Τον χτύπησε αυτοκίνητο




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.874
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Το πόδι του Κούκη εξακολουθεί να φουσκώνει. Κάθε μέρα γίνεται όλο και πιο φουσκωμένο. Δεν φαίνεται να τον εμποδίζει και ο κτηνίατρος που τον είδε χθες εξακολουθεί να λέει πως αυτό συμβαίνει και πως δεν είναι τίποτα ανυσηχητικό. Θα πάμε και σήμερα για θεραπεία και θα τον ξαναρωτήσω. Σε λίγο θα γίνει μπαλόνι.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Βρε Έλενα ..νταξ είναι λογικό τις επόμενες μέρες από την επέμβαση να έχει κάποιο οίδημα ....αλλά μήπως μαζεύει το τραύμα μέσα ?
 




stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Λογικό είναι να μαζεύεται εκεί ....λόγω του βάρος του υγρού μαζεύει χαμηλά...
 
  • Like
Reactions: Berna




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Φαντάζομαι οτι συμβαίνει αυτό [όπως λέει και η Σταματία] που λέμε στους ανθρώπους, να το κρατάνε ψηλά, για να μην κατέβει το οίδημα χαμηλά, και πρηστεί σε χαμηλότερο σημείο, όπως και του μικρού μας. Απόλυτα φυσιολογικό δηλαδή :)

Να του πεις να κάθεται ανάσκελα :p
 
  • Like
Reactions: Berna and stamatia


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Επίσης σε αντίστοιχους ανθρώπινους τραυματισμούς, χρησιμοποιείται πάγος στην αποθεραπεία όταν υπάρχει οίδημα, σου είπανε κάτι τέτοιο;
 
  • Like
Reactions: Berna




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.874
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Επίσης σε αντίστοιχους ανθρώπινους τραυματισμούς, χρησιμοποιείται πάγος στην αποθεραπεία όταν υπάρχει οίδημα, σου είπανε κάτι τέτοιο;
Οχι, δεν μου ειπανε τιποτα για παγο... Παιρνει καποια χαπια ομως που πρεπει να βοηθησουν, αλλα θελει χρονο.

Πάντως έχει ερυθρότητα και το πόδι του είναι πρησμένο...
Εκει που ειναι κοκκινο ξεκινησε το οιδημα και κατεβηκε κατω λογω βαρους, ετσι μου ειπε ο κτηνιατρος, και αφου δεν εχει πυρετο και ειναι γενικοτερα μια χαρα (εκτος απ' το πρησμενο ποδι) μου ειπε να μην ανησυχω...
 




sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Δεν ήθελα να πω εξυπνάδα όταν το πρωτοείδα, αλλά μου γεννήθηκε η (μπορεί και λάθος) σκέψη γιατί δεν υπάρχει κάποια παροχέτευση για να μην κάνει αιματικό διαμέρισμα. Μακάρι να είναι απλώς οίδημα
 








st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Περαστικά στον Μπισκότο Έλενα!

Μπορεί να είναι αυτό που λέει ο sea-mol αλλά μπορεί να είναι και απλά αντίδραση του σημείου λόγω ξένου σώματος!

Αν δεν κάνω λάθος αντικαταστάθηκε η κεφαλή και ο αυχένας έτσι?
 
  • Like
Reactions: Berna


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.874
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ναι, ο γιατρός είπε βόλτες μόνο για τουαλέτα, για να δουλεύουν και οι μυς μην έχουμε άλλα προβλήματα μετά.

Εχω στείλει τις φωτό και σε 2 άλλους κτηνιάτρους να ζητήσω μια άλλη γνώμη, όλοι το ίδιο μου είπαν να μην ανησυχώ... δεν ξέρω τώρα... :(
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.874
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Περαστικά στον Μπισκότο Έλενα!

Μπορεί να είναι αυτό που λέει ο sea-mol αλλά μπορεί να είναι και απλά αντίδραση του σημείου λόγω ξένου σώματος!

Αν δεν κάνω λάθος αντικαταστάθηκε η κεφαλή και ο αυχένας έτσι?
Οχι, έγινε οστεοκτομή της κεφαλής του ισχύου (femoral head osteoctomy).
 




ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
να δούμε και μία ακτινογραφία μετά από την επέμβαση γιατί είναι πολύ σημαντικό.. το οτι δεν έχει πυρετό είναι οκ.. το βάρος είναι το ζήτημα και εκεί να ''πέσει'' η προσοχή..
 
  • Like
Reactions: Berna