Τεράστιος σκύλος!


anodinos1

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2011
189
2
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Και στην Ελλαδα anodinos οι σωστοι εκτροφεις σε περναν απο "τεστ", δεν σου δινουν κουταβι ετσι!Εγω δεν θα εμπιστευομουν εκτροφεα ο οποιος δεν θα μου εκανε αυτα τα τεστ,θεωρω οτι ειναι αναγκαια!Αυτα πριν γινει η γεννα...Οταν γινει η γεννα με το καλο,σου δινουν κουταβι το οποιο θα ταιριαζει πιο πολυ με εσενα και με τα οσα ζητας απο αυτο!
Εμενα μου λες τρεις μηνες κουβεντα καναμε μεχρι να μου δωσει κουταβι απο ψυλο κοσκινο με περασε και το καταχαρικα να σου πω την αληθεια γιατι εμαθα πολλα για την φυλη.
 
Last edited by a moderator:


ramos

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2012
167
2
Size does matter - γενικότερα!
Εγώ θα πάρω ένα τέτοιο να κυκλοφορώ για να κάνω εντύπωση!

για να καταλαβεις vrmode ποσο υποκειμενικο ειναι το θεμα θεωρω πιο ομορφο(ασχετα με το μεγεθος) τον γκοτζιλα απο τα γαλλακια!
και ασχετα με αυτο και δεν αναφερομαι σε σενα προσωπικα αλλα επειδη πολλα ακουσα,ο δικος μου σκυλος σε αντιθεση με ολα τα γιορκσαροειδη γουτσου γουτσου εχει κυκλοφορησει ελαχιστα σε καφετεριες ακριβως επειδη δεν θελω να ακουω χαζα σχολιακια οτι πηρα τον σκυλαρα για εντυπωση!παει πριν βολτα,καφε εμεις,μετα παλι βολτα!
 
Last edited:


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Ξανασκέψου το γιατί τα γαλλάκια σου 'ρχονται πιο οικονομικά σε θέμα φαγητού. Ας πούμε δεν χρειάζεται να τους αγοράσεις ολόκληρο Τόκυο για πρωινό :D. Xαίρομαι πάντως που δεν σου αρέσουν - εξάλλου εγώ πρώτη τα δυσφημίζω - δεν χρειαζόμαστε άλλα γαλλάκια.

Τώρα όσον αφορά το μέγεθος - κι όμως αυτό μετράει σε πολλούς ιδοκτήτες μεγαλόσωμων κυριαρχικών φυλών ή φυλών κατηγορίας "τούμπανο". Το να υποστηρίζουμε τερατογενέσεις τύπου ντόγκο+καγκαλ ή ντόγκο+μεγάλος δανός που είδα τις προάλλες, το μόνο που κάνει είναι να ανοίγει την όρεξη και σε άλλους "μεγαλομανείς".

Δεν είμαι κατά της δημιουργίας νέων φυλών όταν αυτή πάει να βελτιώσει ή και να αντικαταστήσει προβλήματα υγείας ή και συμπεριφοράς προβληματικών φυλών. Βλ. π.χ. το θέμα με τα English Bulldog και τα Continental Bulldog. Όταν αυτό όμως γίνεται για σωστό σκοπό, με τη σωστή μέθοδο και την ευλογία της FCI. Τότε ναι - δεν βλέπω όμως το λόγο να θαυμάζω το μέγεθος δημιουργημάτων, που όπως πολύ σωστά και τεκμηριωμένα έγραψαν άλλοι πρόκειται για ωρολογιακές βόμβες.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.810
58
ΑΘΗΝΑ
Εγώ πάλι είμαι κάθετα αντίθετος στη δημιουργία νέων φυλλών, είτε από επιστήμονες είτε από ΒΥΒ.
Πολύύύ κουβάς για τα δεδομένα μου:(
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Ξανασκέψου το γιατί τα γαλλάκια σου 'ρχονται πιο οικονομικά σε θέμα φαγητού. Ας πούμε δεν χρειάζεται να τους αγοράσεις ολόκληρο Τόκυο για πρωινό :D.
Εσκασα να γελαω με αυτη την ατακα!!!
 
















rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
περνουμε το καλοψυχο και ανθρωποκεντρικο ντογκο με αθλητικες ικανοτητες προσθετουμε το ενστικτο προστασιας ενας ποιμενικου και το μεγεθος και κανουμε τον τελειο φυλακα!
σε θεωρητικο επιπεδο αυτο και σε βαθος χρονου!γιατι οχι?γιατι αν το σκυλι που ειδα(το οποιο απο οψη ακομα σε κατοχους μεγαλοσωμων δημιουργει δεος) μπολιαστει με σωστα γονιδια χαρακτηρα δεν μπορει να γινει αυτο που περιεγραψα?
Διαβάζοντας το θρέντ σκεφτόμουνα μήπως πιάστηκα κορόιδο με το μίνι που έχω, τσάμπα ο συναγερμός και η εταιρεία σεκιούριτυ αφού υπάρχουν τεράστια σκυλιά που είναι και φύλακες, βλέπεται σκέφτηκα ότι θα θέλει μισό αρνί για να στανιάρει και τα φέρνω δύσκολα.:(
Τώρα αυτό το μπόλιασμα με σωστό χαρακτήρα όποιος το ανακαλύψει αξίζει Nόμπελ, πώς δε το σκέφτηκε κανείς μέχρι τώρα?
Φίλε υποψιάζομαι ότι σε δούλευε ο τύπος ή μπορεί να μην ήξερε και ο ίδιος ότι υπάρχουν και άλλα σκυλιά 90 πόντους ύψος και 100 κιλά βάρος, βέβαια όπως βλέπεις στην φώτο τα βγάζουν με καραβόσκοινα βόλτα και σίγουρα θα χρειάζονται και φτύαρια να μαζέψουν τα κακάκια τους.
Αυτά τα σκυλιά είναι για άλλους λαούς με διαφορετικά ήθη για εδώ θα προτιμήσω μικρό:cool:
 


ramos

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2012
167
2
για ποιο λογο ακριβως με δουλευε?
οσο για το μπολιασμα,γενικα και οχι στο θεμα που αναφερομαι ειναι καθαρα με συγκεκριμενη και προσεγμενη εκτροφη!οπως για ΟΛΕΣ τις ανθρωποκεντρικες και ¨σπιτικες¨ φυλες!ολες αυτες οι φυλες φιλε μου δεν εμφανιστηκαν ξαφνικα αλλα εξελιχθηκαν απο καποιους!αρα πολλα νομπελ εχουμε να μοιρασουμε με την λογικη σου!
 


rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
Για ευνόητους λόγους, όποιος και να έβγαζε βόλτα ένα σκύλο bully kutta ή κανγκάλ με κάτι, μπορεί να μην το διέδιδε τόσο (γκουλαρέ τα να δείς γιατί)
Ετσι όπως το ανέφερες για γονίδια χαρακτήρα, ελπίζω να το καταλαβαίνεις και μόνος σου, δεν έχει φτάσει εκεί η επιστήμη.
Τώρα η γνώμη μου έχεις μια χαρά σκύλο, τι θές το τεράστιο?
 
Last edited:


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Εγώ πάλι είμαι κάθετα αντίθετος στη δημιουργία νέων φυλλών, είτε από επιστήμονες είτε από ΒΥΒ.
Πολύύύ κουβάς για τα δεδομένα μου:(
Αντμιν τι θα γίνει?
Κόκαλα έχει εκείνο το θενκς?
 


ramos

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2012
167
2
Για ευνόητους λόγους, όποιος και να έβγαζε βόλτα ένα σκύλο bully kutta ή κανγκάλ με κάτι, μπορεί να μην το διέδιδε τόσο (γκουλαρέ τα να δείς γιατί)
Ετσι όπως το ανέφερες για γονίδια χαρακτήρα, ελπίζω να το καταλαβαίνεις και μόνος σου, δεν έχει φτάσει εκεί η επιστήμη.
Τώρα η γνώμη μου έχεις μια χαρά σκύλο, τι θές το τεράστιο?
μα δεν ειπα οτι τον θελω, απλα εντυπωσιαστικα οχι μονο απο το μεγεθος αλλα απο την συνολικη του παρουσια.ο σκυλος μου φυσικα και ειναι πιο ομορφος με διαφορα!
για τα υπολοιπα ομολογω πως δεν σε πιανω...
 






kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
και εγω θα βαλω 1/3 απο βατραχο και 2/3 απο κοτσυφι και 1/4 απο γιγαντοσαυρο και 1/3 απο αλογομυγα.
Αυτα θα αναγραφονται και στο πεντιγκρι φυσικα, και επιτελους θα επιστρεψει ο Γκοτζιλα... ισως τοτε σωθει η ελλαδα , αφου ολο το hollywood θα στρεψει τα ματια πανω μου... και εγω θα το παιζω σπουδαια!..Πολυ σπουδαια..
εχω βλεψεις και για τον φρανκεσταιν μελλοντικα..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.132
Μηνύματα
896.037
Μέλη
19.944
Νεότερο μέλος
Stelios Krani