Υποτακτική ούρηση


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Όταν ένα σκυλί, ενός έτους περίπου κατουριέται από την χαρά του, όταν το παίρνεις αγγαλιά, ή όταν πας να βάλεις το λουρί,
το ενθαρύνουμε ή αδιαφορούμε όταν προβλέπουμε πως θα ουρήσει;
Συγκεκριμένα στο λουρί, όταν ο ιδιοκτήτης πάει να της το φορέσει η σκυλίτσα πάντα κατουριέται.
Πως μπορεί να αντιμετωπιστεί αυτό;

Η σκυλίτσα δεν το είχε αρχικά το θέμα με το λουρί, το εκδήλωσε τους τελευταίους μήνες μόνο,
αν και είχε θέματα με την υποτακτική ούρηση όταν έμενε μαζί μου, και χαιρόταν πολύ, ή όταν της έλεγα ΜΗ απότομα της φευγάνε..
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.772
Έχω διαβάσει τα θέματα για την υποτακτική ούρηση και εκτός και εντός φόρουμ αλλά δεν με πείθει ότι δείχνει υποταγή απαραίτητα.
Είχα ένα σάμογιεντ 13 χρόνια, πολύ δυναμικό θετικό και χαρούμενο σκυλί. Ποτέ της δεν είχε κατουρηθεί παρά μόνο μια φορά. Πρωτοήρθε μια φίλη μας στο σπίτι και έκανε σαν τρελή , την χάιδευε , την φιλούσε της έλεγε πόσο όμορφη είναι και η Τάρα κατουρήθηκε ενώ της έκανε τις ανάλογες χαρές. Δεν τρόμαξε αλλά μάλλον υπερδιεγέρθηκε από την αντίδραση της φίλης. Άρα δεν σημαίνει μόνο φόβο ή υποταγή η συγκεκριμένη πράξη νομίζω.
 


annie27mile

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2011
181
2
Neapolh Nikaias
Ε και εγώ εξ' εμπειρίας με το Ρίκο αυτό πιστεύω ότι δεν πέντα θέμα υποταγής πάντα.. εμένα τις περισότερες φορές με έχει κατουρήσει από χαρά! Δεν θα ξεχάσω το τελευταίο περιστατικό στο πασχαλινό τραπέζι που κρατούσα ''λιχουδιά'' που την ήθελε πάρα πολύ και με κατούρησε στα πόδια.. τώρα που το σκέφτομαι όλο στα παιχνίδια με κατουράει για αυτο προσέχω μην παίζουμε πάνω σε καναπέ.. αλλά όσο μεγαλώνει βλέπω να το κάνει πολύ σπάνια.
 


Roulaan

Active Member
15 Σεπτεμβρίου 2011
28
0
Ε και εγώ εξ' εμπειρίας με το Ρίκο αυτό πιστεύω ότι δεν πέντα θέμα υποταγής πάντα.. εμένα τις περισότερες φορές με έχει κατουρήσει από χαρά! Δεν θα ξεχάσω το τελευταίο περιστατικό στο πασχαλινό τραπέζι που κρατούσα ''λιχουδιά'' που την ήθελε πάρα πολύ και με κατούρησε στα πόδια.. τώρα που το σκέφτομαι όλο στα παιχνίδια με κατουράει για αυτο προσέχω μην παίζουμε πάνω σε καναπέ.. αλλά όσο μεγαλώνει βλέπω να το κάνει πολύ σπάνια.
Ειχα και εγω θεμα με τον Φιντελ πριν καποιους μηνες και ειχα απευθυνθει εδω για συμβουλες.Διαβασα για την υποτακτικη ουρηση αλλα δεν ξερω αν ηταν αυτο τελικα.Το εκανε απο υπερβολικη χαρα εχω την εντυπωση οταν εβλεπε δυο συγκεκριμενα προσωπα που παιζανε μαζι του παρα πολυ.παει καιρος που δεν το ξαναεκανε αν και τα παιδια ερχονται κανονικα στο σπιτι.
Απο την αλλη πριν απο χρονια απεναντι μου υπηρχε ενα κολλεϊ μεγαλο σε ηλικια που καθε μερα που περναγα και του μιλαγα ....κατουριοτανε.Και δεν νομιζω οτι το εκοψε μεχρι που "εφυγε".......
 


annie27mile

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2011
181
2
Neapolh Nikaias
Εγώ έχω παρατηρήσει πάλι όταν πάμε βόλτα με το Ρίκο (10 μηνών) και πλησιάζουμε κανένα σκυλί που είναι κλειδωμένο στη αυλή του... είτε αρσενικό είται θυληκό αφού μυρίσει τη μουρίτσα του Ρίκου τον κατουράνε!!! 3 φορές μου έχει συμβεί με 3 διαφορετικά σκυλιά?! Την πρώτη φορά μου τον κατούρησαν ( δεν το πρόλαβα) τις επόμενες επειδή είχα την υποψία μην το ξανακάνουν κατούρησαν τα κάγκελα της πόρτας. Αυτό πως το εξηγείτε πάλι?
 


nicklps

Well-Known Member
28 Μαϊου 2012
98
1
Το χει κανει και εμενα ο δικος μου 2-3 φορες,15 μηνων τωρα.Με 2 ατομα μονο τα οποια δε τα βλεπει συχνα,αλλα του δειχνουν πολυ αγαπη.Σε εμενα δεν το χει κανει ποτε ομως.Γιατι?μηπως επειδη ειμαστε ολη την ωρα μαζι η μηπως οι αλλοι του 'δειχνουν κατι που δε μπορω να του δειξω εγω?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.132
Μηνύματα
896.035
Μέλη
19.944
Νεότερο μέλος
Stelios Krani