Ψάχνω σκυλάκι...(να μου χαρίσουν) HELPPPPPPP!!!!!


Τενια

Active Member
3 Σεπτεμβρίου 2011
30
0
Υπάρχουν αρκετά μικρόσωμα σκυλάκια που αναζητάνε καλή οικογένεια.

Δες αυτά:


Χαρίζεται μικρόσωμο Θιβετιανό πεκινουά, μόλις 4,5 κιλά είναι φιλικός, έξυπνος, παιχνιδιάρης και τρυφερός. Είναι περίπου 3 ετών, στειρωμένος και εμβολιασμένος. Θα σας κερδίσει από την πρώτη στιγμή. Τα πάει πολύ καλά με σκυλιά και με γάτες.Θα δωθεί με τσιπάκι και συμβόλαιο υιοθεσίας (εντος Αττικής) - 6984727488


Χαρίζεται ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ (με πιστοποίηση) Πεκινουά(Pekignese)αρσενικο, κανελί με λίγο μαύρο.Είναι 1 έτους και 3 μηνών.Έχει κάνει όλα τα απαραίτητα έμβολια. Ύπαρχει και το βιβλιάριο του.Θα δοθεί μαζί με την τροφή, το λουρί και το κραββάτι του. Είναι άκρως φιλικός και παιχνιδιάρης.Ο αιτία που χαρίζεται είναι λόγω της απέχθειας τησ σπιτονοικοκυράς μου, για τα ζώα.Οποιος/-α ενδιαφέρεται ας μου στείλει ένα e-mail ή ας με καλέσει στο τηλεφωνο – 6982740537



Χαρίζεται Maltese-Μαλτέζ τον λενε λαλο..ειναι παιχνιδιαρης..4 χρονων...7 κιλα..ειναι μαλτεζ..περιοχη βοτανικο, Ριάννα - 6981509353
το δευτερο πεκινουα ηταν θεσσαλονικη και το εχουν παρει και το πρωτο το δινουν μονο εντος αττικης! :-(
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Νομιζω οτι οι προδιαγραφες που ζηταει ο καθενας μας απο τον σκυλο πρεπει να γινονται σεβαστες. Ειδάλλως μπορει να πιεστει να πει ναι, και υστερα για καποιο λογο το σκυλακι να βρεθει παλι αστεγο.

Αρα, για να το ζηταει η κοπελα μεχρι 6-7 κιλα και μικροσωμο, κατι θα ξερει.

:)

Edit: Ο Λαλος τα σπάει!!!
Εγώ πάλι, με τέτοιου είδους κριτήρια, προτιμώ να πιέζονται να λένε "όχι". Εκτός αν κι εσύ θεωρείς ότι το ύψος του σκύλου, πρέπει να είναι σε συνάρτηση με το ύψος του σπιτιού.
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
το δευτερο πεκινουα ηταν θεσσαλονικη και το εχουν παρει και το πρωτο το δινουν μονο εντος αττικης! :-(
Όπως καταλαβαίνεις ζητάς σκυλί με συγκεκριμένες προδιαγραφές, άρα αυτό δυσκολεύει κατα πολύ την απόκτηση του όταν το ψάχνεις να στο χαρίσουν κιόλας. Εγώ στα πολύ γρήγορα βρήκα αυτά τα 3, ίσως αν ψάξεις λίγο περισσότερο εσύ να βρείς κάτι. Επίσης, μην ξεχνάς ότι επειδή το θες έτσι εύκολα κάποιος θα στο δώσει, ακόμα και αν βρείς το σκυλί και να το δίνουν εκεί που μένεις αν δεν σε βρεί κατάληλη να έχεις σκυλί το άτομο που δίνει το σκυλί πιθανότατα πάλι να μην στο δώσει. Άρα να είσαι προετοιμασμένη για όλα τα ενδεχόμενα.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Εγώ πάλι, με τέτοιου είδους κριτήρια, προτιμώ να πιέζονται να λένε "όχι". Εκτός αν κι εσύ θεωρείς ότι το ύψος του σκύλου, πρέπει να είναι σε συνάρτηση με το ύψος του σπιτιού.
Νομιζω οτι ναι, ειναι ενας παραγοντας επιλογης κι αυτος. Αν ζεις σε γκαρσονιερα 30τμ και θες σκυλακι οπωσδηποτε, τοτε θες οτι μικροτερο υπάρχει.
 


Τενια

Active Member
3 Σεπτεμβρίου 2011
30
0
Όπως καταλαβαίνεις ζητάς σκυλί με συγκεκριμένες προδιαγραφές, άρα αυτό δυσκολεύει κατα πολύ την απόκτηση του όταν το ψάχνεις να στο χαρίσουν κιόλας. Εγώ στα πολύ γρήγορα βρήκα αυτά τα 3, ίσως αν ψάξεις λίγο περισσότερο εσύ να βρείς κάτι. Επίσης, μην ξεχνάς ότι επειδή το θες έτσι εύκολα κάποιος θα στο δώσει, ακόμα και αν βρείς το σκυλί και να το δίνουν εκεί που μένεις αν δεν σε βρεί κατάληλη να έχεις σκυλί το άτομο που δίνει το σκυλί πιθανότατα πάλι να μην στο δώσει. Άρα να είσαι προετοιμασμένη για όλα τα ενδεχόμενα.
τα ξερω ολα αυτα και προς το παρον μου εχει τυχει να ειναι μακρυα! κα8ε μερα βρισκω σκυλακια αλλα ειναι μακρυα! :-/ Και τα κτελ δεν τα δεχονται για μεταφορα!
 


Τενια

Active Member
3 Σεπτεμβρίου 2011
30
0
Νομιζω οτι ναι, ειναι ενας παραγοντας επιλογης κι αυτος. Αν ζεις σε γκαρσονιερα 30τμ και θες σκυλακι οπωσδηποτε, τοτε θες οτι μικροτερο υπάρχει.
ακριβως! Δεν εχουν ολοι τις ανεσεις που εχουν καποιοι!
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Ένα από τα πιο ευτυχισμένα σκυλιά που έχω γνωρίσει ήταν περίπου 40 κιλά και ζούσε σε γκαρσονιέρα που ήταν μικρότερη από 30τμ. Η ενασχόληση και η κατανόηση των αναγκών του σκύλου δεν πάει με το κιλό.
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Ένα από τα πιο ευτυχισμένα σκυλιά που έχω γνωρίσει ήταν περίπου 40 κιλά και ζούσε σε γκαρσονιέρα που ήταν μικρότερη από 30τμ. Η ενασχόληση και η κατανόηση των αναγκών του σκύλου δεν πάει με το κιλό.
Πολύ σωστό και σοφό αυτό που λέει η Xotikouli. Ποτέ μην λέτε ότι ένα σκυλί δεν μπορεί να είναι ευτηχισμένο σε ελάχιστα τετραγωνικά. Το σκυλί δεν το νοιάζει σε πόσα τετραγωνικά ζεί, αλλά πόσο χρόνο περνάει με τον άνθρωπο του. Αν ο άνθρωπος λοιπόν που έχει το σκυλί μπορεί και έχει την όρεξη να παρέχει αυτά που χρειάζετε το σκυλί (βόλτα, εκπαίδευση, εκτόνωση, κλπ) τότε μπορείς να έχεις όσο μεγάλο σκυλί θες στην γκαρσονιέρα.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Ένα από τα πιο ευτυχισμένα σκυλιά που έχω γνωρίσει ήταν περίπου 40 κιλά και ζούσε σε γκαρσονιέρα που ήταν μικρότερη από 30τμ. Η ενασχόληση και η κατανόηση των αναγκών του σκύλου δεν πάει με το κιλό.
Nαι κι εγω εχω γνωρισει ανθρωπο που βγαζει 700ευρω το μηνα και δουλευει 18ωρες/μερα Σαββατοκυριακα & αργίες. Και ειναι ευτυχισμενος.
Το τι μεμονωμενες εντυπώσεις εχει ο καθενας απο μας, δε σημαινει οτι αποτελει κανονα για τους υπόλοιπους.
 




Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Είναι θέμα γούστου καθαρά και όχι άνεσης!
Συζώντας με jack russell 5κιλο τα τελευταία δύο χρόνια η μόνη "ευκολία" του συγκεκριμένου μικρόσωμου είναι ότι δεν πίανει όλο το κρεββάτι όταν κοιμόμαστε!
Αν σ' αρέσουν απλά τα μικρόσωμα its ok απλά μην έχεις την εντύπωση ότι μικρός σκύλος = διαμέρισμά άνετα;)
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Κι εγώ, τα σκυλάκια μου σε διαμέρισμα τα έχω, αλλά δεν το κάνω τόσο "κυρίαρχο" θέμα, το να είναι κάτω από το γόνατο και μέχρι 6 κιλάκια...:)
Χμμ... κανονικά ανήκω στην ίδια κατηγορία αγαπητέ JohnK απλώς βάζω δυο ακόμη παράγοντες που ενδεχομένως εμείς να έχουμε ξεχάσει πως είναι:
α. Η πρώτη φορά που αποφασίζεις να συζήσεις με ένα σκυλάκι και δεν ξέρεις από που ν' αρχίσεις ούτε τι θα αντιμετωπίσεις και με το σκύλο αλλά και σε θέμα γειτόνων και
β. Φοβάμαι πως παρότι κανένα καταστατικό δε μπορεί να απαγορέψει να έχουμε κατοικίδια, συνήθως αν δεν είναι δικό σου το σπίτι αποτελείς εύκολη λεία για σπιτονοικοκύρηδες και λοιπούς εκβιασμούς κι ένα παιχνιδάκι εκβιασμού που πιστεύω δεν υπάρχει κανένας εδώ που να μην το έζησε κάποια στιγμή.

Αγαπητή Τένια, οφείλω να συμβιβαστώ και σεβαστώ τους περιορισμούς που θέτεις, αλλά μου δημιουργείται και μια εύλογη απορία, αν αύριο μεθαύριο μια άλλη φίλη σου όπως αυτή που σου έδωσε να της κρατήσεις το μαλτεζοειδές, σου δώσει να της κρατήσεις το λύκο της και περάσετε καλά μαζί αναρωτιέμαι γνωρίζεις πως με την κατάλληλη κοινωνικοποίηση και σταθερή συμπεριφορά από 'μας πολλές φορές ένα μεγαλόσωμο ζωάκι είναι πολύ περισσότερο ήσυχο και τρυφερό από ένα μικρότερο;
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
λίγο off-topic, αλλά διδακτικό...

Ωχχχχ, ο Grifos...

Συμφωνώ και στα δύο σκέλη της τοποθέτησής σου... πάντα υπάρχει (έστω και "υφέρπον" σιωπηλά) ένα παιχνιδάκι εκβιασμού...
προσωπικά, "προσέχω για να έχω"...
δίνω κάτι λίγο στον ιδιοκτήτη (πριν φανταστεί να μου το ζητήσει - όχι απαραίτητα οικονομικό - οπότε "τι κύριος αυτός ο johnk" - εξάλλου, μετά από αρκετά χρόνια, ακόμα κι αυτός νομίζει ότι πρόκειται για το ...δικό μου σπίτι και όχι για το δικό του!)...
και δίνω κάτι λίγο και στους (καλούς, ομολογουμένως) γείτονες (και σ' αυτούς, πριν διανοηθούν να το ζητήσουν - π.χ. χρήση κάποιου όμορφου χώρου μου για το μπάρμπεκιού τους, ή ένα τραπέζωμα, ή μιά "φιλική" συμβουλή στα θέματα του επαγγέλματός μου)...

Οπότε:

"Εντάξει, μωρέ, δυό σκυλάκια έχει ο άνθρωπος, που δεν πειράζουν κανέναν...
άσε που, όταν γαυγίσουν, προστατεύουν κι εμάς...
εντάξει, έχει και μιά γάτα, αλλά είναι μικρή και δε μετράει...
ok, και οι δύο αδέσποτες γριούλες σκυλίτσες που τις μαζεύει και τις ταΐζει (ο μ#%^κας) και μας βρωμίζουν καμμιά φορά τον κήπο είναι σαν να μην υπάρχουν, τα καθαρίζει εξάλλου κάθε Σάββατο...
ανέχεται με (παγωμένο, έστω) χαμόγελο και το εγκληματικά άτακτο αγοράκι μας, ποιός άλλος θα το ανεχόταν? (*)
εξαιρετικός άνθρωπος..."

(*): φοβάμαι ότι κανείς άλλος και, δυστυχώς, συμπεριλαμβανομένου και του Casper...
 
Last edited:


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Ειμαι Τριπολη! Γιατι μονο εντος Αθηνων? Και σε μερικες φιλοζωικές που εχω βρει σκυλακια που θελω και τους λεω οτι ειμαι Τριπολη μου λενε μονο εντος αθηνων ενω μπορω ανετα να πω στην αδελφη μου που μενει αθηνα να μου το κατεβασει και δεν δέχονται! :-(
τα ξερω ολα αυτα και προς το παρον μου εχει τυχει να ειναι μακρυα! κα8ε μερα βρισκω σκυλακια αλλα ειναι μακρυα! :-/ Και τα κτελ δεν τα δεχονται για μεταφορα!
Kαλώς ήρθες.

Κανένας άνθρωπος που νοιάζεται πραγματικά για το σκυλί που δείνει για υιοθεσία, εκτρέφει κλπ δεν πρόκειτε να στο στείλε με πακέτο με τα ΚΤΕΛ
, και φυσικά δεν θα σου δώσει σκύλο αν δεν σε γνωρίσει από κοντά.
Πως θα σου εμπιστευτεί κάποιος τον σκύλο αν δεν σε ξέρει.

Όπως και να χει μείνε μακριά από ανεύθυνες γέννες ιδιωτών,pet shops, κλπ
 


Νταβίνα

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
1.579
688
Βύρωνας-Καρέα
www.facebook.com
τα σκυλακια δεν δινονται εκτος αθηνων για μπορουμε να εχουμε επαφες και να βλεπουμε πως τα πηγαινει κιολας. αμα μετα λεμε πως δεν μπορεις να το κρατησεις που θα το πας? γιαυτο και δινονται μονο εντος αθηνων και φυσικα πρωτα πρεπει να γνωριζουμε και τι ανθρωπος εισαι δεν πανε οπου νανε ωστε να δεθει το μικρο με το αφεντικο του και μετα να πεταχτει. η υπομονη θα του δωσει και μια καλη οικογενεια
 


Τενια

Active Member
3 Σεπτεμβρίου 2011
30
0
Kαλώς ήρθες.

Κανένας άνθρωπος που νοιάζεται πραγματικά για το σκυλί που δείνει για υιοθεσία, εκτρέφει κλπ δεν πρόκειτε να στο στείλε με πακέτο με τα ΚΤΕΛ
, και φυσικά δεν θα σου δώσει σκύλο αν δεν σε γνωρίσει από κοντά.
Πως θα σου εμπιστευτεί κάποιος τον σκύλο αν δεν σε ξέρει.

Όπως και να χει μείνε μακριά από ανεύθυνες γέννες ιδιωτών,pet shops, κλπ
Οντως εχεις δικιο σε ολα αυτα! Πριν λιγες μερες ειχα κλεισει να μου φερουν ενα σκυλακι απο pet shop αλλα εντελως τυχαια κανοντας search στο google επεσα πανω στα puppy mills και τους το ακυρωσα την τελευταια στιγμη! Αν ειναι να περνανε ολα αυτα που περνανε τα σκυλακια εκει για να μας τα φερουν προτιμώ να μην εχουμε καθολου!
 


Τενια

Active Member
3 Σεπτεμβρίου 2011
30
0
Χμμ... κανονικά ανήκω στην ίδια κατηγορία αγαπητέ JohnK απλώς βάζω δυο ακόμη παράγοντες που ενδεχομένως εμείς να έχουμε ξεχάσει πως είναι:
α. Η πρώτη φορά που αποφασίζεις να συζήσεις με ένα σκυλάκι και δεν ξέρεις από που ν' αρχίσεις ούτε τι θα αντιμετωπίσεις και με το σκύλο αλλά και σε θέμα γειτόνων και
β. Φοβάμαι πως παρότι κανένα καταστατικό δε μπορεί να απαγορέψει να έχουμε κατοικίδια, συνήθως αν δεν είναι δικό σου το σπίτι αποτελείς εύκολη λεία για σπιτονοικοκύρηδες και λοιπούς εκβιασμούς κι ένα παιχνιδάκι εκβιασμού που πιστεύω δεν υπάρχει κανένας εδώ που να μην το έζησε κάποια στιγμή.

Αγαπητή Τένια, οφείλω να συμβιβαστώ και σεβαστώ τους περιορισμούς που θέτεις, αλλά μου δημιουργείται και μια εύλογη απορία, αν αύριο μεθαύριο μια άλλη φίλη σου όπως αυτή που σου έδωσε να της κρατήσεις το μαλτεζοειδές, σου δώσει να της κρατήσεις το λύκο της και περάσετε καλά μαζί αναρωτιέμαι γνωρίζεις πως με την κατάλληλη κοινωνικοποίηση και σταθερή συμπεριφορά από 'μας πολλές φορές ένα μεγαλόσωμο ζωάκι είναι πολύ περισσότερο ήσυχο και τρυφερό από ένα μικρότερο;
Μα δεν υπηρχε περιπτωση να δεχομουν να φιλοξενησω ενα λυκο ή οποιδηποτε μεγαλοσωμο σκυλι γιατι τα φοβαμαι! Οσο γελιο και αν ακουγετε οταν ημουν μικρη μου ειχε επιτεθει μεγαλο σκυλι και απο τοτε δεν τα θελω!
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Μα δεν υπηρχε περιπτωση να δεχομουν να φιλοξενησω ενα λυκο ή οποιδηποτε μεγαλοσωμο σκυλι γιατι τα φοβαμαι! Οσο γελιο και αν ακουγετε οταν ημουν μικρη μου ειχε επιτεθει μεγαλο σκυλι και απο τοτε δεν τα θελω!
Όχι, όχι... δεν είναι όλα τα σκυλιά ίδια!!!
Κι' εμένα μου είχε επιτεθεί ντόπερμαν πριν κάποια χρόνια και τα φοβόμουν υπερβολικά. Όταν ένας φίλος μου πήρε ντόπερμαν, ανακάλυψα ότι δεν υπήρχε πιο καλό σκυλί από αυτό. Μέχρι που έφτασα να το φιλήσω...
Να θυμάσαι πως το παιδί και το σκυλί είναι πως θα το μάθεις. Είναι θέμα ιδιοκτήτη.
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Μα δεν υπηρχε περιπτωση να δεχομουν να φιλοξενησω ενα λυκο ή οποιδηποτε μεγαλοσωμο σκυλι γιατι τα φοβαμαι! Οσο γελιο και αν ακουγετε οταν ημουν μικρη μου ειχε επιτεθει μεγαλο σκυλι και απο τοτε δεν τα θελω!
Αν το ψάξεις στο ίντερνετ θα δείς ότι το ίδιο επιθετικά και επικύνδυνα μπορούν να είναι και τα μικρόσωμα σκυλιά. Μην υποτιμάς την δύναμη και επιμονή ενός σκυλιού απο το μέγεθος του. Αν νομίζεις ότι ένα μικρόσωμο σκυλί δεν θα σε δαγκώσει ποτε και ότι δεν θα σε πληγώσει ποτέ και ότι θα μπορείς πάντα να το κουμαντάρεις λόγο των κιλών και μεγέθους του κάνεις ΤΕΡΑΣΤΕΙΟ λάθος.

Το κάθε σκυλί συμπεριφέρετε ανάλογα με το πως εσύ το μάθεις ή κακομάθεις.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Πάντως και 12-14 κιλά μια σταλιά είναι..... εύκολα το κουλαντρίζεις και το παίρνεις αγκαλιά! ;) Μην περιορίζεσαι στο μέγεθος! Δες το χαρακτήρα και την ενεργητικότητα του σκύλου! Εκεί παίζεται το παιχνίδι!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU