Φοβίες

Τί φοβάται ο σκύλος σας;

  • Δυνατούς θορύβους (βροντές, μηχανάκια, κλπ)

    Votes: 61 31,0%
  • Αλλα σκυλιά

    Votes: 14 7,1%
  • Αλλα ζώα

    Votes: 2 1,0%
  • Τη σκιά του (φοβάται πολλά πράγματα)

    Votes: 20 10,2%
  • Δε φοβάται τίποτα

    Votes: 63 32,0%
  • Άλλο (γράψτε τί)

    Votes: 37 18,8%

  • Total voters
    197





matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Η μικρη (ημιαιμο τερριε) φοβαται τα αστραποβροντα κανει κανενα κλαμα αντε στο τσακιρ ενα τρεμουλο για να υπαρχει αλλα μετα απο λιγο ηρεμει.

Εκει ομως που ξεδιπλωνει ολο το ρεπερτοριο, κλαμα σπαραχτκο, τρεμουλο, λαχανιασμα, ανησυχο βαδισμα γυρω γυρω ειναι οταν εχουμε.... διακοπη ρευματος. Δεν εχει σημασια η ωρα ειτε πρωι ειτε βραδυ ειτε μεσανυχτα θα γινει τρελος χαμος. Η μονη εξηγηση που εχω βρει ως τωρα ειναι οτι επειδη ειναι τρελη λιχουδω φοβαται μην της χαλασουν τα κρεατα στο ψυγειο.

Σοβαρα τωρα αν καποιος εχει ιδεα απο που προερχεται αυτη η φοβια τον παρακαλω να με διαφωτισει!!

Η μεγαλη μεχρι στιγμης δεν δειχνει να φοβαται τιποτα. Χοντροπετσο το αρκουδοκοριτσο μου!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Μια και αρκετοι μιλαμε για αστραπες, βροντες και πυροτεχνηματα, επιτρεψτε μου να πω μια ιδεα, βασει παρατηρησης και μονο.

Η Ζηνα η πινσερινα μου τα φοβοταν ολα αυτα και κρυβοταν.
Κάποτε ηρθε στο σπιτι η Ηρα η λυκαινα, με ακριβως αντιθετη συμπεριφορα. Μολις τα ακουει, τρεχει στο μπαλκονι και τεντωνεται για να δει τι συμβαινει.
Ξεκινησε λοιπον και η Ζηνα δειλα-δειλα να την ακολουθει (εμπιστευεται πολυ την Ηρα) και πλεον τρεχουν αμεσως και οι δυο στο μπαλκονι χωρις κανενα φοβο.
Χαρη στην Ηρα ξεπερασε σε μεγαλο βαθμο και ολες τις αλλες φοβιες της.

Για να καταληξω, ισως αξιζει τον κοπο να δοκιμασετε κατι αναλογο με σκυλια γνωστων σας που δεν φοβουνται μια συγκεκριμενη κατασταση και ισως το ξεπερασουν και τα δικα σας.
Τα σκυλια ειναι καλυτεροι εκπαιδευτες απο μας, γι αυτο εξαλλου και μας εκπαιδευουν τοσο καλα!
 






nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
xm.. nasoyk.. νομιζω οτι θα πρεπει να ζησεις με το συγκεκριμένο..
καποια στιγμη... ειχα ενα κουτάβι... 4 μηνων περιπου 2-3- μερες στο σπιτι..
οπως σιδερωνε η μητερα μ μπλεχτηκε στο καλωδιο... τραβαει το σιδερο πεφτει κατω με τον αναλογο θορυβο...
προσπαθωντας η μητερα μου να αποφύγει το κτύπημα απο το σιδερο και το αναλογο καψιμο ειχε ως αποτελεσμα να πεσει η σιδερωστρα πανω του...
το ασχημο ειναι οτι εμεινε στο σκυλί φοβία οτιδήποτε από ψηλα..
τεντες , απλωμενες κουβερτες στα μπαλκονια.. κρεμασεμν σωσιβια στα περιπτερα,, εφημεριδες κλπ.. οτιδήποτε ήταν πανω απ το κεφαλι του κια κουνιοταν υπηρχε θεμα..
με τιποτα δεν καταφερα να το ηρεμησω... ελαχιστοποιησα τον φοβοαλλαπαντα ηταν εκει και υποβοσκε..
από τοτε
προσεχω..
από την πρωτη μερα να προλαβω οποιαδηποτε τυχον εκθεση του κουταβιου σε κατι τρομαχτικο πριν ολοκληρωθει η κοινωνικοποιηση του και η ενηλικιωση του..
προσεχω και φροντιζω την σταδιακη τους εκθεση σε θορυβους εικονες, προσωπα κια καταστασεις... οσο βεβαια μπορω να προνοησω η προλαβω....
ευτυχως η προηγουμενη κακη εμπειρια με εχει κανει υπερ του δεοντο προσεχτικο σε βαθμο οσοι δεν γνωριζουν να με κοροιδευουν... το θεμα ειναι οτι τα τελαυταια 12 χρονια δεν εχω φοβικο σκυλο....

Πετρο το περιεργο ειναι οτι αυτο το παθαινει μονο αν το θυμηθει.Εννοω οτι πολλες φορες εχουμε περασει απο τα περιπτερα τεντες ταμπελες .Καποιες φορες θα περασει αδιαφορος και καποιες φορες θα σταματησει να δει τι γινεται.
Το καλο ειναι οτι με την δευτερη και με προτροπη απο μερους μου περναει και μετα ξανα η ουρα πανω και μαρκαρισμα σε οτι μαρκαρεται(δλδ τα παντα).
Και γω πιστευω οτι δυσκολα θα ξεχασει το αρχικο τρανταγμα , αλλα οσο μεγαλωνει και περναει ο καιρος δειχνει να μην πολυδινει σημασια οπως παλια.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ναι.... θα ελαχιστοποιηθει ο φοβος...
με αρκετη δουλια και κοινωνικοποιηση σε αναλογα ερεθισματα αλλα παντα θα ειναι εκει να υποβοσκει....
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
ναι.... θα ελαχιστοποιηθει ο φοβος...
με αρκετη δουλια και κοινωνικοποιηση σε αναλογα ερεθισματα αλλα παντα θα ειναι εκει να υποβοσκει....
Οταν ο φοβος εχει να κανει με πυροτεχνηματα οπως στη δικη μας περιπτωση ή σε βροντες οπως σε καποιες αλλες σε ποια δουλεια αναφερεσαι?
Πυροτεχνηματα εχουμε καθε Πασχα, Πρωτοχρονια κ στην εκθεση lol
Ασε που αν φοβοταν κ τις βροντες θα επρεπε να κανω συμφωνια νε τον Θεο! :)

