Το αιμα μου βραζει! εσας ?




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.772
Είσαι μόνος σου? Κανε ό,τι θες.. Λέω και εγω.. Μόνο εγώ το βλέπω έτσι?
Όχι δεν είσαι μόνος, κι εγώ συμφωνώ απόλυτα. Και δεν καταλαβαίνω όσους γράφουν ότι δεν είναι παράνομο , ότι είμαστε ελεύθεροι πολίτες κλπ κλπ κλπ..Δεν συζητάμε τώρα αν είμαστε ελεύθεροι πολίτες αλλά ότι προστατεύουμε τους σκύλους και η βόλτα τους είναι δική τους ώρα. Όπως δεν θα έπαιρνα σε μια πορεία τον σκύλο μου χωρίς αυτό να σημαίνει ότι οι πορείες είναι παράνομες, αλλά όλοι ξέρουμε πως μπορούν να εξελιχθούν, έτσι δεν θα έκανα και αυτό που έκανε ο ιδιοκτήτης του καημένου του σκυλάκου.
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
1. Ειναι το ιδιο. Δεν με νοιαζει στη συγκεκριμενη περιπτωση τι λεει ο νομος γιατι θα λειτουργουσα ενστικτωδως

3. Δεν θα πηγαινα βολτα τα σκυλια μου και θα εκανα αυτα τα καραγκιοζηλικια οποτε δεν θα τα εβαζα σε
κινδυνο.
1. Μα εδώ ο νόμος εσάς, τη δική σας προσωπική σφαίρα, προστατεύει. Άρα εσείς δικαιούσε να του πείτε να σταματήσει.

Αν δεχόμαστε ότι κάποιον δεν το νοιάζει τι λέει ο νόμος -με άλλα λόγια οι μίνιμουμ κανόνες, πολύ περισσότερο δε μπορούμε να έχουμε απαιτήσεις σε θέματα ευρύτερα και όχι συγκεκριμένα (πχ μέτρα προστασίας του σκύλου).

3. Δεν απαντάται. Δεν ήταν τα "καραγκιοζιλίκια" που σκότωσαν το σκύλο. Δεν είπα ότι εσείς συνηθίζεται να αφήνεται τα παράθυρα ανοιχτά αλλά ότι είναι μια υπόθεση εργασίας, έστω ότι συνέβαινε. Με το να το αποκλείεις απλά μένεις σε αόριστες συζητήσεις. Μπορεί τυχαία να βρισκόσασταν σε παρόμοια θέση -γιατί πχ κατεβήκατε από το αυτοκίνητο για εφημερίδα, είχε αφόρητη ζέστη ή ξεχαστήκατε ή σταματήσατε σε ένα δυστύχημα ή... ή... ή.. και κάτι συνέβη.

Τείνω να πιστεύω ότι αν το βίντεο άρχιζε από το σημείο που ο ιδιοκτήτης βάζει το σκύλο στο αυτοκίνητο πολλά σχόλια θα ήταν διαφορετικά -παρότι η εξέλιξη θα ήταν η ίδια.
Πρωτίστως κρίσιμη πάντως είναι η συμπεριφορά του αστυνομικού -και αν είναι ή όχι δικαιολογημένη.

Το σχόλιο #92 για τις πορείες αφορούσαν το ποστ #91 για τη "ζαρντινιέρα" και της "ειδικές συνθήκες" (?) εκείνης της μέρας.

Αυτά.
Πέραν τούτων ουδέν -από εμένα!
 


Σωτήρης75

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2013
100
0
Θεσσαλονικη
καλησπερες
δεν βλεπω τον λογο να παρω σε πορεια τον σκυλο μου οπως και τα παιδια μου (παλια τα επερνα) τωρα αγριεψαν τα πραματα
αλλα ποτε δεν ξερεις τι μπορει να γινει (να βρεθεις την ιδια στιγμη σε ενα συμβαν η με τα παιδια σου η με τον σκυλο σου
οπως επαθα εγω στον πεζοδρομο της καλαμαριας
ξαφνικο ντου απο αστυνομικους για να πιασουν τους μαυρους με τα cd με αποτελεσμα ενας νεκρος

οσο εχουν το δικαιωμα να με βλεπουν το εχω και εγω
Active Member - Κάμερα στραμμένη πάνω μου - YouTube

δευτερο: 17 νοεμβριου το σκυλι σου δεν κανει την αναγκη του? δεν πρεπει να το βγαλεις βολτα? και αμα μενεις στο κεντρο τι κανεις? ξερεις σε πιο στενο θα γινει το μπαμ?

τριτο: λεμε για ανοιχτο παραθυρο? αμα εκανε την κινηση να μπει στο αμαξι για να βαλει τα κλειδια στη μιχανη και να σηκωσει τα παραθυρα θα ηταν γαζομενω ολο το αμαξι απο σφερες
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
αρα βιντεοσκοποντας τους μπατσους (που δεν ειναι παρανομο) βαζεις σε κινδυνο τον εαυτο σου και οποιον αλλον ειναι τριγυρω σου.

και αντι να σταματησει αυτη η κατασταση με την αστυνομια που τραμπουκιζουν, φοβιζουν, πυροβολουν, πλακωνουν κοσμο και κοσμακι ΚΑΛΥΤΕΡΑ να τους αποφευγουμε "διακριτικα". αυτοι ειμαστε κυριοι εν ετη 2013
Ασε δε βγάζεις άκρη..Να σκύβουμε κεφάλια πρέπει απο οτι φαίνεται.. Αν ήταν εν τω μεταξύ τα παράθυρα κλειστά θα είχαμε σχόλια ''θα εσκαγε το σκυλί κλπ'' .. Άντε κλειδαμπαρωθείτε λοιπόν, μην έχετε δικαιώματα. Ενημερώτικά πάντα απο το παράλληλο σύμπαν που ζω είναι δικαίωμα μου να παω όπου γουστάρω με το σκύλο μου. Το να βιντεοσκοπείς κάποιον οπως εγραψε κάποιος παραπάνω ισως είναι παράνομο.Για τον μπάτσο δεν είναι απο τη στιγμή που φοράει τη στολή με αυτό ακριβώς το σκοπό-να ξεχωρίζει. Αντε λοιπόν πάμε όλοι ''διακριτικά'' αλλιώς έχει ντα ντα κ μπορεί κ κανένα σκύλο νεκρό αν σαλτάρει ο μπάτσος..
 
Last edited:


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
καλησπερες
δεν βλεπω τον λογο να παρω σε πορεια τον σκυλο μου οπως και τα παιδια μου (παλια τα επερνα) τωρα αγριεψαν τα πραματα
αλλα ποτε δεν ξερεις τι μπορει να γινει (να βρεθεις την ιδια στιγμη σε ενα συμβαν η με τα παιδια σου η με τον σκυλο σου
οπως επαθα εγω στον πεζοδρομο της καλαμαριας
ξαφνικο ντου απο αστυνομικους για να πιασουν τους μαυρους με τα cd με αποτελεσμα ενας νεκρος

οσο εχουν το δικαιωμα να με βλεπουν το εχω και εγω
Active Member - Κάμερα στραμμένη πάνω μου - YouTube

δευτερο: 17 νοεμβριου το σκυλι σου δεν κανει την αναγκη του? δεν πρεπει να το βγαλεις βολτα? και αμα μενεις στο κεντρο τι κανεις? ξερεις σε πιο στενο θα γινει το μπαμ?

τριτο: λεμε για ανοιχτο παραθυρο? αμα εκανε την κινηση να μπει στο αμαξι για να βαλει τα κλειδια στη μιχανη και να σηκωσει τα παραθυρα θα ηταν γαζομενω ολο το αμαξι απο σφερες
συμφωνώ σε ολα.. την τρίτη παρατήρηση την εχω εκφράσει κ εγο κανα δυο φορές αλλά πέρασε έτσι ..
 


