Φοβίες

Τί φοβάται ο σκύλος σας;

  • Δυνατούς θορύβους (βροντές, μηχανάκια, κλπ)

    Votes: 61 31,0%
  • Αλλα σκυλιά

    Votes: 14 7,1%
  • Αλλα ζώα

    Votes: 2 1,0%
  • Τη σκιά του (φοβάται πολλά πράγματα)

    Votes: 20 10,2%
  • Δε φοβάται τίποτα

    Votes: 63 32,0%
  • Άλλο (γράψτε τί)

    Votes: 37 18,8%

  • Total voters
    197



mairyk

Well-Known Member
27 Μαϊου 2008
198
1
47
Αθήνα
O Ρόμελ και η Ελεονόρα δεν φοβούνται κάτι . Ειδικά ο μικρός έχει αυτοπεποίθηση και την γνώση ότι όλοι οι άλλοι τον φοβούνται.
Η Ινώ απο την άλλη τρομάζει με το παραμικρό. Ξεκίνησε στην ηλικία των 9 και μετά. Ειδικά τρομάζει όταν πάμε να την ακουμπήσουμε. Έχει χαράχτι και ίσως να μην ακούει και καλά πλέων.Αλλάζει και τα ζώα το γήρας ...
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
στην αρχη φοβοταν κατι μεταλικες πλακες που εχει στον δρομο ,που οταν της πατας κανουν θορυβο!το ξεπερασε!μετα φοβοταν την απλωστρα....το ξεπερασε κ μετα γιναν οι καλυτεροι φιλοι!εχω κ μια φωτο αναρτημενη που πηγε να κρυφτει πισω απο μια απλωμενη πετσετα!πολυ γελιο...τωρα ειμαστε ευτυχως κομπλε!α κ μια φορα φοβηθηκε απο μια κιθαρα...δεν την ηθελε καθολου!!!ηθελε να βγει στο μπαλκονι!!!!!
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
H Lora έχει μια πολύ παραξενη φοβία..
Φοβάται τα τρέιλερ (μπαγκαζιέρες) και πιο συγκεκριμένα αυτα που είναι κουκουλωμένα (βαρκες, φορτία κλπ)
Όταν είμαστε στο αυτοκίνητο και προπορευετε ένα τετοιο όχημα, τρελλενεται.
Κλαιει και γαυγιζει.

Επισης φοβαται ότι αιωρείται και κυριως αντικείμενα οπως οι γερανοι.

Δεν μπορω να καταλαβω απο που προήλθε αυτη η φοβία.

Ο Τσαρλι φοβάται τα τεράστια σκυλια (ποιμ. κεντρ.Ασιας) που τρεχουν προς το μέρος του.
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Ο Τσούφι δεν έχει φοβηθέι τίποτα στη ζωή του Όταν μπουμπούνιζε η έπεφταν πυροτεχνήματα έτρεχε στο κήπο να βρει τη "π'απια"
Ο Keagan από την άλλη είναι τρελλός χαίστης Μύγες πετάνε και φοβάται ο βλάκας Φταίω και εγω γιατί τον έχω παρα χαιδέψει
Το δίκιλο καλά, ΑΦΟΒΗ ΚΑΙ ΑΤΡΟΜΗΤΗ , αν είχε και τριάντα κιλά παραπάνω θα τη κατέβαζα σε αγώνες εργασίας!!!!!!!!
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Αυτά θα τα φοβόμουν κι εγώ, ειδικά αν έτρεχαν προς το μέρος μου:D
Το περιστατικο είχε γίνει έξω απο τον κτηνίατρο.
Ο Ποιμ. Κεντρ. Ασίας ήταν κουταβος αλλα αρκετα ανεπτυγμένος. Ξέφυγε απο το αφεντικο του την ώρα που προσπαθούσε να τον βάλει στο αυτοκινητο.
Εδειξα ψυχραιμια και τον βουτηξα απο το κολάρο.
Ο καημενουλης μονο να παιξει ήθελε με τον Τσαρλι αλλα με τετοια φόρα που ερχοταν ο Τσαρλι μονο που δεν τα έκανε πανω του.
Το χερι μου πονουσε για καμια βδομαδα..
:D
 








kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Με τον όρο Φοβία δηλώνεται ο φόβος ο οποίος συνεχίζει να υφίσταται, παρ' όλο που στην πραγματικότητα δεν υπάρχει αληθινός κίνδυνος. H φοβία μπορεί να οφείλεται είτε σε μια άσχημη εμπειρία, είτε σε άγχος μηπως και αποτύχει, είτε σε άλλες αιτίες. Τα αποτελεσματα πάντως είναι σίγουρα δυσάρεστα εφόσον αναγκάζεται να αποκόβεται από δραστηριότητες που έχουν σχέση με την συγκεκριμένη φοβία και να ζουν σε άγχος ή ακόμη και πανικό μόλις επρόκειται να το αντιμετωπίσουν. Σε κάθε είδος φοβίας το σκυλί μπορεί να πάθει κρίση και να μην καταλαβαίνει τι γίνεται γύρω του.

Ο φόβος είναι ένα βασικό συναίσθημα που προκαλείται από τη συνειδητοποίηση ενός πραγματικού ή πλασματικού κινδύνου ή απειλής. Είναι ένας μηχανισμός προστατευτικού χαρακτήρα, μια φυσιολογική αμυντική αντίδραση του οργανισμού χωρίς να απαιτείται συνειδητή σκέψη. Ο φόβος θα μπορούσε επίσης να είναι μια στιγμιαία αντίδραση σε κάτι που συμβαίνει στο παρόν.

σε τι απαντάμε λοιπόν?

δεν φοβάται τίποτα?
η δεν έχει φοβίες?
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Κοκόνι πολύ σωστά τα λες.
Εγώ ας πούμε αυτά που έγραψα, τρομάζουν το σκυλί μου διότι μετά από λίγο τα ξεπερνάει, οπότε δεν είναι μόνιμη φοβία.
Βέβαια, αυτό με τις σχάρες δεν το ξεπερνάει, απλά πηδάει από πάνω, και λογικό, μιας και οι πατούσες τις είναι μικρές και θα μπορούσε να σφηνώσει.

Άλλο δηλαδή με τι τρομάζει ο σκύλος (παροδικό) και άλλο τι φοβάται (γενικά).
Αυτό δεν εννοείς, αν κατάλαβα σωστά;;;
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Κοκόνι,

Οπως βλέπεις από τη δημοσκόπηση, σε "φοβίες" απαντάμε. Παράδειγμα ο δικός μου φοβάται τον αέρα που χτυπάει στα στόρια. Αλλα σκυλιά φοβούνται όταν βλέπουν άλλο σκύλο (ο οποίος δεν είναι επιθετικός) ή παράδειγμα, άλογο. Αλλος φοβάται να βγει βόλτα... και πάει λέγοντας.
 


kkkk

Active Member
23 Ιουλίου 2010
37
1
ΞΑΝΘΗ
Η ντορι μας φοβαται την κουρτινα οταν κουνιεται.Αν ειναι ανοικτη η μπαλκονοπορτα και ειναι η κουρτινα μπροστα δεν υπαρχει περιπτωση να την σπρωξει και να βγει. Θα φυγει και θα περιμενει να ανοιξουμε την κουρτινα. Γενικως ομως αλλους φοβους δεν εχει ουτε και φοβιες
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Θεωρούσα ότι φοβάται και τον ίσκιο της αλλά τελικά δεν φοβάται τίποτα... ούτε από θορύβους καταλαβαίνει ούτε από κόρνες ούτε από αστραπόβροντα ούτε από μηχανάκια.... αλλά έχει γαυγίσει σε αντικείμενα που δεν τα έχει συνηθήσει στον χώρο... πχ μια βαλίτσα την "πέθανε" ούρλιαζε-γαύγιζε κανά 5λεπτο
 


kkkk

Active Member
23 Ιουλίου 2010
37
1
ΞΑΝΘΗ
Eli τωρα μου θυμισες τη μερα που εφεραν τα χαλια από το καθαριστηριο..... πολυ γελιο.Γυρνουσε γυρω γυρω και τα γαυγιζε για κανενα 10λεπτο μεχρι που τα εβγαλα από τις σακουλες και τα εστρωσα και εκανε σαν τρελλη να ξαπλωνει και να τριβεται πάνω τους.
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Ο Κιλλερ φοβοταν παρα πολυ τα μηχανακια αλλα μονο αυτα που ειχαν πειραγμενη εξατμιση και εκαναν παρα πολυ θορυβο. Οταν πηγαιναμε βολτα δεν φοβοταν ΤΙΠΟΤΑ αλλα αν περνουσε κανα μηχανακι απο διπλα μας μαζευοταν και περιμενε να περασει, με το που εφευγε συνεχιζε ακαθεκτος την βολτα του!! Α, επισης φοβοταν τον θορυβο που εκαναν τα πλαστικα μπουκαλια οταν τα τσαλακωνα για να τα πεταξω. Απομακρυνοταν και με κοιταζε περιεργα και οταν το πετουσα ερχοταν παλι κοντα μου.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Τα μαύρα σκυλιά :( (τον έχει δαγκώσει ένα....)
Η Toya έχει το τυπικό τεμπεραμέντο των westie και δεν φοβάται εύκολα. Αντιμετωπίζει τους πάντες και τα πάντα με την ουρά κεραία.

Πριν από μερικά χρόνια όμως είχε τρομάξει με ένα φιλικότατο rottweiler που πετάχτηκε ξαφνικά από ένα κήπο για να παίξει μαζί της. Το περασμένο Σαββατοκύριακο είμαστε στην έκθεση της Στουττγάρδης και ανακάλυψα ότι ξεχωρίζει φυλές. Δεν αντιδρούσε σε κανένα μεγαλόσωμο σκούρο σκύλο παρά μονο στα rottweiler, παρόλο που ήταν πολύ φιλικά ενώ απέναντι μας ήταν κάτι επιθετικά Hovawarts Black και Black and Gold.

Η Sue φοβάται κάτι περίεργα πράγματα όπως πχ πέτρες ή ξύλα σε περίεργο σχήμα.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Και οι δυο φοβουνται τα μπουμπουνητα. Η Ισις η πιο μικρη ομως φοβαται τρελα τις λαμψεις απο τις αστραπες, μπορει δηλαδη να αστραφτει καπου μακρια χωρις μπουμπουνητα και αυτη να ειναι χεσμενη. Φοβαται επισης την φωτογραφικη μηχανη γιατι εχειτην συνδεσει μαλον, λογω της λαμψης του φλας, με την αστραπη με αποτελεσμα να εχω ελαχιστες γωτογραφιες της γιατι με το με δει με καμερα η κινητο στο χερι τρεχει να "σωθει":D
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ας πούμε ότι πετάς μιά μεγάλη πέτρα στον θάμνο που μυρίζει ο σκύλος ήσυχα κι ωραία για να τον μαρκάρει
οι αντιδράσεις ποικίλουν ανάλογα τον σκύλο

1) φευγει τρέχοντας και κλαίγοντας και δεν τον ξαναπλησιάζει ποτέ (φοβία???)
2)πηδάει πιο πίσω και αρχίζει να γαυγίζει μέχρι να καταλάβει ότι δεν υπάρχει έμβιο μέσα στον θάμνο (αφοβία???)
3)καμία αντίδραση(κώφωση ή και ηλιθιότητα???)


άλλο παράδειγμα
αρχίζει να βροντάει ο ουρανός
1)κρύβεται στο πιο βαθύ σημείο και τρέμει με τα μάτια γουρλωμένα και όταν τελειώνει η φασαρία θέλει πολύ χρόνο να το ξεπεράσει (φοβία)
2)κρύβεται στις πρώτες βροντές αλλά μετά αδιαφορεί αφού βλέπει όλο το σπίτι να φέρεται φυσιολογικά (φόβος)


τελικά θεωρώ ότι φοβία είναι η απώλεια της ψυχραιμίας χωρίς λόγο και ο πολύ αργός χρόνος επαναφοράς ακόμα και όταν το ερέθισμα επανέρθει
και φόβος το φυσιολογικό αντανακλαστικό της αυτοσυντήρησης

τελικά απάντησα αν έχει φοβίες και όχι αν φοβάται κάτι-γιαυτό απάντησα τίποτα
αλλά φοβάται τους ξαφνικούς θόρυβους και γενικά τα ξαφνικά ογκώδη ερεθίσματα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU