Υποτακτική ούρηση


tasosrules

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2007
200
0
Περαία, Θεσσαλονίκη
Καλησπερα, στην αρχη δεν εδινα σημασια αλλα εχει περασει τοσος καιρος και κανει το ιδιο..... Γιατι πιστευετε οτι κατουραει μολις καποιος παει να τη χαιδεψει? απο φοβο? πως μπορει να σταματησει αυτο?....
 
Last edited by a moderator:


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Έμενα πιο πολύ από χαρά μου ακούγεται... Αν έχω καταλάβει καλά το σκυλάκι σου είναι μικρό σε ηλικία, έτσι? Πολλά σκυλιά αργούν να το ξεπεράσουν αυτό το πρόβλημα.Άλλωστε γιατί να φοβάται?Έχεις δείγματα που σε κάνουν να πιστεύεις ότι φοβάται τους ανθρώπους (τους ξένους)?
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Το κάνει μόλις κάποιος πάει να τη χαϊδέψει ενώ κάθεται ώρα μαζί της, ή μόλις μπαίνει μέσα στο σπίτι πάει να τη χαϊδέψει, η μικρή ενθουσιάζεται και κατουριέται?
 


chihuahua

Well-Known Member
10 Σεπτεμβρίου 2007
135
0
το τσιουαουα που είχα κατουριόταν έτσι απο χαρά όλη του τη ζωη-17 χρόνια

πάντως δεν το θεωρώ και πολύ σωστό τελικά. από ότι καταλαβα ,αργότερα ,όσο περισσοτερο χαίρεται όταν είσαι εκεί τόσο περισσότερο λυπάται όταν λείπεις.

όταν λείπεις και γυρνάς κατακατουριέται τελείως ε?

άρα τό ειχα αφήσει να αναπτύξει λάθος συμπεριφορα πραγμα που ευτυχώς δεν συνέβει σε επόμενα σκυλιά μου...
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
και η δικια μ κατουριεται απο χαρα.ειναι αισχος!!!μια μετα ηρθε ενα γνωστος μας και ανεβηκε απτη χαρα της στο καναπε και της φυγανε εκει.ρεζιλι!!!καθησα εγω στο καναπε αυτο για να μην κατσει ο ανθρωπος και βραχει+μουγκα για να μην καταλαβουν τπτ.:mad:
κοντευει 9 μηνων η Χιονα.
 




dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Εμένα μία φορά πήρε κάποιος τον δικό μου αγκαλιά, όταν ήταν μικρός, για να τον χαιδέψει και κατούρησε πάνω του... Ευτυχώς ο άνθρωπος ήταν πολύ φιλόζωος και απλά είπε, δεν πειράζει, νεράκι είναι. -Ντροπήηηηηηη....:(
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Προσπάθησε όταν ξέρεις ότι θα έχεις επισκέπτες να την βγάζεις λίγο πριν έξω , υπάρχει πιθανότητα έστω και εάν το κάνεις και πάλι να κατουρήσει από χαρά.
Το καλύτερο είναι να πεις στον επισκέπτη σου να μην της δώσει καθόλου σημασία.
Αν μπορείς να κρατήσεις το σκυλί στην θέση του , υπόθετο ότι του το έχεις μάθει, να το αφήσεις να ηρέμηση και μετά από κάνα 10λεπτο να του δόσεις εντολή να πάει στο επισκέπτη .
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Ευτυχως δεν πλησιαζει επισκεπτες αν δεν την αφησω εγω.κραταει αποσταση ασφαλειας και μενει εκει στο ''κατσε'' μεχρι να της πω ελα.Αλλα και μονο π ακουει να λεμε ''καλως τους!περαστε!'' μπορει να της φυγουνε και κανει χαρες!και στο καναπε κατουρισε οχι επειδη καθοταν καποιος,ισα ισα στην εξωπορτα ηταν ο καλεσμενος,αλλα επειδη χαρηκε...οπως ειπες psara μολις περασει κανα 15λεπτο και την αφησω να πλησιασει δεν κατουριεται!κουναει μονο ουρα και περιμενει να την χαιδεψουν.στην ''βαβουρα'' του καλως ορισματος ''ποτιζει''...:D
 


βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
Δε θέλω να σε απογοητεύσω,αλλά το "κολοκυθάκι"που έχω avatar είναι σήμερα 9 χρονών και ακόμα του φεύγουν σταγονίτσες όταν τον χαιδεύεις,όταν βλέπει το λουρί της βόλτας..γενικά όταν χαίρεται!:D
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Αυτό είναι σωστό ,
ο σκύλος χρειάζεται κάποια ώρα για να ηρεμίσει
Δεν λέει να στην κάνει έτσι είναι λάθος και εσύ ταλαιπωριέσαι
Έχω φτιάξει 2 σκυλιά μου με παρόμοιο πρόβλημα
δεν είναι εύκολο όμως θα τα καταφέρεις εάν προσπαθήσεις και κάνεις αυτό που σου λέω
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Η υποτακτική ούρηση είναι πολύ συχνή σε κάποια κουτάβια (ιδιαίτερα τα θηλυκά) και παρουσιάζεται κάθε φορά που το ζώο διεγείρεται, στρεσάρεται ή έρχεται σε επαφή με ανθρώπους ή ακόμα και με μεγαλύτερα ηλιακά ζώα.

Στην γλώσσα του σώματος των σκύλων αυτό σημαίνει υποταγή και προσπάθεια κατευνασμού. Εάν φωνάξουμε ή μαλώσουμε το κουτάβι, θα συνεχίσει να το κάνει και μάλιστα σε μεγαλύτερο βαθμό (λόγω ενδοτικότητας), για να μας ηρεμήσει και να σταματήσουμε να το τρομάζουμε!

Ο καλύτερος τρόπος για να αντιμετωπιστεί αυτή η μη επιθυμητή συμπεριφορά είναι η αδιαφορία και η αποφυγή καταστάσεων που μπορεί να στρεσάρουν το σκύλο.

Τα κουτάβια αυτά χρειάζονται ενθάρρυνση διότι συνήθως πρόκειται για δειλά ζώα. Όσο μεγαλώνει το ζώο και αποκτά αυτοπεποίθηση, τόσο μειώνεται το φαινόμενο. Εάν δεν αντιμετωπίσουμε σωστά το πρόβλημα, η συμπεριφορά αυτή θα παγιωθεί με αποτέλεσμα, ακόμα και ενήλικο το ζώο να είναι επιρρεπές στην διαρροή ούρων.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
ok psara,
θα κανω αυτο π ειπες με τη βολτα πριν την επισκεψη και με τους επισκεπτες γιατι ειναι μερικοι π πεφτουν πανω της ''αχου τοοοο'' και εκει κατουριεται...:cool:

Rottie,
σχετικα με αυτα που εγραψες αναγνωριζω οτι η Χιονα ειναι δειλη,πολυ μπορω να πω.και με θορυβους ,και με κατι αποτομο,της παει 5+1...
εγω οταν κατουριεται δεν της δινω καν σημασια,σαν να μην το εκανε.:rolleyes:
 


tasosrules

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2007
200
0
Περαία, Θεσσαλονίκη
Έμενα πιο πολύ από χαρά μου ακούγεται... Αν έχω καταλάβει καλά το σκυλάκι σου είναι μικρό σε ηλικία, έτσι? Πολλά σκυλιά αργούν να το ξεπεράσουν αυτό το πρόβλημα.Άλλωστε γιατί να φοβάται?Έχεις δείγματα που σε κάνουν να πιστεύεις ότι φοβάται τους ανθρώπους (τους ξένους)?
Μολις καποιος ξενος ερθει στο σπιτι τοτε εκεινη τρεχει κατα πανω του και μολις την χαιδεψει τοτε εκεινη τα αφηνει... οταν το κανει σκυβει το κεφαλι και κουναει την ουρα.. οταν ερχομαι εγω στο σπιτι, δε το κανει... Μονο οταν ερθει καποιος αλλος... Και για να το αποφυγω ελεγα σε οποιον ερχοταν να μη της δωσει σημασια για λιγη ωρα.... Σωστη τακτικη ακολουθουσα λοιπον....:)
 


Gas

Well-Known Member
29 Μαϊου 2008
128
0
43
το κανει και η δικια μου....οταν γυρναω απο το φροντιστηριο....το πρωι.....μπαινω στο σπιτι....την χαιδευω και η αμεσως επομενη κινηση ειναι να παρω την καινουρια φιλη μου.....την σφουγκαριστρα...
 


tasosrules

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2007
200
0
Περαία, Θεσσαλονίκη
το κανει και η δικια μου....οταν γυρναω απο το φροντιστηριο....το πρωι.....μπαινω στο σπιτι....την χαιδευω και η αμεσως επομενη κινηση ειναι να παρω την καινουρια φιλη μου.....την σφουγκαριστρα...
Ρε συ.. τελικα εχουμε πολλα κοινα.. κατ'αρχας... εχουμε κοινους φιλους!!!!
 


Gas

Well-Known Member
29 Μαϊου 2008
128
0
43
ναι επισης η σφουγγαριστρα κανει παρεα με τον κουβα. τες πα. απλα μπες μεσα....χαιδεψε την ελαχιστα.....και αγνοησε..... αμα δεν αντεχει και κατουραει και με το απλο χαδι....μην την χαιδεψεις καθολου..... και θα αφισεις και στην ησυχια της την φιλη σου....:):):)
 


tasosrules

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2007
200
0
Περαία, Θεσσαλονίκη
ναι επισης η σφουγγαριστρα κανει παρεα με τον κουβα. τες πα. απλα μπες μεσα....χαιδεψε την ελαχιστα.....και αγνοησε..... αμα δεν αντεχει και κατουραει και με το απλο χαδι....μην την χαιδεψεις καθολου..... και θα αφισεις και στην ησυχια της την φιλη σου....:):):)
Εγω αυτο κανω ετσι κι αλλιως, οχι μονο για να μην κατουραει, που σε εμενα δεν κατουραει, αλλα γιατι καπου διαβασα οτι τα σκυλια πρεπει να τα χαιδευουμε μετα απο λιδη ωρα που εχουμε φτασει στο σπιτι για να μη μαθαινουν και με το που μπαινουμε σπτι πηδανε πανω μας, αλλα να ειναι πιο... "χαλαρα".... αν και η λεξη χαλαρα ειναι αγνωστη για τον θυληκο che guevara μου......
 


kotsidas

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2008
381
13
Gas το σκυλακι σου ειναι πολυ μικρο για να ελεγχει την κυστη του πληρως.
Τασο η δικια μου μεχρι και 13 μηνων που σταματησε, κατουριοταν οταν ερχοταν καποιος σπιτι που συμπαθουσε παρα πολυ, αλλα ειχε καιρο να τον δει.

Με εσας τους δυο με απατα η φιλη μου η σφουγγαριστρα, και την εχω χασει τωρα τελευταια;;:D:D
 


chihuahua

Well-Known Member
10 Σεπτεμβρίου 2007
135
0
ακούστε ιστορία

μόλις γύρισα από μια έκθεση . Στην έκθεση είμουν με την Αργώ (το κουτάβι μας,4 μηνών κοκονάκι) . Λόγο κόσμου και για να βλέπει και τα εκθέματα καλύτερα την είχα αγκαλιά όπου γενικά περνάει αρκετό χρόνο ήσυχη όταν είμαστε σε κόσμο πολύ και μέρη με αδέσποτα(καθότι 4 μηνών είπαμε).
Πλησιάζοντας προς μια γύψινη προτομή ενός αντρα (σε φυσικό μέγεθος και κάπως μεγαλύτερη) η αργώ "τέντωσε" ολόκληρη και γρύλιζε. Καταλαβαίνω ότι φοβάται και αμέσως την πλησιάζω σε απόσταση αναπνοής από το γύψινο πρόσωπο σκεπτόμενος ότι θα μυρίσει ότι δεν είναι ζωντανό και θα ηρεμίσει.

Κι αυτή με κατακατούρησε στα χέρια και την μπλούζα....... το ζώον,εγώ,έκανα το ακριβώς αντίθετο από αυτό που έπρεπε. να την χαιδέψω ας πούμε ,να της πώ τα γλυκόλογα που της αρέσουν και να πλησιάσω με κύκλους την προτομή. Ή απλά να μην παίρνω το σκυλί σε εκθέσεις (όχι σκύλων) έστω....

Η rottie τα είπε πολύ ωραία... θέλουν ενθαρυνση και να τους δίνουμε το χρόνο που αυτά χρειάζονται να σκυλοποιήσουν όλα αυτά τα ανθρώπινα που συμβαίνουν(π.χ. πολύχρωμα αλλαλάζοντα "αχου το γλυκό μου" πλάσματα που πηγαινοέρχονται στη φωλιά...). όταν μεγαλώσουν πιά καταλαβαίνουν καλύτερα τον ανθρώπινο βίο και κόσμο άλλα στα πρώτα χρόνια θέλουν μια κάποια "άλλη" συμπεριφορά.

Αργότερα κάτσαμε έξω από την έκθεση για κανα τέταρτο και μιλάγαμε και η Αργώ σηκωνότανε στην αγκαλιά μου κοιταγε προς την προτομή και γάβγιζε απειλητικά.
σαν τους υπευθυνους της έκθεσης νωρίτερα.....