Τυρί στη διατροφή


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Θα ήθελα τη γνώμη σας για το τυρί στη διατροφή του σκύλου (όχι γενικά τα γαλακτοκομικά προϊόντα). Αν δίνετε τι τυριά προτιμάτε, σε τι ποσότητες και πόσο συχνά?
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Εγώ δίνω...κυρίως για επιβράβευση μικρά (πολύ μικρά όμως) κομματάκια milner. Σύνολο δηλαδή τη φορά για εκπαίδευση να φάει 1-2 φέτες του τοστ...
Έχω ακούσει και τια το κότατζ ότι δεν υπάρχει πρόβλημα... αλλά επειδή κάνει νερά η κυρία στο φαγητό της τελευταία δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.
 






ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Η ιδέα να ρίχνω πολύ λίγο τριμμένο πάνω στην ξηρά που την βαριέται, ενώ το τυράκι σαν επιβράβευση το λατρεύει παραείναι εξωφρενική? :D
Το παιζεις 50-50. Θα το φαει ολο και θα σε κοιταει... Μετα μπορει να θελει και λευκο γαλλικο κρασι σε ποτηρι κολωνατο!

Edit: Ο δικος μου τρελαινεται με το αυγο. Οταν του βαλω μαζι με την ξηρα, μπορει να φαει μεχρι να σκασει!


Sent from my HTC HD2 using Tapatalk
 




ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Η δικιά μου έτρωγε τριμμένη παρμεζάνα πάνω στο φαί της...όχι μεγάλη ποσότητα..αλλά επειδή είχε έντονη μυρωδιά τρελλαινόταν!
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Η ιδέα να ρίχνω πολύ λίγο τριμμένο πάνω στην ξηρά που την βαριέται, ενώ το τυράκι σαν επιβράβευση το λατρεύει παραείναι εξωφρενική? :D
Προσωπικά δεν είμαι υπέρ του να καλυτερεύεις την ξηρά. Θα τον κάνεις δύσκολο.
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Το παιζεις 50-50. Θα το φαει ολο και θα σε κοιταει... Μετα μπορει να θελει και λευκο γαλλικο κρασι σε ποτηρι κολωνατο!


Sent from my HTC HD2 using Tapatalk
Μη το γελάς... για το γαλλικό κρασάκι δεν ξέρω... εμένα όμως που για να της σπάσω τη μονοτονία της ξηράς της έβαζα διαφορα μεταξύ των οποίων και τυράκι τριμμένο... αρχικά έτρωγε μια χαρά και με όρεξη, μετά έπιανε και πιπίλαγε τις κροκέτες και έτρωγε μόνο το τυρί, γιαούρτι ή ό,τι άλλο, τώρα πια το κοιτάει και απλά φεύγει...
Αν έχει μάθει καλά το αυτό είναι ή πείνα...μπορεί και να μην έχεις θέμα βέβαια...!
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Μη το γελάς... για το γαλλικό κρασάκι δεν ξέρω... εμένα όμως που για να της σπάσω τη μονοτονία της ξηράς της έβαζα διαφορα μεταξύ των οποίων και τυράκι τριμμένο... αρχικά έτρωγε μια χαρά και με όρεξη, μετά έπιανε και πιπίλαγε τις κροκέτες και έτρωγε μόνο το τυρί, γιαούρτι ή ό,τι άλλο, τώρα πια το κοιτάει και απλά φεύγει...
Αν έχει μάθει καλά το αυτό είναι ή πείνα...μπορεί και να μην έχεις θέμα βέβαια...!
Αυτο ειναι το πιο πιθανο σεναριο παντα. Εγω 1 φορα την εβδομαδα και για θρεπτικους λογους του βαζω μαζι ενα αυγο(ωμο) και γινεται το ελα να δεις...



Sent from my HTC HD2 using Tapatalk
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Η βελτιωση της ξηρας δεν ενδεικνυται ομως για δυκολα στο φαϊ σκυλια. Εγω στις δικες μου το κανω που και που αλλα αυτες τρωνε χωρις προβλημα οτι και να μπει στο πιατο τους.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ναι, τώρα που έχουμε ακόμα τρία γεύματα, είναι και στην ανάπτυξη το κουτάβι, κάνει και τόση ζέστη άρχισα να έχω θεματάκι με τη διατροφή και προσπαθώ να τη βελτιώνω λίγο την ξηρά.
Έχεις δίκιο Αλεξία, εννοείται, αλλά το σκεφτόμουν για προσωρινή λύση μέχρι να δροσίσει λίγο ο καιρός και να μειώσουμε τα γεύματα σε δύο, να προλαβαίνει να πεινάει.

Άλλωστε και ο μεγάλοςί έτρωγε επί χρόνια ξηρά ανακατεμένη με κοτόπουλο κι όταν χρειάστηκε να φάει τη σκέτη ο συνδυασμός πείνα + πρόγραμμα έκανε το θαύμα του.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Μην σε απασχολεί η τροφή του. Μην ξεχνάς ότι είναι έξυπνα τα άτιμα και θα θέλει να σε εκπαιδεύσει.
Λογικό είναι με την ζέστη να τρώει λιγότερο, δεν θα πάθει τίποτα.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Οι δικοί μου έχουν μία ιδιαίτερη αδυναμία στα τυριά!!
Λατρεύουν τη φέτα...και το χαλούμι!!
Τους δίνω όποτε μας προκύψει, αλλά πάντα εκτός ξηράς τροφής για να μην τα συνδυάσουν και προσέχω να μην τους δίνω αλατισμένα τυριά , ιδίως στον Τσούφι!!
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
για εκπαιδευτικους λογους μια φετα μιλνερ εκαστη και ας πουμε μια κουταλια κοτατζ για το οποιο κανουν σαν τρελες. Και ανθοτυρο δινω οταν εχω φραγκα,χαχα!
 


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
Οι δικοί μου έχουν μία ιδιαίτερη αδυναμία στα τυριά!!
Λατρεύουν τη φέτα...και το χαλούμι!!
Τους δίνω όποτε μας προκύψει, αλλά πάντα εκτός ξηράς τροφής για να μην τα συνδυάσουν και προσέχω να μην τους δίνω αλατισμένα τυριά , ιδίως στον Τσούφι!!
Η φέτα και το χαλούμι δεν παραείναι αλμυρά...?
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Μην σε απασχολεί η τροφή του. Μην ξεχνάς ότι είναι έξυπνα τα άτιμα και θα θέλει να σε εκπαιδεύσει.
Λογικό είναι με την ζέστη να τρώει λιγότερο, δεν θα πάθει τίποτα.
Ακριβώς έτσι την πάτησα κι εγώ με τη μικρή και ήταν που ήταν μίζερη χειροτέρεψε και με τον οίστρο η μιζέρια της και έχει μείνει κόκαλο...
 






Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Το ανθοτυρο ειναι αρκετα φθηνο και αναλατο με χαμηλα λιπαρα.
Nομιζω ειναι οτι πρεπει. Κανει να δινουμε;