Kαποια πραγματα απλα δεν γινονται κ δεν εχει να κανει με δουλεια ή κοινωνικοποιηση!
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ανουκο , δεν μιλαγα για τα πυροτεχνηματα συγκεκριμενα..
αλλα αν θελεις να ξερεις
μπορεις να ασχοληθεις με το σκυλι σου απο οσο ειναι κουταβι ωστε να μην εχει κροτοφοβία μετα..
αυτο μπορεις να το δουλεψεις με διαφορους ηχους.... απο μωρο,, αλλα κι αργοτερα αν το διαπιστωσεις στους 7-8- μηνες μπορεις να δουλεψεις παιζοντας με μπαλονια...
σιγουα δεν ειναι τοσο απλο οσο ακουγεται... αλλα
θα καταληξω παλι... στο πατροπαραδοτο... απευθυνθειτε σε εκπαιδευτες... κατι παραπανω θα ξερουν......
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Πέτρο,
Υπάρχουν κάποια όρια (σημάδια από την πλευρά του σκύλου) για το πόσο θα πρέπει να επιμείνεις στην εκπαίδευση για το ξεπέρασμα μιάς φοβίας έτσι ώστε να μην κάνεις περισσότερο κακό συνεχίζοντας;
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
τακη
απο αυτα που εχω προσεξει και μονο... ( δεν ειμαι εκπαιδευτης!)
οι φοβιες ειναι ενα θεμα πολυ αυαισθητο και δυσκολο... να διορθωθει απο την στιγμή που το αντιλαμβανεσαι..
τοσο δύσκολο όσο ευκολα δημιουργειται απο λαθος... χειρισμους στις ευαισθητες ηλικιες...
( αναλογα παντα την φυλη...και τον χαρακτηρα του σκυλου...)
οταν δουλευεις εναν φοβικο σκύλο... ποτε δεν πρεπει να τον στρεσαρεις σχετικα με την φοβια του... ενα το κρατουμενο... και ποτε δεν πρεπει να τελειώνεις το μαθημα με αρνητικό επισοδειο... δευτερο κρατουμενο..
απο τα υπολοιπα που εχω παρατηρησει... είναι ότι ενα φοβικο σκυλο... ( εστω όχι γενικα αλλα ειδικα σε συγκεκριμενες καταστασεις...) μπορεις να τον βελτιώσεις και να κανεις να μην φαινεται η φοβια του... αλλα θα ειναι παντα εκει να υποβόσκει και πιθανα να εμφανιστει ξανα στο μελον σε καποια ασχημη στιγμη... τοτε είναι ακόμα δυσκολότερο να ξεπεραστει...
 


Κατερίνα Π.

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2011
170
0
Πσσσ θυμήθηκα το κορυφαίο που φοβάται το Ρανάκιο.
Φοβάται να περάσει πάνω από τις σχάρες που έχουν οι δρόμοι για να πέφτουν μέσα τα νερά!!
Δεν περνάει ποτέ από πάνω, και με τραβάει να πάμε από το πεζοδρόμιο.
Κ μένα αυτο κάνει ...
 




hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
αν και παλιό θέμα εμένα φοβάται την σκιά του, ακόμα και τα παιχνίδια του το βράδυ. τον φόβο τον καταλαβαίνω από την κίνηση που κάνει τεντώνοντας τα πίσω πόδια και ένα εσωτερικό γρύλισμα. βέβαια περνάμε την δεύτερη περίοδο φόβο ειναι 8 μηνών και δεν ξέρω αν όλο αυτό είναι φυσιολογικό ή μη
 


posavats

Well-Known Member
19 Απριλίου 2012
59
1
Εμένα φοβήθηκε προσφατα τα βαρελοτα .Τον ειχαμε μέσα στο σπιτι και πάραυτα τρομοκρατηθηκε για δυο μέρες.
 


posavats

Well-Known Member
19 Απριλίου 2012
59
1
Για να συνεχισω δυστυχως πάνω που τα συνήθισε την τριτη μέρα εμεις ...φευγαμε.
Επισης φοβάται μην ...πεθάνει νηστικος και φυσικά το φαγητο που προτιμάει ειναι αυτο που έχουμε στο πιατο μας ακομα και αν του έχουμε μεζέ απο το ιδιο στο δικο του!
 


ASFE

Well-Known Member
11 Μαϊου 2011
911
26
45
Αθηνα..Δυστυχως.
Θα μπορουσε καποιος να μου πει για την δευτερη περιοδο φοβου ή να με κατευθυνει σε καποια παλιοτερα ποστς?Νομιζω οτι ο Σπαικακος την περναει αυτην την φαση οντας 10 μηνων περιπου τωρα.

Χθες πχ φοβηθηκε μια γατα.
 




mmitsi

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2011
122
0
paros
Τα μεγαλόσωμα σκυλιά όσο φιλικά κι αν είναι πηγαίνει πίσω απο τα πόδια μου ή πηδάει να την πάρω αγκαλιά.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU