Τι τρέχει με την Royal Canin;






lospsi1980

Banned
Banned
12 Οκτωβρίου 2011
74
0
το μονο κακο ειναι πως δεν υπαρχει σε αφθονια στα καταστηματα κατα τα αλλα μια χαρα τροφη ειναι
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.712
3.889
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Αν λες την giant το καλαμποκάλευρο είναι 2ο συστατικό κ το καλαμπόκι 3ο... Εγώ την είχα για καλή τροφή πάντως γενικότερα
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Δεν ξερω παιδια,οταν εψαχνα,το θυμαμαι καλα.Καποιοι κωδικοι ειχαν σιτηρα πρωτα.Συγκεκριμενα η δικη μου,royal canin gastro intestinal,πρωτο συστατικο ρυζι,δευτερο chicken meal.
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
1o συστατικο σημαινει πρωτο σε ποσοστο, συνεπως το αναφερουν πρωτο....ειναι σημαντικο αυτο.....
Αν της δίνεις αυτήν που είναι για Κόκερ:

Συστατικά: Ρύζι, αφυδατωμένο κρέας πουλερικών, ζωικά λίπη, απομονωμένη φυτική πρωτεΐνη, υδρολυμένες ζωικές πρωτεΐνες, γλουτένη αραβοσίτου, πούλπα σακχαρότευτλων, ιχθυέλαιο, μεταλλικά άλατα, φυτικά έλαια (σόγιας και ελαίου βοράγου), φρουκτοολιγοσακχαρίτες, φλούδες και σπόροι ψύλλιο, πολυφωσφορικό νάτριο, εκχύλισμα μαγιάς (πηγή ολιγοσακζαριτών μαννάνης), L-τυροσίνη, ταυρίνη, σκόνη αυγού, L-λυσίνη, υδρολυμένα οστρακόδερμα, (πηγή γλυκοζαμίνης), εκχυλίσματα ταγίτη (πηγή λουτεΐνης), εκχυλίσματα πράσινου τσαγιού και σταφυλιών (πηγή πολυφαινολών), L-καρνιτίνη, υδρολυμένος χόνδρος (πηγή χονδροϊτίνης)
;)

Δεν ξερω παιδια,οταν εψαχνα,το θυμαμαι καλα.Καποιοι κωδικοι ειχαν σιτηρα πρωτα.Συγκεκριμενα η δικη μου,royal canin gastro intestinal,πρωτο συστατικο ρυζι,δευτερο chicken meal.
Του δίνεις τροφή ειδικής δίαιτας? Εχει πρόβλημα με το γαστρο-εντερικό του?
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Μαλιστα....κοιτω τωρα και την royal για μεσαιες φυλες adult που της εδινα...

αφυδατωμένο κρέας πουλερικών, καλαμποκάλευρο, καλαμπόκι, σιτάλευρο, ζωικά λίπη, σιτάρι, υδρολυμένες ζωικές πρωτεΐνες, αφυδατωμένη πρωτεΐνη χοιρινού, πούλπα σακχαροτεύτλων, ιχθυέλαιο, έλαιο σόγιας, ζύμες, μεταλλικά άλατα, εκχύλισμα μαγιάς (πηγή ολιγοσακχαριτών μαννάνης), σκόνη αυγού. ΠΡΟΣΘΕΤΕΣ ΥΛΕΣ (ανά kg): Θρεπτικές πρόσθετες ύλες: Βιταμίνη A: 6900 IU, Βιταμίνη D3: 600 IU, E1 (Σίδηρος): 45 mg, E2 (Ιώδιο): 3,53 mg, E4 (Χαλκός): 8 mg, E5 (Μαγγάνιο): 59 mg, E6 (Ψευδάργυρος): 197 mg, E8 (Σελήνιο): 0,11 mg - Συντηρητικά - Αντιοξειδωτικά. ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ: Πρωτεΐνη: 25% - Περιεκτικότητα σε λιπαρές ουσίες: 14% - Ανόργανη ύλη: 5,4% - Ακατέργαστες ινώδεις ουσίες: 1,3% - Ολιγοσακχαρίτες μαννάνης: 0,56 g/kg.
 




xara

Well-Known Member
9 Σεπτεμβρίου 2011
52
0
κυμη ευβοιας
γεια σας παιδια...........κ εγω μαλλον αυτην τη τροφη πρεπει να της ξεκινισω γιατι εχει κυστιτιδα κ ειναι η μονη εταιρια απο οσο ξερω που εχει κ ειδικες τροφες για αυτες τις περιπτωσεις.αλλα ειναι ακριβη(55ε τα 7 κιλα)!!!!!
 








Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.712
3.889
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
H Royal Canin περιέχει καλαμπόκι, αυτό δεν είναι τίποτα καινούριο..

Για τους νέους κωδικούς δεν ξέρω.. από ποια χώρα εισάγουν; Ξέρω πως οι Βρετανικές έχουν αλλάξει, οι Γαλλικές όχι.
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
H Royal Canin περιέχει καλαμπόκι, αυτό δεν είναι τίποτα καινούριο..

Για τους νέους κωδικούς δεν ξέρω.. από ποια χώρα εισάγουν; Ξέρω πως οι Βρετανικές έχουν αλλάξει, οι Γαλλικές όχι.
ναι....αλλα πλεον μπανει πρωτο στα συστατικα σε καποιους κωδικους...αυτο λεμε...και ρωτω αν παντα ηταν ετσι!
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Ότι είναι πρώτο και απευθείας μετά τρίτο συστατικό...είναι καλή τροφή τώρα αυτή? Για άλλους κωδικούς δεν ξέρω...πάντως και στο πινσεράκι μου που έδινα την Sensible 30, πάλι της Royal, πάλι το καλαμπόκι είχε πρώτο. Αυτό που με εξοργίζει στην συγκεκριμένη εταιρεία, είναι η αναλογία ποιότητας και τιμής. Δεν έχω πρόβλημα να πάρω ακριβή τροφή, θα στερειθώ εγώ για να τρώει ο σκύλος μου καλά και σωστά, αλλά να τρώει ΚΑΛΑ!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.712
3.889
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δεν ξέρω παιδιά, πάντως, τα συστατικά στην άκρη, τα καλύτερα αποτελέσματα τα είχα με τη Royal. Πώς και γιατί αν πραγματικά είναι τόσο χάλια..
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Δεν ξέρω παιδιά, πάντως, τα συστατικά στην άκρη, τα καλύτερα αποτελέσματα τα είχα με τη Royal. Πώς και γιατί αν πραγματικά είναι τόσο χάλια..
τοσα χρονια μωρε κι εμενα τα γατοσκυλα με αυτην μεγαλωσαν....δεν αντιλεγω, ξαναλεω...δεν ειπαμε οτι ειναι χαλια....μην πεσει ομως η ποιοτητα....
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Berna δν είναι απόλυτο ότι θα δημιουργήσει πρόβλημα το καλαμπόκι ή τα παράγώγά του. Οταν όμως έψαχνα διάφορα για τα συστατικά των τροφών, είχα βρει αυτό και από τότε τροφές με υπερβολικά σιτηρά μέσα δν τις πολυεμπιστεύομαι...
Κακής ποιότητας σιτηρά - κ πολλές εταιρίες χρησιμοποιούν σιτηρά που καταλήγουν στα χέρια τους επειδή είναι ακατάλληλα για ανθρώπους, άρα φτηνότερα/χαμηλής ποιότητας - μπορεί να είναι παράγοντας χρόνιας αλλεργίας. Βάζω μέσα κ το ρύζι, αλλά ειδικά το καλαμπόκι είναι κ δύσπεπτο για τους σκύλους. Προστίθεται για αύξηση της ποσότητας κ όχι της ποιότητας. Οταν δε το βλέπω κ στα πρώτα συστατικά, κάπως μου έρχεται...
 


GIORGOS_VL

Active Member
19 Οκτωβρίου 2011
40
0
Εμενα παντως ο δικος μου μολις του εδωσα τι ρουαγιαλ την καταβροχθησε και προς το παρον τον βλεπω μια χαρα σε ολα,τριχωμα,ενεργεια,κοπρανα και αναπτυξη.δοκιμασα acana puppy large breed αλλα δεν την ηθελε.τωρα δινω royal giant breed και ειμαι ευχαριστημενος αφου καταρχην τη τρωει με ορεξη!δεν νομιζω να ειναι και τοσο χαλια τελικα.σκοπευω στο μελλον να κανω μια προσπαθεια αλλαγης τροφης σε μια πιο ποιοτικη αλλα προς το παρον αφου τρωει καλα δεν την αλλαζω.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.933
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95