Τύποι Labrador


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.708
3.864
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
o Jack Vanderwyk έχει δίκιο αλλά αρκετοί κριτές μορφολογίας είναι ενημερωμένοι για το πρόβλημα και πλέον τα κοντά ποδαράκια "τιμωρούνται" στο ring και ειδικά απο τους σπεσιαλίστες.

Αναγνώριση του silver χρώματος είναι απίθανη, όλα τα club είναι εναντίον.
Πάλι καλά! :)
 


Tintail

Member
16 Νοεμβρίου 2010
24
0
Αθήνα
smilepleasephotography.blogspot.com
Το περιεργο ζευγαρωμα για το οποιο γνωριζω ειναι τα "ασημενια" λαμπ, τα οποια πουλανε οι Αμερικανοι ως καθαροαιμα ενω ειναι διασταυρωση Λαμπραντορ με Βαϊμαρανερ (θα βρω φωτο και θα βαλω).
Και ομως σημερα διαβαζα οτι το AKC αναγνωρισε τα Silver αλλα τα αναφερει ως σοκολατι, μετα παο τεστ DNA που αποδεικνυει οτι το γονιδιο για το Ασημι χρωμα βρισκεται μεσα στο σοκολατι ως μη επικρατων χαρακτηρας.

Εγω εχω καθαρα Brittany Type :) Και ομολογω που αρεσει περισσοτερο απο τα αλλα ακριβως επειδη θεωρειται μεσαιου μεγεθους σκυλι και μενω σε διαμερισμα.
Εχθες στο Puppies Park ειχε ενα υπεροχο κιτρινο αρσενικο το οποιο ηταν διπλασιο απο την Πανδωρα. Ενω ηταν πανεμορφος, ηταν πολυ μεγαλος για τα γουστα μου :) Προτιμω τον Αγγλικο τυπο λοιπον.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.708
3.864
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Και ομως σημερα διαβαζα οτι το AKC αναγνωρισε τα Silver αλλα τα αναφερει ως σοκολατι, μετα παο τεστ DNA που αποδεικνυει οτι το γονιδιο για το Ασημι χρωμα βρισκεται μεσα στο σοκολατι ως μη επικρατων χαρακτηρας.
Εδώ άλλα λέει :-|

http://www.woodhavenlabs.com/silverlabs.html
 


Tintail

Member
16 Νοεμβρίου 2010
24
0
Αθήνα
smilepleasephotography.blogspot.com
Σου παραθετω αυτο που ειναι επισημως απο την AKC
Response of Robert Young of AKC on 3/27/00 giving AKC official position on the issue of Silver Labs.

Consensus at the "Silver Lab" meeting held on July 14, 1997.

1) The foundation for the AKC registry is based on parentage and not color.
2) We should register all Lab pups coming from purebred AKC registered Labs.
3) We should not register Labs as "Silver."
4) After a review of pictures, the file and history of this issue which goes back to 1987, we feel the most appropriate color for registration is Chocolate.
5) We will entertain complaints of impure breedings on an individual basis, but complaints should be based on more than color.​

In 1987 we conducted an inquiry into the breeding of the litters that contained the dogs that were registered as silver and one of our representatives was sent to observe several of the dogs that had been registered as silver. Color photographs of these dogs were forwarded to the office of the American Kennel Club where the staff of the AKC and the representatives of the Labrador Retriever Club of America examined them. Both parties were satisfied that there was no reason to doubt that the dogs were purebred Labrador Retrievers, however both parties felt that the dogs were incorrectly registered as silver. Since the breed standard describes chocolate as ranging in shade from Sedge to chocolate, it was felt that the dogs could more accurately be described as chocolate than as silver.​


Οποτε λεει καθαρα οτι η AKC τα δεχεται αλλα θεωρει οτι το χρωμα τους ανηκει στην κατηγορια των Chocolate. Εχουν​
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.708
3.864
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Tintail

Ξέρεις κάποιο "σωστό" εκτροφείο που να εκτρέφει Silvers? Σε όσα έχω μπει μέχρι τώρα δεν είδα πεντιγκρί κανενός σκύλου τους (μπορεί να μου διέφυγαν).
 




Elpidaki

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2012
205
0
Πειραιάς
1. Holton Classic (type 1) Labrador, πήρε το όνομα από τον CH. Holton Baron (1951).


2. Brittany (type 2) το οποίο είναι πιο μικρό, έχει πιο κοντά πόδια και πιο φαρδύ στήθος. Είναι πιο δημοφηλές στην Ευρώπη, ονομάζεται επίσης και "English type".


3. Donalbain (type 3) πιο μικρό από το Holton Classic, πιο αθλητικό από το Brittany.




4. Mardas (type 4) ίσο ή πιο μεγάλο σε μέγεθος από το Holton Classic, με πιο μεγάλο κεφάλι και πιο φαρδύ στήθος. Τα θηλυκά έχουν πιο "δυνατό" κεφάλι από τα θηλυκά των άλλων τύπων.


5. Whitmore (type 5) σχετικά μικρό και αθλητικό, με λεπτό (μυτερό) κεφάλι (ειδικά τα θηλυκά), και είναι συνήθως pointing labs.


6. Lawnwood (type 6), διασταύρωση των Holton Classic και Brittany Labrador.





Η διασταύρωση διαφορετικών τύπων Labrador είναι σύνηθες φαινόμενο, και δεν υπάρχει τίποτα προβληματικό σε αυτήν την πράξη. Γι' αυτό ίσως να είναι δύσκολο να βάλουμε όλα τα Labrador σε ένα συγκεκριμένο τύπο. Επίσης είναι δύσκολο ένα Labrador να γίνει  Dual Champion, δηλαδή και Show Champion και Field Champion. Κάποιος είπε "Οι field-εκτροφείς φτιάχνουν τους αθλητές και οι show-εκτροφείς τα μοντέλα".

Πηγή: LABRADOR NET
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες! Για φαντάσου, ήξερα μόνο μέχρι σήμερα ότι χωρίζονται σε Αμερικάνικα και Αγγλικά. Να ρωτήσω όμως... το τι τύπος είναι ένα λαμπραντόρ, αναγράφεται στο πεντιγκρί;
 


Artemists

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2010
82
0
Τα 3 εκτροφεία των Labradors στην Ελλάδα (3 γνωρίζω εγώ, μπορεί να υπάρχουν κι άλλα...) ξέρουμε το κάθε ένα ποιους "τύπους" έχει? Ή απλά αναγνωρίζουν μόνο έναν τύπο ?

Και δεύτερη ερώτηση (μπορεί να είναι και χαζή - συγγνώμη)... τουλάχιστον απ' όσο γνωρίζω από το δικό μας... όταν το PEDIGREE όνομα έχει το "Mardas κάτι" σημαίνει ότι είναι type Mardas ?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.708
3.864
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
To pedigree δεν αναφερει τους τυπους αυτους (ουτως ή αλλως, ειναι οι τυποι οπως τους βλεπει ο συγκεκριμενος αρθρογραφος, οχι αναγνωρισμενοι γενικοτερα απο κυνολογικες ομοσπονδιες). Τα πεντιγκρι αναγραφουν μονο τους τιτλους σε εκθεσεις, πχ. ShCH (show champion), FtCh (field trial champion).
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Τα 3 εκτροφεία των Labradors στην Ελλάδα (3 γνωρίζω εγώ, μπορεί να υπάρχουν κι άλλα...) ξέρουμε το κάθε ένα ποιους "τύπους" έχει? Ή απλά αναγνωρίζουν μόνο έναν τύπο ?

Και δεύτερη ερώτηση (μπορεί να είναι και χαζή - συγγνώμη)... τουλάχιστον απ' όσο γνωρίζω από το δικό μας... όταν το PEDIGREE όνομα έχει το "Mardas κάτι" σημαίνει ότι είναι type Mardas ?
προς Brittany μου κανουν. Πάντως η δικια μου βγαινει οπως τα lab που εβλεπα κατα καιρους και ελειωνα. Ετσι κοντοχοντρη και κεφάλα. Τωρα το πως λεγεται αυτος ο τυπος... Αν κρινω απο τις φωτο μαλλον Βrittany ή Mardas μου βγαζει.
 


Artemists

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2010
82
0
Εγώ πάλι τη δικιά μου από τις φώτο κάπου ανάμεσα σε Mardas και Lawnwood μας τοποθετώ ....
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.708
3.864
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εχουν διαφορά στον χαρακτήρα αυτοί οι διαφορετικοί τύποι?
Ναι, τα field-trial Λαμπραντορ εχουν γενικα περισσοτερη ενεργεια και πιο υψηλο drive, ενω τα show ειναι γενικα πιο ηρεμα.
Επισης απ' οσα εχω διαβασει διαφερουν και στο τριχωμα. Τα FT εχουν πιο κοντο τριχωμα.

English or American Lab?

Οι υπολοιποι τυποι που καταγραφονται στο αρθρο του Jack Vanderwyk ειναι κατι ενδιαμεσα, πιστευω..
 


thachriser

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2011
134
0
Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση ...... μου εχει κανει εντυπωση οτι ακομα κα ισε εκθεσιακα λαμπραντορ παρατηρω διαφορετικο μηκος σε ουρες??? αυτο που οφειλεται??? εντελως ενημερωτικα ρωταω.. να ξερουμε
 




Alex89

Member
18 Απριλίου 2013
12
0
Λαμια
Καλησπερα, Εχω κ εγω ενα ημιαιμο λαμπραντορ, 3μιση μηνων. αλλα δεν μπορω να καταλαβω κατο ποσο εχει τα χαρακτηριστικα του λαμπραντορ. θα βαλω και φωτο να μου πειτε την γνωμη σας..
 






Alex89

Member
18 Απριλίου 2013
12
0
Λαμια
Ευχαριστω,ειναι 3 μιση μηνων και ειναι 13kg. Ναι ημιαιμο ειναι,η μανα του ειναι λαμπραντορ ο πατερας του γκεκας μου ειπαν. Απλα δεν μπορω να καταλαβω αν εχει καθολου χαρακτηριστικα απο λαμπραντορ..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU