Χρειάζομαι τη βοήθειά σας!


Joanna1983

Active Member
19 Ιουλίου 2011
29
0
Ρόδος
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη!
Θα μπώ κατευθείαν στο θέμα,από τον Απρίλιο διαβάζω και ψάχνω για σκύλους καθώς θεωρώ την απόκτηση του σοβαρή υπόθεση και όχι επιπόλαιο ενθουσιασμό!
Έχω μία κορούλα 2,5 χρόνων και το κύριο κριτήριο για την επιλογή σκύλου είναι η αρμονική συμβίωση μεταξύ τους...Η κόρη μου γενικώς είναι ευγενική με τα ζώα,καθώς έχω φροντίσει να την φέρνω συχνά σε επαφή με αυτά για της ''ξυπνήσω'' το αίσθημα ευθύνης απένατι σε αυτά και όχι μόνο!
Αποφάσισα λοπόν,να αποκτήσει η οικογένεια μας έναν σκύλο αλλά κολλάω πολύ στην ράτσα,ξεκίνησα αρχικά να διαβάζω τα πλεονεκτήματα της ράτσας που ενδιαφερόμασταν αλλά κατάλαβα ότι έσφαλα...μάλλον πρέπει να διαβάζει κάποιος πρώτα τα μειονέκτημα τους.Έτσι το όνειρο ένος μπίγκλ γρήγορα γκρεμίστηκε κάθως αδυνατώ να ανταπεξέλθω στις απαιτήσεις ενός λαγόσκυλου.
Θέλω λοιπόν έναν ήσυχο και συντροφικό σκύλο αλλά δεν έχω μπορέσει να καταλήξω σε κανέναν.Να πώ βέβαια ότι μικρή είχα 2 σκυλιά αλλά δεν έχω και την εμπειρία να κρίνω ποιο είναι το σωστό σκυλί!!!

Έχετε να μου προτείνετε κάποια ράτσα;;;;
 


lia26

Well-Known Member
24 Απριλίου 2011
484
1
Καλησπερααα!!!να σου ζησει η μικρη.....Cavalier king charles spaniel....Μικροσωμο,βολικο και παρα πολυ καλο με τα παιδια...αν εχεις και βεβαια τρελη ορεξη να τρεχεις και να εκτονωνεται ο σκυλος σου προτεινω και μποξερακι....θα σου προτεινουν και αλλες ρατσες τα παιδια πιο κατω....
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Από το ύφος του μηνύματος σου διακρίνω ότι ψάχνετε για έναν σκύλο με ήπιες ανάγκες εκτόνωσης που να είναι μικρόσωμος!

Κοκόνι ίσως?
Μια πρόταση έκανα...
 


Joanna1983

Active Member
19 Ιουλίου 2011
29
0
Ρόδος
Μπά δεν έχω πρόβλημα να τρέχω και λίγο απλά δεν θέλω να πάρω τα βούνα και τα λαγκάδια με το μπίγκλ!!!!
Και το βασικότερο να είναι από εκτροφέα.Αν μου έλεγες κάτι παραπάνω για το κοκόνι θα με βοηθούσες!
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Μπά δεν έχω πρόβλημα να τρέχω και λίγο απλά δεν θέλω να πάρω τα βούνα και τα λαγκάδια με το μπίγκλ!!!!
Και το βασικότερο να είναι από εκτροφέα.Αν μου έλεγες κάτι παραπάνω για το κοκόνι θα με βοηθούσες!


Η αληθεια ειναι οτι αρχισες σωστα να βρεις εκτροφεα δλδ !

Ισως υπαρχουν αρκετες ρατσες που σε αντιπροσωπεύουν οποτε για να μας ειναι πιο ευκολο να σε βοηθήσουμε και χωρις να νιώθεις οτι σου κανουμε ανάκριση να μας ελεγες λιγα πραγματα για τον ευατο σου, για τον τροπο που ζεις, τα ωράρια σου και γενικός αν εχεις κάποιες ράτσες που σας αρεσουν !!!
 


Joanna1983

Active Member
19 Ιουλίου 2011
29
0
Ρόδος
Δεν έχω πρόβλημα βρε,ότι θέλετε.
Όπως είπα είχα 2 σκυλάκια μικρή και τα υπεραγαπούσα,εξαιτίας των άγριων αδέσποτων που κυκλοφορούσαν στην πόλη μου,άρχισα να τα φοβάμαι σε σημείο να αλλάζω δρόμο όταν τα έβλεπα.Πριν λίγους μήνες άρχισα να έχω την ανάγκη να ξεπεράσω τον φόβο μου και να έρθω πάλι σε επαφη με αυτά,έτσι και έγινε.Ο φόβος μου ξεπεράστηκε σε μεγάλο βαθμό με ένα μπίγκλ ένος φίλου μας αλλά η απόκτηση του στην δική μου οικογένεια είναι πράγμα δύσκολο,καθώς δεν πληρώ τις προυποθέσεις για κάτοχος...δεν θα ήθελα να έχω ένα δυστυχισμένο σκυλί.
Προς το παρόν δεν δουλεύω αλλά ακόμη κι αν δουλέψω πάντα κάποιος θα είναι σπίτι,οπότε δεν θα μένει μόνο του το σκυλάκι αλλά δεν θέλω αν κάποια μέρα συμβεί να μείνει μόνο του να μουρλαθεί.Είμαστε ήσυχη οικογένεια σε γενικές γραμμές,μας αρέσουν τα παιχνίδια και οι βόλτες.Η κόρη μου τα αγαπάει πολύ αλλά δεν το παίρνω γι'αυτό τον λόγο,γνωρίζω πόσο καλό κάνει η συμβίωση ανθρώπου - σκύλου και για τις δύο πλευρές και θα ήθελα ένα ευτυχισμένο σκυλί.
 


phili-pakis

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
70
2
ισως ενας ημιαιμος μικρος-μικρη θα ηταν οτι πρεπει για την περιπτωση σας...
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Το ότι θα είναι από εκτροφείο δεν τίθεται θέμα!:D
Φίλτατη Ιωάννα Θα σε παρακαλέσω να κάνεις λίγο υπομονή για να σε συμβούλεψουν άτομα τα οποία είναι ιδιοκτήτες κοκονιού για να μπορέσεις να σχηματίσεις καλύτερη εικόνα για το χαρακτήρα και τα χαρακτηριστικά της φυλής αυτής,όπως επίσης και για το αν ταιριάζουν οι ανάγκες σου με τις ανάγκες του ζώου!
Τέλος θέλω να πω ότι σπανίζουν μητέρες σαν και σένα που ψάχνονται τόσο πολύ και τολμώ να πω ότι είσαι παράδειγμα νέας και νεαρής μητέρας(από όσο μπορώ να διακρίνω από το nickname) που μελετάει με σωστό τρόπο την συμβίωση με έναν σκύλο γιατί όπως είπες είναι πολύ σημαντικό πράγμα το να έχεις σκύλο και δη με μωρό παιδί!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Καλώς ήλθες!

Μερικές προτάσεις, σαν τροφή για σκέψη και βλέπουμε τι γνώμες θα πέσουν στο τραπέζι...

Α) Ζεις σε διαμέρισμα, δεν έχεις κήπο
- Shetland Sheepdog (Sheltie) "διαμάντι" --> υπάρχει μέλος που έχει Sheltie (tomsitas, που είσαι?)
- Boston Terrier --> υπάρχει μέλος που εκτρέφει
- Miniature Schnauzer

B) Εχεις, έστω και μικρό κήπο
- Newfoundland (!!! - μακράν το άριστο, για την περίπτωσή σου) --> υπάρχουν 2 μέλη που θα σε διαφωτίσουν (Σοφία!! Κώστα!!)
- Αγ. Βερνάρδου
- Samoyed (σε κάτι πιο ...μικρό)
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Καλως ηρθες και απο εμενα παραπανω τα παιδια τα ειπαν πολυ ωραια!!
Να πω οτι το Shetland Sheepdog ειναι το πρωτο που μου ηρθε και εμενα στο μυαλο!!:)
Φυσικα και τα λαμπραντορ αλλα δε ξερω για την εκτωνοση τους αν το εχεις σκεφτει!!!:rolleyes:

Παντος ο johnk τα εγραψε πολυ καλα οποτε δε εχω κατι παραπανω να πω εγω οποτε καλο ψαξιμο!!!:)
 


Joanna1983

Active Member
19 Ιουλίου 2011
29
0
Ρόδος
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Αγαπητέ στέλιο,είναι ψυχούλες που χρειάζονται φροντίδα και πολλή πολλή αγάπη, όπως ακριβώς τα παιδιά μας!Δεν θέλω να πάρω σκύλο για να το βασανίζω και να με βασανίζει κατ' επέκταση.Θέλω μια ήρεμη και ''παιχνιδιάρικη'' συμβίωση με ένα αγαπημένο μου ζώο.Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Ζώ σε διαμέρισμα αλλά δεν έχω σκοπό να το έχω στο μπαλκόνι αλλά μέσα μαζί μας.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1) ...Θέλω μια ήρεμη και ''παιχνιδιάρικη'' συμβίωση με ένα αγαπημένο μου ζώο...

2) Ζώ σε διαμέρισμα αλλά δεν έχω σκοπό να το έχω στο μπαλκόνι αλλά μέσα μαζί μας.
...Τότε οι προτάσεις μου περιορίζονται λιγάκι:

1. Shetland Sheepdog (εγώ, που δεν με ενδιαφέρει να το βουρτσίζω συχνά και να μαζεύω τρίχα από κάτω, αυτό θα επέλεγα, με κλειστά μάτια!!! - θα με θυμηθείς!;))

2. Boston Terrier (φανταστικό, επίσης, σκυλάκι, κοντότριχο)

Βέβαια, αυτά είναι προσωπικές απόψεις και γνώμες... Εσύ θα κάνεις τη μελέτη σου και (με ψυχραιμία) θα καταλήξεις...:)
 




Joanna1983

Active Member
19 Ιουλίου 2011
29
0
Ρόδος
Βασικά έχω ακούσει το Shetland Sheepdog είναι επίφοβο για δαγκωματιές,δεν ξέρω αν ισχύει αλλά θα ήθελα να το αποφύγω το συμβάν!!!
Βέβαια δεν έχω σκοπό να αφήνω την κόρη μου μόνη της με τον σκύλο αλλά θα ήθελα να μου πείς αν ξέρεις κάτι τέτοιο για την συγκεκριμένη ράτσα.
 


giannnis

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2011
242
0
-Αγγλικο μπουλντογκ, αρκει να απευθυνθεις, οχι απλα σε εναν εκτροφεα, αλλα σε εναν καλο εκτροφεα.
-Λαμπραντορ
-Μποξερ

Περα απο τα γενικα χαρακτηριστικα της καθε φυλης εξισου σημαντικο ρολο θα παιξει και η επιλογη κουταβιου.Ο εκτροφεας που τελικα θα επιλεξεις θα σου προτινει το καταλληλοτερο κουταβι για την περιπτωση σου -οσο αυτο ειναι δυνατον- αρκει να εξηγησεις την κατασταση στην οποια βρισκεστε.Βεβαια αυτο ειναι το επομενο βημα.
Τωρα επελεξε 2-3 φυλες που θεωρητικα σε "καλυπτουν" και τις "καλυπτεις".Η τελικη επιλογη σου ομως (για εμενα πρεπει να) εξαρταται απο τον εκτροφεα.

+ γκολντεν ριτριβερ
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Βασικά έχω ακούσει το Shetland Sheepdog είναι επίφοβο για δαγκωματιές,δεν ξέρω αν ισχύει αλλά θα ήθελα να το αποφύγω το συμβάν!!!
Βέβαια δεν έχω σκοπό να αφήνω την κόρη μου μόνη της με τον σκύλο αλλά θα ήθελα να μου πείς αν ξέρεις κάτι τέτοιο για την συγκεκριμένη ράτσα.
Οπως εμείς χρησιμοποιούμε τα χέρια μας, τα σκυλιά χρησιμοποιούν τα δόντια τους...
Για να υπερασπιστούν τον εαυτό τους, ή την ηρεμία τους...
Για να "διορθώσουν" κάποιον...

Τη λέξη "διόρθωση" θα την διαβάσεις συχνά - πυκνά μέσα στο φόρουμ και είναι ότι ακριβώς λέει: Δεν δαγκώνει, αλλά διορθώνει...
Αυτό βέβαια, μπορεί να πληγώσει ένα παιδάκι, οπότε, πολύ σωστά λες ότι δεν θα αφήσεις ποτέ μόνα τους παιδί και σκύλο, μέχρι να μεγαλώσει το παιδί...

Αυτό ισχύει για κάθε σκύλο...
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ριξε μια ματι και στο Λασα Απσο. Τρομερο σκυλακι, οτι πρεπει για διαμερισμα, φιλικο και ιδιαιτερα σκληροτραχηλο και ας μην του φαινεται και χωρις ιδιαιτερη αναγκη για ασκηση και ζουνε αρκετα χρονια. Αν ηθελα μικροσωμο σκυλο καποια στιγμη τετοιο θα επερνα. Εχει απιστευτη φατσουλα και οταν ειναι κουρεμενο μοιαζει με ewok απο τα star wars.
 


Joanna1983

Active Member
19 Ιουλίου 2011
29
0
Ρόδος
Για τα μπόξερ έχω ακούσει τα καλύτερα.Η αδελφή μου είχε ένα μπούλ μαστίφ και επίσης μου είπε τα καλύτερα σε σχέση με τα παιδιά.Βέβαια δεν μου αρέσουν καθόλου τα σάλια γι'αυτό και απορρίπτω και το μπόξερ.
Προς το παρόν,μου αρέσε το sheepdog αλλά έχω μερικές ερωτήσεις ακόμα αν δεν σας κουράζω.
1.Αν καταλήξω στο sheepdog γνωρίζετε κάποιον εκτροφέα;;;;
2.Θα μπορούσε να μου πεί κάποιος για το κοκόνι;;;
3.Για τα μαλτέζ ποια είναι η γνώμη σας;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.933
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95