Ψάχνω... συγκάτοικο!!!


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
οσον αφορα το αν θα βρω καποιον να μου το χαρισει. ενω εχω την δυνατοτητα να χαρισω στο σκυλακι οτι μπορει να το κρατησει υγειες και χαρουμενο δεν εχω την δυνατοτητα να δωσω 500 ευρω.εκτος αυτου ειμαι κατα της αγοροπωλησιας των ψυχων.η μια και μοναδικη φορα που απογοητευτηκα και αποφασησα να αγορασω ηταν επειδη σε συζητηση με εναν "φιλοζωο" συναντησα παρομοια σταση που επειδη δεν καταφερε να κρατησει το σκυλι που ειχε αγορασει προσπαθουσε να με πεισει να το αγορασω στην μιση τιμη αλλιως θα το αφηνε στο δρομο οπως μου ειπε.
Αφού είσαι ενάντια στις αγοραπωλησίες ψυχών όπως το θέτεις, τότε θα είσαι ενάντια κ στις ανεξέλεγκτες γέννες ιδιωτών, καθώς κ στα πετ σοπ που ''τροφοδοτούν την αγορά'' με κουτάβια αμφιβόλου ποιότητος, που η μάνα αυτών των κουταβιών γεννά ασυστόλως, χρησιμοποιώντας την ως ''εργοστάσιο παραγωγής'', μέσα σε κλουβιά 1x1, σε χώρους που δεν πληρούν τους απαραίτητους κανόνες υγιεινής...

Με λίγα λόγια καθαρόαιμο κουτάβι ΔΕΝ μπορείς να βρεις παρά μόνο αν αγοράσεις από σοβαρό κ αξιόπιστο εκτροφείο.
Ημίαμα κουταβια υπάρχουν σε όλα τα καταφύγια κ είναι άνευ πληρωμής... Μπορείς να προσφέρεις σπίτι σε κάποιο από αυτά υιοθετώντας το, αλλά αν πάρεις κουτάβι από γέννα ιδιώτη, ακόμη κ αν στο χαρίσει, ο οποίος δεν δηλώνει τις γέννες του στον Κυνολογικό Όμιλο Ελλάδος (ΚΟΕ) , δεν έχει κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις στους γονείς των κουταβιών κλπ, τότε βάζεις ένα λιθαράκι στα τόσα αδέσποτα που έχουμε κάθε τόσο από τις ανεξέλεγτες γέννες........

Κάνε μου μια χάρη κ διάβασε τα παρακάτω θέματα, είναι πολύ σημαντικά κ απαντούν σε όλα σου τα ερωτήματα:

Εμπειρίες από Pet shops- puppy mills


Εκτροφείς της πίσω πόρτας (bybs)

Θέλω κουτάβι ράτσας... αλλά...


Γιατί ΔΕΝ ζευγαρώνουμε τα σκυλιά μας


Πώς διαλέγω εκτροφέα;
 
Last edited:


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Δε διαφέρουν και πολύ μεταξύ τους τα έξοδα (αν μη τι άλλο της κοπρίτισας είναι περισσότερα) και σε κάθε περίπτωση εχουν ξεπεράσει προ πολλού τα 500 ευρώ!
Μου θύμισες τι ξόδεψα εγώ για τη μακαρίτισα την (κοπρίτισα) Νίνα μου, όταν διαγνώστηκε νεφρική ανεπάρκεια...:(

Υ.Γ. Γιώργο, να σου το στείλω αντικαταβολή, ή να του δώσω οδηγίες για να έρθει μόνος του? Γιατί, εάν δεν το ξέρεις, είναι πολύ έξυπνα σκυλιά:)
 


sotiris1987

Member
20 Ιανουαρίου 2011
12
0
εχω λεφτα να διαθεσω για την ευτυχια του,και οχι για την "ταμπελα" του.

τεσπα.ευχαριστω οσους απντησαν καλοπροαιρετα καθως και αυτους που ειρωνευτηκαν.ασ κλεισει το θεμα παρακαλω.

ΥΓ. δικο μου το λαθος που μπηκα στο φορουμ ως "sotiris1987". αυτο που καταλαβα ειναι οτι την επομενη φορα θα επιλεξω κατι οπως το "george1970" ωστε να εχω την συμπεριφορα που επιθυμω.
ΥΓ.νατασσα ευχαριστω για τα link.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
αυτό που σχολιάζουμε περι του χρηματικού είναι ότι όταν πρόκειται να ξοδευεις 5000 ευρώ τον χρόνο τα 500 ευρώ (που για καθαρόαιμο μπουλντόγκ είναι λίγα) είναι αστείο ποσό
και δεν πρόκειται για ταμπέλα αλλά για την συνέχιση μιάς προσπάθειας αιώνων....
μπορεί να είσαι μεγάλης ηλικίας αλλά επι του θέματος είσαι σε βρεφικό στάδιο :) φιλικά πάντα....
 


sotiris1987

Member
20 Ιανουαρίου 2011
12
0
συνεχεια μιας προσπαθειας για διατηρηση της ρατσας..οχι για εκμεταλευση.επειδη εγω ειμαι απο φτωχη οικογενεια μεγαλωνω το σκυλι μου με πολυ λιγοτερα χρηματα. γιαυτο μαλλον ο κοσμος οδηγειται σε πετ σοπ ,οταν γραφει ενα ποστ σε φορουμ και ακουει τοσα!γιατι να ψαχνει και να απανταει στον μακρυ και το κοντο του καθενα?δινει 425ευρω(τοσο εχει στο διπλανο πετ σοπ) και "ηρεμει".χαιρετω..καλη σας συνεχεια.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
το ότι τρέξαμε να σου βρούμε μπουλντόγκ που ψάχνει συγκάτοικο(ακριβώς αυτό που έψαχνες δηλαδή) ωραία το αξιολόγησες

τα 425 ευρώ που θα δώσεις για αρχή θα γίνουν πολύ περισσότερα κατα 90% σε γιατρούς και φάρμακα

γιατί νομίζεις ότι τα παρατάνε στους δρόμους,κυρίως?
ή δεν έχουν λεφτά ούτε για την ευθανασία ή δεν τους νοιάζει καθόλου

χαιρέτα μας!
 




Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Σωτήρη, καλώς ήρθες! Σου εύχομαι να βρεις αυτό που θέλεις! Βεβαια, λενε ότι οποιος ψάχνει, βρισκει, οποτε συνεχισε να ψαχνεις.

Νομίζω ότι η σκυλίτσα που σου προταθηκε είναι καλή περιπτωση, ασχετα απο την ηλικία της. Μπορεις να την εκπαιδευσεις άνετα και πιστευω ότι θα σου είναι και πιο υπάκουη. Μια περιπτωση Φλεβάρη του 2010 σε ενδιαφέρει; Ειναι σε καταφυγιο του ΙΚΑ στην πολη μου εκτος Ελλαδας. Μπορω να ασχοληθω και να τον φερω εγω, αλλα δεν εχω μιλησει με τους γιατρους να ξέρω πιο πολλα.

Οσο για τα προβληματα και τα εξοδα που μπορει να σου προκυψουν με το ημιαιμο... κραταω πολυ μικρο καλάθι. Σχηματιζεται η εντυπωση οτι αν καποιος παρει ημιαιμο απο οπουδηποτε, θα πληρωνει γιατρους... Κατι τετοιο αποτρεπει πολλους. Στο κάτω-κάτω τοσα λεφτα σε αηδιες ξοδευουμε, αν προκυψει κατι με το φιλαρακι μας, δε θα τα δωσουμε; Και παλι δεν ειναι δεδομενο οτι θα χρειαστει.
Αληθεια, κοκονι, εσυ θα επαιρνες μια κοκονιτσα μεγαλουτσικη απο καταφυγιο; (εχω δει μια και σκεφτηκα εσενα)

ΥΓ: Αλλη ρατσα λιγο πιο ευκολη δεν εχεις κατα νου;
 


sotiris1987

Member
20 Ιανουαρίου 2011
12
0
καλως σε βρηκα!ναι με ενδιαφερει!πως μπορω να επικοινωνησω ωστε να μαθω πληροφοριες?οτι αρρσωστιες και να παρουσιασει θα τις αντιμετωπισω.. υπαρχει καποιο τηλεφωνο να μιλησω?απλα να με πληροφορησεις αν μπορεις για το τι πρεπει να κανω!!σευχαριστω!
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Θα σου στειλω μηνυμα με τα σχετικα. Να κάνω ένα τηλεφώνημα πρωτα και θα πάω και το Σαββατο να μιλησω μαζι τους, αν το θελεις τελικα. Ειναι ομορφουλης.
sotiris..jpg
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Ημίαιμο αυθεντικό - δεν είναι τόσο πιθανό για προβλήματα όσο "μορφολογικά καθαρόαιμο" απο πέτ σοπ

Για την κοκόνα ενδιαφέρομαι όχι για μένα αλλά μπορώ να βοηθήσω στην προώθηση
στείλε πμ(αν είναι στο ΦΒ το ξέρω ήδη)
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Οσο για τα προβληματα και τα εξοδα που μπορει να σου προκυψουν με το ημιαιμο... κραταω πολυ μικρο καλάθι. Σχηματιζεται η εντυπωση οτι αν καποιος παρει ημιαιμο απο οπουδηποτε, θα πληρωνει γιατρους... Κατι τετοιο αποτρεπει πολλους.
Δεν μιλήσαμε για ημίαιμο... Αν πιστεύει όμως ότι θα βρει μπουλντόκ στο δρόμο χωρίς προβλήματα υγείας τότε του προτείνω να παίξει στο euromillions
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Ρώτα τους εκτροφείς αν δίνουν κάποιο νεαρό σκύλο τους για συνιδιοκτησία.
Μπορεί να σταθείς τυχερός.
 




sotiris1987

Member
20 Ιανουαρίου 2011
12
0
βερονικα [email protected] ειναι το mail μου.να μου στειλεις οτι μπορεις να μαθεις αν δεν σου ειναι κοπος.σευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου.τα υπολοιπα απο mail.
 




Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Δεν μιλήσαμε για ημίαιμο... Αν πιστεύει όμως ότι θα βρει μπουλντόκ στο δρόμο χωρίς προβλήματα υγείας τότε του προτείνω να παίξει στο euromillions
Ετσι καπως ειναι ...ειτε καποιο προβλημα της φυλης θα εχει (επιμονο δερματικο ή αναπνευστικο πχ) ή κατι παρασιτολογικο (πχ καλαζαρ).Σε καθε περιπτωση , αυτα τα ζωα θα πρεπει να πανε σε υπευθυνα σπιτια που θα ξερουν τι παιρνουν και πως να το κανουν καλα.Υπηρξε περιπτωση τετοιου bully που με την καταλληλη φροντιδα (που δεν κοστισε ιδιαιτερα) , εγινε μια χαρα σκυλος συντροφιας και ζει ευτυχισμενος.

Κουταβι bulldog στα αζητητα δεν θα βρεθει ποτε , εκτος και αν βρεις κανα δραπετη απο βιτρινα pet shop ή απο καμμια νταλικα που ντρακαρε κουβαλωντας κουταβια απο την Ουγγαρια , οποτε μην περιμενες τζαμπα

...ημιαιμο bulldog επισης δεν θα βρεις ευκολα και αν βρεις , πιθανοτατα δεν θα ειναι αυτο που εχεις στο μυαλο σου.
 


William

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2010
260
13
37
Πειραιας
Δεν μιλήσαμε για ημίαιμο... Αν πιστεύει όμως ότι θα βρει μπουλντόκ στο δρόμο χωρίς προβλήματα υγείας τότε του προτείνω να παίξει στο euromillions
Φυσικα και μπορει να βρει.
Οπως το αγγλικο bulldog 5 χρονων,που βρεθηκε και δωθηκε προς υιοθεσια απο την Sapt hellas.Οπως το bulldog που χαριζεται τωρα.
Για μενα αν ενα bulldog επιβιωνει τοσο καιρο μεσα στο κρυο μονο του,τοτε ειναι μια χαρα και ειναι αξιο προσοχης.
Υπαρχουν αλλα της ιδιας φυλης που θα κατερρεαν σε λιγες ωρες αν βρισκονταν ολομοναχα στο δρομο.
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Αν κατάλαβα καλά η σκύλα η bullgog ζει μονη της έξω???????
Αν ναι αναλαμβάνω τα την κρατήσω εγώ μέχρι να να βρεθεί κάποιος να την υοθετήσει η αν τα πάει καλά με τα δικά μου τι κρατήσω.
Σαν εκτροφέας bulldog ντρέπομαι................

p.s θα ήταν γέλιο να αρχίσετε τα υπονοούμενα περί εκτροφής!!!!!!!!!!!
 


William

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2010
260
13
37
Πειραιας
Αν κατάλαβα καλά η σκύλα η bullgog ζει μονη της έξω???????
Αν ναι αναλαμβάνω τα την κρατήσω εγώ μέχρι να να βρεθεί κάποιος να την υοθετήσει η αν τα πάει καλά με τα δικά μου τι κρατήσω.
Σαν εκτροφέας bulldog ντρέπομαι................

p.s θα ήταν γέλιο να αρχίσετε τα υπονοούμενα περί εκτροφής!!!!!!!!!!!
Θελω να πιστευω πως καποιος την φιλοξενει προσωρινα μεχρι να βρεθει σπιτι...επικοινωνησε με το τηλεφωνο που υπαρχει για παραπανω πληροφοριες...


Υ.Γ.Αν αυτο περι εκτροφης πηγαινε για μενα,σε διαβεβαιω πως αλλο πραγμα εννοουσα και πως ουδεμια προθεση εχω να αρχισω τα υπονοουμενα περι εκτροφης,ειλικρινα.