Τυρί στη διατροφή


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
Αλλωστε, το ειπε το κοριτσι: οταν μας προκυψει. Προφανως δεν εννοει καθε μερα, και νομιζω ουτε καν καθε εβδομαδα(του φουστανου, ποσο συχνα να εχει χαλουμι;;)
 




blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
Ορισμένες φορές του δίνω Cottage cheese (1 κεσεδάκι ~200 γρ) μαζί με μήλο. Απλά τρελαίνεται ο σκύλος...και εγώ!:rolleyes:
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Φέτα μία φορά στο τόσο δίνω κι εγώ... αλλά σε πολύ μικρές ποσότητες ίσα ίσα για τη γεύση και για να τη δω να χοροπηδάει από χαρά...!!
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Παρμεζανα Ρετζιανο κατα προτιμηση και αν δεν εχει αναγκαστικα Παντανο.:eek:
Αν δεν μαθει ολες τις εντολες α ψ ο γ α , θα τον στειλω να τον αρμεγουν μεχρι να ξεπληρωσει τα κεφαλια που αγοραζω για χαρη του.:D
 


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
Αλλωστε, το ειπε το κοριτσι: οταν μας προκυψει. Προφανως δεν εννοει καθε μερα, και νομιζω ουτε καν καθε εβδομαδα(του φουστανου, ποσο συχνα να εχει χαλουμι;;)
Μη το λες, εγώ έχω πάντα! :p (ας όψεται το αμόρε από την Κύπρο :p ! )
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Παρμεζανα Ρετζιανο κατα προτιμηση και αν δεν εχει αναγκαστικα Παντανο.:eek:
Αν δεν μαθει ολες τις εντολες α ψ ο γ α , θα τον στειλω να τον αρμεγουν μεχρι να ξεπληρωσει τα κεφαλια που αγοραζω για χαρη του.:D
Ε όχι και Παντάνο... :p χαχαχαχα....αν δεν ειναι Ρετζιάνο δεν είναι παρμεζάνα!:D
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Επειδή η μαμά τρελλαίνεται για τυριά....και επειδή τα μηλα κάτω από τη μηλια θα πέσουν...οι δικοί μου έχουν μία αδυναμία στα καλά τυριά!!
Είναι και gourmet τα καμάρια μου!!
Υπάρχουν και φέτες που δεν είναι τόσο αλμυρές...εξάλου το αλάτι το πρόσεχω περισσότερο στον Τσούφι και λιγότερο στον keagan...
Από παρμεζάνα , τους αρέσει περισσότερο η Regiano... και όχι τριμμένη παρακαλώ!!
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
τι παρμεζανες λετε ρε παιδια, δηλ. εμεις που τρωμε ανθοτυρο και το πολυ λιγη φετα, ειμαστε μπαναλ?:D
 










ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
To ροκφορ μου αρεσει και εμενα πανω σε ψημενη στα καρβουνα, φετουλα μπακετας...:maria:
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
ICE, κάπου στην barf δεν είχε αναφερθεί ότι δεν κάνει αυγό ωμό?
Γιατί και εμένα τρελαίνεται, αλλά του το έκοψα...
 




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
ICE, κάπου στην barf δεν είχε αναφερθεί ότι δεν κάνει αυγό ωμό?
Γιατί και εμένα τρελαίνεται, αλλά του το έκοψα...
Και εγω αυτη την εντυπωση ειχα για το ωμο γενικα. Οσπου ρωτησα και τον εκτροφεα ετσι για την ιστορια: Ρε φιλε, τι λες να αρχισω να του δινω αυγο? ''Ναι, αλλα αν του δωσεις να το δωσεις οπως ειναι, ωμο...''
Εδω και 3 μηνες δινω ωμο αυγο και μερικες φορες και τα τσοφλια μεσα τριμμενα, ετσι για να γινεται ''σαματάς''...:D
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Σχετικά με το αυγό, καλό είναι να είναι έστω λίγο βρασμένο...
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Το βρήκα...

Για το ωμό αυγό έχω διαβάσει ότι περιέχει ένα ενζυμο την αβιδίνη ή οποία καταστρέφει την βιοτίνη που είναι απαραίτητη για την ανάπτυξη του σκύλου και την υγεία του τριχωματός του.Για το βρασμένο αυτό ξέρω και εγώ Κοκόνι.Δίνω κάθε μέρα αυγά στα σκυλιά.Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.