Το κουτάβι μου δαγκώνει...


annakou97

Member
14 Αυγούστου 2021
19
26
26
Καλησπέρα στην ομάδα!! Το κουτάβι μου είναι δύο μηνών τον αποκτήσαμε πριν μια βδομάδα... Είναι αξιαγάπητος και πανέμορφος παρ όλα αυτά όταν παίζουμε δαγκώνει με αρκετή δύναμη και κάνει σαν να ορμάει, με αποτέλεσμα να μας έχει γεμίσει σημάδια.. Ξέρουμε ότι βγάζει τα δόντια του αλλά φοβόμαστε μην αυτό συνεχιστεί και όταν μεγαλώσει.. Επίσης δεν μας ακούει με κανέναν τρόπο είτε με δυνατή φωνή είτε με κάποιον θόρυβο εκείνος το παίρνει για παιχνίδι... Γνωρίζετε αν αυτό συμβαίνει μόνο και μόνο λόγω ηλικίας; αλλιώς πως μπορούμε να κάνουμε τον μπόμπιρα να μας ακούει; σας ευχαριστώ πολύ!:giggle::giggle::giggle:
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
486
1.094
20
Πάτρα
Υπάρχουν πολλά νήματα σχετικά με το θέμα αυτό. Δεν ξέρω αν τα αναζήτησες διότι εκεί υπάρχουν πολλές πολλές απαντήσεις. Όλα τα κουτάβια δαγκώνουν. Άλλα περισσότερο, άλλα λιγότερο. Δεν υπάρχει μοναδική λύση. Μπορείς να το ελαττώσεις ως ένα σημείο αλλά σίγουρα δεν θα το σταματήσει εντελώς μέχρι να βγάλει τα καινούργια του δόντια. Όσο μπορείς μην το επιτρέπεις. Όταν αρχίσει να σε δαγκώνει σήκω κατευθείαν και κάτσε όρθια για λίγα δευτερόλεπτα, μετά ξανά κάτσε. Επανέλαβε το συχνά. Παίξε μαζί του. Να βγάλει κάπου την ενέργεια του και την επιθυμία για δάγκωμα. Μπορεί να προτιμήσει και πάλι τα χέρια σου περισσότερο από το παιχνίδι… είναι πολύ πιθανό. Χρειάζεται υπομονή από την μεριά σας. Σας δαγκώνει και τις φτέρνες όταν περπατάτε στο σπίτι;
 


annakou97

Member
14 Αυγούστου 2021
19
26
26
Υπάρχουν πολλά νήματα σχετικά με το θέμα αυτό. Δεν ξέρω αν τα αναζήτησες διότι εκεί υπάρχουν πολλές πολλές απαντήσεις. Όλα τα κουτάβια δαγκώνουν. Άλλα περισσότερο, άλλα λιγότερο. Δεν υπάρχει μοναδική λύση. Μπορείς να το ελαττώσεις ως ένα σημείο αλλά σίγουρα δεν θα το σταματήσει εντελώς μέχρι να βγάλει τα καινούργια του δόντια. Όσο μπορείς μην το επιτρέπεις. Όταν αρχίσει να σε δαγκώνει σήκω κατευθείαν και κάτσε όρθια για λίγα δευτερόλεπτα, μετά ξανά κάτσε. Επανέλαβε το συχνά. Παίξε μαζί του. Να βγάλει κάπου την ενέργεια του και την επιθυμία για δάγκωμα. Μπορεί να προτιμήσει και πάλι τα χέρια σου περισσότερο από το παιχνίδι… είναι πολύ πιθανό. Χρειάζεται υπομονή από την μεριά σας. Σας δαγκώνει και τις φτέρνες όταν περπατάτε στο σπίτι;
Βέβαια μας δαγκώνει και τις φτερνες και τα δάχτυλα το αγαπημένο του είναι αυτό!! Όλη μέρα μαζί του ασχολουμαστε έχουμε τρελαθεί μαζί του!! Ναι, η αλήθεια είναι αυτό σκέφτηκα και εγώ ότι είναι θέμα ενέργειας και ηλικίας, δεν μας ενοχλεί καθόλου αυτό ίσα ίσα, απλά το κάνει και σε όποιον μπει στο σπίτι μας :LOL: παρ'ολα αυτά θα ακολουθήσουμε τις συμβουλές σου και θα τον αφήνω να εκτονώνεται! Σε ευχαριστώ πολύ!!
 
  • Like
Reactions: Orjo


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
486
1.094
20
Πάτρα
:LOL: Αν υπήρχε κάτι που με ενοχλούσε πολύ όταν η δικιά μου ήταν κουτάβι ήταν σίγουρα το γεγονός ότι δεν μπορούσα να περπατήσω μέσα στο σπίτι. Απλώς παρατηρούσα πως με την εκτόνωση το δάγκωμα σταματούσε για κάποιες μικρές περιόδους. Και θα σταματήσει ολοκληρωτικά πριν το καταλάβεις. Μεγαλώνουν γρήγορα…
 




annakou97

Member
14 Αυγούστου 2021
19
26
26
Απειρα ΟΛΟΙΔΙΑ θέματα.
Κάντε μια αναζήτηση μη λέμε τα ίδια και τα ίδια.
Έχετε δίκιο απλά λόγω δουλειας δεν έχω βρει τον χρόνο να το ψάξω παραπάνω, σας ευχαριστώ παρ 'όλα αυτά.
 
  • Like
Reactions: mareco


annakou97

Member
14 Αυγούστου 2021
19
26
26
:LOL: Αν υπήρχε κάτι που με ενοχλούσε πολύ όταν η δικιά μου ήταν κουτάβι ήταν σίγουρα το γεγονός ότι δεν μπορούσα να περπατήσω μέσα στο σπίτι. Απλώς παρατηρούσα πως με την εκτόνωση το δάγκωμα σταματούσε για κάποιες μικρές περιόδους. Και θα σταματήσει ολοκληρωτικά πριν το καταλάβεις. Μεγαλώνουν γρήγορα…
Δυστηχως αυτό το γνωρίζω πολύ καλά... Ούτε καταλαβαίνεις ποτέ ενηλικιωνονται!!
 
  • Like
Reactions: Orjo