Το ξύλο της αρκούδας




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Όταν ένα θέμα επικεντρώνεται περισσότερο στο άτομο που φέρει τις χ απόψεις και όχι στις ίδιες τις απόψεις,τότε εξυπηρετεί μάλλον άλλους,ωφελιμιστικούς σκοπούς,η την ανάδειξη ενός εγωκεντρισμού,παρά εξυπηρετεί τον σκοπό ενός διαλόγου.
Την αναζήτηση δηλαδή της αλήθειας,μέσω της μεθοδολογικής συζήτησης,ανάμεσα σε δύο η περισσότερα πρόσωπα,για το χ πάλι ορισθέν θέμα.

Ένας τρόπος για να περιορίζουμε την κουβέντα στις ίδιες τις απόψεις λ.χ. και όχι στον εαυτό μας,είναι να γράφουμε στο τρίτο πρόσωπο η να αοριστολογούμε επιτηδευμένα.

Πχ "κάποιοι επιλέγουν να κάνουν αυτό...","κάποιοι χρησιμοποιούν την ψ μέθοδο στην χ κατάσταση.." κλπ
Όταν κάποιος γράφει μονίμως για το τι κάνει αυτός,το "εγώ" είναι η συνηθέστερη λέξη στις προτάσεις του και επιλέγει εσκεμμένα την προσοχή στα θέματα,τότε αφενός είναι κακός στο διάλογο,αφετέρου είναι κ εκνευριστικός στους υπόλοιπους που θέλουν να διαβάσουν μια επιχειρηματολογία σε ένα θέμα,χωρίς τα αρνητικά vibes του καινοφανούς αυτού ατόμου.
Εγω που χρησιμοποιω πολυ το εγω, οταν απανταω, το κανω για να υπογραμμισω οτι αυτο που λεω δεν ειναι τιποτα παραπανω απο μια προσωπικη αποψη, χωρις καμια επιστημονικη βαση, που ευκολα μπορει να ειναι λαθος. Και κυριως δεν παιρνω κανεναν αλλο στο λαιμο μου.

Αν καποιος εγραφε, 'καποιοι χρησιμοποιουν τη ταδε μεθοδο που εχει αυτο το αποτελεσμα' το πρωτο που θα ρωτουσα θα ηταν ποιοι ειναι αυτοι και που ειναι το λινκ/η βιβλιογραφία.

Το θεμα κανει κοιλια καθε φορα που καποιος απανταει προσωπικα και οχι πανω στο θεμα.

Υπαρχουν πολλα ατομα μεσα που με εκνευριζουν αφανταστα, ο τροπος που γραφουν, το ποσο εριστικοι ειναι κλπ. Αν αυτο που λενε ειναι στο θεμα, και σωστο πολλες φορες, θα rise above τον εκνευρισμο που μου προκαλουν και θα ασχοληθω με το θεμα. Την ιδια αντιμετωπιση θα ζητουσα και για τα δικα μου μηνυματα. Δεν ειμαστε παρεα ουτε οικογενεια να κανουμε υποδείξεις ο ενας στον αλλο.
 


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Εναλλακτικοι τιτλοι θεματος:
1.Διορθωση: Τεχνικη ή αυτοσκοπος?
2.Πες μου το status σου να σου πω που καθεσαι.
3.Katsidekatsi ( ηαπονικος κινηματόγραφος)
 
  • Like
Reactions: GRDANE and stamatia


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Υπαρχουν πολλα ατομα μεσα που με εκνευριζουν αφανταστα, ο τροπος που γραφουν, το ποσο εριστικοι ειναι κλπ. Αν αυτο που λενε ειναι στο θεμα, και σωστο πολλες φορες, θα rise above τον εκνευρισμο που μου προκαλουν και θα ασχοληθω με το θεμα. Την ιδια αντιμετωπιση θα ζητουσα και για τα δικα μου μηνυματα. Δεν ειμαστε παρεα ουτε οικογενεια να κανουμε υποδείξεις ο ενας στον αλλο.
Ασφαλώς. Όταν θα γίνουν όμως είτε ρατσιστικά ή σεξιστικά σχόλια εγώ θα απαντήσω προσωπικά σε αυτόν που τα έκανε. Και ας μην είχε κακή πρόθεση, όπως θεωρώ ότι δεν υπήρχε τη συγκεκριμένη στιγμή, πρέπει όλοι μας να είμαστε πολύ προσεχτικοί ώστε να μη θίγουμε καμία ομάδα. Και επειδή γενικά έχω χιούμορ και κάποιος μπορεί να πει ότι τα παραπήρα σοβαρά, επιλέγω να το πάρω σοβαρά γιατί τελικά όλα στο χαβαλέ τα περνάμε για να το παίξουμε κούλ και μηνύματα απαράδεκτα περνάνε έτσι..
 




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ασφαλώς. Όταν θα γίνουν όμως είτε ρατσιστικά ή σεξιστικά σχόλια εγώ θα απαντήσω προσωπικά σε αυτόν που τα έκανε. Και ας μην είχε κακή πρόθεση, όπως θεωρώ ότι δεν υπήρχε τη συγκεκριμένη στιγμή, πρέπει όλοι μας να είμαστε πολύ προσεχτικοί ώστε να μη θίγουμε καμία ομάδα. Και επειδή γενικά έχω χιούμορ και κάποιος μπορεί να πει ότι τα παραπήρα σοβαρά, επιλέγω να το πάρω σοβαρά γιατί τελικά όλα στο χαβαλέ τα περνάμε για να το παίξουμε κούλ και μηνύματα απαράδεκτα περνάνε έτσι..
Μα δε μιλαω για προσβλητικό λογο. Αυτο μας ελειπε. (Αν και με την τοση πολιτικη ορθοτητα δε παιζει να ανοιξεις το στομα σου και να μην προσβαλεις μια ομαδα)

Οπως και να χει μιλαω για το υφος.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
....τα παραπήρα σοβαρά...
Αυτο...
ειναι βεβαια κ στον ανθρωπο...μεχρι ποιο σημειο επιλεγει να ανεχεται...
Κ γω γυναικα ειμαι αλλα δε θιχτηκα...
αρχικα "σοκαριστικα" καπως οταν το διάβασα :ROFLMAO: κ αμεσως μετα με πηραν τα γέλια...
γιατι σαν να τους φανταστηκα...τον east να καθεται με τον φιλο του σε εναν καφενε :LOL: ο φιλος σταυροποδι, στονα χερι το τσιγαρο στο αλλο το κομπολοι (παιζει ναχει κ καμια μουστακα) κ με βαρυσημαντο υφος να δηλώνει οσα μας μετεφερε ο east :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Ειδες πως λειτουργουν τα "στερεοτυπα"?

Κ για να επιστρεψουμε στο θεμα μας...εν τέλει μετα απο ολα αυτα που ειπωθηκαν κατεληξα στο απλο συμπερασμα οτι ειναι ενα ζητημα εντελως υποκειμενικο :cool:
 




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
δεν μπορώ παρα να αναρωτηθώ αν ο east δηλωνε γυναικα και μετα αναφερόταν στον τροπο που χειρίζεται τις σκυλες του τι θα γινόταν .
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ότι γίνεται και στη Μαρία&Ηρα. Χειρότερο πέσιμο. Για κάποιο λόγο (διακρίσεις θεωρώ) κάποια πράγματα γίνονται ένα κλικ πιο αποδεκτά (ή απαράδεκτα) από το ένα φύλο απ'οτι από το άλλο
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Βρε κοριτσια! Μην βλέπετε παντού διακρίσεις μεταξυ των φύλων...
Η δική μου άποψη είναι ότι δεν θα γινόταν τίποτα διαφορετικό! (Αν και οι δυο είχαν τον ίδιο τρόπο γραφής!)

Εκτός κι αν εσείς οι ιδιες κάνετε διακρίσεις! Εχω την εντύπωση ότι στην Μαρία&Ηρα, γυναίκες ήταν αυτές που της «επιτέθηκαν» περισσότερο, ενώ οι ίδιες στον Ηστ κράτησαν ουδέτερη στάση.
Άλλοι όμως ειναι οι λόγοι που έγινε αυτό και όχι θέμα φύλου!
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Πάντα σε καλοκαιρινή διάθεση... και πάντα "με το συμπάθειο"...:)

1) Βρε κοριτσια! Μην βλέπετε παντού διακρίσεις μεταξυ των φύλων...

2) ...Η δική μου άποψη είναι ότι δεν θα γινόταν τίποτα διαφορετικό! (Αν και οι δυο είχαν τον ίδιο τρόπο γραφής!)

3) ...Εχω την εντύπωση ότι στην Μαρία&Ηρα, γυναίκες ήταν αυτές που της «επιτέθηκαν» περισσότερο,

4) ενώ οι ίδιες στον Ηστ κράτησαν ουδέτερη στάση.

5) Άλλοι όμως ειναι οι λόγοι που έγινε αυτό και όχι θέμα φύλου!
1) Εντάξει, υπάρχουν διακρίσεις τώρα, μην τα κάνουμε ίσωμα όλα...
Π.χ. Μόλις προ ολίγου "εκλήθην" να κουβαλήσω μία μεγάλη λεκάνη με πλυμένα ρούχα, για άπλωμα... για να μην επιβαρυνθεί η μέση της κυρίας...:p
Και, λίγο πιο πριν... σε ένα "παιχνιδοκαυγά", στον κήπο, γυρνάω και τι να δω? Η Μόκα είχε βρεθεί (ένας Θεός ξέρει πως) πάνω στην πλάτη του Κάσπερ, ο οποίος συνέχιζε το τρέξιμό του προς το άγνωστο...:D

2) Συμφωνώ...

3) Ω, ναι!!! Δεν θάθελες να είσαι μπροστά, όταν πλακώνονται οι γυναίκες... το ξέρεις, φαντάζομαι...:cool:
Κάποτε, στον πρώτο γάμο μου, ήμουν στο σαλόνι με τον πεθερό μου... και ακούσαμε τη σύζυγο και την πεθερά μου να "διαφωνούν" κάπου στην κουζίνα... τότε (νεαρός εγώ και άβγαλτος) σηκώθηκα να πάω να δω τι έγινε... και ο πεθερός μου (μακαρίτης, πλέον), μου τράβηξε το μανίκι ελαφρά αλλά αποφασιστικά (βλέπε: τσεκάρισμα του πνίχτη) και μου είπε με μιά ιδιαίτερα χαμηλόφωνη φωνή: "Όταν οι γυναίκες τσακώνονται μεταξύ τους... ΜΗΝ ΕΝΟΧΛΕΙΣ"...

4) Λες να είναι ωραίο παιδί και να κάνουν διακρίσεις???;)

5) John... you 're DAMN RIGHT!!!

Υ.Γ. Και, τέλος, για να σε "φτιάξω", Γιάννη... και για να με "κυνηγήσουν" οι κυρίες της παρέας...
Εκείνος ο π@ύστ@ς ο αμερικάνος οδοντογιατρός, πλήρωσε τα 50.000$, για να σκοτώσει τον Cecil (που είχε τη μεγάλη χαίτη και τα μεγάλα...) και όχι για να σκοτώσει τη Cecilia...:whistle:
 
Last edited:


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Εντάξει, υπάρχουν διακρίσεις τώρα, μην τα κάνουμε ίσωμα όλα...
Π.χ. Μόλις προ ολίγου "εκλήθην" να κουβαλήσω μία μεγάλη λεκάνη με πλυμένα ρούχα, για άπλωμα... για να μην επιβαρυνθεί η μέση της κυρίας...:p (δεν τονιζεις ποιος τα απλωσε και ανησυχώ!!!)

Κάποτε, στον πρώτο γάμο μου, ήμουν στο σαλόνι με τον πεθερό μου... και ακούσαμε τη σύζυγο και την πεθερά μου να "διαφωνούν" κάπου στην κουζίνα...

Λες να είναι ωραίο παιδί και να κάνουν διακρίσεις???;)

Εκείνος ο π@ύστ@ς ο αμερικάνος οδοντογιατρός, πλήρωσε τα 50.000$, για να σκοτώσει τον Cecil (που είχε τη μεγάλη χαίτη και τα μεγάλα...)
επίτηδες τα γραφεις ετσι , ετσι?
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Να σου απαντήσω, λοιπόν, παρότι θα μας βρίσουν για το off-topic...:D

Πρώτον... τα άπλωσε ο Κάσπερ, αλλά, θα τα μαζέψω εγώ!!!:p

Δεύτερον... Ιωάννα μου, "τότε" (παιδάκι μου) ήταν καλές εποχές... τόσο για μένα, όσο και για τον πεθερό μου (if you know what I mean)...
"Τότε", για την "κουζίνα" υπήρχε (στην κυριολεξία) η Βουγάρα (που λέει και ο @ISKENDER ), η οποία έμενε μέσα στο σπίτι... η (πρώην) γυναίκα μου ήταν ένας άνθρωπος (λαμπρής!) καριέρας και δεν είχε χρόνο για τα καθημερινά του σπιτιού...
Οπότε, η "κουζίνα" ήταν το καταφύγιο για τις συζητήσεις με την μητέρα της...;)

Τρίτον... στο τελευταίο, καταλαβαίνω μεν ότι κάτι θέλεις να πεις, αλλά δεν καταλαβαίνω τι...
Στο "οδοντογιατρός" είναι η ένστασή σου? ή στο "αμερικάνος"??????:D
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Αφου θέλετε να το αναλυσουμε κ αυτο...
Εαν o east εγραφε οσα εγω θα περναγαν στο ψιλο ντουκου, γιατι ο east εχει 2 κανε κορσο ντουκια (το γατι κ τον ερμο τον τυφλο δε τους λογαριαζουμε) κ ο east ειναι εκ φυσεως πιο "ρωμαλεος"-αντρας-
Εαν απτην αλλη εγω εγραφα οσα ο east...εεερρεεε μανα μου γλεντια, ακομη κ καταγγελια επαιζε ορισμενοι να μου καναν για κακοποιηση, χωρις ναχαν ιδεα για το πως ανατρεφω εγω την Ηρα στην πραγματικοτητα!
Αλλα οποιος τολμαει να χτυπησει το σκυλι του...αυτοματως σαφεστατα κ δεν θα πρεπει να το αγαπαει...
Το αλλο γελοιο δε ηταν που αμα χρησιμοποιουσες εκφρασεις του στυλ "κλασσικη μεθοδος" "επιβολη" "Γερμανικη σχολη" οπου ομως σαφεστατα κ αναφεροσουν στο -ας μη γελιομαστε- ξυλο παλι παιρναγε στο ντουκου...δλδ μας ενοχλουν οι λεξεις κ οχι η ουσια!
Θα ειχαμε φτασει το λοιπον τωρα τις 120 σελ. κ ακομη θα μαλωναμε!
Σορυ αλλα εγω δεν ειδα το χωσιμο που εγινε σε μενα να γίνετε στον east,κ για να ημαστε κ ξεκαθαροι ουτε παραπονα κανω ουτε καν με ενοχλησε-μονο τα επι προσωπικου με εκνευρισαν, τα οποια ηταν κ ΠΟΛΛΑ- , αλλα να ξερουμε κ τι μας γίνετε ετσι?
 


Mandy.D.A.S

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
88
86
56
Απο χθες ξεκινησα και σημερα τελειωσα το διαβασμα του θεματος, εχω ζαλιστει αλλα χαλαλι!
Για αλλη μια φορα θαυμασα ορισμενα μελη για τις γνωσεις τους και την τοποθετηση τους.
Παρολο που ηταν πολυ ενδιαφεροντα ολα οσα γραφτηκαν, νομιζω οτι το θεμα δεν χρειαζοταν τοση αναλυση..
Προσωπικη αποψη κι εγω ειμαι κατα του ξυλου, αλλα στο παρελθον (οχι με τα τωρινα μου σκυλια), εχω χτυπησει το σκυλο μου.(ξυλια στον πωπο, τιποτα παραπανω).

Στο παρον δεν χρειαστηκε, γιατι τα ιδια δεν μου εδωσαν αυτο το "δικαιωμα", αλλα κι εγω εχω αναθεωρησει πολλα απο τοτε.
Αυτο δε σημαινει οτι αγαπω περισσοτερο αυτα, απλα ισως τωρα ειμαι περισσοτερο κατασταλαγμενη απο τοτε.
Σε καμια περιπτωση δεν κατηγορω οσους εδωσαν και καμια ξυλια στον σκυλο τους, εφοσον δεν εγινε απο προθεση να τον πονεσουν, αλλα να τον ''συνετισουν''.
Οποτε στην τελικη νομιζω δε χρειαζονται τσακωμοι και εντασεις (αν και εχουν ενδιαφερον),γιατι ολοι αγαπαμε τα σκυλια μας, απλα ο καθενας αγαπαει με τον δικο του τροπο (με τα υπερ και τα κατα του).:)
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Η αλήθεια ειναι πως ο γραπτός λόγος παρεξηγείται και κάποιες φορές παραπάνω απο οτι πρεπει.. Δεν πιστευω οτι ηταν απαραίτητα θεμα φύλου το γεγονός οτι ο east49 δεν δέχτηκε και καλα τόσο "χώσιμο".. Η διαφορα σας ηταν πιστευω οτι εσυ @Μαρια&Ηρα δεν έκατσες να τα εξηγήσεις κάπως πιο αναλυτικά.. Σε αντίθεση με τον @east49 που εχει μαλλιάσει η γλώσσα του να λεει και να ξαναλέει τι εννοεί. Δεν σε κατηγορώ, προς Θεού. Αν δεν θες να το αναλύσεις παραπάνω, δεν το αναλύεις. Εσύ απλά επέμεινες σε μερικά post στη λέξη "σάπισμα" απο οτι ειχα παρατηρήσει. Μπορει εσυ η ίδια να μην το εννοεις οπως το έχει ο περισσότερος κόσμος στο μυαλό του, δηλ. σου σπάω τα κόκκαλα, απλά καλο ειναι να προσέχουμε με τέτοιες εκφράσεις. Το λεω απο την άποψη οτι μας διαβάζει αρκετός κόσμος, είτε ειναι είτε οχι γραμμένοι στο forum, οπότε μην δίνουμε λαθος εντυπώσεις και τις δοκιμάζει ο καθε αδαης στο σκυλο του.. :)
 
  • Like
Reactions: Marion_Russel


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Στην χειρότερη το συγκεκριμένο σχολείο μπορει να χαρακτηριστεί
ατυχές. Ο east δεν εχει δώσει δείγματα διαφορετικά για να
το χαρακτηρίσουμε οτιδήποτε αλλο. Σαν να ψάχνουμε καμία
φορά.... και εγω δεν ξερω τι ψάχνουμε.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki