Ψάχνω... συγκάτοικο!!!


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
δεν προσπαθησα να σωσω κατι.απλα ειμαι ειληκρινης.ναι γιατι το εχω ξανακανει.βεβαια εκτος απο την διαφορετικη προσωπικοτητα καθε ζωου υπαρχει και διαφορετικοτητα στις ρατσες.θα ειναι κατι που θα κανω με αγαπη και ορεξη κατω απο τις συμβουλες των 7 φορουμ που ειμαι μελος και του γιατρου.κανεις δεν γενιεται ειδικος.ωστοσο η ιδεα οτι ενα σκυλακι,και ειδικα ενα γεροδεμενο σκυλακι, 6 ετων με φοβιζει λιγο προσωπικα..και στην επιλογη μου δεν θελω να εχω αμφιβολιες..
Με σκυλάκι ημίαιμο του δρόμου, και μάλιστα ΚΟΥΤΑΒΙ, δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μην έχεις αμφιβολίες. Απόλυτα κατανοητό να μη θες να υιοθετήσεις ενήλικο σκύλο. Αλλά αυτο που θες, πρεπει να το ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ. ΟΧΙ ΝΑ ΣΤΟ ΧΑΡΙΣΟΥΝ. Αυτό προσπαθούμε να πούμε.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
μηνες τωρα δεν εχω δει αγγελια για καθαροαιμα που να χαριζονται..μακαρι να βρω.
και ουτε πρόκειται να δεις καθαρόαιμο κουτάβι να χαρίζεται, αλλά υπάρχουν αμέτρητα ημίαιμα που χαρίζονται, αρκεί να μην το στείλεις και αυτό στο πατρικό μόλις αρχίσουν οι δυσκολίες.
 
Last edited by a moderator:


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Επισης... ειναι κούκλα και οχι κούκλος!
Η αγαπη και η ευγνωμοσύνη που θα πάρεις απο ένα ζωο που κάποτε ήταν αδεσποτο δε συγκρίνεται με τίποτα.
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
μα τρωγομαι... και στα 7 φορουμ ειμαι βεβαιη οτι σου ειπαν το ιδιο πραγμα...

Οι περισσοτεροι που στο λεμε, το λεμε εκ πειρας και εντελως καλοπροαιρετα...
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Αν κρίνω από την ηλικία του, μια χαρά τα γράφει ο νέος, κατά τη γνώμη μου. :)
Συνέχισε να ενημερώνεσαι Σωτήρη κ θα βρεθεί σκυλάκι, κάνε υπομονή κ πολλή έρευνα.

Επίσης διάβασε κ αυτά τα θεματάκια που θεωρώ ότι θα σου φανούν χρήσιμα:

Οι ανάγκες του καλύτερού μας φίλου

Μεγαλώνοντας ένα κουτάβι

Πώς θα το μάθω να τα ''κάνει'' έξω;

Η ιεραρχία στα μάτια του σκύλου

Πώς επιλέγουμε εκπαιδευτή

:)
 
Last edited:




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
φίλε
το συγκεκριμένο σκυλί είναι "καθαρόαιμο εμφανισιακά" και το καλό που θα του κάνεις θα στο ανταποδώσει όπως κανένα κουτάβι δεν θα το έκανε ποτέ.....
πραγματικά χάνεις....
αν θές να με ακούσεις ,έχω κάνει πολλές φορές και αυτό που λές ότι προτιμάς(κουτάβι)
και αυτό που σου προτείνουμε εμείς (την αγγελία)

το κουτάβι θα παιδευτείς πολύ και ποτέ δεν θα σε "βάλει" τόσο ψηλά όσο αυτό το σκυλί που σου προτείνουν όλοι
άκου με και σώσε το σκυλάκι αυτό-δεν θα το μετανοιωσεις
Επισης... ειναι κούκλα και οχι κούκλος!
Η αγαπη και η ευγνωμοσύνη που θα πάρεις απο ένα ζωο που κάποτε ήταν αδεσποτο δε συγκρίνεται με τίποτα.
Παιδιά δε γίνεται με το ζόρι το αδέσποτο και μάλιστα το ενήλικο. Πρεπει να είναι απόλυτα σίγουρος ο άλλος. Μην το πιέζετε το ζήτημα. :)

Αν κρίνω από την ηλικία του, μια χαρά τα γράφει ο νέος, κατά τη γνώμη μου. :)
Συνέχισε να ενημερώνεσαι Σωτήρη κ θα βρεθεί σκυλάκι, κάνε υπομονή κ πολλή έρευνα.

)
Επίσης θεωρώ οτι δεν πρεπει να του δίνουμε ελπίδες οτι θα βρεί κουτάβι μπουλντόγκ αδέσποτο. :)
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Επίσης θεωρώ οτι δεν πρεπει να του δίνουμε ελπίδες οτι θα βρεί κουτάβι μπουλντόγκ αδέσποτο. :)
Μπορεί να αποφασίσει να αγοράσει στο τέλος. Επίσης, τόσα κ τόσα καθαρόαιμα υπάρχουν στα αζήτητα ανά καιρούς...

Ας διαβάσει ό,τι μπορεί για τη ράτσα κ εάν δεν μπορέσει να βρει κάποιο αδεσποτάκι, ας μαζέψει χρήματα να πάρει από εκτροφείο.
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Μπορεί να αποφασίσει να αγοράσει στο τέλος. Επίσης, τόσα κ τόσα καθαρόαιμα υπάρχουν στα αζήτητα ανά καιρούς...

Ας διαβάσει ό,τι μπορεί για τη ράτσα κ εάν δεν μπορέσει να βρει κάποιο αδεσποτάκι, ας μαζέψει χρήματα να πάρει από εκτροφείο.

στα αζήτητα -δεν το έπιασα αυτό....
στα εκτροφεία αγγλικών μπουλντόγκ η λίστα αναμονής είναι 3-4 γέννες μπροστά γεμάτη....
μάλλον κάτι άλλο εννοείς!!!!!!
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
στα αζήτητα -δεν το έπιασα αυτό....
στα εκτροφεία αγγλικών μπουλντόγκ η λίστα αναμονής είναι 3-4 γέννες μπροστά γεμάτη....
μάλλον κάτι άλλο εννοείς!!!!!!
Αναφέρομαι σε ανθρώπους που παρατούν τα καθαρόαιμά τους, άσχετα με το πόσο έχουν πληρώσει. Αλλά κουτάβι, καθαρόαιμο, σίγουρα δεν θα βρει.
Μόνο αν βρει παρατημένα κουτάβια σε καταφύγιο από γέννα ιδιώτη... :-(

Σημασία έχει για μένα να διαβάσει όσα περισσότερα μπορεί για τη ράτσα κ τις ανάγκες της, τις ευαισθησίες της κλπ κ μετά να ξεκινήσει την όποια έρευνά του.
 




sotiris1987

Member
20 Ιανουαρίου 2011
12
0
σευχαριστω νατασσα .να σαι σιγουρη οτι ενημερωνομαι συνεχως.αλλα να αναφερω τα εξης.
υπαρχουν σκυλακια υπερκινητικα,μεγαλωσωμα,με μακρυ τριχωμα και κοντο και κτλ...
στον τροπο ζωης μου τα επομενα 10 χρονια,τουλαχιστων στο πλανο που ακολουθω, αυτο που θα εχω αναγκη ειναι ενα συντροφο που να μπορει να ζησει σε σπιτι χωρις το παραμικρο προβλημα γιαυτον,που να εχει την ταση να ειναι κοινωνικος με τα παιδια βαση γονιδιων,που να ειναι σχετικα μικροσωμος και που να εχω την δυνατοτητα να τον ζησω απο τους πρωτους μηνες της ζωης του ωσ το τελος της αν ολα εξεληχθουν ομαλα.
οι ρατσες δεν υπαρχουν για να αλλαζουν ονοματα τα σκυλια,αλλα αποτελουν μια γενικοτερη ταυτοτητα ενος σκυλου. και θα πρεπει ολοι να εχουν την συνειδηση να ξερουν τι ψαχνουν.
οσον αφορα το αν θα βρω καποιον να μου το χαρισει. ενω εχω την δυνατοτητα να χαρισω στο σκυλακι οτι μπορει να το κρατησει υγειες και χαρουμενο δεν εχω την δυνατοτητα να δωσω 500 ευρω.εκτος αυτου ειμαι κατα της αγοροπωλησιας των ψυχων.η μια και μοναδικη φορα που απογοητευτηκα και αποφασησα να αγορασω ηταν επειδη σε συζητηση με εναν "φιλοζωο" συναντησα παρομοια σταση που επειδη δεν καταφερε να κρατησει το σκυλι που ειχε αγορασει προσπαθουσε να με πεισει να το αγορασω στην μιση τιμη αλλιως θα το αφηνε στο δρομο οπως μου ειπε.
αυτα απο μενα..επειδη ομως δεν εσκεφτομαι να βαλω στο σπιτι μου ενα τραπεζι αλλα μια τετραποδη ψυχη θα μου επιτρεψετε να ειμαι ,το κατα δυναμη,απαιτητικος(εφοσον θεωρειτε οτι εσεισ οτι ειμαι) και συνειδητοποιημενος ωστε να μην καταντησω σαν τον συγκεκριμενο κυριο η οπως τον ιδιοκτητη τις σκυλιτσας στη φωτογραφια που το αφησε να ζει στα σκουπιδια.
 






kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
οσον αφορα το αν θα βρω καποιον να μου το χαρισει. ενω εχω την δυνατοτητα να χαρισω στο σκυλακι οτι μπορει να το κρατησει υγειες και χαρουμενο δεν εχω την δυνατοτητα να δωσω 500 ευρω.
Aν δεν έχεις τη δυνατότητα να δώσεις 500 ευρώ, να μην πάρεις κανένα σκύλο. Ουτε ημίαιμο, ούτε καθαρόαιμο,ούτε του δρόμου, ούτε απο εκτροφέα. :)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ο Σωτήρης, νομίζω, έχει αρκετό ακόμα διάβασμα - ψάξιμο - σκέψεις να κάνει, ώσπου να καταλήξει στο τι θέλει...:)

Υ.Γ. By the way, φίλε George A, είσαι στο σωστό μέρος. Εχω ορισμένα κίτρινα Labs, όπως τα ζητάς. Θα μπορούσα να σου χαρίσω το ένα από αυτά, αν το θέλεις τόσο πολύ:cool:
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Παρεμπιπτόντως που είναι ο Tricky? Είναι καλό παράδειγμα, γιατί έχει και μπουλντόγκ σούπερ καθαρόαιμο και μια σουπερ κοπριτισα του δρόμου. Πες του να σου κάνει μια λίστα με το τι έχει ξοδέψει για το καθένα απ'αυτά και θα καταλάβεις τι εννοώ. Δε διαφέρουν και πολύ μεταξύ τους τα έξοδα (αν μη τι άλλο της κοπρίτισας είναι περισσότερα) και σε κάθε περίπτωση εχουν ξεπεράσει προ πολλού τα 500 ευρώ!