Φοβίες

Τί φοβάται ο σκύλος σας;

  • Δυνατούς θορύβους (βροντές, μηχανάκια, κλπ)

    Votes: 61 31,0%
  • Αλλα σκυλιά

    Votes: 14 7,1%
  • Αλλα ζώα

    Votes: 2 1,0%
  • Τη σκιά του (φοβάται πολλά πράγματα)

    Votes: 20 10,2%
  • Δε φοβάται τίποτα

    Votes: 63 32,0%
  • Άλλο (γράψτε τί)

    Votes: 37 18,8%

  • Total voters
    197

Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Με τον όρο Φοβία δηλώνεται ο φόβος ενός ατόμου, ο οποίος συνεχίζει να υφίσταται, παρ' όλο που στην πραγματικότητα δεν υπάρχει αληθινός κίνδυνος.
Ας παραμείνουμε στο επιστημονικό όρο...
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
Τα αεροπλανα,συγκεκριμενα τα μαχητικα που στις εκπαιδευτικες πτησεις πετουν πααααρα πολυ χαμηλα και σε ξεκουφαινουν.Οταν ηταν μικρος τον αφησα στο χωριο και περασαν 2 κανοντας τρομερο θορυβο,τωρα οποτε τα ακουει μπαινει μεσα στο σπιτι.Μολις βρω ευκαιρια θα παω και θα αραξω εξω απο κανενα αεροδρομιο μπας και το ξεπερασουμε :)
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Η Λαρα φοβάται τα μπουμπουνητα και τα πυροτεχνηματα, δεν το ξεπερνάει μέχρι να σταματήσουν όσο και να προσπαθώ να την ηρεμήσω κατά τη διάρκεια. Επίσης φοβάται τη θάλασσα, δεν μπαινει μέσα με τπτ, ίσα ίσα βάζει τα πατουσάκια και μετά αρχιζει να κλαίει γιατί δε μπορεί να με φτάσει.

Ο Άρης πάλι (τσιουάουα) είναι πολύ φοβικό σκυλί, φοβάται σχεδον ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Φοβάται να βγει έξω από το σπίτι, φοβάται τα χέρια που απλώνονται προς το μέρος του (ακόμα και τα δικά μας τις περισσότερες φορές), φοβάται σχεδόν όλα τα άλλα ζώα που έχει τύχει να συνατήσει, όλους τους ανθρώπους που δεν είναι στην ''αγέλη'' μας ακόμα κι αν δεν του δώσουν ιδιαίτερη σημασία αλλά ιδιαίτερα τα μικρά παιδιά, φοβάται το νερό στο μπάνιο, φοβάται όταν είναι στο αυτοκίνητο...και πάει λέγοντας! Το μόνο που δεν έχει δείξει ποτέ να φοβάται ειναι η Λαρα!!! :D
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
η ρούνη μου (γκόλντεν) πετάγεται όταν ακούσει κάποιον απότομο δυνατό θόρυβο. τις προάλλες, για να καταλάβετε, κοιμόταν και την ... αμόλησε..., και πετάχτηκε όρθια...!!!!
αλλά αυτό συμβαίνει συνήθως όταν κοιμάται ή όταν είναι αραχτή.
συνήθως όταν ακούει πυροτεχνήματα ή κανέναν πυροβολισμό (όχι δε μένω στο φαρ ουέστ, αλλά εδώ στις σπέτσες άμα γίνεται κανας γάμος βαράνε και δυο ντουφεκιές... - αφήστε το ασχολίαστο αυτό) μαζεύεται στη γωνιά της ή έρχεται κοντά μας.

ο άρης (ε.π.) τώρα δεν έχω προσέξει να φοβάται κάτι. ίσως τα πυροτεχνήματα. γενικά αυτό το σκυλί δεν καταλαβαίνει τίποτα...
ατρόμητο τ'αγόρι μου !!!!!
 






kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
O δικός μου φοβάται τους σκουπιδοντενεκέδες στον δρόμο.., αν είναι μαζί δίπλα και πάω να πετάξω τα σκουπίδια τρομάζει πάρα πολύ με το θόρυβο που κάνει οταν ανοίγει παρότι το αντιμετωπίζουμε πάντα χαλαρά και ποτέ χαϊδολογώντας τον..
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
εχεις σκεφτει να μην φοβαται καν τον ζεστο αερα.. ή τον θορυβο κι απλα να μην της αρεσει να την φυσας με το πιστολακι...?
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Δεν φοβάται τίποτα!

Τουλάχιστον από τις μέχρι τώρα καταστάσεις,ήχους κτλ που έχει περάσει!

Δεν τον έχω για σκύλο που θα φοβηθεί κάτι, μάλλον θα κάτσει και θα το επεξεργάζεται από περιέργεια και θα κουνάει το κεφάλι δεξιά-αριστερά!
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Nαι ,αλλα καμια φορα την κανω κ μπανιο ...προσπαθω να τη στεγνωσω αλλα καταληγουμε να στεγνωνει στους καναπεδες ενω τριβεται !
Την έχεις βάλει ψηλά κάπου για να τη στεγνώσεις; Εγω την βάζω στο πλυντήριο ή στο καλάθι των απλυτων (με κλειστό καπάκι βέβαια). :D
 


katerina116

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2010
677
2
Nicosia ,Cyprus
mayasfriends.blogspot.com
Θα φοβηθει πιο πολυ πιστευω! Κατα τ'αλλα ειναι ατρομητη !Δε πειραζει ετσι κ αλλιως δεν εχει μαλλι ,σαν γλομπος ειναι. Απλα ισα ισα για να μη κραταει υγρασια κ κανει μυκητες θελω να τη στεγνωνω αλλα δεεεν !!!
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
to πιο πιθανο ειναι να μην φοβαται αλλα να την ενοχλει ο αερας....
καλα βερονικα..δεν φτανει που την βαζεις στα απλυτα.. κλεινεις και το καπακι... :)
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
to πιο πιθανο ειναι να μην φοβαται αλλα να την ενοχλει ο αερας....
καλα βερονικα..δεν φτανει που την βαζεις στα απλυτα.. κλεινεις και το καπακι... :)
χαχαχαχ, η καλύτερή της με τοσες καλτσες μαζεμένες! :lol:
 


nightmare

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2010
213
0
60
Hrάκλειο
Η δικιά μου φοβάται τους δυνατούς θορύβους, που έρχονται από εκεί που δεν το περιμένεις... Δεν έχω παρατηρήσει να φοβάται τίποτα άλλο..
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ας ξεκαθαρίσουμε το στιγμιαίο ξάφνιασμα και στιγμιαίο ασυναίσθητο τρέξιμο και τις φοβίες!

Ναι πχ. αν πέσει καταλάθος μια κατσαρόλα στην κουζίνα ενώ ο σκύλος κάθεται στο χαλάκι της κουζίνας θα πεταχτεί στον αέρα και θα χε@#%^τεί πάνω του όσο ατρόμητος και να ναι σαν χαρακτήρας!
 




Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Τους ψηλούς τους φοβούνται τα δικά σας;:rolleyes:
Η Αστέρω αν και μεσαίου μεγέθους, όταν έβλεπε ψηλό, εδειχνε να φοβάται κατεβάζοντας την ουρά στα σκέλια. Και στο αμάξι δεν μπαινει, παρα μόνο αγκαλιά και πάλι θέλει χάδια για να ηρεμήσει.
Στην μνήμη τους μένουν γεγονότα και απο τις πρώτες-πρώτες μέρες της ζωής τους; Για να εξηγήσω αν η φοβία της πρόερχεται απο την προ σκουπιδιών εποχή ή ειναι κάτι αλλο (τα αλλα δυο τα μικρά δεν έχουν δειξει κάτι σχετικό)...
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Αστραπες, Βροντες, βεγγαλικα του πασχα... καλα στο τελευταιο την αλυσοδενουμε.. σαμαρι κολαρο.. ολα αμα ειμαστε εξω... οταν ειναι σπιτι... κρυβεται η κατω απο το κρεβαττι......η μεσα στην μπανιερα (?)

Ο σαγκα.. οταν ανοιγω την ομπρελα της βροχης.. ελεος!
α! και το φςςςς! που κανουν καμια φορα τα σκουπιδιαρικα... ο φυλακας!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU