Χάπι για το σκουλήκι της καρδιάς και άλλα...


giotaanas

Member
3 Δεκεμβρίου 2013
12
0
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΓΩ ΔΙΝΩ ΣΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΜΟΥ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΕΝΑ ΧΑΠΙ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΟ MILBEMAX ΟΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΑΡΚΕΤΟΙ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΙ .ΜΠΟΡΕΙ ΟΝΤΩΣ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΟΥΛΙΚΙ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΣΤΟ ΣΥΚΩΤΙ Η ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ..ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΛΛΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ.ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ?ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΖΩΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΞΑΝΑΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΑΛΛΑ ΦΑΡΜΑΚΑ?

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Το milbemax εχει ως δραστικές ουσίες Milbemycin oxime και Praziquantel.
ειναι ουσίες με κύρια κτηνιατρική χρήση απο το 70 σχεδόν.
Η
Praziquantel ειναι η ουσία που σκοτώνει τα σκουλίκια (και εως τέτοια εχει και μια μονο χρήση στον άνθρωπο) και απο οτι λένε τα τεφτέρια μου έχει μια πολύ ωραία σειρά απο παρενέργειες που δεν θα στις αναφέρω φαντάζομαι με μια απλή αναζήτηση στο ιντερνετ θα έπεσες πάνω τους και θα είδες οτι δεν υπάρχουν ιδιαιτερεςς καταγραφές για την μακροχρόνια χρήση. Τωρα η μιλβεμυκίνη είναι κάτι ανάλογο με μια μικρη δράση στο σκουλίκι της καρδιάς για αυτο και η νοβάρτις καμαρώνει και πλασάρει το φάρμακο ως πρόληψη.
Κυκλοφορεί αρκετά χρόνια το χάπι αυτο παντως και κατατάσσεται στα ανεκτά χάπια.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΓΩ ΔΙΝΩ ΣΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΜΟΥ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΕΝΑ ΧΑΠΙ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΟ MILBEMAX ΟΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΑΡΚΕΤΟΙ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΙ .ΜΠΟΡΕΙ ΟΝΤΩΣ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΟΥΛΙΚΙ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΣΤΟ ΣΥΚΩΤΙ Η ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ..ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΛΛΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ.ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ?ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΖΩΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΞΑΝΑΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΑΛΛΑ ΦΑΡΜΑΚΑ?

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Δίνω milbemax κάθε μηνα. Εδώ που ζούμε δεν το διακινδυνεύω να πάθουν διροφιλαρίωση. Εδώσα ακόμα και τώρα για το Δεκέμβριο αφου πριν καμια εβδομάδα βρήκα ενα κουνούπι στο σπίτι μέσα.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα!

Και οι αμπουλες και τα κολαρα που βαζουμε καθε μηνα στα σκυλακια μας για τους ψυλλους και τα τσιμπουρια φαρμακα ειναι που με τον καιρο μπορουν να βλαψουν, αλλα το ρισκο της πυροπλασμωσης, της ερλιχιοσης και των υπολοιπων σχετικων νοσηματων ειναι πολυ μεγαλυτερο.

Προσωπικα βαζω αμπουλα Advocate για το σκουληκι της καρδιας.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΓΩ ΔΙΝΩ ΣΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΜΟΥ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΕΝΑ ΧΑΠΙ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΟ MILBEMAX ΟΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΑΡΚΕΤΟΙ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΙ .ΜΠΟΡΕΙ ΟΝΤΩΣ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΟΥΛΙΚΙ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΣΤΟ ΣΥΚΩΤΙ Η ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ..ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΛΛΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ.ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ?ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΖΩΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΞΑΝΑΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΑΛΛΑ ΦΑΡΜΑΚΑ?

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
αναλογα και την περιοχη,κεντρικη μακεδονια και δινω καθε 1,5 μηνα,εχει τυχει και 2..σε νορμαλ κλιμα ειναι καθε τρεις μηνες.. οταν το κανεις καθε μηνα ειναι υπερβολη ναι.. εκτος αν μενεις διπλα σε λιμνη-βαλτους κτλ..

ολα τα φαρμακα εχουν παρενεργειες,αλλα ειναι πιο αθωα και αλλα πιο ενοχα..γιαυτο και ο κοσμος πλεον εχει την ταση-ροπη να στραφει σε <<φαρμακα>> απο την φυση..σαν την νεο-ιπποκρατικη ιατρικη,η συμβατικη ιατρικη προσπαθει να θεραπευσει με την νομο των αντιθετων,ενω θα επρεπε να ειναι με τον νομο των ομοιων,σκεψου δινεις ενα φαρμακο σε εναν που ειναι καλα και τον κανει αρρωστο,ε τοτε πως ειναι δυνατον οταν το δινεις στον αρρωστο να τον κανει καλα ! και αλλα διαφορα..

και στα ζωα το ιδιο ειναι.. οι σκυλοτροφες π.χ αργα η γρηγορα θα στειλουν στον αλλο κοσμο τον σκυλο.. ειναι αδιανοητο προς βλακεια να πιστευει καποιος οτι μια τροφη με τοση επεξεργασια ειναι καλο για τον σκυλο..συν τα χημικα,συν οτι αυτα που γραφει τα διαφορα <<φρεσκα>> συστατικα ειναι μεσα <<φρεσκα>>,το ηπαρ δουλευει ασταματητα,νεφρα το ιδιο για να μεταβολισει οοοολα αυτα τα χημικα..και αν ενας σκυλος ειναι καπως δραστηριος παλι καλα εχει μεγαλυτερες πιθανοτητες να τα αποβαλει..ενας που ειναι απραγος,χωρις γυμναστικη..ειναι καταδικασμενος...
το ιδιο και τα φαρμακα.. φαυλος κυκλος καλα το ειπες...
στην κορεα ζουσαν παρα πολλα χρονια.. μολις η δυση τους εστειλε προιοντα επεσε ο μεσος ορος ζωη μεσα σε μια δεκαετια.. το ιδιο εγινε και στην ελλαδα..
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Κάθε μήνα δεν είναι υπερβολή. Αν έχει περάσει πάνω από μήνας είναι επικίνδυνο να το δώσεις χωρίς να έχεις κάνει εξετάσεις πριν.
 




chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα!

Και οι αμπουλες και τα κολαρα που βαζουμε καθε μηνα στα σκυλακια μας για τους ψυλλους και τα τσιμπουρια φαρμακα ειναι που με τον καιρο μπορουν να βλαψουν, αλλα το ρισκο της πυροπλασμωσης, της ερλιχιοσης και των υπολοιπων σχετικων νοσηματων ειναι πολυ μεγαλυτερο.

Προσωπικα βαζω αμπουλα Advocate για το σκουληκι της καρδιας.
Advocate μία φορά το μήνα δείνω εγώ και Milbemax μία το 6μηνό.
Πόσο το αγοράζεις στην Σερβία το Advocate;
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Advocate μία φορά το μήνα δείνω εγώ και Milbemax μία το 6μηνό.
Πόσο το αγοράζεις στην Σερβία το Advocate;
15 ευρώ περίπου για σκύλο 30 κιλών.

Προσοχή με το Milbemax αν δεν το δίνετε τακτικά (κάθε μήνα) πρέπει πάντα να γίνει εξέταση για διροφιλαρίωση πριν δώσετε το χάπι. Ο σκύλος πρέπει να είναι αρνητικός στη διροφιλαρίωση διαφορετικά μπορεί να δημιουργηθεί μεγάλο πρόβλημα, μπορεί και να πεθάνει όταν τα νεκρά σκουλήκια φράξουν τις αρτηρίες.
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
15 ευρώ περίπου για σκύλο 30 κιλών.

Προσοχή με το Milbemax αν δεν το δίνετε τακτικά (κάθε μήνα) πρέπει πάντα να γίνει εξέταση για διροφιλαρίωση πριν δώσετε το χάπι. Ο σκύλος πρέπει να είναι αρνητικός στη διροφιλαρίωση διαφορετικά μπορεί να δημιουργηθεί μεγάλο πρόβλημα, μπορεί και να πεθάνει όταν τα νεκρά σκουλήκια φράξουν τις αρτηρίες.
Βέρνα ομολογώ αυτό δεν το ήξερα :confused: με προβλημάτισες!
 






GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
περιεργο
οι εδω κτηνιατροι ( πατρα) συστηνουν μιλμπεμαξ ανα τριμηνο... για εσωτερικη αποπαρασιτωση χωρις προτερες εξετασεις...
 


giotaanas

Member
3 Δεκεμβρίου 2013
12
0
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ..ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΝΩ ΛΙΓΟ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΑΠΛΑ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΑ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΑΠΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ.ΑΜΠΟΥΛΑ ΤΟΥ ΒΑΖΩ ΤΗΝ ΦΡΟΝΤΙΛΑΙΝ ΑΠΟ ΜΑΡΤΙΟ ΕΩΣ ΟΚΤΩΜΒΡΙΟ..
 


giotaanas

Member
3 Δεκεμβρίου 2013
12
0
ΕΔΩ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΡΩΤΗΣΑ Μ ΕΙΠΑΝ ΤΟ MILBEMAX ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ, (ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΧΑΠΙ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΘΕ 3ΜΗΝΟ ΤΟ ΝΤΟΤΡΑΛ) ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΠΙΟ ΚΑΛΑ Μ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ MILBEMAX
 




stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Και εμείς πριν αρχίσω να το δίνω κάναμε εξετάσεις ...βγήκε αρνητικός και αρχίσαμε. Το δίνω από Απρίλιο έως Οκτώβριο ανά μήνα και μετά 1 χάπι το 3μηνο, δλδ Ιανουάριο και η 2η δόση του τριμήνου πάει Απρίλιο οπότε συνεχίζουμε ανά μήνα. Έτσι μου το έχει δώσει ο κτηνίατρος.
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
εστω και ενα μηνα αν ξεχασεις θα πρεπει μετα να κανεις εξετασεις για να ξαναδωσεις
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Ποιο δηλαδή είναι το διάστημα περίπου που παύει είναι ασφαλές αν το δώσεις χωρίς να ξανακάνεις εξετάσεις? Μήνας? 1-2 βδομάδες? Μέρες?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αν από την τελευταία δόση έχουν περάσει το λιγότερο 2 μήνες, θα έκανα επανεξέταση

After infection, the third-stage larval heartworms (L[SUB]3[/SUB]) deposited by the mosquito grow for a week or two and molt to the fourth larval stage (L[SUB]4[/SUB]) under the skin at the site of the mosquito bite. Then, they migrate to the muscles of thechest and abdomen, and 45 to 60 days after infection, molt to the fifth stage (L[SUB]5[/SUB], immature adult). Between 75 and 120 days after infection, these immature heartworms then enter the bloodstream and are carried through the heart to reside in the pulmonary artery. Over the next three to four months, they increase greatly in size. The female adult worm is about 30 cm in length, and the male is about 23 cm, with a coiled tail.[SUP][9][/SUP] By seven months after infection, the adult worms have mated and the females begin giving birth to live young, called microfilariae.