Χάπι για το σκουλήκι της καρδιάς και άλλα...


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
περιεργο
οι εδω κτηνιατροι ( πατρα) συστηνουν μιλμπεμαξ ανα τριμηνο... για εσωτερικη αποπαρασιτωση χωρις προτερες εξετασεις...
Αν ο σκύλος δεν ζει ή δεν εχει ταξιδέψει σε επικίνδυνη περιοχή για το σκουλήκι της καρδιάς δεν χρειάζονται εξετασεις.
 


bensneizer

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2013
67
1
Αθήνα
"Για παράσιτα προληπτικά:
Καλή διατροφή, καθημερινά σκόρδο και diatomaceous earth, εξάσκηση, φυσικά σπρέι για να μένουν μακρια οι σκνίπες και μηλόξυδο στο φαγητό. και 1-2 φορές το χρόνο εξέταση."

Αν βρεθεί heartworm:
Natural Heartworm Treatment Helps Eliminate Canine Heartworm

Αυτά αν θέλετε να αποφύγετε την επιβάρυνση του φιλαράκου σας με χημικά φαρμακα/
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
"Για παράσιτα προληπτικά:
Καλή διατροφή, καθημερινά σκόρδο και diatomaceous earth, εξάσκηση, φυσικά σπρέι για να μένουν μακρια οι σκνίπες και μηλόξυδο στο φαγητό. και 1-2 φορές το χρόνο εξέταση."

Αν βρεθεί heartworm:
Natural Heartworm Treatment Helps Eliminate Canine Heartworm

Αυτά αν θέλετε να αποφύγετε την επιβάρυνση του φιλαράκου σας με χημικά φαρμακα/
Δεν τα θεωρώ αξιόπιστα και δεν θα το ρίσκαρα.
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
τιποτα απ όλα αυτά?
Τίποτα απολύτως.

Και ειδικά αυτό για του σκουλήκι της καρδιάς! Το έχουν παρατραβήξει τόσο που λένε πως "υγειή σκυλιά δεν παθαίνουν διροφιλαρίωση". Τους θεωρώ επικίνδυνους.
 


bensneizer

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2013
67
1
Αθήνα
Τίποτα απολύτως.

Και ειδικά αυτό για του σκουλήκι της καρδιάς! Το έχουν παρατραβήξει τόσο που λένε πως "υγειή σκυλιά δεν παθαίνουν διροφιλαρίωση". Τους θεωρώ επικίνδυνους.

Μα δεν λεμε να επαναπαυτούμε στο οτι εντάξει ταίζουμε γενικότερα υγειινά το σκυλί μας άρα όλα καλά θα πάνε. υπάρχουν συστατικά που βάζουμε στο φαγητό και φυσικά εντομοαπωθητικά που λειτουργούν τόσο για να μη πλησιασει το εντομο, αντί για κολλάρο και αμπούλες που προκαλούν δερματικές παθήσεις, όσο και για μετά αντί της συνηθισμένης θεραπείας, εφόσον το έχουμε αντιλειφθεί έγαιρα.
Ετσι κι αλλιώς και με ότι συστείνεται συνήθως δεν είμαστε σίγουροι. οι εξετάσεις να γίνονται έτσι κι αλλιώς.

Ακριβώς επειδή αφορά συγκεκριμένα την καρδιά μου φαίνεται επικίνδυνο προληπτικά να χρησιμοποιούμε κάθε 2 μήνες χαπι ή κάθε χρονο ενέσιμη δόση guardian sr
Απ την άλλη για τον ίδιο λόγο κάποιος (απ οτι κατάλαβα κι εσυ) ίσως φοβηθεί να πειραματιστεί και να το αντιμετωπίσει ή επιλέξει να το προλάβει με τρόπους που δε συνηθίζεται.
Απλά δεν το βλέπω σαν πειραματισμό. Βασικά μου φαίνεται οι πιθανότητες ισως είναι και ίδιες.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
ΚΑΙ σκόρδο βάζω στο φαγητό του ΚΑΙ τον πλένω με μηλόξυδο ΚΑΙ έπαθε 2 φορές σε 2 μήνες πυροπλάσμωση, οπότε και πάλι θα ξαναπώ, ό,τι και να μου πείτε δεν έχω πειστεί στην αποτελεσματικότητα αυτών των σκευασμάτων και πάλι θα επιλέξω κολάρο ή αμπούλα ΚΑΙ θα δίνω προληπτικά χάπι για το σκουλήκι της καρδιάς.
 


nikol_te

Well-Known Member
15 Μαϊου 2011
74
104
και εγω milbemax ανα 3μηνο δινω,κ αυτο γιατι ταξιδευουμε συχνα χαλκιδικη.αλλιως ο κτηνιατρος ειπε οτι θα μου εδινε drontal.
με προβληματισε αυτο που ειπατε για τις εξετασεις.
αμπουλα απο απριλιο-οκτ καθε μηνα κ σκαλιμπορ καθε 4 μηνες.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εξετάσεις κάνουμε μια φορά το χρόνο οπωσδήποτε και ειδικά αν είναι να δώσεις Milbemax. Επίσης πρέπει να δίνεται μια φορά το μήνα για το σκουλήκι της καρδιάς και όχι ανά τρίμηνο.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Precaution: Before starting Milbemax a veterinarian should confirm that the dog is heartworm free.

Dosage and administration:

The minimum recommended dose is milbemycin oxime 0.5mg/kg and praziquantel 5mg/kg bodyweight.

Milbemax Tablets for Small Dogs 0.5 to 5kg:
Dog weight 0.5 to 1kg - 1/2 tablet; Dog weight 1 to 5kg - 1 tablet

Milbemax Tablets for Dogs 5 to 50kg:
Dog weight 5 to 25kg - 1 tablet; Dog weight 25 to 50kg - 2 tablets. Dog weight over 50kg - give a combination of tablets according to dogs weight consistent with minimum recommended dose.

Control of gastrointestinal worms: Milbemax Tablets for Dogs should only be given to dogs over 5kg. For puppies use Milbemax Tablets for Small Dogs. Treat puppies at 2, 4, 8 and 12 weeks of age, then every 3 months. Lactating bitches should be treated at the same time as their puppies. Adult dogs should be treated every 3 months.

Heartworm prevention: Milbemax Tablets must be administered every month, preferably on the same date each month. If the interval between tablets is longer than a month by less than 7 days , Milbemax Tablets should be administered immediately and the monthly dosing schedule resumed. If the interval between tablets is longer than a month by more than 7 days, a veterinarian should be consulted before recommencing Milbemax Tablets dosing schedule.

Pack size: 2 Tablets or 50 Tablets
.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Συμφωνω και επαυξάνω. Δεν παιζουμε την υγεια των σκυλων μας στη ρουλετα παιδια. Κανουμε τα προβλεπόμενα.
 


bensneizer

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2013
67
1
Αθήνα
Εξετάσεις κάνουμε μια φορά το χρόνο οπωσδήποτε και ειδικά αν είναι να δώσεις Milbemax. Επίσης πρέπει να δίνεται μια φορά το μήνα για το σκουλήκι της καρδιάς και όχι ανά τρίμηνο.
ξέρεις την παροιμία «όποιος κάηκε απ τη φωτιά φυσάει και το γιαούρτι?»
αυτό διακρίνω απ αυτό που λές. φιλικά το λέω και σε πλαίσιο συζήτησης. απλά χρησιμοποιώ αυτη την παροιμία γιατί περιέχει όλο το νόημα αυτού που θέλω να πω.

Αποφεύγω ως τώρα πλήρως τα φαρμακα και κάνω τα ελάχιστα εμβόλια συμφωνα με ενα πρωτοκολλο εμβολιασμού που αποφάσισα να ακολουθήσω για το σκυλί μου. Δεν έχουμε πάθει τιποτα ως τώρα. Σε περίπτωση που... δεν ξέρω δεν μου χει τύχει. το πιο πιθανό είναι να συνεχίσω με την ίδια λογική. Αντιμετώπιση δηλαδή με φυσικές μεθόδους.
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
Συμφωνω με την berna σε οτι λεει,απλως το milbemax μπορεις να το δινεις καθε 45 ημερες ακριβως για το σκουληκι της καρδιας,το λεει κ η εταιρεια οχι πανω απο 45 ομως γιατι μετα χρειαζεται εξετασεις;)

εγω το δινω καθε 40 ημερες..
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
"Για παράσιτα προληπτικά:
Καλή διατροφή, καθημερινά σκόρδο και diatomaceous earth, εξάσκηση, φυσικά σπρέι για να μένουν μακρια οι σκνίπες και μηλόξυδο στο φαγητό. και 1-2 φορές το χρόνο εξέταση."

Αν βρεθεί heartworm:
Natural Heartworm Treatment Helps Eliminate Canine Heartworm

Αυτά αν θέλετε να αποφύγετε την επιβάρυνση του φιλαράκου σας με χημικά φαρμακα/
Bensneizer πολύ ενδιαφέρουσα (και αυτή σου η) πληροφορία! :)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
ξέρεις την παροιμία «όποιος κάηκε απ τη φωτιά φυσάει και το γιαούρτι?»
αυτό διακρίνω απ αυτό που λές. φιλικά το λέω και σε πλαίσιο συζήτησης. απλά χρησιμοποιώ αυτη την παροιμία γιατί περιέχει όλο το νόημα αυτού που θέλω να πω.

Αποφεύγω ως τώρα πλήρως τα φαρμακα και κάνω τα ελάχιστα εμβόλια συμφωνα με ενα πρωτοκολλο εμβολιασμού που αποφάσισα να ακολουθήσω για το σκυλί μου. Δεν έχουμε πάθει τιποτα ως τώρα. Σε περίπτωση που... δεν ξέρω δεν μου χει τύχει. το πιο πιθανό είναι να συνεχίσω με την ίδια λογική. Αντιμετώπιση δηλαδή με φυσικές μεθόδους.
Λυπάμαι αλλά εσύ από Αθήνα δεν νομίζω να κινδυνεύει ο σκύλος σου τόσο από το σκουλήκι της καρδιάς όσο ο σκύλος μου εδώ που η ασθένεια θερίζει. Προσωπικά δεν το διακινδυνεύω αφού η θεραπεία είναι μακρά, ακριβή και αβέβαιη. Δεν αξίζει το "πείραμα".
 


bensneizer

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2013
67
1
Αθήνα
Συμφωνω και επαυξάνω. Δεν παιζουμε την υγεια των σκυλων μας στη ρουλετα παιδια. Κανουμε τα προβλεπόμενα.
Δεν μίλησε κανείς για παιχνίδια τύχης με την υγεία μας. Απλά συμφωνα με την αντίληψή του ο καθένας κάνει ότι βρισκει καλύτερο. Δεν τα βγάζουμε απ το μυαλό μας. Υπάρχουν πολλές προσεγγίσεις σ ενα θέμα. Με άλλο πείθεται καποιος με άλλο άλλος. Εμένα ας πούμε δε με πείθουν οι τρόποι αντιμετώπισης που συστείνουν οι περισσότεροι κτηνίατροι. Οι περισσότεροι τρόποι είναι επικίνδυνοι πιο πολύ και δημιουργούν άλλα παράλληλα προβλήματα απ το πουθενά παρά λύνουν. χωρίς να είμαι απόλυτος σ αυτό. αλλά ας μη το συνεχίσω. Κι εγώ για τα προβλεπώμενα μιλάω αλλά έχει διαφορά ποιος προτείνει κάτι. Υπάρχουν γιατροί και γιατροί... Λύσεις και λύσεις...
 




Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Ενδιαφερον ειναι το θέμα, δε βρίσκω το λογο να μην το συνεχισουμε, οι αποψεις μπορει να διαφερουν αλλα ο διαλογος ειναι εποικοδομητικός.
Αντιλαμβανομαι πλήρως αυτό που λες, οτι δηλ μπορει να υπαρξουν ανεπιθυμητες ενεργειες- παρενέργειες ενός φαρμάκου, είναι γεγονός. Θεωρώ ωστόσο οτι στη συγκεκριμένη περίπτωση αλλά και σε πολλες αλλες ισχυει επακριβως αυτο που λενε το μη χείρον βέλτιστον. Και το χειρον ειναι πολυ χειρον.. πιστεψε με, δε θέλεις να το δεις. Το οτι δε συνεβη στο σκυλι σου ασφαλως καταλαβαινεις οτι δε σημαινει οτι δε μπορει να συμβει στο μελλον, στο σκυλι σου και σε ολα τα σκυλια του πλανητη. ναι στις φυσικές μεθόδους, οταν ομως εχουν αποδεδειγμένη χρησιμότητα πέρα απο πασα αμφιβολία. Υπαρχει κατι τετοιο; υπαρχουν εμπεριστατωμένες ερευνες που αποδεικνυουν αναμφισβητητα την αποτελεσματικότητα των φυσικών και μονο μεθόδων, χωρις τη συνδρομη φαμάκων?
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
Εγω παντως τις φυσικες μεθοδους δεν τις εμπιστευομαι καθολου κ για αυτο δεν τις πολυ κανω,ουτε σκορδα τους δινω στο φαγητο ουτε τπτ..
 


bensneizer

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2013
67
1
Αθήνα
Το χάπι σκοτώνει τα microfilariae... το ξύδι και το σκόρδο τάχα αποθούν τα κουνούπια.. δεν βλέπεις τη διαφορά;
αυτό το «σκοτώνει» είναι που δεν ξερω κατά πόσο είναι καλό ή κακό. γιατί και η αντιβίωση επιτίθεται στα βακτήρια. Όλα όμως. Και στα χρήσιμα για τον οργανισμό. Γι αυτό τις αποφεύγω.

Το σκόρδο και το ξύδι έχουν καθαρά και αντιβακτηριδιακή δράση όταν χρησιμοποιείται τακτικά αν όχι καθημερινά. όχι όταν έχει φτάσει 30 εκατοστά μήκος το παράσιτο...Αν και πάλι, και τότε χρησιμοποιείται.
Για την απόθηση υπάρχουν άλλοι τρόποι πιο δραστικοί. Όχι βεβαια 100% αποτελεσματικοί. Τίποτε δεν ειναι 100% άλλωστε. ούτε κάτι βγαλμένο απο εργαστήριο.

Στα Files στο group στο fb που σου είχα στείλει έχει πολλούς τρόπους αντιμετώπισης για οτιδήποτε.

Να σε ρωτήσω. Κολλάρο και αμπούλα δεν είχες βαλει στο σκυλί και έπαθε και πιροπλάσμωση?