Τύπος, soundness και ευζωία


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Έχω κάνει κάτι λάθος?
Αν μου επιτρέπεις, ξεκινάς εντελώς λάθος.
Οταν θες μια οποιαδήποτε καθαρόαιμη φυλή, το κάνεις γιατί πραγματικά το γουστάρεις. Ακριβώς επειδή το γουστάρεις (και δεν το κάνεις αγγαρεία) κάθεσαι και ψαχνεις όλα όσα αφορούν την συγκεκριμένη φυλή.
Από τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της και το πως πρέπει να είναι ένας τυπικός εκπρόσωπος αυτής της φυλής, μέχρι τον τυπικό χαρακτήρα αυτής της φυλής και τις ασθένειες που την ταλανιζουν.
Συνεπώς πρώτα έχεις μια καλή εικόνα για το τι ψάχνεις και το πως πρέπει να είναι και μετά ψάχνεις να βρεις αυτούς που το προσφέρουν.
Ειδάλλως ο οποιοσδήποτε μπορεί να σου προσφέρει φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Πάμε λοιπον
Κατέληξα να πάρω από εκτροφέα γιατί οι άλλες επιλογές είναι απαράδεκτες.
Βεβαίως. Όταν θες καθαρόαιμο σκύλο ο εκτροφέας ειναι μονόδρομος.
Ποιος εκτροφέας όμως;
Αυτός που θα πληρεί τις προϋποθέσεις που εσύ έχεις θέσει, από τη στιγμή που έχεις εικόνα για το τι ακριβώς ζητάς και το πως οφείλει να είναι αυτό που ζητάς.

Πήρα τον κοε και μου έδωσε λίστα.
Έχουμε ξαναγράψει πως αυτή η λίστα αφορά όλους όσους έχουν δηλώσει γεννα στον ΚΟΕ το προηγούμενο διάστημα.
Εδώ μπορεί κανείς να την πατήσει πάρα πολύ εύκολα, γιατί βασιζόμενος στο ότι η ανώτατη κυνολογικη αρχή της χώρας μας, έδωσε τα στοιχεία του, επαναπαύεται.
Μέγα λάθος.
Οποιοσδήποτε μπορεί να βρίσκεται σε αυτήν την λίστα.
Από τον καλύτερο εκτροφεα του κόσμου, μέχρι τον πιο στυγνο παραγωγό.
Ποτέ, μα ποτέ δεν βασίζεσαι εκεί.
Γιατί μπορεί στην φυλή που ενδιαφέρεσαι Όλοι μα ΟΛΟΙ όσοι βρίσκονται στην λίστα να είναι απαράδεκτοι.

Πήγα και σε έκθεση και είδα. Εμένα μου άρεσε το λίγο πιο ελαφρύ βέβαια αλλά πρωταθλητής βγήκε άλλο.
Να ξαναπάς και να ξαναπάς, να δεις συμμετοχές και ποιότητα σκύλων που συμμετέχουν. Μπορεί κανένας από αυτούς τους σκύλους να μην είναι τυπικός για την φυλή του. Μπορεί όλοι να είναι μέτριοι ή όλοι άριστοι. Ο σκύλος σε οδηγεί στον δημιουργό του. Αρκεί να ξέρεις τι ζητάς και πως πρέπει να είναι αυτό που ζητάς.
Εαν δεν βρεις σε ελληνική έκθεση αυτό που ζητάς, αναγκαστικά πας εξωτερικό.

Πήγα σπίτι του, είδα κύπελλα, ρώτησα αν έχει κάνει όλες τις εξετάσεις υγειας που απαιτεί ο κοε και μου είπε ναι.
Ας υποθέσουμε λοιπόν, πως βρήκες έναν σκύλο στην έκθεση γαματο (όπως τον ονειρευόσουν) και ο εκτροφέας που είδες σου έκανε κλικ και πας σπίτι του.
Έχει κουτάβια που προέρχονται από σκύλους αντίστοιχης ποιότητας με αυτόν που είδες στην έκθεση. Και λες όπα... Εδώ είμαστε....
Και ρωτας αν έχει κάνει όλες τις εξετάσεις υγειας που απαιτεί ο ΚΟΕ... :LOL::whistle:

Αμέ θα σου πει. Ολες.

Έλα όμως που ο ΚΟΕ δεν ζητάει καμία εξέταση. Το μόνο που ζητάει ο ΚΟΕ είναι οι γονείς των κουταβιών που πας να δηλωσεις να έχουν πεντιγκρι.
That's it.

Άρα από τη στιγμή που ξέρεις και έχεις διαβάσει ποιες ασθένειες μαστιζουν την φυλή που θες, ζητάς να δεις ποιες εξετάσεις έχει κάνει στους γονείς των κουταβιών που δίνει, ώστε να μειώσει όσο μπορεί τις πιθανότητες τα κουταβια να είναι υγιή.
Επίσης, πρέπει να γνωρίζεις πως από την στιγμή που μιλάμε για έναν ζωντανό οργανισμό, κανείς δεν μπορεί να σου δώσει οποιαδήποτε εγγύηση.
Οφειλει όμως να έχει κανει ό,τι περνάει από το χέρι του ώστε να μειώσει τις πιθανότητες.
Εαν δεν τα έχει κάνει, πας αλλού.

:)
 






joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Αν μου επιτρέπεις, ξεκινάς εντελώς λάθος.
Οταν θες μια οποιαδήποτε καθαρόαιμη φυλή, το κάνεις γιατί πραγματικά το γουστάρεις. Ακριβώς επειδή το γουστάρεις (και δεν το κάνεις αγγαρεία) κάθεσαι και ψαχνεις όλα όσα αφορούν την συγκεκριμένη φυλή.
Από τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της και το πως πρέπει να είναι ένας τυπικός εκπρόσωπος αυτής της φυλής, μέχρι τον τυπικό χαρακτήρα αυτής της φυλής και τις ασθένειες που την ταλανιζουν.
Συνεπώς πρώτα έχεις μια καλή εικόνα για το τι ψάχνεις και το πως πρέπει να είναι και μετά ψάχνεις να βρεις αυτούς που το προσφέρουν.
Ειδάλλως ο οποιοσδήποτε μπορεί να σου προσφέρει φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Πάμε λοιπον

Βεβαίως. Όταν θες καθαρόαιμο σκύλο ο εκτροφέας ειναι μονόδρομος.
Ποιος εκτροφέας όμως;
Αυτός που θα πληρεί τις προϋποθέσεις που εσύ έχεις θέσει, από τη στιγμή που έχεις εικόνα για το τι ακριβώς ζητάς και το πως οφείλει να είναι αυτό που ζητάς.


Έχουμε ξαναγράψει πως αυτή η λίστα αφορά όλους όσους έχουν δηλώσει γεννα στον ΚΟΕ το προηγούμενο διάστημα.
Εδώ μπορεί κανείς να την πατήσει πάρα πολύ εύκολα, γιατί βασιζόμενος στο ότι η ανώτατη κυνολογικη αρχή της χώρας μας, έδωσε τα στοιχεία του, επαναπαύεται.
Μέγα λάθος.
Οποιοσδήποτε μπορεί να βρίσκεται σε αυτήν την λίστα.
Από τον καλύτερο εκτροφεα του κόσμου, μέχρι τον πιο στυγνο παραγωγό.
Ποτέ, μα ποτέ δεν βασίζεσαι εκεί.
Γιατί μπορεί στην φυλή που ενδιαφέρεσαι Όλοι μα ΟΛΟΙ όσοι βρίσκονται στην λίστα να είναι απαράδεκτοι.



Να ξαναπάς και να ξαναπάς, να δεις συμμετοχές και ποιότητα σκύλων που συμμετέχουν. Μπορεί κανένας από αυτούς τους σκύλους να μην είναι τυπικός για την φυλή του. Μπορεί όλοι να είναι μέτριοι ή όλοι άριστοι. Ο σκύλος σε οδηγεί στον δημιουργό του. Αρκεί να ξέρεις τι ζητάς και πως πρέπει να είναι αυτό που ζητάς.
Εαν δεν βρεις σε ελληνική έκθεση αυτό που ζητάς, αναγκαστικά πας εξωτερικό.



Ας υποθέσουμε λοιπόν, πως βρήκες έναν σκύλο στην έκθεση γαματο (όπως τον ονειρευόσουν) και ο εκτροφέας που είδες σου έκανε κλικ και πας σπίτι του.
Έχει κουτάβια που προέρχονται από σκύλους αντίστοιχης ποιότητας με αυτόν που είδες στην έκθεση. Και λες όπα... Εδώ είμαστε....
Και ρωτας αν έχει κάνει όλες τις εξετάσεις υγειας που απαιτεί ο ΚΟΕ... :LOL::whistle:

Αμέ θα σου πει. Ολες.

Έλα όμως που ο ΚΟΕ δεν ζητάει καμία εξέταση. Το μόνο που ζητάει ο ΚΟΕ είναι οι γονείς των κουταβιών που πας να δηλωσεις να έχουν πεντιγκρι.
That's it.

Άρα από τη στιγμή που ξέρεις και έχεις διαβάσει ποιες ασθένειες μαστιζουν την φυλή που θες, ζητάς να δεις ποιες εξετάσεις έχει κάνει στους γονείς των κουταβιών που δίνει, ώστε να μειώσει όσο μπορεί τις πιθανότητες τα κουταβια να είναι υγιή.
Επίσης, πρέπει να γνωρίζεις πως από την στιγμή που μιλάμε για έναν ζωντανό οργανισμό, κανείς δεν μπορεί να σου δώσει οποιαδήποτε εγγύηση.
Οφειλει όμως να έχει κανει ό,τι περνάει από το χέρι του ώστε να μειώσει τις πιθανότητες.
Εαν δεν τα έχει κάνει, πας αλλού.

:)
Άρα λοιπόν καταλήγουμε στα εξής.
Α) κοε δίνει λίστες που δεν ελεγχει, εξετάσεις δεν ζητάει, τις κρίσεις που δίνουν οι άνθρωποι που μισθώνει δεν τις αξιολογεί. Εκθέσεις όμως κάνει και δίνει τίτλους πρωταθλητή.
Β) οι όμιλοι της κάθε φυλής δεν ξέρουν τις ασθένειες που έχει η φυλή τους ή τις ξέρουν αλλά δεν απαιτούν εξετάσεις και εγώ θα πρέπει να τις απαιτω.
Γ) θα πρέπει ο κάθε υποψήφιος αγοραστής να έχει στον νου του ότι η κρίση του κριτή δεν είναι απαραίτητα καλύτερη από την δική του.
Και μετά από όλα αυτά δεν θα πρέπει να βάλουν μπουρλότο και να ξεκινήσουν από την αρχή αλλά θα πρέπει ο αγοραστής να αυτοχαστουκιζεται στον καθρέφτη και να λέει εγώ φταίω και αυτοί είναι άμοιροι ευθυνών.
Φυσικά βέβαια ίσως να είχε μια υποψία αν είχε διαβάσει το μανιφέστο του byb αλλά δεν έδωσε σημασία γιατί διάβασε πως ο κριτής βλέπει πράγματα που ο απλός κυνοφιλος δεν βλέπει όταν κρίνει και πως οι εκθέσεις μορφολογίας με την σημερινή τους μορφή είναι απαραίτητες.
Να συμφωνήσω ότι όσα περιγράφεις θα ήταν η τέλεια αναζήτηση σκύλου αλλά όχι και να λέμε ότι για τα στραβά φταίει ο αγοραστής που δεν έψαξε 5 χρόνια για έναν σκύλο.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@joks
Και οχι μονο.... στον καθενα που σκεφτεται με τον ιδιο τροπο.....
Ολη η βαση ξεκιναει απο το παραπανω του @Yorkaddict
Οταν θες μια οποιαδήποτε καθαρόαιμη φυλή, το κάνεις γιατί πραγματικά το γουστάρεις. Ακριβώς επειδή το γουστάρεις (και δεν το κάνεις αγγαρεία) κάθεσαι και ψαχνεις όλα όσα αφορούν την συγκεκριμένη φυλή.
Από τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της και το πως πρέπει να είναι ένας τυπικός εκπρόσωπος αυτής της φυλής, μέχρι τον τυπικό χαρακτήρα αυτής της φυλής και τις ασθένειες που την ταλανιζουν.
Συνεπώς πρώτα έχεις μια καλή εικόνα για το τι ψάχνεις και το πως πρέπει να είναι και μετά ψάχνεις να βρεις αυτούς που το προσφέρουν.
Ειδάλλως ο οποιοσδήποτε μπορεί να σου προσφέρει φύκια για μεταξωτές κορδέλες.
Και θα προσθεσω εγω, και απο την ΧΡΗΣΗ για την οποια θελει ο καθενας το σκυλο του. Γι αυτο ακομα κ μεσα στην ιδια την φυλη, υπαρχουν σκυλια που κανουν καλυτερα μια δουλεια η μια αλλη.

Μετα, το Β που αναφερεις ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ λαθος.
Αν ο Ομιλος (οχι μονο ο στην Ελλαδιτσα, αλλα κυριως ο Μητρικος) ειναι ενεργος (γιατι ναι πως να το κανουμε, ανθρωποι τον αποτελουν) τοτε ισως ειναι η καλυτερη αρχη για καποιον, να αρχισει να ψαχνεται.

Στις δε φυλες που δεν προοριζονται αποκλειστικα για συντροφια, αλλα κανουν και κατι αλλο, υπαρχουν κ τα πεδια εργασιας. Ειτε αυτο ειναι σπορ, ειτε herding ειτε κυνηγι, συν ολα τα υποκαταστατα κ παραπλησια.....

Σχεδον ολα ομως τα προβληματα, ξεκινανε απο τον αγοραστη που θελει μια φυλη αποκλειστικα για να βλεπουν παρεα tv κ οχι γι αυτο που φτιαχτηκε και κανει, κ φυσικα με τα αναλογα (ανυπαρκτα) κριτηρια, ψαχνει σκυλο. Και τελικα το μονο που θα του σκασει κ θα τα δει ολα κολυωμενα ειναι το θεμα της υγειας κ κατοπιν εορτης θα διαπιστωσει οτι οπως επιπολεο ηταν ολο του το ψαξιμο, ετσι ηταν κ αυτο το θεμα.......
Αν δεν του σκασει τπτ ιδιαιτερο η εμπειρια κ ο πραγματικος κοσμος βλ. ποστ @Haris Drazen παραπανω λεει οτι ακομα κ ενα οριακα κινουμενο-προβλημα σε 4 ποδια θα ειναι γι αυτον ενας φανταστικος σκυλος......
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Άρα λοιπόν καθαρόαιμο να παίρνει οποίος έχει χρόνο και χρήμα να ψάχνει για μια πενταετία.
Οι υπόλοιποι αδέσποτα για να μην "συντηρούν" τους fyb και χαλάνε τις φυλές.
Κοινώς όσοι θέλουν καθαρόαιμο σκύλο να κάνουν τον Ηρακλή και ο Αυγειας την πάπια.
 
  • Like
Reactions: Hiraeth and vrmode


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Άρα λοιπόν καθαρόαιμο να παίρνει οποίος έχει χρόνο και χρήμα να ψάχνει για μια πενταετία.
Οι υπόλοιποι αδέσποτα για να μην "συντηρούν" τους fyb και χαλάνε τις φυλές.
Κοινώς όσοι θέλουν καθαρόαιμο σκύλο να κάνουν τον Ηρακλή και ο Αυγειας την πάπια.
Μια πενταετία δεν ξέρω, να αφιερώσει όμως χρόνο και φαιά ουσία σε αυτό που τόσο κοπτεται να αποκτήσει, σίγουρα.

Ναι, δεν είναι " προϊόν" ευρείας κατανάλωσης ένας καθαρόαιμος σκύλος, όπως κάποιοι νομίζουν. Για αυτό ξεφυτρώνουν μπουμπούκια €κτροφεις και πουθεναδες, εκμεταλλευομενοι αυτή την ζήτηση. Την αρρωστημένη ζήτηση.
Και δεν μπορεί, δεν γίνεται να καλυφθεί αυτή η ζήτηση από σωστούς εκτροφείς.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
κοε δίνει λίστες που δεν ελεγχει, εξετάσεις δεν ζητάει.
Να ήξερες πόσες μα πόσες φορές έχουμε συζητήσει αυτό το θέμα. Και πόσο πιο εύκολη θα έκανε την ζωή πολλών.
Μακαρι να άλλαζε κάτι σε αυτό.

τις κρίσεις που δίνουν οι άνθρωποι που μισθώνει δεν τις αξιολογεί.
Μα τι λες τωρα:confused:
Αυτό δεν παίζει πουθενά. Είναι εντελώς άκυρο. Δεν ξέρω καν πως σου ήρθε.
Δεν ελεγχει ο ΚΟΕ και ο καθε ΚΟΕ τις κρίσεις των κριτών.
Αν θες μπορείς να κάνεις ένσταση.

οι όμιλοι της κάθε φυλής δεν ξέρουν τις ασθένειες που έχει η φυλή τους ή τις ξέρουν αλλά δεν απαιτούν εξετάσεις και εγώ θα πρέπει να τις απαιτω.
Όπου υπάρχει όμιλος και είναι ενεργός (και σοβαρός θα προσθέσω) , σαφως και ξέρουν τις ασθένειες που έχει η φυλή τους.
Στην Ελλάδα ο καθένας εξυπνιδης μπορεί να τον παρακάμψει και να πάει απευθείας στον ΚΟΕ.
Ενας λόγος παραπάνω να είσαι ακόμα πιο προσεκτικός στην επιλογή σου.

θα πρέπει ο κάθε υποψήφιος αγοραστής να έχει στον νου του ότι η κρίση του κριτή δεν είναι απαραίτητα καλύτερη από την δική του.
Αν έχει φτάσει σε τέτοιο επίπεδο γνώσεων σε μια φυλή, που μπορεί όντως να κρίνει αυτά που βλέπει, βεβαίως.
Αλλιώς καλύτερα να ανοίξει κανα βιβλίο πρώτα.
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Τελικά καταλήγουμε να συμφωνούμε πως διαφωνούμε.
Δεν βλέπω λόγο να συνεχίσει αυτή η ανταλλαγή αποψεων, νομίζω ότι κούρασε.
Αν παρόλα αυτά θέλετε κάποια διευκρίνιση για τα γραφόμενα μου θα είμαι στη διάθεσή σας.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν βλέπω λόγο να συνεχίσει αυτή η ανταλλαγή αποψεων, νομίζω ότι κούρασε
Όπως νομίζεις.
Δεν είναι κακό πάντως να λύνονται απορίες ή να διευκρινιζονται πτυχές αυτού του χώρου που ίσως αρκετοί δεν γνωρίζουν και απλά εικάζουν.
 
  • Like
Reactions: sea-mol


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Ακριβώς για αυτόν τον λόγο και με βάση αυτό το σκεπτικό, έχουμε τους εκτροφείς που μας αξίζουν.

Πάντα φταίει ο άλλος που μας παραπλάνησε και ποτέ εμείς οι ίδιοι που όχι μόνο δεν το ψάχνουμε ως οφείλουμε, αλλά περιμένουμε κιόλας από τον "επιβλέπων θεσμό" να μας πάρει από το χεράκι και να μας πάει στον εκλεκτό.
Δεν έχω πλέον καμία αμφιβολία πως βρίσκουν και τα κάνουν.
Νομίζω ότι τα "ισοπεδώνεις-τσουβαλιάζεις" όλα αγαπητό μέλος σε αντίθεση με το "δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο" που αρκετές φορές (σωστά κατά την ταπεινή μου γνώμη), έχεις επικαλεστεί. θ
Ναι, λάθος μου, έψαξα ΜΟΝΟ 2 χρόνια για την επόμενη φυλή μου (Ακίτα) πράττοντας τις ενέργειες του post 321, ναι είχα το "θράσος" να παραμείνω στην ομάδα 5, μετά την μαγική 18χρονη συμβίωση με το husky μου, ναι, η ανίδεη, εμπιστεύτηκα την ελληνική εκτροφή-εκτροφείς (όπως έκανα και στους δύο προηγούμενους εκτροφικούς τετράποδους συντρόφους μου), στη lite version "shit happens", σε άλλη version, " τα ήθελε ο κwλος" μου που θέλησα "εξωτική φυλή" και δεν πήγα στην Ιαπωνία να πάρω το κουτάβι. Για να μην αναφερθώ στις ειρωνίες και τις απειλές όταν "τόλμησα", εγώ η άσχετη, να ζητήσω βοήθεια για το πρόβλημα υγείας του κουταβιού μου... https://www.dogforum.gr/community/threads/daiji-yasashii-shidousha-διάγνωση-ορθοπεδικού.35006/, https://www.dogforum.gr/community/threads/daiji-yasashii-shidousha-διάγνωση-ορθοπεδικού.35006/page-7,
και όχι, δεν χρειάζεται doctorate για την απόκτηση σκύλου, "δεν δουλεύουμε όλοι στη NASA", μόνο"κοινή λογική" χρειάζεται, και ναι, ο ΚΟΕ και οι εκθέσεις μπλα μπλα, και ναι, ο όμιλος φυλής μπλα μπλα, απλά εγώ η χαζή μετά από όλα αυτά, ψάχνω σε εκτροφεία του εξωτερικού και πάλι μετά από 29 χρόνια "σκυλίσιας προυπηρεσίας", "κάτι δεν κάνω-ψάχνω σωστά"...ΚΑΙ ναι ΑΥΤΟΧΑΣΤΟΥΚΙΖΟΜΑΙ.
 
  • Like
Reactions: greko11 and Hiraeth


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Έχουμε ξαναγράψει πως αυτή η λίστα αφορά όλους όσους έχουν δηλώσει γεννα στον ΚΟΕ το προηγούμενο διάστημα.
Εδώ μπορεί κανείς να την πατήσει πάρα πολύ εύκολα, γιατί βασιζόμενος στο ότι η ανώτατη κυνολογικη αρχή της χώρας μας, έδωσε τα στοιχεία του, επαναπαύεται.
Μέγα λάθος.
Οποιοσδήποτε μπορεί να βρίσκεται σε αυτήν την λίστα.
Από τον καλύτερο εκτροφεα του κόσμου, μέχρι τον πιο στυγνο παραγωγό.
Ποτέ, μα ποτέ δεν βασίζεσαι εκεί.
Γιατί μπορεί στην φυλή που ενδιαφέρεσαι Όλοι μα ΟΛΟΙ όσοι βρίσκονται στην λίστα να είναι απαράδεκτοι.
μεχρι πριν πολυ λιγο καιρο η βασικοτερη συμβουλη σε οποιο νεο μελος εμπαινε και ρωτουσε για την ταδε ρατσα, ηταν το "μιλα με τον ΚΟΕ να σου δωσουν λιστα με τις γεννες και τα διαθεσιμα κουταβια" (ουτε καν εκτροφεις) - σκετο.
Καποιοι σιγα-σιγα αρχισαν να γραφουν και τα ...ψιλα γραμματα, ενω οι ...αλλοι παρεμεναν στο ποιημα-σκετο.
Ειμαι περιεργος να δω...στον επομενο αδαη-αρχαριο που θα ρωτησει για την οποια ρατσα ειδε στο ονειρο του, θα μπει κανενας αλλος να γραψει ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ απο την λιστα του ΚΟΕ, αλλα απο το διαβασμα και το ψαξιμο;;;;
Γιατι αν ο αρχαριος βρει ενα οποιοδηποτε διαθεσιμο κουαβι απο την περιβοητη λιστα, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να κατσει να διαβασει μετα για την φυλη,τα προβληματα της και ολα τα αλλα που λεμε εμεις εδω.

Ναι, δεν είναι " προϊόν" ευρείας κατανάλωσης ένας καθαρόαιμος σκύλος, όπως κάποιοι νομίζουν. Για αυτό ξεφυτρώνουν μπουμπούκια €κτροφεις και πουθεναδες, εκμεταλλευομενοι αυτή την ζήτηση. Την αρρωστημένη ζήτηση.
Και δεν μπορεί, δεν γίνεται να καλυφθεί αυτή η ζήτηση από σωστούς εκτροφείς.
Συμφωνω απολυτα,οσο "ρατσιστικο" κ αν ακουγεται.
Δεν είναι " προϊόν" ευρείας κατανάλωσης ένας καθαρόαιμος σκύλος,ειναι μια δυσκολη υποθεση. Αρα οταν μπλεκει ενας παρακατω του μ.ο. (να το πω...) ενδιαφερομενος με αυτην την διαδικασια, εκ των πραγματων οι πιθανοτητες να σκασει τοσα χρηματα, αλλα να μην παρει αυτο που θα επρεπε,μαλλον δεν ειναι με το μερος του. Αυτη ειναι η αποψη μου.
Αλλωστε οπως εχω διαβασει εδω μεσα (και οπως το θυμαμαι πολυ προχειρα), μετα τον τριτο σκυλο πλησιαζεις αυτο που πραγματικα θελεις. Στους προηγουμενους δυο, απλα κανεις λαθη...
 
  • Like
Reactions: Hiraeth and DORIS


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Αλλωστε οπως εχω διαβασει εδω μεσα (και οπως το θυμαμαι πολυ προχειρα), μετα τον τριτο σκυλο πλησιαζεις αυτο που πραγματικα θελεις. Στους προηγουμενους δυο, απλα κανεις λαθη...
Για μένα, ήταν ο τρίτος ! Ο πρώτος όμως Ακίτα...άρα είμαι εκτός και για αυτό καήκαμε!
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Για μένα, ήταν ο τρίτος ! Ο πρώτος όμως Ακίτα...άρα είμαι εκτός και για αυτό καήκαμε!
Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Η δική σου δυστυχώς από τις πολύ άτυχες-δυσάρεστες. Εγώ πάντως μιλάω γενικά, για αυτό που πιστεύω ότι ισχύει, βγάζοντας τα στατιστικά άκρα. Αντίθετα με την δική σου περίπτωση ,γνωρίζω και άνθρωπο που από σπόντα πήρε κουτάβι από εκτροφείο, χωρίς να γνωρίζει την τύφλα του και χωρίς να το έχει ψάξει και του έκατσε μία χαρά σκύλος...Δεν έχει να λέει...
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Βεβαια, αν εχω καταλαβει, το θεμα ξεκιναει με δεδομενα τα μεταξωτα βρακια και του επιδεξιους τετοιους και λεει οτι ακομα κι ετσι, υπαρχουν φυλες που πασχουν, γιατι ή ο σχεδιαστης ή το πατρον εχει θεματακια!
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Ναι, δεν είναι " προϊόν" ευρείας κατανάλωσης ένας καθαρόαιμος σκύλος, όπως κάποιοι νομίζουν. Για αυτό ξεφυτρώνουν μπουμπούκια €κτροφεις και πουθεναδες, εκμεταλλευομενοι αυτή την ζήτηση. Την αρρωστημένη ζήτηση.
Και δεν μπορεί, δεν γίνεται να καλυφθεί αυτή η ζήτηση από σωστούς εκτροφείς.
Συμφωνώ απόλυτα πως η εκτροφή γίνεται (σε υπερβολικά μεγάλο ποσοστό) για να καλύψει τη ζήτηση. Από την άλλη όμως μπορεί να γίνει εκτροφή χωρίς να υπάρχει ζήτηση;
Μπορεί και ναι, αν πούμε κατ' αντιστοιχία πως η εκτροφή δεν είναι "ευρείας κατανάλωσης" και όποιος δεν αντέχει οικονομικά χωρίς πωλήσεις να μην εκτρέφει.
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Βεβαια, αν εχω καταλαβει, το θεμα ξεκιναει με δεδομενα τα μεταξωτα βρακια και του επιδεξιους τετοιους και λεει οτι ακομα κι ετσι, υπαρχουν φυλες που πασχουν, γιατι ή ο σχεδιαστης ή το πατρον εχει θεματακια!
Σωστά, μετά από τόσες σελίδες έχεις συγκεκριμένη απορία-ερώτηση για τα μεταξωτά, τους επιδέξιους, τις φυλές, τον σχεδιαστή ή το πατρόν;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
υπαρχουν φυλες που πασχουν, γιατι ή ο σχεδιαστης ή το πατρον εχει θεματακια!
Βεβαίως υπάρχουν.
Και πήγα ο μαλακας να ξεκινήσω τέτοια κουβέντα, όταν δεν έχουμε λύσει τα βασικά.
Να Λόλα ένα μήλο.

Θες να μου πεις δηλαδή ότι ο "ευτυχής κάτοχος μπουλντόγκ" που έγραψε πιο πάνω ο Χάρης, δεν ήξερε τι έπαιρνε;
Πήγαινε για ντοπ και του βγήκε μπουλντόγκ δηλαδή;
Μπουλντόγκ ήθελε, μπουλντόγκ πήρε.
Αυτά είναι τα μπουλντόγκ.
Δεν θέλει, δεν του κάνει, τα βρίσκει δυσμορφίκα και κακομουτσουνα;
Ας πάρει κάτι άλλο.
Με το ζόρι το πήρε;
Ή τόσοι άλλοι που παίρνουν φυλές με "θεματακια".
Θέλουν και τις παίρνουν.
Ή μήπως και εδώ φταίνε αυτοί που τους τα έδωσαν και οι κωλοεκθεσεις;

@vrmode, γαλλάκια δεν ήθελες;
Ήξερες πως είναι η φυλή, τα προβλήματα που αντιμετωπίζει και το πως πρέπει να είναι ένας τυπικός εκπρόσωπος ή σε ξεγέλασαν κι εσένα;
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Εγώ που ήθελα Ακίτα; Ήξερα πως είναι η φυλή, τα προβλήματα που αντιμετωπίζει και το πως πρέπει να είναι ένας τυπικός εκπρόσωπος! Με ξεγέλασαν κι εμένα;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
μπορεί να γίνει εκτροφή χωρίς να υπάρχει ζήτηση;
Ξεκάθαρα όχι.
Άλλο όμως είναι μια ζήτηση σε λογικά πλαίσια και άλλο αυτό το πράγμα.
Έχει ξεφύγει γενικώς η κατάσταση.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.894
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@