Τροποποίηση του Ν. 4039/2012


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Το ξερω απλως ήθελα να κανω μια μεταφραση το τι σημαινουν αυτα τα προστιμα στην καθημερινη ζωη ακομα και αυτων που τρεχουν για τα αδεσποτα που δημιουργουν αλλοι. Για την ελληνική εκτροφη το εχω ξαναπει και θα το λεω, γιατι εκτος ότι σεβομαι την δουλεια καποιον που απο μερακι και αγαπη κανουν εκτροφη δεν θεωρω ότι την ζημια την κανουν τα 3-4000 ζωα απο ελληνες που κανουν εκτροφη , μπροστα στις χιλιάδες που εισαγωνται καθε χρόνο για πωληση απο τα πετσοπ.
Ο κόσμος δεν ξερει ότι για τον νομο εκτροφη είναι η κατοχη αρα αν ψηφιζοταν ετσι ο νομος θα απαγορευε την κατοχη θυληκου αστείρωτου ζωου, και μυ κανει εντυπωση ότι όσοι πανηγυρίζουν δεν λενε τιποτα για την αντιμετωπιση της λεισμανιας ετσι οπως την λενε οι τροποποιήσεις , απαγορευει την θεραπεία σκυλου που ζει στον δρόμο με την φροντιδα ομαδας φιλοζωων αλλα θα πρέπει η να θανατωθεί η να το παρει καποιος στο σπιτι με τις προυποθεσεις που ισχυουν για τις ανθρωπονοσους.
Λυπαμαι αλλα αυτοι που εσπρωξαν αυτό το νομοσχεδιο δεν μπορεί να ειναι παρα φιλοζωοι του καναπε που απλως βγαζουν τα προσωπικα απωθημενα τους πανω στους σκυλους :(
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...δεν θεωρω ότι την ζημια την κανουν τα 3-4000 ζωα απο ελληνες που κανουν εκτροφη , μπροστα στις χιλιάδες που εισαγωνται καθε χρόνο για πωληση απο τα πετσοπ...
Αν θυμάμαι καλά, στην Ελλάδα "πουλιούνται" περίπου 100.000 σκυλιά ετησίως...
Από αυτά, μόνο 8-9.000 είναι δηλωμένα σε γέννες στον ΚΟΕ...
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
δεν νομίζω ότι τωρα πια ειναι 8 με 9 χιλιάδες στην τελευταία γενική θυμαμαι πολυ πιο χαμηλα νουμερα , μπορώ να το δω και να σου πω. Αλλα και 10000 να ειναι αυτό είναι το προβλημα ή οι αλλες 90000 :(
Αυτό είναι που με παραξενευει και με εκνευρίζει γιατί κυνηγάω το 10% που εχει τουλαχιστον καποιους κανόνες και δεν ασχολουμε με το 90 % που ειναι ανεξελεκτο :mad:
Δεν μπορεί να ειναι μόνο απο ηλιθιότητα ή μπορεί ?
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
δεν νομίζω ότι τωρα πια ειναι 8 με 9 χιλιάδες στην τελευταία γενική θυμαμαι πολυ πιο χαμηλα νουμερα , μπορώ να το δω και να σου πω. Αλλα και 10000 να ειναι αυτό είναι το προβλημα ή οι αλλες 90000 :(
Αυτό είναι που με παραξενευει και με εκνευρίζει γιατί κυνηγάω το 10% που εχει τουλαχιστον καποιους κανόνες και δεν ασχολουμε με το 90 % που ειναι ανεξελεκτο :mad:
Δεν μπορεί να ειναι μόνο απο ηλιθιότητα ή μπορεί ?

πολλά τα λεφτά Αρη!
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
βεκ δεν αναφερομουν σε εσενα...
και φυσικα δεν προερχεται απο φιλοζωους που δρουν καθημερινα..
προερχεται απο εκλεγμενους φιλοζωους...
 


apoth13

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
199
1
Athens
δεν νομίζω ότι τωρα πια ειναι 8 με 9 χιλιάδες στην τελευταία γενική θυμαμαι πολυ πιο χαμηλα νουμερα , μπορώ να το δω και να σου πω. Αλλα και 10000 να ειναι αυτό είναι το προβλημα ή οι αλλες 90000 :(
Αυτό είναι που με παραξενευει και με εκνευρίζει γιατί κυνηγάω το 10% που εχει τουλαχιστον καποιους κανόνες και δεν ασχολουμε με το 90 % που ειναι ανεξελεκτο :mad:
Δεν μπορεί να ειναι μόνο απο ηλιθιότητα ή μπορεί ?
Μεγαλη κουβεντα ανοιγεις (εχεις δικιο) και πολυ φοβάμαι το απο εδω και πέρα
 


mackgr

New Member
3 Ιανουαρίου 2014
1
0
Να ενημερώσει κάποιος και τους κτηνιάτρους που τους αφορά αυτό το πρόστιμο...:cool::D
Με τον ίδιο Νόμο, η ευθύνη ενημέρωσης του Δήμου έφυγε πλέον από τον κτηνίατρο και πήγε στον ιδιοκτήτη. Οι Δήμοι βέβαια (ο δικός μου τουλάχιστον που ρώτησα σήμερα) δεν έχουν ιδέα.

Επίσης, αν ξέρετε, μια ερώτηση για τις μεταλλικές κονκάρδες για το αντιλυσσικό: Οταν ζήτησα από τον κτηνίατρο, μου απάντησε οτι συνοδεύουν συγκεκριμένο εμβόλιο, ενώ αυτός έκανε άλλο (μου διαφεύγει το όνομα του φαρμάκου). Ισχυει αυτό? ποιός εκδίδει τις κονκάρδες?
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Με τον ίδιο Νόμο, η ευθύνη ενημέρωσης του Δήμου έφυγε πλέον από τον κτηνίατρο και πήγε στον ιδιοκτήτη. Οι Δήμοι βέβαια (ο δικός μου τουλάχιστον που ρώτησα σήμερα) δεν έχουν ιδέα.
Έχεις δίκιο, δεν είχα προσέξει την προσθήκη της περίπτωσης η στις τροποποιήσεις που έγιναν...

Και αν διαβάζω καλά, συνεχίζει και η ευθύνη των κτηνιάτρων... δεν πείραξαν το άρθρο 4. παρ 3, περ β που αφορούσε στους κτηνιάτρους... ούτε έσβησαν το πρόστιμο γι αυτούς...
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
ναι ειναι ασχετο τ ενα απο το αλλο και οι δυο πρεπει να τα δηλώνουν.