Σωτήρης75

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2013
100
0
Θεσσαλονικη
Αρχικό μήνυμα απο Σωτήρης75
οταν θα βλεπεις κατι τετοιο 17 November 2006 - YouTube
εσυ να πεις δεν μπορω τωρα ανθρωπε μου η αστυνομια κανει το εργο της και εγω ψαχνω δεντρο για το σκυλακι μου να κανει τσισα

ζαρτινιερα με στολη

Αστυνομική βία (ζαρτινιέρα) - Αυγουστίνος Δημητρίου - YouTube
Ναι είναι το ίδιο. 17 Νοεμβρίου και θα κατεβαινα με τον σκύλο ή το παιδί μου σε διαδηλώσεις? Πόσο χρονών είστε και που μένετε?
ειμαι του 75 και εχω δυο παιδια και σκυλο οποτε?
για οσους κοιτανε το δεντρο να κανει τσισα το σκυλακι και δεν κοιτανε και την αδικια διπλα τους λεω αυτο
[h=1]Μπέρτολτ Μπρεχτ: Όταν ήρθαν να πάρουν…[/h] Όταν ήρθαν να πάρουν τους τσιγγάνους δεν αντέδρασα.
Δεν ήμουν τσιγγάνος.
Όταν ήρθαν να πάρουν τους κομμουνιστές δεν αντέδρασα.
Δεν ήμουν κομμουνιστής.
Όταν ήρθαν να πάρουν τους Εβραίους δεν αντέδρασα.
Δεν ήμουν Εβραίος.
Όταν ήρθαν να πάρουν εμένα,
Δεν είχε απομείνει κανείς για να αντιδράσει…

Γιά σένα που νομίζεις..
ότι η δική σου σειρά δε θα φτάσει ποτέ..
ότι επειδή ακόμη δε χρειάστηκε να πας στο νοσοκομείο
και να σε διώξουν
γιατί δεν έχεις λεφτά..
Οτι επειδή ακόμη έχεις ένα πιάτο φαί, δε θα στο πάρουν
Οτι ακόμη δε σου πήραν το σπίτι του πατέρα σου
για χρέη στο Δημόσιο, θα τη γλυτώσεις
Οτι επειδή το παιδί σου ακόμη είναι στο σχολείο, θα συνεχίσει..
Οτι η ζωή σου δεν επηρεάζεται από εκείνη του διπλανού σου..
 


panosdog

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2012
320
1
Για να καταλαβαινομαστε.
Αν οσοι νομιζετε οτι μπορειτε οταν βγαζετε τα σκυλια σας η τα παιδια σας αν θελετε βολτα
γιατι πανω-κατω το ιδιο ειναι, να βγαζετε μια καμερα και να βιντεοσκοπειτε οποιονδηποτε και
να μην τρεχει μια μαγκια σας.
Απλα να εχετε στο πισω μερος του μυαλου σας οτι σε καποιον μπορει να μην αρεσει και αυτος
ο αλλος μπορει καμια φορα να ειναι ενας ψυχανωμαλος με 45αρι.
Αν δεν μπορει να λειτουργει καποιος 100% αφοσιωμενος στην ασφαλεια του σκυλου του ειδικα
οταν ειναι σε βολτα τοτε ειναι κακος ιδιοκτητης σκυλου και επικινδυνος ο ιδιος.
Τα υπολοιπα για 17Ν και ζαρντινιερες τα θεωρω τουλαχιστον γραφικα γιατι
ο καθενας παντα πρεπει να ελισσεται και να προσαρμοζετε με τους κινδυνους
που μπορει να προκυψουν απο μια κατασταση και να την αποφυγουν.
Μην περιμενετε απο αλλους να παρεχουν ασφαλεια στο σκυλο σας οταν δεν το κανετε εσεις!
 


Robin

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2013
217
2
Δυτική Μακεδονία
ειμαι του 75 και εχω δυο παιδια και σκυλο οποτε?
για οσους κοιτανε το δεντρο να κανει τσισα το σκυλακι και δεν κοιτανε και την αδικια διπλα τους λεω αυτο
Μπέρτολτ Μπρεχτ: Όταν ήρθαν να πάρουν…
Επειδη φίλε μου και εγώ μεχρι πριν 2 χρόνια θεσσαλονίκη ήμουν και είναι μικρή.. και επειδή τυχαίνει να κατέβαινα σε αρκετές διαδηλώσεις (σχεδόν πάντα 100 άτομα είμασταν) και δεν είδα κανέναν με παιδί ή σκυλί για να σε αναγνωρήσω.. Οταν το θέμα της πορείας ήταν επαγγελματικά δικαιώματα κάποιων κλάδων κυλούσε ομαλά.. Αν όχι δεν αργούσε να σκάσει το δακρυγόνο με αποτέλεσμα να μπουκάρουν και οι διάφοροι που θέλαν να κάψουν και να σπάσουν ή και το αντίθετο.. Αναρωτιέμαι πως προστάτευες παιδιά σκυλιά?

