Τζίμης Σαμαράς


vicken

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2008
55
0
Thessaloniki
Θα ήθελα να κάνω μία έκκληση για βοήθεια.Είμαστε 5 κοπέλς που πηγαίνουμε και βοηθάμε όσο μπορούμε τον Σαμαρά.Εχουμε φροντίσει αρκετά άρρωστα ζωάκια και έχουμε βρει σπιτάκι σε μερικά.Την τελευταία φορά που πήγαμε(πριν δύο βδομάδες)μας είπε πως έχει μεγάλη ανάγκη από τροφές.Μέχρι τώρα του έδινε ο Δήμος Περαίας.Τώρα όμως σταμάτησε με τη δικαιολογία οτι δεν φτάνουν τα λεφτά του δήμου.Γιάυτό θα ήθελα να παρακαλέσω όποιος είναι από θεσσαλονίκη και μπορεί ας πάει από ένα σακουλάκι τροφή ή όσο μπορεί.Είναι μεγάλη ανάγκη.Εμείς πηγαίνουμε...αλλά δυστυχώς δεν φτάνει.Φανταστείτε πόσα στομαχάκια μένουν άδεια.Οποιος δεν θέλει να πάει ο ίδιος μπορεί να μου στείλει πμ για να κανονίσουμε να βρεθούμε και να μαζέψω εγώ οτι θέλει να δώσει.Ευχαριστώ
 




Rentina - Marley

Well-Known Member
14 Ιανουαρίου 2009
133
1
Thessaloniki
Έχω Αρκετές Γνωριμίες στο θέμα τον τροφών και Εμπόρων.
Ίσος να μπορέσουμε να Βοηθήσω / με
με κάνα Τηλέφωνο και ίσος τώρα που είναι και η Zootexnika στην Πόλη μας ακόμη καλύτερα
Πιστεύω να μπορέσουμε να κάνουμε κάτι.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Και εγώ θα ήθελα να μάθω λίγα πράγματα παραπάνω για το Σαμαρά.
Είναι μέλος κάποιου φιλοζωικού σωματείου? Έχει νόμιμο καταφύγιο αδέσποτων ζώων (άδειας ίδρυσης/λειτουργίας)?
Που τα έχει μαζεμένα τα ζώα, κάτω από ποιες συνθήκες κτλ?
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Είναι μέλος κάποιου φιλοζωικού σωματείου? Έχει νόμιμο καταφύγιο αδέσποτων ζώων (άδειας ίδρυσης/λειτουργίας)?
Διάβασα ό,τι βρήκα στο google. Απ' ό,τι φαίνεται συλλέκτης είναι. Διαβάστε κι εσείς να μην τα μεταφέρω.
Γιατί εσείς τον βοηθάτε vicken? Δεν υπάρχουν αδέσποτα ή σωματεία να βοηθήσετε?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Χμμμμ ... δεν είναι ακριβώς συλλέκτης μιάς και όταν άρχισε να δραστηριοποιείται ο Σαμαράς κυκλοφορούσαμε με ρόπαλα :p ;)

Είναι πιά σίγουρα πολύ μεγάλος σε ηλικία και είναι κρίμα που δεν έχει βρεθεί κάποιος στην συμπρωτεύουσα (ή όλα τα σωματεία σε συνεργασία) να μοιραστούν τα ζώα του, και να τα φροντίζουν με πιο "εξευρωπαισμένους" τρόπους ...
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Γιατί το "συλλέκτης" είναι έκφραση της τελευταίας δεκαετίας (στην Ελλάδα τουλάχιστον) ;)

Οπως αντιλαμβάνεσαι μιλάω για την ηθική πλευρά του θέματος ... δυστυχώς ζούμε σε μία χώρα που τα σκυλιά του Σαμαρά θα μαζευτούν από εκεί μαζί με την σωρό του - και μετά από πιέσεις των κατοίκων για την βρώμα που θα έχει δημιουργηθεί. Και ΔΕΝ θέλω να το δώ αυτό (αλλά θα το δώ) ......

Και για να μην λέμε και αερολογίες ...

Vicken συννενοήσου με τον Rentina - Marley και πηγαίνετε στην zootechnika 2-3 άτομα.
Προσπαθήστε να κλείσετε 1-2 μόνιμες συμφωνίες με τις εταιρίες (γίνεται ξέρει ο Μarley) για δωρεάν ή τελείως δωρεάν τροφές.

Φωτογραφίστε τα ζώα και στείλτε τα εδώ ένα -ένα - θα βοηθήσουμε εμείς και η Κλειάννα να υιοθετηθούν όσα από αυτά γίνεται.
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
:shock:
Πλάκα μου κάνετε? ΠΟΙΟΝ βοηθάτε? Ένα ψυχοπαθή συλλέκτη για να συνεχιζει να βασανίζει ζώα?
Ρε βάλτε μπουρλότο και καφτε το το κολαστήριο!

Από αυτή την καταδίκη, ΚΑΛΥΤΕΡΑ στο δρόμο τα ζωάκια!
Πήγαινετε καλύτερα έξω από τη Νομαρχία και πεταξτε κανα αβγό στο ΣΟΥΡΓΕΛΟ το Νομάρχη σας που το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να παριστάνει τον μαϊντανό στα τηλεοπτικά παράθυρα! :mad:
 


stalitsa

Active Member
9 Ιανουαρίου 2009
28
0
49
Ηλιούπολη Αττικής
Το πρώτο video πρέπει να είναι το 2004.
Βρήκα ακόμα ένα video πιο πρόσφατο και νομίζω πως είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα.

[video=youtube;L_X10M97wW8]http://www.youtube.com/watch?v=L_X10M97wW8[/video]
 
Last edited by a moderator:


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Από το 1ο βίντεο δεν άντεξα να δω ούτε το μισό,το 2ο δε το ανοίγω καν.
Αν είναι δυνατόν να γίνεται έκκληση για βοήθεια σε τέτοια τέρατα που κακομεταχειρίζονται έτσι τα ζώα.
Ποια βοήθεια θες,αγαπητή φίλη?Τη βοήθεια της διαιώνισης τέτοιων τεράτων?Τη βοήθεια να 'πολλαπλασιάσουμε' τα 'αδέσποτα'?Τι ακριβώς ζητάς?
Κ ποιος με λέει εμένα ότι την έκκληση για βοήθεια κ οι 5 κοπέλες,δεν είναι ο ΙΔΙΟΣ ο Σα(Το)μαράς?
Αντί να γίνει καταγγελία,γίνεται συνεργεία σε τέτοια εγκλήματα..
Αν θέλετε να σώσετε τα σκυλάκια,βοηθήστε στην υιοθέτησή τους.Τπτ άλλο.
Με το να τον πας κ τροφή,η κατάσταση θα χειροτερέψει,να είσαι(-στε) σίγουροι γιαυτό.
Δε μπορώ να πιστέψω πως ένα Δήμος όχι μόνο ανέχεται να υπάρχει κάτι τέτοιο αλλα το συντηρεί κιόλας..
Λυπάμαι αφάνταστα γιαυτήν την κατάντια..
 


vicken

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2008
55
0
Thessaloniki
Λοιπόν....κι εγώ είχα δει τα βίντεο και είχα ακούσει και άλλα τόσα.Ωραία λοιπόν, αφήνουμε τα ζωάκια αυτά στη μόιρα τους.Τα πράγματα όμως δεν είναι ακριβώς έτσι!!!!Το τι ακριβώς γίνεται δεν μπορεί να περιγραφεί εδώ με λίγα λόγιαΜέσες άκρες όμως ο Σαμαράς βρίσκεται στην Περαία.Η άλλη του ονομασία είναι ΣΤΕΓΗ ΖΩΩΝ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ!Αρα δεν πρόκειται απλά για έναν συλλέκτη.Οταν είχε λεφτά(γιατί κάποτε είχε πολλά) όλοι οι νοματέοι τον είχαν μη βρέξει και μη στάξει.Οταν τα λεφτά τελείωσαν...γιατί αυτοί οι νοματέοι ως όφειλαν ποτέ δεν τον βοήθεισαν τότε άρχισαν και τα διάφορα σενάρια.Ισως τότε να έπρεπε να αμολήσει ότι σκυλί είχε και πάλι στους δρόμους.Δεν το έκανε όμως.Οπότε ας του χρεώσουμε τον τίτλο Συλλέκτης ζώων.Ο δήμος Θεσσαλονίκης όταν βρει τα δύσκολα αυτόν φωνάζει συνέχεια.Αρρωστα...χτυπημένα σκυλιά...τρέξε Τζίμη.Ημουν και παρόν σε ένα τηλεφώνημα.Και τώρα νομαρχιακοί σύμβουλοι τον πλησίασαν για να του πάνε άλλα 140 σκυλιά από μία στέγη στην επανωμή που θα κλείσει.Του υποσχέθηκαν οτι θα τον βοηθάνε και θα του παρέχουν και κτηνιατρική βοήθεια.πράγμα που το έχουν κάνει πολλές φορές και στο παρελθόν.Ασχετα αν μετά ξεχνάν τι είπαν.Οσο για τα βίντεο δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα περιγράφουνΕχω πάει στο μέρος και έχω βοηθείσει πολλές φορές και βλέπω τι γίνεται και κατά πόσο είναι έτσι.Δεν λέω οτι βρίσκονται στο χίλτον....προς θεού.Αν υπήρχαν εθελοντές που βοηθούσαν σίγουρα τα πράγματα θα ήταν λίγο καλύτερα.Εμείς έχουμε πάρει ήδη 2-3 άρρωστα ζωάκια, τα τρέξαμε σε γιατρούς, τα έχουμε σε πανσιόν και ψάχνουμε για σπιτάκια, ενώ άλλα τα έχουμε βρει ήδη σπίτι.Τροφές μέχρι τώρα είχε γιατί του χορηγούσε ο δήμος Περαίας.Τώρα όμως του είπαν πως τα λεφτά δεν φτάνουν και σταμάτησαν...οπότε ο άνθρωπος κάθε φορά που πάμε μας εκλιπαρεί για τροφές.Οσο για καθαριότητα κάθε σάββατο ή/και κυριακή αν πάτε θα δείτε ότι έχει 1-2 αλλοδαπούς που καθαρίζουν όλο το μέρος πατόκορφα....τώρα το πόσο μένει έτσι καθαρό με τόσα σκυλιά είναι νομίζω κατανοητό!Γι'αυτό αν δεν πάτε να δείτε...μην κρίνετε έτσι αβίαστα!!!!Οσο για το άν βοηθάμε σε άλλες στέγες αυτό το ξέρουμε εμείς και αυτοί που τους βοηθάμε.Το οτι βοηθάμε όμως και σε άλλες στέγες δεν μας εμποδίζει να βοηθάμε κι εδώ!!!!!Κι εδώ δεν έγραψα για να τον κρίνουμε....απλά αν μπορεί κάποιος έστω και ένα σακούλι, μια κοιλίτσα θα γεμίσει!Ευχαριστώ!
 


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Βρε vicken,σόρυ κιόλας αλλά με τέτοιες εικόνες είναι δυνατόν να μη τον κρίνουμε?
Αυτά που είδαμε τι είναι τότε?Προσωρινή κακομεταχείρηση μόνο για να τραβηχτεί το βίντεο?Δε θέλω να πιστέψω κάτι τέτοιο..
Με το να τα ταίσουμε θα διαιωνιστεί το πρόβλημα,αυτό δε το σκέφτεσαι?
Είναι προφανές ότι δε μπορεί να φροντίσει τόσα ζώα..Οι υποδομές είναι απαράδεκτες.
Φαντάζεσαι τι γίνεται όταν τόσα σκυλιά είναι αμολημένα σε ένα οικόπεδο κ μπορούνε να ζευγαρώνουν αβέρτα?
Κατά τη γνώμη μου είναι εντελώς ανεύθυνος.
 


vicken

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2008
55
0
Thessaloniki
Οκ!Δεν μπήκα ούτε για να κριθώ όυτε για να κρίνω.Το θέμα είναι αν μπορεί να κανένας να βοηθείσει.Από λόγια τόσα χρόνια που ασχολούμαι με αδέσποτα έχω χορτάσει!Σόρρυ για το ύφος αλλά έλεος!!!Οσο για το αν θέλει κάποιος να πειστεί μπορεί να πάει μια βόλτα απο κει και να δει μόνος του.Οπως έκανα κάποτε κι εγώ!!!!Οσο για το αν είμαι ο ίδιος ο Σαμαράς θα σε παραπέμψω σε άλλο φόρουμ για να κρίνεις και μόνη σου! αουρντογκς.gr
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Τα βιντεάκι δεν τα είδα γιατί η συνδεσή μου τα έχει παίξει τώρα τελευταία οπότε δεν ξέρω αλλά αν ισχύουν αυτά που λέει ο/η vicken κι εγώ πιστεύω ότι δεν θα ήταν κακό όσοι μπορούν να βοηθήσουν!Επίσης δεν θα ήταν κακή ιδέα αφού είναι αστείρωτα να γινόνταν κάποιες κινήσεις προς κανέναν φορέα μπας και τα στειρώσει!Την άλλη φορά δεν λέγαμε ότι για τα αδέσποτα φροντίζουν οι δήμοι να στειρωθούν;Γιατί δεν γίνεται κάποια κίνηση και για αυτά;Δεν ξέρω αλλά αντί να κατακεραυνώνουμε δεν θα ήταν καλύτερο να δούμε τι μπορεί να γίνει;Και να προωθωθούν κι αυτά τα σκυλάκια προς υιοθεσία..κρίμα είναι!Ψυχούλες είναι!
Να!Τόσοι που θέλουν να ζευγαρώσουν τα σκυλιά τους τις τελευταίες μέρες για να δώσουν σε φίλους τους κουτάβια γιατί να μην πουν στους φίλους τους να πάρουν ένα;Είναι κι αυτό μια επιλογή...δεν ξέρω...
 


vicken

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2008
55
0
Thessaloniki
Σταλίτσα το βίντεο το δεύτερο που βρήκες το τραβήξαμε εμείς η 5 (που είμαστε ο ίδιος ο Σαμαράς) στις 28 οκτωβρίου.Μάλιστα η μία από εμάς φαίνεται και στο βίντεοΕίπα οτι δεν είναι χίλτον....αλλά μην λέμε και για κακοποίηση ζώων και διάφορα τέρατα!!!!
 


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Δε λέμε το αντίθετο,foibos.
Από όσο ξέρω,υπάρχουν φιλοζωικές οργανώσεις κ κτηνίατροι που κάνουν ειδικές τιμές σε αδέσποτα.
Θα προτιμούσα αυτή τη βοήθεια πρώτα κ όσο για τη διατροφή,βλέπουμε.
 


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Σταλίτσα το βίντεο το δεύτερο που βρήκες το τραβήξαμε εμείς η 5 (που είμαστε ο ίδιος ο Σαμαράς) στις 28 οκτωβρίου.Μάλιστα η μία από εμάς φαίνεται και στο βίντεοΕίπα οτι δεν είναι χίλτον....αλλά μην λέμε και για κακοποίηση ζώων και διάφορα τέρατα!!!!
Δεν είναι κακοποίηση ζώων να ζούνε σε τέτοιες συνθήκες?Εμμεση ή άμεση!
Κ με το χαρακτηρισμό 'τέρας' αναφερόμουν σε αυτά που είδα στο 1ο βιντεάκι,όσο είδα.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Δε λέμε το αντίθετο,foibos.
Από όσο ξέρω,υπάρχουν φιλοζωικές οργανώσεις κ κτηνίατροι που κάνουν ειδικές τιμές σε αδέσποτα.
Θα προτιμούσα αυτή τη βοήθεια πρώτα κ όσο για τη διατροφή,βλέπουμε.
Ναι αλλά αν δεν έχουν να φάνε δεν θα χρειαστεί να στειρωθούν...θα φροντίσει η φύση από μόνη της να μην αναπαραχθούν ξανα...:rolleyes:
Δηλαδή αν είναι να πεθάνουν από την ασιτία ας τους κάνουν ευθανασία να μην υποφέρουν τουλάχιστον!:(
Εμβόλια αποπαρασιτώσεις και τέτοια γίνονται στα σκυλιά ή ούτε αυτά;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki