Χρειάζομαι τη βοήθειά σας!


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Μέχρι να μπει το μέλος κοκονι, ρίξε μια ματιά σε αυτά
Προσπάθεια διάσωσης για το Κοκόνι
ψαχνωντας κοκονια!!!!
Καλησπέρα!
Για τα κοκόνια ρίξε μια ματιά σε αυτά τα 2 λινκ που σου έβαλε η Αλεξία (σου ξαναδείχνω το ποστ)
Τα μαλτέζ είναι μια χαρά σκυλάκια αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει εκτροφέας που να πληρεί έστω τα στοιχειώδη, οπότε αν δεν θες να στραφείς στο εξωτερικό, καλύτερα να το ξεχάσεις :)
 


Joanna1983

Active Member
19 Ιουλίου 2011
29
0
Ρόδος
Τελικά με έχει κερδίσει το σέλτι.Διαβάζω από κείνη την ώρα που μου το είπε ο jonhk και με ενθουσίασε η προσωπικότητα του.Αλλά να ρωτήσω κάτι...μαδάει τόσο πολύ ;;;;
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Η αποφαση για τη φυλη του σκυλου ειναι πολυ σημαντικη και ειναι αποφαση ζωης. Για να κατασταλαξεις σε μια φυλη καλο θα ειναι να ερθεις σε επαφη με καποια δειγματα πριν την οριστικη αποφαση. Στις φωτογραφιες και στις περιγραφες ολα καλα ειναι.
 








Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Θα μπει κάποια στιγμή υποθέτω σήμερα ένας καλός κύριος και θα σου πει ό,τι θέλεις για τα ζωάκια αυτά. Εγώ μόνο μια φορά έχω δει αλλά μου φαίνεται πως ταιριάζει με ό,τι ψάχνετε για την οικογένεια σας :)
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Καλώς ήλθες!

Μερικές προτάσεις, σαν τροφή για σκέψη και βλέπουμε τι γνώμες θα πέσουν στο τραπέζι...

Α) Ζεις σε διαμέρισμα, δεν έχεις κήπο
- Shetland Sheepdog (Sheltie) "διαμάντι" --> υπάρχει μέλος που έχει Sheltie (tomsitas, που είσαι?)
- Boston Terrier --> υπάρχει μέλος που εκτρέφει
- Miniature Schnauzer

B) Εχεις, έστω και μικρό κήπο
- Newfoundland (!!! - μακράν το άριστο, για την περίπτωσή σου) --> υπάρχουν 2 μέλη που θα σε διαφωτίσουν (Σοφία!! Κώστα!!)
- Αγ. Βερνάρδου
- Samoyed (σε κάτι πιο ...μικρό)


Να σας κανω μια ερωτηση κυριε Γιαννη ?? Έχετε κατι με τα Γαλλικα μπουλντόγκ ?? :D Γιατι δεν προτείνατε και αυτα μαζι με τα boston ?? :D
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
βλέπω και φυλές που δεν εκτρέφονται εδώ και δεν το σημειώνει κανείς


το βασικό που θέλω να πώ είναι να μην βιαστείς

τα κοκόνια είναι καλή επιλογή γενικά
όντας και Ελληνική φυλή σε προσπάθεια διάσωσης και σταθεροποίησης αποτελούν μιά καλή επιλογή και απο αυτήν την άποψη
γενικά χαρακτηρίζονται απο έντονη γλύκα προς τους οικείους τους
μεγάλη συναισθηματικότητα
συνεργασιμότητα
και πολύ γερή κράση και υγεία
έχουν μιά σχετική επιφυλακτικότητα με τους ξένους χωρίς να τείνουν προς την επιθετικότητα βέβαια-απλά δεν θέλουν και πολλά πολλά
έντονη διάθεση προστασίας και διατήρησης του χώρου τους υπο την έννοια ότι "ένα πράγμα ΔΕΝ πρόκειται να κάνουν ποτέ μα ποτέ - να ΜΗΝ σε ενημερώσουν ότι κάποιος πλησιάζει "
ίσως να χρειαστεί μιά περίοδος προσπάθειας εκ μέρους σας να μην γαυγίζει πολύ όταν πλησιάζει κάποιος
με σωστή εκπαίδευση επι του θέματος θα πετύχεις να βαράει μία φορά την σειρήνα (χαρακτηριστικό γαύγισμα) και μετά να κάνει υπόκωφα γαυγίσματα μέχρι να δώσεις το σήμα ότι "Εντάξει-άστο πάνω μου-το κατάλαβα ότι κάποιος έρχεται"

με τα παιδιά θα μείνεις έκπληκτη-μπορεί να βάλει τα κλάματα επειδή χτύπησε κάποιο παιδάκι
βέβαια δεν θα ανεχτεί και τίποτα υπερβολές τύπου σου τραβάω την ουρά για δέκατη φορά κι ας προσπαθείς μανιωδώς να τρέξεις και να κρυφτείς
θα δαγκώσει και συγνώμη,,,καλά θα κάνει κιόλας

μην βιαστείς πάντως

με τα κοντότριχα πρόσεχε-μπορεί να είναι κοντή η τρίχα αλλά αυτό δεν κάνει τα πράγματα ευκολότερα-μάλλον δυσκολότερα........
τα κοκόνια στο θέμα μάδημα είναι σε φυσιολογικά πλαίσια μαδήματος
ένα θετικό που έχουν είναι ότι η τρίχα τους φεύγει ακόμα και με ένα απλό τίναγμα
δηλαδή δεν έχει την τάση να καρφώνεται ή να μπλέκεται στα υφάσματα
 


Joanna1983

Active Member
19 Ιουλίου 2011
29
0
Ρόδος
Σε ευχαριστώ για τις σπουδίες πληροφορίες σου,με βοήθησες πολύ.
Η αλήθεια είναι ότι έχω ένα και σημαντικό πρόβλημα...ο άντρας μου έχει κολλήσει στο μπίγκλ και δεν μπορώ να του αλλάξω με τίποτα την γνώμη.Εγώ γνωρίζω ότι δεν πληρούμε όλες τις προυποθέσεις για ένα τέτοιο σκυλί που απαιτεί πολύ τρέξιμο,καθόλου μοναξιά και πολύ πολύ γαύγισμα.Δεν ξέρω τι να κάνω.Είδε το σέλτι εχθές και μόνο που δεν έπαθε εγκεφαλικό σαν είδε την τρίχα του.Το κοκόνι το συμπάθησε σαν πρώτη όψη.Βασικά έχω καταλάβει ότι θέλει κοντότριχο.Εμένα με ενδιαφέρει,όχι η εμφάνιση αλλά ο χαρακτήρας.Για το γαλλικό μπουλντόγκ ποια είναι η γνώμη σας?
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
γαλλικό
απο χαρακτήρα πολύ καλή επιλογή-για τα μικρά παιδάκια δεν ξέρω πάντως...
αλλά γενικά είναι κακη επιλογή απο αποψης ότι δεν θα βρείς εύκολα αρκετά υγιές δείγμα στη χώρα μας

μπίγκλ
δεν ξέρω
γνωρίζω και μπίγκλ συμπαθή-αλλα είναι μάλλον μπιγκλοειδή και όχι καθαρα μπίγκλ (γιαυτό και η συμπάθεια)

το κοντότριχο δεν λέει τίποτα.......αν είναι για αποφυγή της τρίχας ως φαινόμενο μέσα στο σπίτι,στο λέω και παραπάνω....είναι παγίδα συνήθως
δεν την βλέπεις δεν την βλέπεις και ξαφνικά βρίσκεται παντού καρφωμένη και απορείς πως εγινε αυτό

γενικά
μην βιάζεσαι
πάρε τον χρόνο σου
κοίτα μην βρεθείς ξαφνικά με κανα πετσοπόσκυλο λόγο παρόρμησης
σε έχουμε ενημερώσει σχετικά με παπι μίλ κλπ?

και άκου κι αυτό
υπάρχουν λίγες και καλές περιπτώσες φιλοζωικών σωματείων όπου οι άθρωποι που τα κινούν γνωρίζουν τα σκυλιά τους και τα προωθουν υπεύθυνα
πηγαίντε κι απο εκει
πείτε τι θέλετε χωρίς φόβο και παθος
μπορεί να είστε τυχεροί
κι εσείς
αλλά και αυτό :)
 


Joanna1983

Active Member
19 Ιουλίου 2011
29
0
Ρόδος
Τα γνωρίζω για το πετ σόπ και δεν θέλω σε καμία περίπτωση να πάρω σκύλο από εκεί.
Δεν ξέρω τι να κάνω με τον άντρα μου,έχει κολλήσει ο εγκέφαλος του.
Μου άρεσε πολύ η Λουκρητία και πραγματικά το έχω συμπαθήσει πολύ σαν χαρακτήρα.
Βασικά θέλω να σε ρωτήσω,επειδή δεν έχω την οικονομική δυνατότητα για εκπαιδευτή,τα κοκόνια χρειάζονται επαγγελματική εκπαίδευση;;;
Και δεύτερον αν αποφασίσω ή μαλλον πείσω τον άντρα μου για το συγκεκριμένο,υπάρχουν κάποια κριτήρια που επιλέγουν που θα δώσουν τα κουτάβια;;;;
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
επαγγελματική εκπαίδευση μπορεί να χρειαστούν όλε οι φυλές
με βάση αυτό
θα έλεγα ότι οι πιθανότητες να χρειαστεί το κοκόνι επαγγελματική εκπαίδευση είναι λιγότερες ΄
αλλά σε αυτό μεγαλύτερο ρόλο παίζει ο άνθρωπος παρά η φυλή
λογικό είναι άλλωστε

τα κριτήρια για τα κουτάβια είναι ίδια περίπου για όλες τις φυλές
τα κοκονια καθότι βρίσκονται σε στάδιο διάσωσης έχουν κάπως διαφορετικά κριτηρια αλλά αυτά είναι μεταξύ του εκτροφέα και εσού
και ισχύουν κατα περίπτωση και όχι γενικά
 


Joanna1983

Active Member
19 Ιουλίου 2011
29
0
Ρόδος
Και κάτι τελευταίο,σε έπρηξα λίγο αλλά μάλλον είσαι ειδική στα κοκόνια!!!!!
Μπορούν να κάτσουν μερικές ώρες μόνα τους ή θα τρελαθούν;;;;
Και έχω ακούσει ότι η μυρωδιά των σκυλιών εξαρτάται από την τροφή τους,δλδ ποτέ κροκέτες και ξηρά τροφή,ισχύει;;;
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Και έχω ακούσει ότι η μυρωδιά των σκυλιών εξαρτάται από την τροφή τους
ΟΧΙ μόνο και όχι πάντα.
δλδ ποτέ κροκέτες και ξηρά τροφή,ισχύει;;;
Ασχολίαστο.


Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι εδώ πρόθυμοι να σε βοηθήσουν και να σε κατατοπίσουν λύνοντας σου απορίες και προτρέποντας σε να διαβάσεις τα σωστά κείμενα. Προσπάθησε ότι ξέρεις να είναι κομματάκι γνώσης πραγματικής κι όχι ημιμάθειας, λίγα από 'δω σκόρπια κι άλλα από 'κει. Για να μπορέσεις να ευτυχήσεις με το σκυλάκι σου για πολλά χρόνια.

Και κάτι που είδα παραπάνω. Η κορούλα σου θα πάει σχολείο. Το ίδιο και η ανηψία μου, όπως και πολλά άλλα παιδάκια.

Κάθε σκυλάκι πρέπει να μάθει κάποια πράγματα κι όσο πιο νέοι στο χώρο οι σκυλογονείς του τόσο προτιμότερη η επαγγελματική εκπαίδευση. Αν δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, το κάνουμε μόνοι μας έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού μας να μαζεύουμε και κάποια χρήματα για τον εκπαιδευτή γιατί μπορεί να μην τα καταφέρουμε.

Ο σκύλος είναι μεγάλη ευθύνη και πολλαπλά έξοδα, είστε σίγουροι πως μπορείτε να προχωρήσετε ή μήπως είναι προτιμότερο παρά την κάψα σας να περιμένετε λίγο καιρό ακόμη;

Κάντε το σωστά και ολοκληρωμένα, μην το κάνετε λάθος. Άπαξ και παρθεί ο σκύλος οι ανάγκες του θα υπάρχουν όταν υπάρξουν και δεν γίνεται να τον παραμελούμε πρέπει να καλύπτονται άμεσα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.
 


Joanna1983

Active Member
19 Ιουλίου 2011
29
0
Ρόδος
Κατανοώ όσα λές και προσπαθώ να διαβάζω όσα περισσότερα μπορώ,παρόλα ταύτα θα τολμήσω να πώ ότι δεν μου αρέσει το ύφος σου και συγνώμη κιόλας.
Θα σε απαντήσω στα παρακάτω.
Πρώτον προς το παρόν δεν δουλεύω και έτσι το έχω αφήσει για αργότερα που θα έχω τα χρήματα να διαθέσω για το σκυλάκι.
Όπως είπα το θέμα του σκυλιού το ψάχνω από τον Απρίλιο,δεν θέλω να πάρω ένα σκυλάκι που θα δυστυχήσει μαζί μου γι'αυτό και ρωτάω τόσα πολλά.Το θέμα της τροφής μου το είπε κτηνίατρος αλλά ήθελα να ρωτήσω κι εσάς καθότι δεν τον εμπιστεύομαι και πολύ τον συγκεκριμένο.
Τώρα,παρόλο που σου φάνηκε χαζή η ερώτηση μου για μένα είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζω τι πρέπει να κάνω,νόμιζα ότι εδώ δίνονται συμβούλες και ανταλλάσουμε απόψεις.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Αν δε σου αρέσει το ύφος μου αν και προσωπικά θα ήθελα να μου υποδείξεις τι δε σ' άρεσε στο ύφος μου, παρόλ' αυτά σου ζητάω συγνώμη.

Λοιπόν ας το ξεχάσουμε και για να μη σε ενοχλώ δε θα γράψω τίποτε άλλο.
 


Joanna1983

Active Member
19 Ιουλίου 2011
29
0
Ρόδος
Δεν ξέρω τι εντύπωση σου έχω δώσει πραγματικά,δεν είναι κάψα να πάρω έναν σκύλο και ούτε θέλω να φερθώ παρορμητικά και επιπόλαια απλά για να έχω έναν διακοσμητικό σκύλο στο σπίτι.Θέλω να έχει μαζί μας,μια ευτυχισμένη συμβίωση.Σίγουρα βέβαια θα γνωρίζεις περισσότερα και είναι απόλυτα σεβαστό,άλλωστε αν δεν ήθελα την γνώμη σας δεν θα ρωτούσα καν.Όποτε σέβομαι και τις γνώσεις σου και την απόψη σου και βέβαια δεν ήταν σκοπός μου να μην ξαναγράψεις.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Δεν ξέρω τι εντύπωση σου έχω δώσει πραγματικά,δεν είναι κάψα να πάρω έναν σκύλο και ούτε θέλω να φερθώ παρορμητικά και επιπόλαια απλά για να έχω έναν διακοσμητικό σκύλο στο σπίτι.Θέλω να έχει μαζί μας,μια ευτυχισμένη συμβίωση.Σίγουρα βέβαια θα γνωρίζεις περισσότερα και είναι απόλυτα σεβαστό,άλλωστε αν δεν ήθελα την γνώμη σας δεν θα ρωτούσα καν.Όποτε σέβομαι και τις γνώσεις σου και την απόψη σου και βέβαια δεν ήταν σκοπός μου να μην ξαναγράψεις.
Μιας και μου το έστειλες και σε πμ στο οποίο σου απάντησα, επειδή εγώ δεν κρύβομαι και καλό είναι να βλέπουν που μπορεί να οδηγήσουν τα πράγματα όλοι οι νέοι και μη σκυλογονείς παραθέτω εδώ και το πμ που σου έστειλα:


Grifos said:
Δεν υπονόησα πως θες το σκύλο για διακοσμητικό. Την κάψα τη νιώσαμε όλοι προτού πάρουμε τον πρώτο μας σκύλο, είναι απολύτως λογικό και αδιαμφισβήτητο. Δεν ξέρω αν το κατάλαβες προσπάθησα να μη σου προτείνω φυλές και έγραψα απλά για τα Κοκόνια και στο τόνισα πως δε γνωρίζω περισσότερα. Δεκαοχτώ χρόνια έχω σκύλους, είχα μικρόσωμους, είχα και έχω μεγαλόσωμους. Δεν είμαι του σκεπτικού να προτείνω ράτσες γιατί υπάρχουν πάρα πολλές και όλες έχουν απαιτήσεις. Οι απαιτήσεις μεταφράζονται σε φράγκα αυτό προσπάθησα να τονίσω. Φράγκα σημαίνει τροφή, ιατρική περίθαλψη, αξεσουάρ, έκτακτα, εκπαίδευση (εγώ εκπαιδεύω μόνος μου αλλά δεν ξεκίνησα μόνος μου είχα κάποτε εκπαιδευτή κι έτσι είναι το σωστό). Και να στο πω κι αλλιώς πριν δέκα μέρες απολύθηκα, αλλά και πάλι τα σκυλιά πρέπει να φάνε κι εγώ πρέπει να φάω κι έχω ένα δάνειο, ένα κινητό, ένα σταθερό, δεή, νερό, όλα αυτά πρέπει να πληρώνονται συνέχεια. Δεν έχω παιδιά, δεν έχω να φροντίζω άλλον απ' την πάρτη μου και τα σκυλιά μου και έχω ένα χέρι σχεδόν άχρηστο από ένα χειρουργείο που δε δείχνει προς το παρόν να πέτυχε. Εσύ δε δουλεύεις, αν ο άντρας σου χάσει τη δουλειά του, έχετε ένα παιδί, η Ελλάδα γα****** αυτή την περίοδο όπως και πολλές άλλες χώρες κάθετι μπορεί να αλλάξει ακαριαία, αν δεν έχεις καβάτζες δε μπορείς να επιβιώσεις. Εγώ έχω καβάτζες, φρόντισα να έχω γιατί είμαι ορφανός εδώ και κάποια χρόνια και κανένας δε μου άφησε τίποτα, αλλά αν είχα ένα παιδί που θα μπορούσα να έχω αν πριν μερικά χρόνια έπαιρνα μια άλλη απόφαση δε θα δίσταζα να το βάλω πάνω απ' όλα. Εκεί προσπαθώ να καταλήξω. Δεν είναι καιρός για ανοίγματα αν δεν είσαι χίλια τοις εκατό σίγουρος. Και είναι άνοιγμα ο σκύλος. Ναι υπάρχουν τρόποι να μειώσεις τα έξοδα αλλά όχι για πρωτόπειρο, ο πρωτόπειρος ακολουθεί τυφλά την πεπατημένη. Αυτή τη στιγμή που σου γράφω οι λύκοι μου αναπνεύουν δίπλα μου κι αυτή είναι η ουσία πως αναπνέουν, δεν είναι κουκλάκια και πρέπει κάθε απόφαση να τους συμπεριλαμβάνει.
Το τραβάω δεξια κι αριστερά για να καταλήξω πάλι στο παιδί. Έχεις μικρό παιδί, αν είσαι του 1983 υποθέτω πως είναι το πρώτο σου, δεν ξέρεις τα έξοδα που θα προκύψουν συν το χρόνο και το παιδί πάει πάνω και πρώτο απ' όλα. Ακολουθείτε εσύ κι ο άντρας σου, αν είσαι σίγουρη πως σ' αυτή την εξίσωση μπορεί να μπει σκυλος με το σωστό τρόπο, δηλαδή από εκτροφείο (είναι μονόδρμος κι ας μιλάμε για περισσότερα χρήματα) με όλα τα άλλα έξοδα που θα έχει τότε κάντο. Ούτως ή άλλως δε χρειάζεσαι τη δική μου έγκριση.
Με όλα τα κουταβάκια θα είστε ευτυχισμένοι, μα ο καιρός περνάει κι αυτά μεγαλώνουν. Για να έχεις ένα υγιή σκύλο χρειάζεται κτηνίατρος, για να έχεις ένα μέλος στην οικογένεια σου που θ' ακολουθεί τους κανόνες του σπιτιού και θα σέβεται τους χώρους με την ίδια ευλάβεια που ο άντρας σου σηκώνει το καπάκι όταν πάει στην τουαλέτα γιατί είναι κανόνας του σπιτιού που εξομαλύνει τη συμβίωση, έτσι κι ο σκύλος θέλει τη σωστή εκπαίδευση, μα για να μπορέσει να εκπαιδευτεί και να κινείται και να παίζει και να τρέχει χρειάζεται ενέργεια, δηλαδή μαμ.
Αυτά, δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω. Μόνο μια τελευταία συμβουλή, μην απορρίπτεις τις μεγαλόσωμες φυλές λόγω χώρου, είναι λάθος.
Μπορεί να είμαι εριστικός, προσβλητικός, στεγνός, αλλά είμαι οδηγός μηχανής και αν μια μέρα που θα ταξιδεύετε στην εθνική ανοίξεις το παράθυρο σου και βγάλεις το κεφάλι σου έξω θα τη δεις αιματοκυλισμένη κατά τόπους από ψυχούλες που δε φταίξανε σε τίποτα. Κανένας δε θέλει να τα δει έτσι, μα κάποοι τα οδήγησαν εκεί και οι περισσότεροι είχαν πει κάπου, κάπως ''εγώ ποτέ''.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.135
Μηνύματα
896.074
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa