Daiji Yasashii Shidousha-διάγνωση ορθοπεδικού


Status
Κλειδωμένο θέμα

saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Ήθελα να παρουσιάσω αναλυτικά και "επίσημα" τον εκτροφικό μου σκύλο στο θέμα "εμείς και τα σκυλιά μας", όμως δυστυχώς ποστάρω εδώ...προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη, όμως η διάγνωση (κορυφαίου ορθοπεδικού ) δε μου αφήνει περιθώρια...μόλις 10 μηνών με 1) εξάρθρημα επιγονατίδας α' βαθμού στο αριστερό πόδι (προς β' βαθμού),2) εξάρθρημα επιγονατίδας α΄βαθμού στο δεξί πόδι, 3)υπερέκταση ταρσών αμφόπλευρα, 3) χαλαρότητα αριστερού- δεξιού ισχίου προς τα άνω. Φρίκη...απελπισία...κλάμα...αυτό προσπαθώ να μοιραστώ μαζί σας...συγχωρέστε με για τη συναισθηματική φόρτιση...αλλά ΔΕ ΜΠΟΡΩ να βλέπω τον κούταβο μου έτσι να πονάει και ξέρω ότι θα έρθουν χειρότερες μέρες...
 


Konmac

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2017
150
150
58
Συμβαίνει και στα καλύτερα. ...
Μην το παίρνεις προσωπικά και ούτε να ψάχνεις ένοχους και να κυνηγάς φαντάσματα.
Οτι καλύτερο εύχομαι.
Αν μπορεις βάλε τις ακτινογραφίες.
Ο γιατρός τι σου πρότεινε ;
 
  • Like
Reactions: Eroe


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Καλησπέρα,πραγματικά εύχομαι να γίνει κάτι και ο κουταβος να έχει μια καλή ποιότητα ζωής.
Δυστυχώς κάποιες φορές συμβαίνει και σε σκυλιά με άριστες περγαμηνές να παρουσιάζουν τέτοια πρόβληματα.

Μίλησες με τον εκτροφέα?

Ο κτηνίατρος τι είπε?
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
ότι καλύτερο σου εύχομαι :(
Ο γιατρός τι σου πρότεινε ? μπορείς να γράψεις όνομα αν θέλεις δεν απαγορεύετε.
 




saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Και από το σοκ έχω γράψει το εκτροφικο όνομα του κουταβου χωρίς το h.το σωστό είναι Daiji Yasashii Shidousha, αν μπορεί ας διορθωθεί στον τίτλο. ..δυστυχώς δεν αλλάζει η διάγνωση. ..
 
  • Like
Reactions: vek


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Στενάχωρα πράγματα! :( Δεν μας είπε τι σου είπε ο εκτροφέας? Είναι κληρονομικά αυτά ή προήλθε απο τραυματισμό? Οι γονείς είχαν εξεταστεί? Τα αδέρφια του γνωρίζεις αν κάποιο έχει κάτι παρόμοιο?

Χειρουργικά διορθώνεται?
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Στενάχωρα πράγματα! :( Δεν μας είπε τι σου είπε ο εκτροφέας? τίποτα Είναι κληρονομικά αυτά ο ορθοπεδικός ήταν απόλυτος, ή προήλθε απο τραυματισμό? κανένα τραυματισμό Οι γονείς είχαν εξεταστεί? θεωρητικά ναι, πρακτικά ακόμη περιμένω να μου σταλούν οι ακτινογραφίες των γονέων Τα αδέρφια του γνωρίζεις αν κάποιο έχει κάτι παρόμοιο? όχι δεν γνωρίζω

Χειρουργικά διορθώνεται? τι από όλα να πρωτοδιορθωθεί;
 
  • Like
Reactions: Nizinny


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Τι να πω... :(
Ζητάς από τον εκτροφέα να τσακιστεί να σου στείλει τις ακτινογραφίες για να διευκολυνθεί καταρχήν ο κτηνίατρος στη διάγνωση και στην απόφαση για την βέλτιστη πρακτική. Χθες να τις στείλει.
Mήπως να διασταύρωνες και με 2ο ορθοπαιδικό? Όχι ότι ο Βλαχόπουλος δεν είναι τοπ, αλλά κανένας δεν είναι αλάνθαστος αφενός και δεύτερον έχω ότι σε κάποιες περιπτώσεις προτείνει με ευκολία νυστέρι.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Μισό λεπτάκι...φρίκη...απελπισία...κλάμααα...γράφεις!!!
Μισό λεπτό βρε παιδί μου...ψυχραιμία!
Μόλις 10 μηνών κουτάβι, δεν παίζει όσα έχει [για τα οποία...ναι, να πάρεις και άλλη γνώμη εννοείται], να είναι ΜΗ αναστρέψιμα, σε πολύ μεγάλο βαθμό. Το εξάρθρημα επιγονατίδας, παίζει σίγουρα παρέμβασης. Οποιας κι αν είναι αυτής. Είναι πάρα πολύ μικρός, για να μην μπορέσει να ανταπεξέλθει σε ότι χρειαστεί. Για την υπερέκταση ταρσών, δεν έχω άποψη. Που του δημιουργεί πρόβλημα;
Γενικώς, πως αντιλήφθηκες ότι έχει πρόβλημα; Τι συμπτώματα έχει;

* Υποθέτω πως αν είναι 100% κληρονομικά, ο εκτροφέας σου δεν μπορεί να μην λέει τίποτα. Κανονικά, θα πρέπει να συμβάλλει, στην επίλυση των προβλημάτων.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
δύσκολη και στενάχωρη κατάσταση,
@saras πιστεψέ με καταλαβαίνω 100% πως νιώθεις , το έχω περάσει και εγώ και μόνο με την δυσπλασία :( .
Ο Βλαχόπουλος σου μίλησε για επέμβαση και ποια ?
@mareco το ένα πρόβλημα φέρνει το άλλο , αν θυμάμαι καλά οι ταρσοί πολλές φορές πάνε πακέτο με την δυσπλασία χωρίς να είναι απαραίτητο.
Όταν το θέμα υπάρχει μόνο στους ταρσούς συνήθως είναι μορφολογικό αλλά σε βαριά σκυλιά η σε μεγαλόσωμες φυλές πολλές φορές φέρνει πρόβλημα στην επιγονατίδα.
Τώρα το ότι ο εκτροφέας δεν είπε τίποτα δεν το καταλαβαίνω, και τι σημαίνει περιμένεις τις ακτινογραφίες ? τα Pd των γονιών δεν έχουν πάνω την δυσπλασία ? του δικού σου το Pd πρέπει να αναγράφει τις δυσπλασίες των γονιών και των προγόνων.
Ακτινογραφίες μπορεί ο εκτροφέας να μην έχει , εκτός και αν έχει τραβήξει και ανεπίσημες για τον εαυτό του. Οι ακτινογραφίες , τουλάχιστον μέσω ΚΟΕ πάνε από τον κτηνίατρο κατευθείαν στο ΚΟΕ δεν τις παίρνει ο ιδιοκτήτης.
Αν και πάλι δεν κάνω λάθος (έχουν περάσει και χρόνια ) το μόνο που μπορεί να ζητήσει ο ιδιοκτήτης απο τον ΚΟΕ εκτός αυτό που γράφει στο Pd είναι να κάνει μια αίτηση να πάρει αντίγραφο της γνωμάτευσης του γιατρού που έχει βγάλει το πόρισμα.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Από πόσων μηνών έχετε το σκυλάκι?Που μένει?Περιγράψτε μας αν θέλετε λίγο την καθημερινότητα του μέχρι σήμερα...
 


bish

Member
19 Αυγούστου 2015
7
3
Η δυσπλασία, αν έχει δυσπλασία το σκυλάκι, οφείλεται σε πολλούς παράγοντες. Ένας από αυτούς, μπορεί ο κυριότερος, είναι η κληρονομικότητα. Από κει και πέρα μεγάλο ρόλο παίζει το περιβάλλον που μεγαλώνει ο σκύλος, ιδιαίτερα στην κρίσιμη ηλικία μέχρι 6-7 μηνών, οι δραστηριότητές του, μπορεί ακόμα και η διατροφή. Δώστε μας κάποιες πληροφορίες για τη μέχρι τώρα ζωή του σκύλου και αν θέλετε, ανεβάστε και τις ακτινογραφίες από τις οποίες έγινε η διάγνωση του προβλήματος.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Η προδιάθεση για δυσπλασία είναι κληρονομική , τώρα αν το Α γίνει Β από εξωτερικούς παράγοντες μπορεί, αλλά από εξωτερικούς παράγοντες να έχει ο σκύλος τόσα προβλήματα σε τόσα σημεία σε τόση μικρή ηλικία δύσκολο για να μην πω αδύνατο και φανώ υπερβολική.
Το ότι μπορεί να συμβεί σε ένα ελεγμένο ζευγάρωμα μπορεί να συμβεί και πρέπει να το έχει στο μυαλό του ο κάθε υποψήφιος ιδιοκτήτης . 'Οπως πρέπει να τον ενημερώνει ο εκτροφέας του ότι ενώ έχει κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις και έχει προσπαθήσει να μειώσει όσο μπορεί τον κίνδυνο δεν μπορεί να τον μηδενίση.
Το να μπαίνει μέσα ένα μέλος που έκανε το σωστό , και που δείχνει οτι γενικά ψάχνετε , και αντί να τον ρωτάμε για αρχή"έκανε ο εκτροφέας σου το σωστό " έχει κάνει εξετάσεις ΕΠΙΣΗΜΕΣ στα σκυλιά του ? τον ρωτάμε αν εχει πλακάκια και την καθημερινότητα του σκύλου το θεωρώ κατι παραπάνω απο ασχημο (η πιο ευγενική λεξη που μου ηρθε στο μυαλο).
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
@saras κανονικά ο εκτροφέας έπρεπε να σου δείξει από μόνος του τα τεστ DNA των γεννητόρων ή ακόμα και να έχει τα αποτελέσματα ανεβασμένα στην ιστοσελίδα του όπως κάνουν πολλοί σωστοί άνθρωποι (πχ το τεστ της μάνας του σκύλου μου το βλέπει ο καθένας, δεν έχουν τπτ να κρύψουν οι εκτροφείς). Είναι υποχρέωσή ΤΟΥ όχι δικιά σου... οπότε... σωστά είπε ο @Konmac μην ψάχνεις ενοχους αλλά από τη στιγμή που ΔΕΝ είχες δει αυτά τα αποτελέσματα ας σε βοηθήσει έστω τώρα.

Πιεσε τον λίγο να σου στείλει τα αποτελέσματα των τεστ που έχει κανει (αν εχει, γιατί αφού σου μίλησε μόνο για ακτινογραφίες νομίζω τιποτα άλλο δεν έχει και ουσιαστικά δεν ξέρει αν οι σκύλοι είναι φορείς, ξέρει μόνο ότι δεν νοσούν αυτή τη στιγμή.)

ποιες χειρουργικές λύσεις σου πρότεινε ο κτηνίατρος; βέβαια με τόσα μαζεμένα θα θέλει χρόνο και ίσως παραπάνω από ενα χειρουργείο :(
 
  • Like
Reactions: saras


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Δεν περιμένετε να μας δώσει και καμία απάντηση το μέλος, πριν συνεχίσουμε τις εικασίες; :)
 




loulou

Member
11 Ιουνίου 2011
20
65
www.koutsougera.gr
Σχόλιο 1 από 2:
Καλημέρα κι από μένα την Αντζελίνα Κουτσούγερα εκτροφέα του σκύλου Daijii Yasashii Shidousha.

Αναφορικά με το περιεχόμενο της παρούσας ανάρτησης της Μαρίας Σαράφογλου, που είναι η ιδιοκτήτρια του σκύλου, μιας και μιλάμε με πλήρη ονόματα, όπως αυτό του σκύλου της εκτροφής μου, αδυνατώ να κατανοήσω, ποιο σκοπό εξυπηρετεί η ανάρτηση αυτή, εκτός αν υπάρχει η εσφαλμένη εντύπωση ότι λύνεται ιατρικό πρόβλημα με αναρτήσεις τέτοιου είδους.

Αρχικά να πω ότι το σημαντικότερο και φρονιμότερο είναι ο καθένας να αποδεικνύει με συγκεκριμένα στοιχεία αυτά που ισχυρίζεται, ιδίως όταν αυτά υποκρύπτουν εις γνώση της γράφουσας αναλήθειες, συκοφαντίες, τις οποίες με την δεύτερη ιδιότητά μου εκτός της εκτροφέα δηλαδή, της δικηγόρου, τις εξετάζω και τις παρακολουθώ ελαφρώς διαγώνια, με υπομονή βέβαια και εγκράτεια.

Έλεγα λοιπόν ότι χρέος μας είναι, είτε είμαστε ιδιώτες, είτε είμαστε επαγγελματίας πολύ περισσότερο, να αποδεικνύουμε τουλάχιστον υποτυπωδώς τα όσα λέμε. Πέντε γραμμές γραμμένες σ ένα φόρουμ κ μια πιθανή προφορική διάγνωση με τον οποίο τρόπο αυτή ίσως μεταφέρθηκε και κατανοήθηκε δε δύνανται συνιστούν ιατρική διάγνωση και γνωμάτευση για καμία πάθηση ή νόσο ή κατάσταση γενικότερα.

Κατά ευθεία παραδοχή της ανωτέρω ιδιοκτήτριας του σκύλου, με την οποία μίλησα αμέσως μετά την ανάρτηση, δεν έχει μέχρι και σήμερα βγάλει στο σκύλο κάποια ακτινογραφία, προκειμένου για την έγκυρη διάγνωση οιουδήποτε προβλήματος του σκύλου, στο βαθμό βέβαια που μπορούμε να μιλάμε για δυσπλασία σ ένα κουτάβι δέκα μηνών.

Αναμένουμε λοιπόν τις διαγνωστικές εξετάσεις για τον Daiji, ώστε να έχει οποιοδήποτε νόημα η οποιαδήποτε περαιτέρω κουβέντα .

Μέχρι τότε η συζήτηση έχει καθαρά φιλοσοφική χροιά κ χαρακτήρα.

Στα πλαίσια λοιπόν της φιλοσοφικής κουβέντας και έως ότου προβεί η Μαρία στο κουτάβι τις δέουσες εξετάσεις ας βάλουμε κάποια αναληθή πράγματα που ελέχθησαν εκ μέρους της στη θέση που τους αρμόζει.

Δεν ισχύει ότι η Μαρία ενημέρωσε την εκτροφέα της για το ενδεχόμενο πρόβλημα του σκύλου και πολύ περισσότερο, ψευδές τυγχάνει αυτό που ανέφερε η Μαρία παραπάνω στην εύλογη ερώτηση μέλους «τι είπε η εκτροφέας». Η Μαρία απάντησε «τίποτα». Η Μαρία την ίδια νύχτα της ανάρτησης έστειλε στην εκτροφέα της copy paste το μισό ποστ μέσω viber στην εκτροφέα της, η οποία αυτομάτως απάντησε με ερώτηση στη Μαρία αν έκανε ακτινογραφία, καθότι από το λεκτικό της διάγνωσης αμέσως αντιλήφθηκα ότι πρόκειται περί διάγνωσης μόνο από κλινική εξέταση. Η Μαρία ουδέποτε απάντησε, αντ’ αυτού προέβη στην ανάρτηση, τόσο στο φόρουμ, όσο και σε σάιτ της φυλής στο facebook, με 6100 μέλη, το οποίο μάλιστα διαχειρίζομαι εγώ μεταξύ άλλων. Στην ερώτηση αν κατέβασα την ανάρτηση η απάντηση είναι όχι, γιατί δεν αποτελεί στάση ζωής μου η φίμωση λόγου ακόμα κι αν αυτή είναι συκοφαντική σε βάρος μου. Από εχθές μου έχουν στείλει το λινκ του παρόντος ποστ πάνω από 20 άτομα που με γνωρίζουν, τόσο ως εκτροφέα όσο ως άνθρωπο γενικότερα, πολλοί από τους οποίους έχουν σκύλο της εκτροφής μου, με την προτροπή από όλους να «μην αφήσω έτσι το ζήτημα».

Αναληθής επίσης ο ισχυρισμός της Μαρίας περί του ότι έχει από εμένα ζητήσει να της επιδείξω τις εξετάσεις δυσπλασίας των γεννητόρων του κουταβιού, καθότι η Μαρία είναι ο μόνος άνθρωπος από τους πολλούς που έχουν σκύλους εκτροφής μου, που από την πρώτη στιγμή που μπήκε στο σπίτι μου για να παρακολουθεί την εξέλιξη του μωρού μέχρι δυο μηνών όπου και τον παρέλαβε από τα χέρια μου, μου ζήτησε, επιτακτικά μάλιστα να της δείξω τις εξετάσεις δυσπλασίας των γονιών του μωρού. Όμως η Μαρία ανωτέρω ερωτηθείσα από μέλος «Οι γονείς είχαν εξεταστεί?» η Μαρία απάντησε «…θεωρητικά ναι, πρακτικά ακόμη περιμένω να μου σταλούν οι ακτινογραφίες των γονέων». Ουδέν ψευδέστερο.

Φυσικά και δεν έχουν δυσπλασία οι γεννήτορες του κουταβιού, ούτε και οι πρόγονοι αυτών, αυτονόητο είναι δε, ότι έχουν σχετικές εξετάσεις. Αναφερόμενοι στους γεννήτορες να πούμε εδώ ότι τόσο η μητέρα που φέρει τους τίτλους: Top Akita 2012, Top Akita 2014, Grand Champion Gr., Champion Gr, Junior Champion Gr. , όσο και ο πατέρας που είναι από ήδη από ηλικία των δυο ετών Grand Champion Gr., Champion Gr, Junior Champion Gr., τυχαίνει δε να είναι γιός του θρυλικότερου αρσενικού της φυλής μας, που στις ημέρες μας έχει τους σπουδαιότερους σε πανευρωπαϊκό επίπεδο και όχι μόνο τίτλους μορφολογίας. Αυτά για να γνωρίζουμε τους γεννήτορες.

Βέβαια τα ανωτέρω δεν οδηγούν σε ακλόνητο επιχείρημα ότι από τέτοιους γεννήτορες αποκλείεται να προκύψει απόγονος με κάποια νόσο είτε κληρονομική είτε όχι. Θα ήταν ουτοπία ένας τέτοιος ισχυρισμός. Ωστόσο με τέτοιους γεννήτορες, που μάλιστα είναι δοκιμασμένοι, καθότι πολλοί από τους απόγονούς τους ήδη έχουν αντίστοιχους τίτλους από μικρή ηλικία, στατιστικά μειώνονται οι πιθανότητες να προκύψουν κληρονομικά προβλήματα. Θεοί δεν είμαστε οι εκτροφείς, πάντα τον τελευταίο λόγο έχει η φύση, εμείς από πλευρά μας έχουμε ηθικό χρέος να κάνουμε τα πάντα ώστε η πιθανότητα λάθους να οδηγείται προς το μηδέν.

Περαιτέρω, ρωτήθηκε η Μαρια ανωτέρω « Τα αδέρφια του γνωρίζεις αν κάποιο έχει κάτι παρόμοιο?» η Μαρία απάντησε «όχι δεν γνωρίζω», ενώ πολύ καλά γνωρίζει ότι κανένας σκύλος από την τοκετοομάδα και ευρύτερα κανένας σκύλος της εκτροφής μου και ιδιοκτησίας μου δεν έχει δυσπλασία. Και αυτό η Μαρία το γνωρίζει τόσο από εμένα, όσο από την κτηνίατρο που παρακολουθεί το κουτάβι τακτικά και είναι η δική μου κτηνίατρος που μάλιστα παρακολουθεί σε συνεννόηση με τους ιδιοκτήτες των σκύλων μου τους περισσότερους σκύλους, ακόμα κι αυτούς που ζούνε στην επαρχία.

Με τη συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων που έχουν σκύλο της εκτροφής μου, έχουμε άριστες βαθιά οικογενειακές σχέσεις που διατηρούμε και χτίζουμε σε καθημερινή βάση. Η επαφή μας είναι αληθινή και πολλοί από αυτούς, έρχονται από επαρχία και αποτελούν τόσο οικογένεια που τους εμπιστεύομαι και τα κλειδιά του σπιτιού μου. Είμαι λοιπόν σε θέση να γνωρίζω και ήδη από την πρώτη στιγμή η Μαρία είναι ενήμερη σχετικά, ότι κανένα από τα σκυλιά της εκτροφής μου δεν έχει κάποια κληρονομική νόσο.

(Συνεχίζεται κατωτέρω στο επόμενο σχόλιο λόγω μεγέθους)
 
Last edited:


loulou

Member
11 Ιουνίου 2011
20
65
www.koutsougera.gr
Σχόλιο 2 από 2

Βέβαια αποτελεί αναμφισβήτητο γεγονός ότι τα κουτάβια που προέρχονται από γονείς που είναι ελεύθεροι δυσπλασίας, δεν είναι σίγουρο ότι δε θα έχουν το νόσημα, το ποσοστό κι ο βαθμός κινδύνου είναι χαμηλό όμως ο κίνδυνος πάντα υπάρχει. Εγγυήσεις δεν υπάρχουν και όποιος εκτροφέας τις δίνει κατά το χρόνο που το κουτάβι είναι δυο μηνών και άνω είναι εκτός από ανεδαφικές και ουτοπικές. Η επιλογή ενός σωστού εκτροφέα απλά μειώνει τις πιθανότητες για περιπέτειες.

Επιπλέον, όπως γνωρίζουμε η δυσπλασία είναι μια πολυπαραγοντική νόσος που εξελίσσεται προοδευτικά κατά τη διάρκεια του πρώτου έτους της ανάπτυξης του σκύλου, που μάλιστα απαντάται συχνότερα σε μεγαλόσωμες φυλές. Η φυλή μας ανήκει στις ομάδες υψηλού κινδύνου. Ωστόσο, πέρα από τους γενετικούς παράγοντες υπάρχουν και άλλοι περιβαλλοντικοί που συμβάλλουν στην εκδήλωση του νοσήματος, όπως τροφές πλούσιες σε λίπος που αυξάνουν το ρυθμό ανάπτυξης του κουταβιού, κακή χρήση ασβεστίου, η κατά βούληση κατανάλωση τροφής που οδηγεί σε αύξηση βάρους και η μη σωστή άσκηση του κουταβιού. Τα κουτάβια πρέπει να ασκούνται με μέτρο, πάντα με λουρί για να περιορίζονται οι πιθανότητες τραυματισμού των αρθρώσεων, π.χ. ανέβασμα σε σκάλες, σε αυτοκίνητα, ολισθηρό δάπεδο κλπ. Αυτές και άλλες πολλές οδηγίες έχουν δοθεί επανειλημμένως δοθεί στη Μαρία, η Μαρία όμως έχει άλλη προσέγγιση του ζητήματος, χωρίς να είναι της παρούσης να μπω σε λεπτομέρειες, ιδίως αναφορικά με την ανύπαρκτη άσκηση του κουταβιού.

Από την άλλη πλευρά, εμείς οι εκτροφείς θα πρέπει κατά την περίοδο των «διαπραγματεύσεων» που περιλαμβάνουν επισκέψεις στο σπίτι μας από ανθρώπους που εκδηλώνουν ειλικρινές ενδιαφέρον για κουτάβι, να διαθέτουμε ικανότητες και ένστικτα που μας οδηγούν στην επιλογή σωστού, υπεύθυνου κηδεμόνα του σκύλου εκτροφής μας. Εγώ προσωπικά έχω αρνηθεί πολλάκις να εμπιστευθώ σκύλο εκτροφής μου, σε ανθρώπους που θεωρώ ότι δεν αποτελούν ιδανικούς κηδεμόνες με αντικειμενικά και υποκειμενικά κριτήρια. Λίγες φορές έχω πέσει έξω και έχω εκπλαγεί αρνητικά λόγω εσφαλμένης εκτίμησης. Ένας από τους συχνότερους εφιάλτες μου ήταν και θα είναι μήπως μια μέρα χτυπήσει το τηλέφωνο και κάποιος από τους κηδεμόνες, μου πει κάτι κακό για ένα από τα κουτάβια μου.

Να σημειώσουμε εδώ ότι από τη φύση και θέση του εκτροφέα συνεπάγονται υποχρεώσεις, ενώ από το άλλο χέρι, ο κηδεμόνας αναλαμβάνει και υποχρεώσεις, εφόρου ζωής και ιδίως στην κρίσιμη ηλικία ανάπτυξης. Εγώ προσωπικά, μιας και τυγχάνω δικηγόρος, κάτι που κατά τεκμήριο συνεπάγεται εμπειρία, επιδιώκω και τη έγγραφη εκατέρωθεν ανάληψη υποχρεώσεων και τέτοιες υποχρεώσεις έχει αναλάβει και η Μαρία. Μέσα στις υποχρεώσεις της Μαρίας, είναι και αυτές που είτε ουδέποτε τηρήθηκαν από τη Μαρία σε αντίθεση με άλλους κηδεμόνες μου, είτε δεν τηρήθηκαν ικανά. Ενδεικτικά αναφέρω μερικές από αυτές: ο κηδεμόνας οφείλει να προσφέρει στον σκύλο φυσική και πνευματική εκτόνωση και να φροντίσει για την σωστή εκπαίδευση και συμπεριφορά του σκύλου, οφείλει να λαμβάνει υπόψη τις οδηγίες που δίνονται από τον εκτροφέα για οτιδήποτε σχετικό με την σωστή ανάπτυξη του κουταβιού, οφείλει να ενημερώνει τον εκτροφέα για την πρόοδο του κουταβιού, οφείλει να κοινωνικοποιήσει ως πρέπει τουλάχιστον μέχρι την ηλικία των πρώτων 12-14 μηνών του κουταβιού απέναντι σε ανθρώπους, ζώα, αλλά και καταστάσεις τις οποίες πιθανά να συναντήσει το κουτάβι κατά την διάρκεια ζωής του, οφείλει να ενημερώνει τον εκτροφέα σε περιπτώσεις σοβαρής ασθένειας του σκύλου. Η Μαρία επίσης έχει δηλώσει εγγράφως και ενυπόγραφα κατά την παραλαβή του κουταβιού από τα χέρια μου ότι το κουτάβι που της παραδόθηκε στα χέρια της από την εκτροφέα του, έχει ελεγχθεί ιατρικά και προέρχεται από γονείς που έχουν επίσης ελεγχθεί ιατρικά, ο δε κηδεμόνας δηλώνει ότι είναι της απόλυτης αρεσκείας του.

Αυτά για την ολοκληρωμένη εικόνα των αναγνωστών.

Και να μοιραστώ μαζί σας και δυο από τα χοντρά «καψόνια» που έχω υποστεί από τη Μαρία για το εν λόγω κουτάβι: Το ένα ήταν όταν με πήρε τηλ. σε ηλικία τεσσάρων μηνών, και μου ανέφερε ότι πήγε σε έναν γιατρό, ο οποίος της είπε ότι το κουτάβι έχει δυσπλασία, με τον οποίο βέβαια στη συνέχεια μίλησα εγώ και ο άνθρωπος διαβεβαίωσε ότι ουδέποτε είπε κάτι τέτοιο. Το άλλο είναι ότι παρά το γεγονός ότι και οι δυο όρχεις του κουταβιού είχαν ψηλαφηθεί από δυο γιατρούς μου και από εμένα φυσικά, πριν την παραλαβή του, η Μαρία πήγε σε έναν άλλο γιατρό και μου ανέφερε ότι δεν έχει κατέβει κανένας από τους δυο. Γενικά η Μαρία έχει σύρει το κουτάβι σε πολλούς γιατρούς. Στη συνέχεια δε ακόμα και αυτή η λαχτάρα μου έληξε αισίως καθότι οι όρχεις ψηλαφήθηκαν κανονικά τόσο από τις δυο γιατρούς μου οι οποίες παρακολουθούν τα περισσότερα σκυλιά μου όσο και από την ίδια τη Μαρία με τη βοήθεια των ιδίων.

Από εχθές έχω ζητήσει από τη Μαρία, να μου δώσει άδεια να μιλήσω ως εκτροφέας με τον κο Βλαχόπουλο, με την ιδιότητά μου της εκτροφέα αλλά και συνιδιοκτήτριας στα εκτροφικά δικαιώματα του σκύλου, ενώ η Μαρία απαξιεί ακόμα και να μου απαντήσει. Αναγκάστηκα βέβαια να μιλήσω με δική μου πρωτοβουλία ήδη, μέσω της δικής μου γιατρού και από όσο ενημερώθηκα, ο Βλαχόπουλος από την πρώτη στιγμή της κατέστησε σαφές στη Μαρία ότι δεν μπορεί να συνδέσει αιτιωδώς τα ευρήματα της κλινικής του εξέτασης με κληρονομικότητα και την παρέπεμψε να κάνει ακτινογραφία η οποία μέχρι και σήμερα δεν έχει γίνει.

Η ακτινογραφία δε είναι βιαστική για τη Μαρία.

Βιαστικό δεν ήταν για τη Μαρία ούτε με ενημερώσει πριν προβεί σε αναρτήσεις.

Βιαστικό δεν είναι για τη Μαρία ούτε να μου δώσει άδεια που της ζητήθηκε ακαριαία μετά την ανάρτηση, να ενημερωθώ από το γιατρό της.

Βιαστική δεν είναι για τη Μαρία να απαντήσει τα τόσα ερωτήματα που τέθηκαν στο νήμα από μέλη του φόρουμ.

Βιαστική για τη Μαρία είναι η δημόσια διαπόμπευση της εκτροφέα της με ελλειπτική μεταφορά γνωματεύσεων.

Εν κατακλείδι, ας προβεί η Μαρία στις δέουσες ιατρικές εξετάσεις και αν ω μη γένοιτο ο σκύλος έχει πρόβλημα, είτε κληρονομικό είτε όχι, αυτονόητη είναι η συνδρομή μου και στήριξή μου στην με οποιοδήποτε τρόπο αντιμετώπισή του.

Το ήθος μου ως εκτροφέα και η ηθική μου ως άνθρωπος δεν αφήνουν περιθώρια αμφισβήτησης και θα περιμένω άγρυπνα, αγωνιωδώς και με υπομονή να δω πως θα το χειριστεί το θέμα η κηδεμόνας του σκύλου της εκτροφής μου.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
πρώτα από όλα σας ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε :)
επειδή εδώ έθιξα το θέμα της δυσπλασίας έχω μια ερώτηση που λογικά θα είναι καταφατική από εσάς και θα λήξει το θέμα εδώ.
Εμένα με μπέρδεψε ότι της δείξατε τις δυσπλασίες των γονιών, και η αναζήτηση των ακτινογραφιών.
Σε 10 μηνών σκύλο σίγουρα έχει βγει το Pd του και σίγουρα αναγράφετε η δυσπλασία των προγόνων του.
Άρα η ερώτηση μου είναι, οι γονείς του κουταβιού είχαν επίσημες εξετάσεις δυσπλασίας ? το Pd του κουταβιού τις αναγράφει ?
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf