Το σκυλάκι μου έχει καρδιακή ανεπάρκεια..


aetios7

Member
28 Μαρτίου 2012
13
0
αθηνα
χαιρομαι παρα πολυ που βρηκα την παρεα σας,γιατι τον τελευταιο καιρο,δεν ειμαι καθολου καλα,αν και υπαρχει καποια που ειναι πολυ χειροτερα απο μενα..και αυτη δεν ειναι αλλη απ την μικρη μου την σκυλιτσα..εχω ενα μικρο καννις toy εδω και 12 χρονια..ειναι η ζωη μου ολη,και ειμαι αρρωστημενα δεμενος μαζι της...στα τελη του προηγουμενου καλοκαιριου αρχισε να εχει εντονο βηχα...στην αρχη μου ειπαν να της δωσω prezolon,το προβλημα ομως συνεχιζοταν..ζητησα βοηθεια απ την κτηνιατρο που την πηγαινα ολα της τα χρονια,αλλα επειδη δυστυχως εκεινο τον καιρο δεν ειχα δουλεια, αλλα ουτε και χρηματα,εστω για την επισκεψη η την ακτινογραφια,δεν μπορουσε να με βοηθησει στο προβλημα.. απ την ντροπη που αισθανθηκα,δεν την ξαναπηρα ποτε τηλεφωνο..ο καιρος περναγε,και οταν τελικα καταφερα να παρω καποια χρηματα στα χερια μου,την πηγα σε καποιον αλλον κτηνιατρο,ο οποιος αφου την ακροαστηκε, μου ειπε οτι η καρδια της ειναι σε πολυ ασχημη κατασταση..και ο βηχας φυσικα συνεχιζοταν..μου ειπε να της δινω vasotop 1,25 και lasix,και οτι αυτα τα χαπια θα την βοηθησουν στο να δουλεψει καλυτερα η καρδια της,και στο να μειωθει και ο βηχας της..ολα αυτα πριν 3 μηνες περιπου..εχθες ομως που πηγα για να την ξαναδει μου ειπε κατι που ουτε καν θελω να θυμαμαι..οτι της δινει ακομα 4 μηνες ζωης αν παιρνει τα χαπια και 1 αν δεν τα παιρνει...επειδη απο εκεινη την ωρα δεν εχω σταματησει να κλαιω,και εχω χασει την γη κατω απ τα ποδια μου,σας παρακαλω,.πειτε μου κατι..συμβουλεψτε με..δωστε μου μια ελπιδα,οτι μπορει και να κανει λαθος ο γιατρος..θα τρελαθω αν την χασω...σας ευχαριστω...
 


veloutela

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2011
209
4
Δεν γνωρίζω την κατάσταση του σκυλιού σου, σαφώς και να πάρεις ακόμα μια γνώμη, αλλά έτσι που αντιδράς το στεναχωράς και αυτό..
Μακάρι να πάνε όλα καλά και να το έχεις χρόνια ακόμα κοντά σου αλλά να χαίρεσαι τις στιγμές που είστε μαζί μην περιμένεις το μοιραίο.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Έχει κάνει υπέρηχο καρδιάς? Ντροπή πάντως στην κτηνίατρο που δεν σε δέχτηκε επειδή ήσουν σε δύσκολη θέση οικονομικά. Απαράδεκτη.
Ίσως να πάς και για μια δεύτερη γνωμη σε κάποιον άλλον κτηνίατρο. Αλλά θα πρέπει να προετοιμαστείς και για το χειρότερο και να σκέφτεσαι ότι τίποτα σε αυτή τη ζωή δεν κρατάει για πάντα. Μακάρι να μπορούσαμε να κρατήσουμε κοντά μας τα σκυλιά μας, αλλά δυστυχώς έτσι είναι η ζωή. Πρέπει να σκέφτεσαι τα καλά μόνο και να χαρείς μαζί του όσο πιο πολύ μπορείς τους μήνες που του μένουν. Σίγουρα δεν το βοηθάς αν είσαι σε κακή ψυχολογική κατ'ασταση. Είναι άγριο και επώδυνο και όλοι μας έχουμε περάσει μια αντίστοιχη κατάσταση αλλά ο χρόνος τα γιατρεύει όλα.
 


aetios7

Member
28 Μαρτίου 2012
13
0
αθηνα
Δεν γνωρίζω την κατάσταση του σκυλιού σου, σαφώς και να πάρεις ακόμα μια γνώμη, αλλά έτσι που αντιδράς το στεναχωράς και αυτό..
Μακάρι να πάνε όλα καλά και να το έχεις χρόνια ακόμα κοντά σου αλλά να χαίρεσαι τις στιγμές που είστε μαζί μην περιμένεις το μοιραίο.
το ξερω οτι το καταλαβαινει και στενοχωριεται, αλλα τι να κανω? μου ηρθε πολυ αποτομο αυτο που μου ειπε ο κτηνιατρος..πιστευα οτι εχουμε ακομα πολυ χρονο μαζι...μακαρι να κανει λαθος,γιατι του συγκεκριμενου,δεν του εχω και πολυ εμπιστοσυνη..σας ευχαριστω πολυ και για της συμβουλες,αλλα και για τα καλα σας λογια..να ειστε παντα καλα..
 


haii

Active Member
19 Μαρτίου 2012
30
0
χαιρομαι παρα πολυ που βρηκα την παρεα σας,γιατι τον τελευταιο καιρο,δεν ειμαι καθολου καλα,αν και υπαρχει καποια που ειναι πολυ χειροτερα απο μενα..και αυτη δεν ειναι αλλη απ την μικρη μου την σκυλιτσα..εχω ενα μικρο καννις toy εδω και 12 χρονια..ειναι η ζωη μου ολη,και ειμαι αρρωστημενα δεμενος μαζι της...στα τελη του προηγουμενου καλοκαιριου αρχισε να εχει εντονο βηχα...στην αρχη μου ειπαν να της δωσω prezolon,το προβλημα ομως συνεχιζοταν..ζητησα βοηθεια απ την κτηνιατρο που την πηγαινα ολα της τα χρονια,αλλα επειδη δυστυχως εκεινο τον καιρο δεν ειχα δουλεια, αλλα ουτε και χρηματα,εστω για την επισκεψη η την ακτινογραφια,δεν μπορουσε να με βοηθησει στο προβλημα.. απ την ντροπη που αισθανθηκα,δεν την ξαναπηρα ποτε τηλεφωνο..ο καιρος περναγε,και οταν τελικα καταφερα να παρω καποια χρηματα στα χερια μου,την πηγα σε καποιον αλλον κτηνιατρο,ο οποιος αφου την ακροαστηκε, μου ειπε οτι η καρδια της ειναι σε πολυ ασχημη κατασταση..και ο βηχας φυσικα συνεχιζοταν..μου ειπε να της δινω vasotop 1,25 και lasix,και οτι αυτα τα χαπια θα την βοηθησουν στο να δουλεψει καλυτερα η καρδια της,και στο να μειωθει και ο βηχας της..ολα αυτα πριν 3 μηνες περιπου..εχθες ομως που πηγα για να την ξαναδει μου ειπε κατι που ουτε καν θελω να θυμαμαι..οτι της δινει ακομα 4 μηνες ζωης αν παιρνει τα χαπια και 1 αν δεν τα παιρνει...επειδη απο εκεινη την ωρα δεν εχω σταματησει να κλαιω,και εχω χασει την γη κατω απ τα ποδια μου,σας παρακαλω,.πειτε μου κατι..συμβουλεψτε με..δωστε μου μια ελπιδα,οτι μπορει και να κανει λαθος ο γιατρος..θα τρελαθω αν την χασω...σας ευχαριστω...
καλησπερα αρχικα να εισαι ψυχραιμος και να παρεις και μια δευτερη γνωμη.ευχομαι ναι παρεις θετικες απαντησεις!!
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
πραγματικά μεγάλο φάουλ ο κτηνίατρος ειδικά αφου πήγαινες και τόσα χρόνια!
Πάρε και μια δεύτερη γνώμη και σε κάθε περίπτωση να είσαι δυνατός
 


aetios7

Member
28 Μαρτίου 2012
13
0
αθηνα
Έχει κάνει υπέρηχο καρδιάς? Ντροπή πάντως στην κτηνίατρο που δεν σε δέχτηκε επειδή ήσουν σε δύσκολη θέση οικονομικά. Απαράδεκτη.
Ίσως να πάς και για μια δεύτερη γνωμη σε κάποιον άλλον κτηνίατρο. Αλλά θα πρέπει να προετοιμαστείς και για το χειρότερο και να σκέφτεσαι ότι τίποτα σε αυτή τη ζωή δεν κρατάει για πάντα. Μακάρι να μπορούσαμε να κρατήσουμε κοντά μας τα σκυλιά μας, αλλά δυστυχώς έτσι είναι η ζωή. Πρέπει να σκέφτεσαι τα καλά μόνο και να χαρείς μαζί του όσο πιο πολύ μπορείς τους μήνες που του μένουν. Σίγουρα δεν το βοηθάς αν είσαι σε κακή ψυχολογική κατ'ασταση. Είναι άγριο και επώδυνο και όλοι μας έχουμε περάσει μια αντίστοιχη κατάσταση αλλά ο χρόνος τα γιατρεύει όλα.
δεν θελω να ακουω για μηνες..δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι...δειχνει τοσο υγιεις οταν δεν βηχει,που δεν μπορω να πιστεψω οτι εχει τοσο σοβαρο προβλημα..δυστυχως μεχρι τωρα,δεν μπορεσα να της κανω ουτε υπερηχο,αλλα ουτε και ακτινογραφια,και η ντροπη που νιωθω ειναι παρα πολυ μεγαλη...σιγουρα η κτηνιατρος δεν φερθηκε σωστα,γιατι δεν ημουν αγνωστος για αυτην..ολα τα χρονια,εκει πηγαινα την μικρη,και οταν την χρειαστηκα,εδειξε οτι δεν μου εχει εμπιστοσυνη,αν και,δεν ειχα ποτε εκκρεμοτητες μαζι της..παρ ολα αυτα,σκεφτομαι οτι ειμαι υπευθυνος για την κατασταση της,γιατι δεν μπορεσα να κανω αυτα που επρεπε,οταν ξεκινησε το προβλημα της..αυτες της μερες,
θα μπορεσω επιτελους να της κανω υπερηχο,αν και τωρα πια,ισως και να ειναι αργα...ευχομαι ο θεος να την βοηθησει,και να βοηθησει και μενα να μην πεσω σε καταθλιψη...δεν μπορειτε να φανταστειτε τι ειναι η νταιζη για μενα...το ξερω οτι ακουγομαι γραφικος,αλλα ετσι ειναι...ειχα πολλες φορες σκυλακια,αλλα σαν και αυτο ποτε...να ειστε καλα..μολις εχω νεα θα σας πω...σας ευχαριστω πολυ για ολα αυτα που μου ειπατε...καλο σας βραδυ..
 


socratew

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2012
158
0
φιλε εγω εχω το δικο μου μολις 50 ημερες και μπορω να καταλαβω αν δεν κανω λαθος ενα σκυλι 12 ετων ισοδυναμει με εναν ανθρωπο 110 ετων. ευχομαι να ειναι ολα καλα μακαρι να υπηρχαν τετοιοι ανθρωποι σαν εσενα και το μονο που δε πρεπει να νιωθεις ειναι ντροπη. προσφερες τα παντα στο μικρο φιλο σου και αυτος σε εσενα.
 


aetios7

Member
28 Μαρτίου 2012
13
0
αθηνα
καλησπερα αρχικα να εισαι ψυχραιμος και να παρεις και μια δευτερη γνωμη.ευχομαι ναι παρεις θετικες απαντησεις!!
σας ευχαριστω παρα πολυ..και γω αυτο ευχομαι μεσα απ την καρδια μου...μακαρι καποιος απο εκει ψηλα,να ακουσει της προσευχες μου..
 


aetios7

Member
28 Μαρτίου 2012
13
0
αθηνα
φιλε εγω εχω το δικο μου μολις 50 ημερες και μπορω να καταλαβω αν δεν κανω λαθος ενα σκυλι 12 ετων ισοδυναμει με εναν ανθρωπο 110 ετων. ευχομαι να ειναι ολα καλα μακαρι να υπηρχαν τετοιοι ανθρωποι σαν εσενα και το μονο που δε πρεπει να νιωθεις ειναι ντροπη. προσφερες τα παντα στο μικρο φιλο σου και αυτος σε εσενα.
με συγκινεις φιλε μου..σε ευχαριστω πολυ για τα λογια συμπαραστασης..πραγματικα χαιρομαι που βρηκα ανθρωπους που αγαπανε τα ζωα οπως εγω..παντως νομιζω οτι τωρα ειναι 84 σε ανθρωπινα χρονια και οχι 110..ενας χρονος στο σκυλο απ οτι ξερω, ισοδυναμει με 7 ανθρωπινα...οπως και να χει,δεν με νοιαζει ποσο ειναι,αλλα να μπορεσω να κανω αυτα που πρεπει για να το βοηθησω οσο μπορω..μολις εχω νεα θα σας πω..σε ευχαριστω και παλι φιλε μου...να χαιρεσαι το σκυλακι σου και να ειστε και οι δυο παντα καλα..
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Πόσο καιρό βήχει το σκυλί ?

Άκουσε με..μόνο η ακτινογραφία και ο υπέρηχος θα κρίνουν την κατάσταση.., όχι ότι και τα έμπειρα αυτιά των κτηνιάτρων δεν κάνουν δουλεία.., όμως με ακρίβεια μόνο μετά από έστω μία ακτινογραφία μπορούμε να μιλάμε..
Εγώ δεν σου λέω τίποτα..κάνε αυτά και μετά τα ξανά λέμε.., ίσως να μην είναι και τόσο άσχημα..!!
 


aetios7

Member
28 Μαρτίου 2012
13
0
αθηνα
Πόσο καιρό βήχει το σκυλί ?

Άκουσε με..μόνο η ακτινογραφία και ο υπέρηχος θα κρίνουν την κατάσταση.., όχι ότι και τα έμπειρα αυτιά των κτηνιάτρων δεν κάνουν δουλεία.., όμως με ακρίβεια μόνο μετά από έστω μία ακτινογραφία μπορούμε να μιλάμε..
Εγώ δεν σου λέω τίποτα..κάνε αυτά και μετά τα ξανά λέμε.., ίσως να μην είναι και τόσο άσχημα..!!
μακαρι μετα τον υπερηχο,να εχω καλυτερα νεα σε σχεση με αυτα που ειχα μεχρι τωρα...μακαρι να χαρω με αυτα που θα μου πουν...τι να σας πω..η μικρη ξεκινησε να βηχει απ τα τελη του ιουλιου...ειναι σχεδον 8 μηνες σε αυτη τη κατασταση...ξερω οτι εχω χασει πολυ χρονο...μακαρι τωρα να μην ειναι αργα...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Υπάρχει κάποια παλιά ακτινογραφία για να γίνει σύγκριση ?
Αυτό θα μας δείξει την ταχύτητα που μεγαλώνει η καρδία..


p.s. έχουν ανοιχτεί δύο ίδια θέματα που είναι σε εξέλιξη, ας περιοριστούμε σε ένα από τα δύο.
 


Mil

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2011
77
1
Πρέπει να κανείς ακτινογραφία και υπέρηχο αυτό θα δδείξει
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Πρέπει να κάνεις υπέρηχο καρδιάς. Εμείς κάναμε στον Κέστη το καλοκαίρι στον Keagan και μου κόστισε 80Ε γιατί ήρθε ο ειδικός με το μηχάνημα μαζί του στο ιατρείο του Κέστη και τον έκανε. Μακάρι να έχει κάνει λάθος ο κτηνίατρός σου...μακάρι!!
 


aetios7

Member
28 Μαρτίου 2012
13
0
αθηνα
Υπάρχει κάποια παλιά ακτινογραφία για να γίνει σύγκριση ?
Αυτό θα μας δείξει την ταχύτητα που μεγαλώνει η καρδία..


p.s. έχουν ανοιχτεί δύο ίδια θέματα που είναι σε εξέλιξη, ας περιοριστούμε σε ένα από τα δύο.
της ειχα κανει πριν καποια χρονια ακτινογραφια,αλλα τοτε δεν ειχε τιποτα,και ηταν σχετικα μικρη σε σχεση με τωρα...θα ψαξω να την βρω...καλα που μου το ειπατε...
 


aetios7

Member
28 Μαρτίου 2012
13
0
αθηνα
Πρέπει να κάνεις υπέρηχο καρδιάς. Εμείς κάναμε στον Κέστη το καλοκαίρι στον Keagan και μου κόστισε 80Ε γιατί ήρθε ο ειδικός με το μηχάνημα μαζί του στο ιατρείο του Κέστη και τον έκανε. Μακάρι να έχει κάνει λάθος ο κτηνίατρός σου...μακάρι!!
ναι το ξερω οτι πρεπει να της κανω,και μαλιστα το συντομοτερο...ευτυχως βρηκα κτηνιατρο μεσω της φιλοζωικης στο κορωπι που μου την κανει με 30 ευρω...η αγωνια μου εχει φτασει μεχρι τον ουρανο...μεχρι να μαθω τι ακριβως εχει,θα μου εχει φυγει η ψυχη...και γω αυτο ευχομαι..να εχει κανει λαθος....τι να πω...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Κοίταξε μόνο να είναι γνώστης στο να "διαβάζει" τον υπέρηχο.., δεν ξέρει ο κάθε κτηνίατρος και αυτοί που το έχουν σπουδάσει (ακτινολόγος) είναι ελάχιστοι.. λιγότεροι από τα δάχτυλα του ενός χεριού..και είναι πιο πολύπλοκο από το να διαβάσει μία ακτινογραφία που ξέρει κάθε κτηνίατρος.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Συμφωνώ με τη Kango. Καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω και να είσαι σίγουρος. Η ακτινογραφία, εφόσον γίνει ο υπέρηχος δεν νομίζω ότι χρειάζεται. Άστε που καμιά φορά η ακτινογραφία μπορεί να δείξει κάτι που τελικά δεν υπάρχει, επειδή ο σκύλος μπορεί να μην είναι στη τέλεια θέση την ώρα που τη κάνει.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.933
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95