμφωνώ με τον @reinmeister2 υπάρχει μια μικρή περίπτωση και οι δυο να ειναι τόσο πεισματάρες και να το συνεχίσουν αλλά το πιο πιθανό είναι ότι η μια θα ειναι πολύ πιο προσεκτική από εδώ και μπρος.
Καλή ιδέα με τον εκπαιδευτή ελπίζω να σε ηρεμήσει και να σου δώσει λύση,
αμαν και εσυ δεν προσεξες τι ψώνισες απο το βουνό ;)
 


Γαβ Γαβ

Well-Known Member
21 Απριλίου 2016
82
195
122
@reinmeister2 μου πήγες την καρδιά στην θέση της... Σε ευχαριστώ...
Το κόκερ, όπως έχω πει, το έχω πάρει από κυνηγό που δεν το ήθελε γιατί όταν ήταν μωρό του έτρωγαν το φαγητό... (τα είχε σε κλουβί).. Όταν μεγάλωσε άρχισε κ εκείνο να επιτίθεται... Αυτός δεν μπορούσε να τα χωρίσει... Μια φορά τα έριξε από γκρεμό κ δεν χωρισαν ούτε στον αέρα... Έτσι, την έκλεισε σε κλουβί μόνη της κ δεν την εβγαλε ξανα κ την πήρα 2 χρονών... ( απ ότι είπε...) Να φανταστείς, το σκυλί δεν ήξερε το όνομά του... Το όνομα που μου είπε δεν υπήρχε στα εγκεφαλικά της κύτταρα... Έτσι της αλλάξαμε όνομα, το οποίο το έμαθε από την πρωτη μέρα... Με αυτο το ιστορικό ίσως επιτεθεί πάλι... Απο εδώ κ στο εξής θα τις βάζω να τρώνε χωριστά...

@vek "Ψώνισα" στην τύχη... Ό,τι μου έφερε το σύμπαν... χαχα.. Μακάρι να μην συνεχίσουν... Οι τσακωμοί τους είχαν απόσταση μήνες... Τώρα τελευταία, τσακώθηκαν 2 φορές πιο σύντομα... κ πιο άγρια...

Θα σας πω νέα από τον εκπαιδευτή, που θα έρθει από βδομάδα...
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
δεν χρειαζεται να αλλαξεις την ρουτινα σου,διοτι οι σκυλες θα θεωρησουν οτι κατι συνεβη...αν συνεχισεις οπως και πριν θα θεωρησουν οτι ολα ειναι φυσιολογικα...αλλωστε αυτο που συνεβη ειναι φυσιολογικο σε μια αγελη...

το μονο που θα αλλαξεις αλλα θα το ξερεις μονο εσυ,θα ειναι η μεγαλυτερη προσοχη που θα δινεις ετσι ωστε να προλαβεις συρραξη πριν καν ξεκινησει,μην παθεις παλι κανα εγκεφαλικο...μετα θα σου ρθει ο εκπαιδευτης,θα τις τσεκαρει και θα σου πει πως πρεπει να κινηθεις για να ηγηθεις εσυ της αγελης και να μην υπαρχουν θεματα ουτε μεταξυ τους ουτε μαζι σου...

θα το πω για πολλοστη φορα...μην αγχωνεσαι...
 
  • Like
Reactions: sis and mareco


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU