Το ξύλο της αρκούδας


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@GRDANE

Εκπαιδευτικη αγωγη παντα υπαρχει απο την πρωτη μερα καθως οπως σωστα ειπες ακομα κ η μη-δραση παλι μεταφερει μνμ.

Για να μην παω σε δικα μου παραδειγματα αλλα μερικα θεωρητικα που θα εχουνε κ περισσοτερο ενδιαφερον σε εκεινον τον ανωνυμο αναγνωστη:
Παιρνει λοιπον τον μεζε απο κατω στο στομα του.
Του λες μη πχ η αστο κ σε γραφει συνεχιζοντας να μασουλαει.
Του τιναζεις το λουρι αποτομα για να συγκεντρωθει σε σενα; κι αν δεν το κανει κ συνεχιζει να μασουλαει; το αρπαζεις απο το σβερκο κ του χωνεις τα δαχτυλα στο στομα; του ριχνεις μια σφαλιαρα να το φτυσει παρ αυτα; το πλακωνεις στις κλωτσιες μεχρι να λυποθυμισει κ να σταματησει να μασαει;
Που αρχιζει κ που τελειωνει η διορθωση;
Που αρχιζει κ που τελειωνει η βια;

Μην μου λες τι ΔΕΝ ειναι γιατι θα μας παρει μερες.... Πες μου ΤΙ ΕΙΝΑΙ.

Υ. Γ. Σαφως κ γνωριζω οτι η σωστη χρηση του πνιχτη δεν ειναι να πνιξεις το σκυλο στην πρξη, απλα αρχισα να στερευω απο ιδεες σε συντομο χρονικο διαστημα.
 
  • Like
Reactions: Marion_Russel




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
πριν από όλα αυτά που ρωτας λογικα εχουν προυπαρξει τα παρακατω...

θα σου περιγραψω τρεις διαφορετικες λυσεις
για το ιδιο πρόβλημα...
εχουμε ένα κουταβι... δυναμικης φυλης και ενώ τρωει ξηρα τροφη στην ηλικια των 5 6 μηνων του δινουμε ένα κοκκαλο..
πρωτη φορα για το κοκκαλο...
ο σκυλος γρυλλιζει..
αντιδραση πρωτη... σβερκωνουμε ταυτόχρονα το κουταβι με το ένα χερι και το άλλο χερι αρπαζουμε το κοκκαλο από το στομα του...
κυριαρχούμε στο κουταβι ηρεμει και του επιστρεφουμε το κοκκαλο..
αντιδραση δευτερη όπως το ειπε ο βασ...
δινουμε εντολη στο κουταβι αστο ... μπαιουμε μπροστα παιρνουμε το κοκκαλο και φευγουμε ... του το επιστρεφουμε μετα..
αντιδραση τριτη...
σκυβουμε το κουταβι γρυλλιζει εμεις περιμενουμε... το κουταβι σταματάει γρυλλισμα το ακουμπάμε... εκεινο γρυλλιζει...
περιμενουμε ακινητοι... σταματάει το κουταβι προχωράμε το χερι μας προς το κεφαλι σιγα και σταδιακα σε βηματα μεχρι το χερι μας να ακουμπάει το κοκκαλο στο στομα του και να μην γρυλλιζει... υπολογιζω να παι κανα εικοσαλεπτο μισαωρο η λη διαδικασια..
και οι τρεις αντιδράσεις εχουν το ιδιο αποτέλεσμα μεγαλωνοντας
οι δυο πρωτες περιλαμβανουν διορθωσεις η τριτη όχι...
δοκιμασμένες και οι τρεις από εμενα σε διαφορετικα σκυλια με διαφορετικη χρονικη περιοδο.. και από τα τρια σκυλια επαιρνα μετα ότι ηθελα από το στομα τους χωρις πρόβλημα... μπορεις να βρεις ποια μεθοδο προτιμω να χρησιμοποιω πλεον?
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
οι τροποι που σου περιγραφω αφορουν σκυλια που ενηλικα εχουν τρομερη αυτοπεποιθηση κι εργαζονται σκληρα όχι μονο διπλα στο λουρι αλλα υπο αυστηρα στρεσογονες κι αγριες συνθηκες ομαδικα η ατομικα και σε πολύ μεγαλη αποσταση από εμενα αν καταλαβαίνεις ευγενικα τι εννοω για τι σκυλια και με τι χαρακτήρα...
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@GRDANE
Υποθετω απο τα λεγομενα σου την τριτη.
Εγω κλεινω προς το δευτερο με την διαφορα οτι αν ακουγε την εντολη, δεν θα το επαιρνα το κοκκαλο και σιγουρα δεν θα εμπαινα αναμεσα σε σκυλο η κοκκαλο. Αν δεν ακουγε θα μεταφερομαστε αυτοματως στο ενα.

Αλλα τωρα νομιζω λες το σημαντικοτερο απ ολα.
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΔΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ.
Αρα το ποια οδος θα διαλεξει κανεις ειναι κατα βαση τι;
ιδεολογικο του αφεντικου;
 
  • Like
Reactions: Orilis and GRDANE






east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
οκ ξαναδιαβασε το ποστ μου το αναφερω ξεκάθαρα.....:cool:
Το ξαναδιαβασα.
Εκτος του ιδεολογικου παραγοντα, δεν σου αρεσουνε οι διορθωσεις οπως ειπες εσυ, για ποιο αλλο λογο να εφαρμοσει πχ καποιος την τριτη μεθοδο την στιγμη που εχει το ΙΔΙΟ αποτελεσμα με τις αλλες δυο;

Edit
Αν οντως επιλεγεις την τριτη μεθοδο καθε αλλο παρα της κλασσικης μεθοδου εισαι:whistle:
Η αρχη της κλασσικης σε εντολη που ο σκυλος γνωριζει, καθως θεωρω χαζο να μαθεις το αστο στο σκυλι που μολις εχει εκστασιαστει, και δεν εφαρμοζει ειναι η επιβολη.
 
Last edited:




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
να στα πω όπως τα εχω ζησει όπως κι εσυ δεν είμαι θεωρητικος..
όχι τιποτε άλλο αλλα όταν ξεκινησα με τα σκυλια δεν υπηρχαν τοσες θεωριες μετα απλα ερχονταν να επιβεβαιωσουν τα βιωματα μου ...
δεν συμφωνω να τσακιζω τον σκυλο από την μια και να προσπαθω να τον ανεβασω από την άλλη ...
πιστευω στο διαρκες και μονιμο ανεβασμα του ...
διδάσκοντας του από μικρο... ότι δεν εχουμε οι δυο μας να χωρισουμε τπτ
δεν πρεπει να με αμφισβητει... και να εκτελεί παντα
αυτά όλα του καρφωνοινται στο μυαλο από μωρο ...
στο ξαναειπα... δεν ειχα ουτε εχω κοντρες με τα σκυλια μου χαρακτήρα ποστ 346...
 
  • Like
Reactions: ioanna a


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Γιατί σε καμία περίπτωση με τροφή;
Γιατι θεωρω οτι η τροφη ειναι το ΥΣΤΑΤΟ μεσο να ανοιξεις διοδο επικοινωνιας με εναν σκυλο αποκτοντας την απολυτη προσοχη του κ μονο ως τετοιο μπορει να χρησιμοποιηθει.
Απο την στιγμη που την εχεις (αν την εχεις, εγω την εχω) με αλλους τροπους απλα δεν το χρησιμοποιεις.
Επισης στο στομα του σκυλου μου ως φαι μπαινει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ οτι μπει στο πιατο του η του δωσω εγω στο χωρο του. ΜΟΝΟ.
Και ναι η καριολα που της εχω αφιερωσει, οχι ωρες, αλλα κομματια απο την ζωη μου καινει ΑΡΝΗΣΗ ΤΡΟΦΗΣ εκτος του χορου της με η ανευ της παρουσιας μου κ εχουνε χαθει πολλα στοιχηματα γι αυτο.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
να στα πω όπως τα εχω ζησει όπως κι εσυ δεν είμαι θεωρητικος..
όχι τιποτε άλλο αλλα όταν ξεκινησα με τα σκυλια δεν υπηρχαν τοσες θεωριες μετα απλα ερχονταν να επιβεβαιωσουν τα βιωματα μου ...
δεν συμφωνω να τσακιζω τον σκυλο από την μια και να προσπαθω να τον ανεβασω από την άλλη ...
πιστευω στο διαρκες και μονιμο ανεβασμα του ...
διδάσκοντας του από μικρο... ότι δεν εχουμε οι δυο μας να χωρισουμε τπτ
δεν πρεπει να με αμφισβητει... και να εκτελεί παντα
αυτά όλα του καρφωνοινται στο μυαλο από μωρο ...
στο ξαναειπα... δεν ειχα ουτε εχω κοντρες με τα σκυλια μου χαρακτήρα ποστ 346...
Σημερα εισαι αναλυτικος.... Μ'αρεσεις! (y)
Αληθεια δεν εχετε τιποτα να χωρισετε;
Εσυ το πιστευεις.
Ο σκυλος;
Αν εχεις ενα σκυλι που ζει για να κυριαρχει, πιθανολογω οτι τοτε θα του θυμηθει οτι εχετε κατι να χωρισετε!!
Και θα παρει πρωτοβουλια....
Τουλαχιστον εγω ετσι το εχω δει.....
 
  • Like
Reactions: GRDANE


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ιστ επειδή μας διαβαζουν πολλοι τολμω να πω ότι νοιώθω την υποχρεωση να τονισω ότι δεν είμαι εκπαιδευτης....
διαφωνω με πολλους εκπαιδευτες κι απλα μεσα από τα χρονια ενασχόλησης μου με το σκυλο εχω την δικη μου φιλοσοφια...
ένα μιγμα από τις εκπαιδευτικες μεθόδους που κυκλοφορουν που κουμπωνει πλήρως στην ιδιοσυγκρασια μου και εχει ως αποτέλεσμα χαρακτήρες σκυλων της φυλης που αγαπω όπως ακριβως επιθυμω...
με κάθε επιφυλαξη κανεις μην τολμησει οσα από εμενα διαβαζει χωρις καθοδηγηση εκπαιδευτη και να τονισω ακομα ότι κάθε σκυλος κάθε φυλης είναι διαφορετικος...
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ουτε εμεις εχουμε κατι να χωρισουμε και το κοινο μας στοιχειο είναι ο σκυλος κατι που θα ηθελα ο σπυρος να το καταλαβει πρωτος από ολους...

ισως φταιει ότι σημερα δεν γραφω από το χωρο εργασιας αλλα από το σπιτι μου με ηρεμια...
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Συμφωνω απολυτα κ συμπληρωνω οτι γι αυτο μπορει στο θεμα μου να περιγραφω μιας κ εχει καταληξει οντως να ειναι.... the story of our lives, αλλα σε καμια περιπτωση δεν προτρεπω κανεις να ακολουθησει τπτ ποσο μαλλον αν δεν ξερει τι ακριβως να κανει.
Απλα τα αναφερω ως η αλλη (ακραια μπορει) πλευρα.
 
  • Like
Reactions: johnk and GRDANE


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Σαφως κ δεν εχουμε τιποτα να χωρισουμε εννοειται ο καθενας πρεπει να το καταλαβει αυτο!

Απλα εγω πιστευω οτι καποιες μεθοδοι δεν μπορουν να εφαρμοστουν σε καποια περιπτωση (μπορει να φταιει ο σκυλος μπορει ο ανθρωπος) οποτε οσο και να..... ΔΕΝ.

Ομως ηθελα να καταληξω ΑΚΡΙΒΩΣ εκει που κατεληξες κι εσυ οτι διαφορετικες μεθοδοι μπορουν να φερουνε το ιδιο αποτελεσμα αν χρησιμοποιηθουν σωστα.

Η διαφορα της... επιβολης, ειναι οτι για να εχεις ενα σκυλο που εκ των υστερων εχει αυτοπεποιθηση, ειναι σταθερος κ δυναμικος κ ταυτοχρονα υπακουει ακομα κ οταν τον κυριευει η.... τρελλα του, πρεπει να παλεψεις πολυ περισσοτερο να αντισταθμισεις, να τον ανεβασεις κ να χτισεις μια γερη σχεση.

Υ. Γ. Ενας φιλος ειχε πει μια κουβεντα (μην παρεξηγηθουν τα κοριτσια μας) η οποια ειναι ακριβως η λογικη πισω απο την..... βια της επιβολης
"οταν την κοπελα την κανεις πρωτη φορα γυναικα την πονας.... Αν το κανεις σωστα, ξεχναει τον πονο κ σε θυμαται θετικα μια ζωη":love:
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Θεωρώ εαυτόν, στο θέμα σκύλος, καμμένη από τη θετική εκπαίδευση. Κι αν όχι από τη μέθοδο, αυτή καθεαυτή, τουλάχιστον από την επιλογή της μεθόδου, τη δεδομένη στιγμή, για τη δυναμική του τριγώνου που αποτελούνταν από το συγκεκριμένο σκύλο, εμένα και τον σύντροφό μου εκείνη την εποχή και ίσως γενικότερα. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να έχω βάλει στη θεωρία και την πράξη μου και την επιβολή, τη διόρθωση και την κυριαρχία. Η έλλειψη εμπειρίας είναι, ακόμη, τεράστια και η έλλειψη γνώσης, δυστυχώς, ακόμη μεγαλύτερη, με αποτέλεσμα να μην έχω κάνει την εισαγωγή όλων αυτών των στοιχείων με σωστό τρόπο. Παρ'ολ'αυτά θέλω να ελπίζω ότι η σχέση με τον σκύλο μας παραμένει μια σχέση συνεργασίας παρά επιβολής... Κι είθε να καταφέρω αρμονική συνεργασία, με λιγότερα στοιχεία επιβολής, σε ενδεχόμενο μελλοντικό σκύλο.

East, από το υστερόγραφό σου σιγούρεψα τον στερεοτυπικά αντρικό τρόπο σκέψης σου. Μόνο που, στερεοτυπικά θηλυκά, με επιβολή, όσο σωστά και να το κάνεις, θα θυμάται θετικά την πράξη, όχι όμως απαραίτητα και τον άντρα εξίσου θετικά. Χωρίς επιβολή, αλλά με συνεργασία, και εννοείται πάντα, αν το κάνεις σωστά, θα θυμάται θετικά και την πράξη και τον άντρα. Ή και θα μείνει μαζί του μια ζωή αν κι αυτός συμφωνεί.