Το κουτάβι μου δαγκώνει τα παιδιά μου!!


Dionisia

Member
29 Μαρτίου 2012
15
0
Εδω και τρεις εβδομάδες έχω ένα μαλτεζακι 2 μηνών και όποτε είναι τα παιδιά στο σπίτι δεν τα αφήνει σε ησυχία. Τους δαγκωνει τα πόδια τα χέρια τους τραβάει τα μαλλια και αυτα νευριαζουν. Αυτός απλά παίζει αλλα τα πονάει. Μια φίλη μου είπε να ψεκάζω τα πόδια και τα χέρια τους με κολωνια και δεν θα τα πειράζει. Πράγματι λοιπόν με το που παει να δαγκωσει με φορά σταματάει επιτόπου και κάνει πίσω. Βρήκαμε την ησυχία μας. Λογικά θα σταματήσει να τα πειράζει και με τον καιρο θα μάθει να μη τα δαγκωνει και χωρις κολωνια. Επίσης το σπίτι μας μοσχοβολαει. Η πληροφορία αυτή είναι απο εκπαιδευτή και όχι απο κάποιον τυχαίο.
 
Last edited:




Dionisia

Member
29 Μαρτίου 2012
15
0
καλημερα στο γιο τιουμπ εχει βιντεακια με τον σιζαρ μιλαν,καλο ειναι να δεισ μερικα
Καλησπέρα μπήκα YouTube αλλα δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς γιατι τα βίντεακια είναι πολλα και δεν ξέρω σε ποιο να εστίασω. Μήπως μπορείς να γίνεις πιο σαφής? Κάνω κάτι λάθος σ´αυτο γίαυτο μου το λες? Πάντως όπως ανέφερα η πληροφορία είναι απο εκπαιδευτη και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να βλαψω το άντρακι μου. Εάν ξέρεις κάποιο τροπο για αποφυγή των παραπάνω θα χαρώ να τον ακούσω.
 


tonys

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
65
0
48
ιωαννινα
οχι προσ..θεου...απλα.ο.τυπος.ειναι.υπεροχοσ.σε.θεματα.ψηχολογιας.οσο.στο να καθοδηγήσει πως να αντιδρούμε σε προβληματα
 


feniadimi

Well-Known Member
3 Απριλίου 2012
105
1
Θεσσαλονικη
Εδω και τρεις εβδομάδες έχω ένα μαλτεζακι 2 μηνών και όποτε είναι τα παιδιά στο σπίτι δεν τα αφήνει σε ησυχία. Τους δαγκωνει τα πόδια τα χέρια τους τραβάει τα μαλλια και αυτα νευριαζουν. Αυτός απλά παίζει αλλα τα πονάει. Μια φίλη μου είπε να ψεκάζω τα πόδια και τα χέρια τους με κολωνια και δεν θα τα πειράζει. Πράγματι λοιπόν με το που παει να δαγκωσει με φορά σταματάει επιτόπου και κάνει πίσω. Βρήκαμε την ησυχία μας. Λογικά θα σταματήσει να τα πειράζει και με τον καιρο θα μάθει να μη τα δαγκωνει και χωρις κολωνια. Επίσης το σπίτι μας μοσχοβολαει. Η πληροφορία αυτή είναι απο εκπαιδευτή και όχι απο κάποιον τυχαίο.
Με εσωσες!!!!!!!!!! ;)
 


Dionisia

Member
29 Μαρτίου 2012
15
0
οχι προσ..θεου...απλα.ο.τυπος.ειναι.υπεροχοσ.σε.θεματα.ψηχολογιας.οσο.στο να καθοδηγήσει πως να αντιδρούμε σε προβληματα
Ευχαριστώ tonys γιατι αγχωθηκα λίγο.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
κι εμένα με έσωσες!Δεν εξαλοίφθηκε το πρόβλημα αλλά μειώθηκε σε μεγάλο βαθμό!Ευχαριστώ πολύ!
Όμως πως ακριβώς το κάνεις με την κολώνια; εγώ ψεκάζω μερικές φορές στο γυμνό χέρι(εκει δαγκώνει ) και μετά με το χέρι μου την απλώνω σαν κρέμα,μετά απο λίγο όμως το άρωμα(μάλλον και η γεύση) υποχωρούν γιατι μετά απο λίγο το δυναμώνει το δάγκωμα
 


feniadimi

Well-Known Member
3 Απριλίου 2012
105
1
Θεσσαλονικη
κι εμένα με έσωσες!Δεν εξαλοίφθηκε το πρόβλημα αλλά μειώθηκε σε μεγάλο βαθμό!Ευχαριστώ πολύ!
Όμως πως ακριβώς το κάνεις με την κολώνια; εγώ ψεκάζω μερικές φορές στο γυμνό χέρι(εκει δαγκώνει ) και μετά με το χέρι μου την απλώνω σαν κρέμα,μετά απο λίγο όμως το άρωμα(μάλλον και η γεύση) υποχωρούν γιατι μετά απο λίγο το δυναμώνει το δάγκωμα
Ισως ειναι στην κολωνια,εγω εβαλα το απογευμα κ ακομα κ τωρα ερχεται κοντα κ κανει παλι πισω
 


Dionisia

Member
29 Μαρτίου 2012
15
0
Ισως ειναι στην κολωνια,εγω εβαλα το απογευμα κ ακομα κ τωρα ερχεται κοντα κ κανει παλι πισω
Δεν κρατάει πολυ το άρωμα και η αντίδραση του σκύλου αλλα με συχνή επανάληψη το σκυλι μαθαίνει. Τουλάχιστον τα παιδια μου δεν τα πλησιάζει πολυ για δαγκωμα όμως κάθομαι εγω να βγάλει το αχτί του γιατι τα δόντια του τον τρώνε και η μανούλα του "συμπαραστέκεται". Προσοχή μην ψεκαζετε όμως όταν είναι κοντά το σκυλι είναι βλαβερο για την όσφρηση.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Εδω και τρεις εβδομάδες έχω ένα μαλτεζακι 2 μηνών και όποτε είναι τα παιδιά στο σπίτι δεν τα αφήνει σε ησυχία. Τους δαγκωνει τα πόδια τα χέρια τους τραβάει τα μαλλια και αυτα νευριαζουν. Αυτός απλά παίζει αλλα τα πονάει...

...Μια φίλη μου είπε να ψεκάζω τα πόδια και τα χέρια τους με κολωνια και δεν θα τα πειράζει...
Να πω κι εγώ κάτι, αν επιτρέπεται...
Εφόσον έχεις το μαλτεζάκι εδώ και 3 εβδομάδες και τώρα είναι 2 μηνών (έχω καταλάβει καλά?)... πρέπει να είσαι ενήμερη ότι το "απογαλάκτισες" (δηλαδή, το πήρες από τη μαμά του και τα αδελφάκια του) περίπου 5 εβδομάδων... δηλαδή, πάρα πολύ νωρίς!!!

Και, ένα κουτάβι 5 εβδομάδων, το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να παίζει με τα αδελφάκια του... είναι η κρίσιμη περίοδος για να μαθαίνει την επαφή με το είδος του (τα σκυλιά)... στην περίοδο αυτή, τα κουτάβια παίζουν, δαγκώνοντας το ένα το άλλο, οπότε μαθαίνουν πότε να δαγκώνουν, πόσο έντονα μπορούν να δαγκώσουν... και ότι (αν δαγκώσουν δυνατά) το άλλο κουταβάκι κλαίει και φεύγει... και, έτσι, στερούνται το παιχνίδι τους... και, επίσης, αν δαγκώσουν τη μαμά τους, εκείνη θα τα "διορθώσει", είτε με ένα δάγκωμα, είτε με ένα γρύλισμα, είτε, απλά, με ένα βλέμμα...

Δεν χρειάζεται, λοιπόν, να είσαι ο Cesar Millan, για να πετύχεις να μη σας δαγκώνει...

Τα παιδιά θα μπορούν να βγάζουν κάτι σαν κλάμα και να γυρνάνε μεταβολή και να απομακρύνονται... κάποια στιγμή θα πάρει το μήνυμα, αν και θα αργήσει λίγο, γιατί (όπως είπαμε ήδη) δεν έχει τη "βασική" του εκπαίδευση...

Οσο δε για την κολώνια, είναι από τις χειρότερες μυρωδιές που μπορεί να μυρίσει ο σκύλος (γι' αυτό και απομακρύνεται από χέρια και πόδια)... ίσως, όμως, του κάνει κακό, δεδομένου ότι μιλάμε για ένα (πολύ)μικρόσωμο και ευαίσθητο σκυλάκι...
 


apoth13

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
199
1
Athens
Εδω και τρεις εβδομάδες έχω ένα μαλτεζακι 2 μηνών και όποτε είναι τα παιδιά στο σπίτι δεν τα αφήνει σε ησυχία. Τους δαγκωνει τα πόδια τα χέρια τους τραβάει τα μαλλια και αυτα νευριαζουν. Αυτός απλά παίζει αλλα τα πονάει. Μια φίλη μου είπε να ψεκάζω τα πόδια και τα χέρια τους με κολωνια και δεν θα τα πειράζει. Πράγματι λοιπόν με το που παει να δαγκωσει με φορά σταματάει επιτόπου και κάνει πίσω. Βρήκαμε την ησυχία μας. Λογικά θα σταματήσει να τα πειράζει και με τον καιρο θα μάθει να μη τα δαγκωνει και χωρις κολωνια. Επίσης το σπίτι μας μοσχοβολαει. Η πληροφορία αυτή είναι απο εκπαιδευτή και όχι απο κάποιον τυχαίο.
Θα χρειαστεις πολα λιτρα κολωνιας μεχρι να μεγαλωσει δηλαδη...για σκεψου..ο σκυλος κανει εχει μια συμπεριφορα που εσυ δεν την διορθωνεις,απλα εχεις βρει εναν τροπο να την αποφευγεις...εαν ομως εσυ δεν εισαι μπροστα καποια στιγμη να του ριξεις κολωνιτσα?θα ριξει και καμια δαγκωνιτσα και μετα θα λες οτι φταει το σκυλακι....σωστα?

Για οποιοδηποτε προβλημα συμπεριφορας μη το προσπερνας..πρεπει να προσπαθεις να βρεις την καλυτερη λυση π.χ οχι με ξυλο(ποτέ των ποτών)αλλα ας πουμε με ενα δυνατο ''ΜΗ'',και ξανα ΜΗ γιατι θα το ξανα κανει για να τσεκαρει μεχρι που το περνει....οποτε και εσυ ξανα και ξανα ΜΗ και ΜΗ οσπου καποια στιγμη θα σταματησει....προσεχε μονο να μην χασεις την ψυχραιμια σου...το ΜΗ δεν πρεπει να ειναι νευρικο αλλα αποφασηστικο

πλακα πλακα τι κολωνια χρησιμοποιεις?μηπως προκαλει και τιποτα αλλεργιες?
 


Dionisia

Member
29 Μαρτίου 2012
15
0
Θα χρειαστεις πολα λιτρα κολωνιας μεχρι να μεγαλωσει δηλαδη...για σκεψου..ο σκυλος κανει εχει μια συμπεριφορα που εσυ δεν την διορθωνεις,απλα εχεις βρει εναν τροπο να την αποφευγεις...εαν ομως εσυ δεν εισαι μπροστα καποια στιγμη να του ριξεις κολωνιτσα?θα ριξει και καμια δαγκωνιτσα και μετα θα λες οτι φταει το σκυλακι....σωστα?

Για οποιοδηποτε προβλημα συμπεριφορας μη το προσπερνας..πρεπει να προσπαθεις να βρεις την καλυτερη λυση π.χ οχι με ξυλο(ποτέ των ποτών)αλλα ας πουμε με ενα δυνατο ''ΜΗ'',και ξανα ΜΗ γιατι θα το ξανα κανει για να τσεκαρει μεχρι που το περνει....οποτε και εσυ ξανα και ξανα ΜΗ και ΜΗ οσπου καποια στιγμη θα σταματησει....προσεχε μονο να μην χασεις την ψυχραιμια σου...το ΜΗ δεν πρεπει να ειναι νευρικο αλλα αποφασηστικο

πλακα πλακα τι κολωνια χρησιμοποιεις?μηπως προκαλει και τιποτα αλλεργιες?
Εσείς μπορει να με κραζετε αλλα όταν το μωρό κάθεται κάτω και το σκυλι παίζει μ´αυτο γραντζουνωντας το γδερνοντας το στο πρόσωπο το παιδι μου θα προστατεψω αφού το ΜΗ που μου λέτε το επαναλαμβάνω με έμφαση αλλα ακόμη δεν το ακούει. Δεν βάζω κολωνιτσα όλη την ωρα επίσης η κολωνιτσα που χρησιμοποιω είναι υποαλεργικη παιδική αφού την βάζω στα παιδια μου. Υπομονη έχω μπόλικη με το σκυλι απλά τα παιδια μου αντι να το αγαπήσουν το φοβούνται και περιορίζονται στο ίδιο τους το σπίτι. Άρα κάτι πρέπει να κάνω να ικανοποιούνται και οι δυο πλευρές. Δεν αντικαθιστώ το ΜΗ με την κολωνια αυτα τα δυο πανε πακέτο. Άλλωστε οποιος έχει μωρά παιδια καταλαβαίνει.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
ο φόβος και ο πανικός...δεν είναι ο καλύτερος σύμβουλος....
κράτα το σκυλί και τα παιδιά σου μακριά το ένα απο το άλλο....
αν δεν χειριστείς το πρόβλημά σου με ψυχραιμία και νηφαλιότητα θα αποκτήσεις ανισόρροπο σκυλί και νευρωτικά παιδιά....

η υποαλεργική παιδική κολώνια που βάζεις στα παιδιά σου δεν σημαίνει ότι είναι και κατάλληλη να την μυρίζει το σκυλί.....

τα ποστ του johnk και του akiouss τα κατάλαβες;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εσείς μπορει να με κραζετε αλλα όταν το μωρό κάθεται κάτω και το σκυλι παίζει μ´αυτο γραντζουνωντας το γδερνοντας το στο πρόσωπο το παιδι μου θα προστατεψω
Δεν σε έκραξε κανένας. Και προφανώς δεν διάβασες το ποστ του johnk γιατί δεν κατάλαβες τι σου προτείνει.
 




apoth13

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
199
1
Athens
Εσείς μπορει να με κραζετε αλλα όταν το μωρό κάθεται κάτω και το σκυλι παίζει μ´αυτο γραντζουνωντας το γδερνοντας το στο πρόσωπο το παιδι μου θα προστατεψω αφού το ΜΗ που μου λέτε το επαναλαμβάνω με έμφαση αλλα ακόμη δεν το ακούει. Δεν βάζω κολωνιτσα όλη την ωρα επίσης η κολωνιτσα που χρησιμοποιω είναι υποαλεργικη παιδική αφού την βάζω στα παιδια μου. Υπομονη έχω μπόλικη με το σκυλι απλά τα παιδια μου αντι να το αγαπήσουν το φοβούνται και περιορίζονται στο ίδιο τους το σπίτι. Άρα κάτι πρέπει να κάνω να ικανοποιούνται και οι δυο πλευρές. Δεν αντικαθιστώ το ΜΗ με την κολωνια αυτα τα δυο πανε πακέτο. Άλλωστε οποιος έχει μωρά παιδια καταλαβαίνει.
καλημερα

καταρχην δεν σε κραζω καθολου,και συγνωμη εαν σε εκανα να νιωσεις ετσι,απλα επειδη οντως εχεις ενα προβλημα και εννοειται οτι προτεραιοτητα ειναι το μωρο,σου ειπα απλα τι πιστευω,χωρις να σημαινει οτι ειναι και το σωστο...απλα να μην ξεχνας οτι καποια στιγμη και χωρις να το θελεις μπορει να γυρισεις το ''βλεμα σου'' και το σκυλακι να κανει ''κακο'' στο μωρακι σου χωρις να το θελει

Επειδη ειναι μικρο και το σκυλακι σου,χρειαζεται καθοδηγηση και αυτο..οπλισου με υπομονη και επιμονη και στο τελος θα τα καταφερεις,απλα θα σου επαναλαβω μην γυρνας την ''πλατη σου'' στο προβλημα και προσπαθεις με ευκολες λυσεις να το αντιμετωπισεις....δωσε να καταλαβει ο σκυλος τι ζητας απο αυτον...επισης κατι τελευταιο...πριν φερεις σε επαφη το μωρο με τον σκυλο..να εχεις παιξει καποια ωρα με τον σκυλο για να εκτονωθει και οταν εχει καπως ηρεμισει τοτε τα φερνεις σε επαφη
 


sevita

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
97
0
ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΞΥΔΙ..... ΑΛΛΑ ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ! ΠΟΙΑ ΕΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Ματζουνια και γιατροσοφια για θέματα συμπεριφοράς σε πρόωρα απογαλακτισμενο κουταβι σε σχέση με παιδι και κατόπιν συμβουλης απο ... εκπαιδευτή? Χμμμ... γιατι δεν κολλάνε όλα αυτά στην ίδια πρόταση???
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ματζουνια και γιατροσοφια για θέματα συμπεριφοράς σε πρόωρα απογαλακτισμενο κουταβι σε σχέση με παιδι και κατόπιν συμβουλης απο ... εκπαιδευτή? Χμμμ... γιατι δεν κολλάνε όλα αυτά στην ίδια πρόταση???
Γιατι τα θεματα συμπεριφοράς λυνονται με τακτικές και αντίστροφες συμπεριφορές!
Το κουτάβι απλά -αν μάθει κάποια στιγμή κάτι- θα μάθει να μην πλησιάζει χέρια πόδια που μυρίζουν κολώνια... και στο τελος μπορεί να μην αφήνει να το πλησιάσουν ούτε για χάδι...

Περιμένω τη στιγμή που θα πει "εκπαιδευτης" να βγάλουμε τα νύχια και δόντια του σκυλιού γιατι δαγκώνει και γρατσουνάει παίζοντας!

Διονυσία, αυτό που κάνετε είναι να σπρώχνετε το πρόβλημα κάτω από το χαλι, ενώ θα πρεπει να διδάσκετε στο κουτάβι την αντίστοιχη ορθή συμπεριφορά σε αυτό που κάνει. Κακώς κάθεσαι και δαγκώνει εσένα για συμπαράσταση τώρα που βγάζει δόντια. Το μπερδεύεις το κουτάβι, πάρε του πολλά μασουλητηρια να ασχολείται και να μην βαριέται να ξεσπά εκει!
 


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
283
247
KORYDALLOS
Εγω παντως πεθαινω με το πρωτο σταδιο κοινωνικοποιησης των κουταβιων μεχρι δυο μηνων,λιωνω..υποκλινομαι!:D:D:DΠραγματικα ειναι εγκλημα ο νωριτερος αποχωρισμος.:eyecrazy::eyecrazy:Επειδη ο ανθρωπος συνηθως τα κανει μανταρα στο να διδαξει τα παιδια ,μεταφερει αυτην την ανοησια και στα σκυλια που οδηγημενα απο το ενστικτο ειναι χιλιες φορες καλυτεροι και ακριβεστεροι ανατροφεις απο το μεγαλυτερο ποσοστο των ανθρωπων!Aυτη η ελευθερια βουλησης ακομα και στους ανιδεους κι ανωριμους ειναι υπερεκτιμημενη τελικα!:mad:*demonio*συγνωμη για το off topic!;)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU