Τροποποίηση του Ν. 4039/2012


kavasilo

Well-Known Member
12 Απριλίου 2012
143
23
giokobullmastiffs.com
Άρθρο 54α: Τροποποίηση του ν. 4039/2012 «Για τα δεσποζόμενα και τα αδέσποτα ζώα συντροφιάς και την προστασία των ζώων από την εκμετάλλευση ή τη χρησιμοποίηση με κερδοσκοπικό σκοπό» (Α΄15)


Εχει και μερικα καλα, οπως:

- Δεν επιτρέπεται η εισαγωγή, εκτροφή, αναπαραγωγή και εμπορία σκύλων που είναι ακρωτηριασμένοι
 
Last edited:


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Το αστείο ξέρεις ποιο είναι τώρα.

Οι νόμιμοι εκτροφείς θα στερήσουν από την εκτροφή καλά δείγματα φυλής επειδή είναι ακρωτηριασμένα.

Και οι ΒΥΒ θα συνεχίσουν για άλλη μια φορά ανενόχλητοι τη δουλειά τους..

Οι κυρώσεις σε περίπτωση εναντίωσης του νόμου ποιες είναι;
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
ωραια πραγματα!!! και υποχρεωτικη σημανση με ελεγχο και υποχρεωτικα ο σκυλος παντα στο λουρι εξω.... για να δουμε κατα ποσο θα εφαρμοστει!
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Και που ειναι το καλο σε αυτο;!Αξιολογα ζωα τα οποια εχουν κομμενες ουρες ή αυτια να μην μπορουν να αναπαραχθουν;!Και το αλλο..οποιος εχει 1 θηλυκο σκυλι πρεπει να βγαζει αδεια εκτροφης;!Με ολα αυτα τα παραλογα που ζητανε;!Απο το κακο στο χειροτερο...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Κάτι διάβασα στο πόδι και για δωρεάν στειρώσεις κ σημάνσεις στα αδέσποτα από εθελοντές κτηνιάτρους..ήταν σε ισχύ πάντα αυτό?

Γιατί θυμάμαι ο κτηνιατρικός σύλλογος ήταν αντίθετος με τα κινητά ιατρεία και τις δωρεάν στειρώσεις πριν κάτι μήνες..

Sent from my Galaxy NOTE II using tapatalk
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
δεν μιλαω για τα θεματα της εκτροφης... δεν τα γνωριζω και δεν μπορω να τα κρινω.
 




irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Ο ορισμός του επικίνδυνου ζώου είναι τραγικός... απίστευτο:mad::(
Αυτό πρόσεξα κι εγώ, κάθε ένας που θα πιστεύει ότι κάποιο ζώο τον στραβοκόιταξε θα βγαίνει ότι είναι επιθετικό...
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Κι εγώ κόλλησα λίγο εκεί.

Δηλαδή αν σκάσει ένας κλασικός βλάκας ιδιοκτήτης με το σκυλί του που είναι και πολύ άντρας.και το δικό μας θηλυκό του σκάσει μια προειδοποιητική, θεωρείται και επιθετικό;;;;;;

Συνεχίζω να μη βλέπω τις κυρώσεις ><

Να ξεκινήσω καταγγελίες για ατσιπάριστους σκύλους και σκύλους χωρίς λουρί;
Κι όταν πηγαίνω σε πάρκο ή περιφραγμένο χώρο, ο σκύλος πάλι στο λουρί;
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
"Δηλαδή αν σκάσει ένας κλασικός βλάκας ιδιοκτήτης με το σκυλί του που είναι και πολύ άντρας.και το δικό μας θηλυκό του σκάσει μια προειδοποιητική, θεωρείται και επιθετικό;;;;;;"
Το θέμα είναι τα αδέσποτα, στα δεσποζόμενα δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι.
 
Last edited by a moderator:


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Το θέμα είναι τα αδέσποτα, στα δεσποζόμενα δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι.
Λέει κάπου κάτι ότι αφορά μόνο τα αδέσποτα? Πώς δε μπορεί να μου κάνει κάποιος καταγγελία ότι το σκυλί μου είναι επιθετικό αν έχει απλά εκδηλώσει αντεπίθεση σε επίθεση? (Θα μου πεις οκ, με αυτή τη λογική θα μπορούσα να κάνω κι εγώ καταγγελία ότι το δικό του είναι επιθετικό που ξεκίνησε την επίθεση).
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
δεν κατάλαβα και τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση "επικινδυνου ζώου"

γιατί πέρα του μπουνταλά που έχει τα θεματάκια του έχω και τα γατιά μου που πάσχουν από τον ιο της λευχαιμίας ναι μεν δεν μεταδίδεται σε άνθρωπο αλλα είναι μη θεραπεύσιμος ιός...
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
όχι δεν νομίζω (το διάβασα βιαστικά) ότι λέει μόνο για τα αδέσποτα, αλλά δεν πρόκειται να ασχοληθεί κανείς με το δεσποζομένο το δικό σου και το δικό μου, Εντελώς διαφορετικές περιπτώσεις.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Μακάρι, αν και ναι, ασχοληθεί δεν ασχοληθεί κανείς με τα δεσποζόμενα, αλί στα φοβισμένα αδέσποτα...
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Μπλα μπλα μπλα
ένα σωρό "σχέδια" για τα αδέσποτα που δεν πρόκειται να γίνουν μέσα σε αυτό τον αιώνα, ούτε καν στου μεγάλους δήμους (δεν συζητάω καν για τους επαρχιακούς δήμους).
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Εεεετσι μπραβο... ανοιγει η πορτουλα σιγα σιγα για επικινδυνους σκυλους --- φυλες...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ποιες φυλές? Εδώ όλα τα κατοικίδια, σκυλιά, γατιά κτλ πάνε στην πυρά! Αντε να τη γλιτώσουν τα χαμστερ και τα κουνέλια...
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ποιες φυλές? Εδώ όλα τα κατοικίδια, σκυλιά, γατιά κτλ πάνε στην πυρά! Αντε να τη γλιτώσουν τα χαμστερ και τα κουνέλια...
Βρε μην εισαι αφελης... το πανε λαου λαου... εβαλαν σημερα τον ορισμο... αυριο θα βγουν να πουν ... οτι υπαρχουν στατιστικες και τα χ,ψ,ζ σκυλια εχουν κανει επιθεσεις .. παντου ετσι ξεκινησε.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22