Ω ναι..δεν βλέπω το δέντρο που κατουράει ο σκύλος μου... βλέπω το δάσος. Ω ναι συμμετέχω σε διαδηλώσεις και είμαι αρκετά ενεργός πολίτης.. η διαφορά μας.. προστατεύω τα μελη της οικογενειας μου που δεν μπορουν να το κανουν μόνα τους χωρις να σημαίνει ότι απέχω.
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Ολα εχουν να κανουν με τις ποινικες διαταξεις της χωρας....αν στην φλοριντα τα σκυλια ειναι σαν αντικειμενα...ετσι τους φεροντε...απαραδεκτο μεν...αλλα ειναι η νομοθεσια τετοια και τους το επιτρεπει!
οσο αφορα το βιντεο,επειδη το ειδα3 φορες...δεν αντεξα παραπανω.....το φταιξιμο το χει σε μεγαλυτερο ποσοστο ο ιδιοκτητης....και μιλαω για την βιντεοσκοπηση αρχκα...και αφετερου για τον χειρισμο του σκυλου. Δεχομαι οτι ξεχασε τα παραθυρα...και οτι πανω στο στρες του ιδιωκτητη στρεσαρετε και το σκυλι....και μπορει να αντιδρασει ενστικτωδως αψηφωντας εντολες κτλπ.
Ο αστυνομικος απο την αλλη...τρομοκρατηθηκε απο το σκυλο και τραβηξε την σκανδαλη....απαραδεκτο κατα την γνωμη μου...ποσο μαλλον να αδειασει ολο τον γεμιστηρα...αλλα ειναι κατανοητη η συγχηση και ο τρομος της στιγμης εκεινης (κι εγω αν ημουν στο δρομο κι εβλεπα ενα Ροτβαιλερ με δυναμη δαγκωματος 350lb να στεκεται να μου γαυγιζει με προδιαθεση ισως και να με αρπαξει.....δεν νομιζω να χα καθαρη σκεψη στην αντιδραση μου)! Αλλα ακομα κι ετσι...εκανε λαθος να ριξει στο σκυλι...ας εριχνε μια προειδοποιητικη...οπως ειπανε κι αλλοι συνφορουμιτες.
Τελος σε αυτες τις περιπτωσεις....το μονο αποδεκτο απο μενα,και ξαναλεω προσωπικα για μενα, ειναι αφου υπαρχει προειδοποιηση στον ιδιωκτητη για ασφαλιση και αποθηκευση του σκυλου.....αν κατι παει στραβα...τοτε...λυνεις τον υποπτο αλλα με την απειλη οπλου(μην ξεφυγει το κακοποιο στοιχειο...και διαρευσει το βιντεο..ειρωνικο σχολιο,αυτο στην παρενθεση) του λες να ασφαλισει ξανα σωστα τον σκυλο του...κατοπιν κανεις συληψη...και φυσικα ειδοποιεις την αστυνομια ζωων που εχει καθε πολιτεια της Αμερικης...για ενα παγιδευμενο σκυλο στην ταδε διευθυνση...να παει να το περισυλεξει...!
Ξερω οτι ολο αυτο ακουγεται πολυ "ιδανικο" αλλα ετσι θα πρεπε να γινει....!και γιανα καταληξουμε.....και οι 2 εμπλεκομενοι φερθηκαν λανθασμενα....και φυσικα την πληρωσε οπως παντα...το κακομοιρο το 4ποδο....!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Παρότι τοποθετήθηκα ήδη στο θέμα και μάλιστα πολύ λακωνικά...

Να ξαναπώ ότι (σε γενικές γραμμές) ο φίλος panosdog έγραψε μόλις ένα post που συμφωνώ και να προσθέσω:

Η ζωή μας (και, ακόμα περισσότερο, των σκυλιών μας), σήμερα, έχει καταλήξει να είναι η "τέχνη του εφικτού"...

Παρακολουθώ, λοιπόν, την ωραία συζήτηση και σκέφτομαι φωναχτά:

Μέχρι να θυμηθούμε όλα τα ωραία περί αλληλεγγύης και ελευθερίας... μέχρι να αξιολογήσουμε τό πόσο "πουριτανοί και υποκριτές" είναι οι Αμερικανοί... μέχρι να αναλογιστούμε αν θα κατεβαίναμε σε διαδήλωση με ή χωρίς τα παιδιά/σκυλιά μας... μέχρι να κρίνουμε υπό ποιές συνθήκες οι αστυνομικοί πρέπει να αποκαλούνται "αστυνομικοί" ή "μπάτσοι"... το σίγουρο είναι ένα:
ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΜΑΣ !!!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.566
7.002
Παρακολουθώ, λοιπόν, την ωραία συζήτηση και σκέφτομαι φωναχτά:

Μέχρι να θυμηθούμε όλα τα ωραία περί αλληλεγγύης και ελευθερίας... μέχρι να αξιολογήσουμε τό πόσο "πουριτανοί και υποκριτές" είναι οι Αμερικανοί... μέχρι να αναλογιστούμε αν θα κατεβαίναμε σε διαδήλωση με ή χωρίς τα παιδιά/σκυλιά μας... μέχρι να κρίνουμε υπό ποιές συνθήκες οι αστυνομικοί πρέπει να αποκαλούνται "αστυνομικοί" ή "μπάτσοι"... το σίγουρο είναι ένα:
ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΜΑΣ !!!
Εμ πες τα παιδάκι μου.. μια χαρά τα λέει φωναχτά η σκέψη σου.
 


Σωτήρης75

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2013
100
0
Θεσσαλονικη
γραφεις για εμενα robin

Επειδη φίλε μου και εγώ μεχρι πριν 2 χρόνια θεσσαλονίκη ήμουν και είναι μικρή.. και επειδή τυχαίνει να κατέβαινα σε αρκετές διαδηλώσεις (σχεδόν πάντα 100 άτομα είμασταν) και δεν είδα κανέναν με παιδί ή σκυλί για να σε αναγνωρήσω..

αλλα δεν διαβαζεις τι εγραψα
καλησπερες
δεν βλεπω τον λογο να παρω σε πορεια τον σκυλο μου οπως και τα παιδια μου (παλια τα επερνα) τωρα αγριεψαν τα πραματα
αλλα ποτε δεν ξερεις τι μπορει να γινει (να βρεθεις την ιδια στιγμη σε ενα συμβαν η με τα παιδια σου η με τον σκυλο σου
οπως επαθα εγω στον πεζοδρομο της καλαμαριας
ξαφνικο ντου απο αστυνομικους για να πιασουν τους μαυρους με τα cd με αποτελεσμα ενας νεκρος

οσο εχουν το δικαιωμα να με βλεπουν το εχω και εγω
Active Member - Κάμερα στραμμένη πάνω μου - YouTube

δευτερο: 17 νοεμβριου το σκυλι σου δεν κανει την αναγκη του? δεν πρεπει να το βγαλεις βολτα? και αμα μενεις στο κεντρο τι κανεις? ξερεις σε πιο στενο θα γινει το μπαμ?

ολα μπορει να συμβουν και σε μια βολτα δεν χρειαζεται να εισαι σε πορεια
το θεμα ειναι τι κανεις οταν βλεπεις την αδικια μπροστα σου
 


Robin

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2013
217
2
Δυτική Μακεδονία
Ναι φίλε μου,απλα εξηγώ ότι διαφορετικά θα πράξω μόνος , διαφορετικά αν έχω μαζί μου τον σκύλο μου, επειδη απάντησα απο κινητο δεν ξέρω αν μπέρδεψα τν απάντηση
 


Christos Argentina

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2013
77
0
Παιδια καταλάβετε κάτι. Στις ΗΠΑ αλλά και στη Νότια Αμερική, στην Ιταλία, στην Ισπανία, στην Τουρκία οι αστυνομικοί είναι πολύ πιο βίαιοι από τους δικούς μας. Απλά κάποιοι δικοί μας είναι λίγο χαχόλοι, πάνε και βαράνε συνταξιούχους αλλά στα δύσκολα (βλέπε χουλιγκάνια) είναι κότες.
Ειδικά στις ΗΠΑ υπάρχει μεγάλη ασυδοσία στην αστυνομική βία. Δε συγκρίνεται με την ελληνική πραγματικότητα.
Όσον αφορά το επεισόδιο για μένα φέρει μεγάλη ευθύνη ο ιδιοκτήτης αλλά ο αστυνομικός αντιδρά επιεικώς ελεεινά.
Η ιδανική αστυνομία είναι για μένα στη Γερμανία (που γενικά δεν τη χωνεύω καθόλου). Επιβάλλονται με το παρουσιαστικό τους, είναι άριστα εκπαιδευμένοι και δεν προκαλούν, απλά αναλαμβάνουν δράση όποτε χρειαστεί. Όσοι είχαν πάει το 2009 στο Βερολίνο στο φάιναλ φορ καταλαβαίνουν τι λέω. Τα χουλιγκάνια Ολυμπιακού και Παναθηναικού είχαν κάτσει σούζα. Σε καμία άλλη πόλη δεν έχει επιτευχθεί αυτό.
 


Christos Argentina

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2013
77
0
Αφού όταν θέλεις μιλάς λογικά, γιατί δεν το κάνεις συχνότερα?
+100

Καθησα και είδα το βιντεο δεκαδες φορες!

Βλέπω ότι θεωρεις το γαύγισμα από απόσταση «απειλή» ικανή για να πυροβοληθει ένας σκύλος.
Επίσης βλεπω οτι ενω ο σκυλος είναι μακρύτερα, ο φονιας κατ εσε, ο δολοφόνος κατ εμέ, τον ζυγώνει δύο φορες και την δευτερη και μοιραία απλώνει απότομα το χέρι κοντα και πάνω απ το κεφάλι του σκύλου προκαλόντας την επίθεση.
Παρ όλα αυτα κρίνεις ότι ο θύτης ορθως αντέδρασε και έριξε τεσσερις σφαίρες, διότι «βρέθηκε σε άμυνα»
Οντως ενδιαφέρουσα άποψη!

Επειδή εμένα (υποθέτω και πολλών άλλων), ακόμα κι αν τον έχω με κοντό λουρί κολλητά δίπλα μου, ο σκύλος μου και γαυγιζει ή γρυλιζει, όταν νοιωσει ότι απειλούμαι και είμαι βεβαιος ότι επίσης θα προσπαθήσει να δαγκώσει το εχθρικό χέρι που εκείνη τη στιγμη θα πάει προς το κεφάλι του!
Θα πρεπει να μου τον πυροβολήσουν; (είτε κλεφτες είναι οι εμπλεκομενοι, είτε αστυνόμοι)
Φανταζομαι στο δικαστηριο θα καταθεσεις ότι ό θυτης «απειλήθηκε» και «βρισκόταν σε άμυνα» ενω εγω να καταδικαστω στο πύρ το εξώτερο και την χλευη, ως πλήρως ανευθυνος ιδιοκτητης, ο οποίος ο ιδιος προκαλεσε τον δικαιο φόνο του σκυλου, διότι δεν έπρεπε καν να κατέχω σκύλο αφού δεν έχω φροντισει να τον έχω εκπαιδεύσει και σε τετοιες καταστασεις να με υπακούει τυφλά!
Φυσικά επίσης θα θεωρηθώ γελοίος ιδιοκτητης και κύριος υπευθυνος για τον φόνο, διότι με τις ανευθυνες πράξεις μου, πέρασα κοντα από κακοποιους ή προκάλεσα το ενδιαφέρον της αστυνομίας ένω αν είχα πάει απ αλλού θα ήταν όλα μελι γαλα!
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Παιδια καταλάβετε κάτι. Στις ΗΠΑ αλλά και στη Νότια Αμερική, στην Ιταλία, στην Ισπανία, στην Τουρκία οι αστυνομικοί είναι πολύ πιο βίαιοι από τους δικούς μας. Απλά κάποιοι δικοί μας είναι λίγο χαχόλοι, πάνε και βαράνε συνταξιούχους αλλά στα δύσκολα (βλέπε χουλιγκάνια) είναι κότες.
Ειδικά στις ΗΠΑ υπάρχει μεγάλη ασυδοσία στην αστυνομική βία. Δε συγκρίνεται με την ελληνική πραγματικότητα.
Όσον αφορά το επεισόδιο για μένα φέρει μεγάλη ευθύνη ο ιδιοκτήτης αλλά ο αστυνομικός αντιδρά επιεικώς ελεεινά.
Η ιδανική αστυνομία είναι για μένα στη Γερμανία (που γενικά δεν τη χωνεύω καθόλου). Επιβάλλονται με το παρουσιαστικό τους, είναι άριστα εκπαιδευμένοι και δεν προκαλούν, απλά αναλαμβάνουν δράση όποτε χρειαστεί. Όσοι είχαν πάει το 2009 στο Βερολίνο στο φάιναλ φορ καταλαβαίνουν τι λέω. Τα χουλιγκάνια Ολυμπιακού και Παναθηναικού είχαν κάτσει σούζα. Σε καμία άλλη πόλη δεν έχει επιτευχθεί αυτό.
Η αναφορά σου στις συγκεκριμένες χώρες βασίζεται σε κάποια στοιχεία;
 


Christos Argentina

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2013
77
0
Βασιζεται σε ολα οσα εχω δει τα τελευταια χρονια σχετικα με το πως αντιμετωπιζονται στις συγκεκριμενες χωρες τα επεισοδια. Οι διαμαρτυριες τους τελευταιους μηνες σε Ισπανια και Τουρκια προκαλεσαν πολυ βιαιες αντιδρασεις απο την αστυνομια, στην Τουρκια χυθηκε και αιμα. Στη Βραζιλια βαρανε στο ψαχνο με πλαστικες σφαιρες, στην Αργεντινη λιγοτερο αλλα επειδη εχω παει Αργεντινη πολλες φορες και εχω μιλησει με ντοπιους μου εχουν πει οτι συμβαινει και εκεί που και που.
Για τις ΗΠΑ ακουγονται διαφορα κατα καιρους και έχω τις μαρτυρίες ενός ξαδερφου μου που έζησε ένα χρόνο στο Λος Άντζελες και μου είπε ότι δεν αστειέυονται καθόλου, σε μπουζουριάζουν για ψύλλου πήδημα. Τα ιδια μου εχει πει και μια φίλη που έζησε 2 χρόνια εκεί (Νεα Υορκη).
Γερμανια τα εχω ζησει από κοντά.
Στην Ελλάδα είναι γενικά αστεία η αστυνομία, χτυπάει εκεί που δεν πρέπει και κάθεται σούζα εκεί που θα πρεπε να χτυπήσει. Η Ελλάδα αντίθετα μπορεί να είναι υπερήφανη για τις ειδικές ομάδες σωμάτων ασφαλείας που διαθέτει. Είναι άριστα εκπαιδευμένοι και από τους καλύτερους στον πλανήτη.

Η αναφορά σου στις συγκεκριμένες χώρες βασίζεται σε κάποια στοιχεία;
 
Last edited:


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Για τη Νότια Αμερική που λες, καλό θα ήταν να λαμβάνουμε και υπόψιν μας τις καθημερινές μικροεξεγέρσεις που λαμβάνουν χώρα ανα γειτονιά..Στις περισσότερες χώρες της Νότιας Αμερικής, η πλειοψηφία ζει μέσα στην εξαθλίωση και αυτό προκαλεί συνήθως βίαιες αντιδράσεις και απο τις 2 πλευρές..Πίστεψέ με τα ζωα και τα δικαιώματά τους είναι στο τέλος της λίστας με τα προβλήματα αυτών των χωρών..Στην Ισπανία και στην Ιταλία (ειδικά για την Ιταλία) μιλάμε για μεμονωμένες περιπτώσεις ξεσπάσματος βίας και όχι για το σύνολο. Εδώ με συγκεντρώσεις χιλιάδων και γίνεται χαμός. Εκεί μιλάμε για 5πλάσιο και 10πλάσιο πληθυσμό και στην Τουρκία για 100πλάσιο. Στις ΗΠΑ, θεωρώ πως εξαρτάται από την πολιτεία.

Το πρόβλημα για μένα ξεκινά όταν πας και γίνεσαι μπάτσος για τον λάθος λόγο...Τεσπα. Μεγάλη κουβέντα.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.132
Μηνύματα
896.035
Μέλη
19.944
Νεότερο μέλος
Stelios Krani