Ωιμέ δυστυχία μου! (ΤΡΙΧΕΣ!)


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Λοιπόν, το μυστήριο λύθηκε. Κόγξες μου έκανε τελικά διότι ήθελε να παίξει με τα παιδάκια. Το βράδυ κάθισε σαν κύριος στο μαξιλάρι του και μάλιστα με ωραιοπαθές ύφος, γύρναγε κιόλας γύρω-γύρω να τον κάνω και από άλλες μεριές. Σα να ήμουν σκλάβα του δηλαδή. Και όσο για τις τρίχες, πρώτον γεμίζω οπωσδήποτε μαξιλάρι με δαύτες και δεύτερον τον έπιασα τον κερατά να πηγαίνει στο σωρό και να τις .... τρώει!!!!!:eek:
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Χαχα. Και το δικό μου βλήμα πήγε να τις φάει κάποια στιγμή! Πώς την βρίσκουν με τέτοια κουλά, δεν μπορώ να καταλάβω... :confused:

Για να σου δώσω κουράγιο πάντως, έχω να σου πω ότι ο Dexter μετά από μια βδομάδα - 10 μέρες χτένισμα με furmi μέρα παρά μέρα και με ένα ντουσάκι με σκέτο νερό στο τέλος έγινε άλλος σκύλος! (Και το σπίτι μετά αντί για ηλεκτρική ήθελε ξέστρωμα από τη... νέα φλοκάτη :D ). Τώρα πάντως, χάνει ελάχιστη τρίχα πια σε σχέση με πριν κάνω την furmi-επίθεση. Όχι ότι δεν θα ξαναχρειαστεί, απλά η πρώτη μεγάλη φουρνιά έφυγε.

Το ξέρω ότι είναι φροντισμένο το Μουφ, αλίμονο! Κόμπους δεν εννοούσα κανονικούς, όπως κάνουν τα μαλτεζ, γιορκσαϊρ κλπ με λεπτή τρίχα. Εννοούσα αυτό που κάνει το μαλλί τους, σαν μικρές χωριστρούλες σε ορισμένα σημεία (δεν μου έρχεται πώς να το περιγράψω καλύτερα :oops: ), τα σημεία που απλά σκαλώνει λίγο η χτένα.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Κι εγώ φοβόμον μην τον γδάρω στην αρχή (γιατι δεν έχει πολυ πυκνό τρίχωμα ο δικός μου), και το έκανα πολύ προσεκτικά , αλλά καμία σχέση! Τώρα του δίνω και καταλαβαίνει!! Κι εγώ δε νομίζω οτι υπάρχει καμιά περίπτωση να τον πονέσεις.
 


mpalou

Active Member
5 Μαϊου 2008
40
0
Καλημέρα! Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση please? Το furminator κάνει και για σκύλους ράτσας μαλτέζ? Και επίσης ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάτι με το οποίο το σκυλί θα μπορούσε να τραυματιστεί, γιατί ο δικός μου είναι ατίθασος και επειδή γυρνάει να δαγκώσει τη βούρτσα που τον χτενίζω, μην πάθει κανένα ατύχημα...
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Καλημέρα! Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση please? Το furminator κάνει και για σκύλους ράτσας μαλτέζ? Και επίσης ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάτι με το οποίο το σκυλί θα μπορούσε να τραυματιστεί, γιατί ο δικός μου είναι ατίθασος και επειδή γυρνάει να δαγκώσει τη βούρτσα που τον χτενίζω, μην πάθει κανένα ατύχημα...
Προσωπικά δε νομίζω οτι μπορείς να τραυματίσεις το σκύλο εκτός αν τον βάλεις κάτω και τον βαράς με το φουρμινατορ:p:p.... αλλά σε κάθε περίπτωση, οτι κι αν κάνεις, καλό είναι να εκπαιδεύσεις το σκύλο ωστε να το δεχτεί σωστά...... ξεκίνα σιγά σιγά και επιβραβευε οταν κάθετε για λίγο ήσυχος χωρίς να ασχολείται με το φουρμι.... σιγά σιγά, αυξησε το χρόνο.....

Δεν ξέρω αν το φουρμί κάνει για μακρύτριχα...... ας σου πουν αλλοι πιο σχετικοί....
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Κάνει! Κάνει! Εννοώ για μακρυά τρίχα διότι το Μουφ είναι πολύ τριχωτό, γίνεται χαμός! Βέβαια γενικά το Μουφ είναι ωραιοπαθές και του αρέσει να το χτενίζουνε με ο,τιδήποτε, γυρνάει μάλιστα και από την άλλη πλευρά και ξαπλώνει για να του κάνω και την κοιλιά.:p:D:D
 


mpalou

Active Member
5 Μαϊου 2008
40
0
ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Βρήκα και στο νετ κάποια βιντεάκια και θα παραγγείλω 2, ένα για το μαλτέζ και ένα για τον λύκο (ο οποίος βγάζει περισσότερη τρίχα από τον μαλτέζο!!!).
 


Nemesis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2008
93
0
να κάνω κι εγώ την χαζή ερώτησή μου... για Παγκ κάνει? Μαδάνε πολύ με την βούρτσα την λαστιχένια κάτι κάνουμε αλλά γενικοτερα βγάζει μπάλες ολόκληρες αυτή την περίοδο.

ρώτησα στο πετ σοπ της γειτονιάς μου και μου είπαν ότι αυτά λέει δεν είναι να τα χρησιμοποιούμε εμείς γιατί μπορεί να τα τραυματίσουμε τα σκυλιά, και ότι κόβουν σαν ξυράφια. Με λίγα λόγια κατάλαβα ότι κάνουν στην τρίχα του σκύλου το φυλλάρισμα που κάνουμε εμείς στα δικά μας τα μαλλιά (οι κοπελιές) με το ξυράφι στο κομμωτήριο!!!

αληθεύει?

υ.γ. ήταν πάνω από μία ερωτήσεις τελικά :p:p:p
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
να κάνω κι εγώ την χαζή ερώτησή μου... για Παγκ κάνει? Μαδάνε πολύ με την βούρτσα την λαστιχένια κάτι κάνουμε αλλά γενικοτερα βγάζει μπάλες ολόκληρες αυτή την περίοδο.

ρώτησα στο πετ σοπ της γειτονιάς μου και μου είπαν ότι αυτά λέει δεν είναι να τα χρησιμοποιούμε εμείς γιατί μπορεί να τα τραυματίσουμε τα σκυλιά, και ότι κόβουν σαν ξυράφια. Με λίγα λόγια κατάλαβα ότι κάνουν στην τρίχα του σκύλου το φυλλάρισμα που κάνουμε εμείς στα δικά μας τα μαλλιά (οι κοπελιές) με το ξυράφι στο κομμωτήριο!!!

αληθεύει?

υ.γ. ήταν πάνω από μία ερωτήσεις τελικά :p:p:p
Το έχουν δει από κοντά?? Είπα και παραπάνω, δεν υπάρχει περίπτωση να το τραυματίσεις, εκτός αν το βάλεις κάτω και το βαράς με το εργαλείο!! Μια χτένα είναι (σαν αυτές που βγάζουμε τις ψείρες!:D:D). Δεν έχει σχέση με ξυράφι!! Εγώ πάντως είδα μεγαλη βελτίωση με το εργαλείο και ο σκύλος το γουστάρει τρελά.....
 


Nemesis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2008
93
0
και από το άβατάρ σου βλέπω πως είναι κοντότριχο... έφυγα αμέσως να το βρω στο ίντερνετ να το παραγγέιλω!!!

καλά άστο για το πετ σοπ πολλά μπορεί να παίζουν, ίσως να ήθελα να πάω το σκυλί μου εκεί που έχουν γκρούμερ να μου το περιποιηθεί, αλλά τέτοια περιποίηση τους δίνω και στο σπίτι που το έχουμε καθιερώσει τώρα πλέον γιατί ξέρουν πως θα πάρουν μπισκοτάκι μετά!!!

άντε μπας και καταφέρω να δω τον καναπέ μου μωβ αυτό το καλοκαίρι γιατί τώρα είναι άσπρος από την τρίχα... ειδικά στα μπράτσα που είναι τα αγαπημένα σημεία της Σίμπας να αράζει!!!
 


dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
Καλημέρα! Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση please? Το furminator κάνει και για σκύλους ράτσας μαλτέζ? Και επίσης ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάτι με το οποίο το σκυλί θα μπορούσε να τραυματιστεί, γιατί ο δικός μου είναι ατίθασος και επειδή γυρνάει να δαγκώσει τη βούρτσα που τον χτενίζω, μην πάθει κανένα ατύχημα...

δεν κάνει για μαλτεζ ,πρόσεξε!

Dog Breeds NOT Recommended for the FURminator Shed-Less Treatment
American Water Spaniel
Bedlington Terrier
Bichon Frise
Briard
Chinese Crested
Glen of Imaal Terrier
Havanese
Irish Water Spaniel
Japanese Chin
Komondor
Lhasa Apso
LÖwchen
Maltese
Pekingese
Poodle
Portuguese Water Dog
Puli
Shih Tzu
Silky Terrier
Soft Coated Wheaten Terrier
 


mpalou

Active Member
5 Μαϊου 2008
40
0
δεν κάνει για μαλτεζ ,πρόσεξε!
ευχαριστώ πολύ!!!! και ετοιμαζόμουνα τώρα που πληρώθηκα να το παραγγείλω!!!
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Γιατί ξυδόνερο ρε παιδιά?? Τους κάνει καλό στην τρίχα ή το δέρμα το οξύ?? Λίγο περίεργο μου φαίνεται....
Περιέργως, ναι! Δυο φορές την εβδομάδα βάζω μια πετσέτα σε ξυδόνερο (ξύδι μήλο) και μετά σκουπίζω τον Κούκη με αυτή. Το καλό που κάνει είναι το τρίχωμά του να είναι απαλό και να μη μυρίζει.
Μου το είχε πει η εκτροφέας αυτό. :)
 


Ioulitsa

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
98
0
Έδεσσα-Θεσσαλονίκη
Συγγνώμη βρε παιδιά αλλά πως ακριβώς είναι αυτο το furminator??? Δεν έχω προσέξει κάτι τέτοιο στο πετ σοπ που αγοράγω πράγματα στον Άρη... Χρησιμοποιείται στα golden retriever? Μαδάει πολύ αλλά τον βουρτσίζω κάθε μέρα με απλή βούρτσα και είναι καλύτερα τα πράγματα...
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Συγγνώμη βρε παιδιά αλλά πως ακριβώς είναι αυτο το furminator??? Δεν έχω προσέξει κάτι τέτοιο στο πετ σοπ που αγοράγω πράγματα στον Άρη... Χρησιμοποιείται στα golden retriever? Μαδάει πολύ αλλά τον βουρτσίζω κάθε μέρα με απλή βούρτσα και είναι καλύτερα τα πράγματα...
τι σε νοιαζει πως ειναι:D? η ουσια ειναι οτι, ειναι οτι πρεπει για σενα.φαντασου οτι το διαφημιστικο του ειναι με golden!! εγω σωθηκα. στην αρχη χτενισμα καθε μερα μεχρι να στρωσει η κατασταση και τωρα μια φορα τη εβδομαδα( η σκυλα μενει μεσα στο σπιτι )
 




puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Μπορω να πω με μεγαλη μου εκπληξη οτι βρηκα μια βουρτσα σαν τη furminator..ειναι ολοιδια αλλα αλλη μαρκα...
Ημουν διστακτικος στην αγορα της...μολις την δοκιμασα ομως επαθα πλακα...Ηταν μιας απο τις μεγαλυτερες βοηθειες που εχω παρει..χεχεχε!!!!
Και ηρεμησε η σκουπα και η κοπελα μου μαζι...χαχαχα!!!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μωρέ εγώ μπορεί να έχω furminator και εκατομμύρια σκούπες, εξακολουθεί όμως να γίνεται χαμός. Να φανταστείτε έχω μια σκούπα από τις υποτιθέμενες καλύτερες που φτιάχνουν οι ντόπιοι ιθαγενείς και έχει δυστυχώς ένα ρολλοειδές που γυρνάει από κάτω. Το τι τρίχα μαζεύτηκε εκεί πέρα και βούλωσε δεν περιγράφεται. Μόλις την πήρα πίσω από το ετήσιο σέριβις, την χρησιμοποίησα μια μέρα και πάλι έγινε χάλια. Ευτυχώς έχω την αντιπροσωπεία κοντά μου και θα τους ζητήσω να μου δείξουν πώς να καθαρίζω το ρολλό, αλλά είναι σίγουρο ότι το σέριβις θα πρέπει να γίνεται κάθε έξι μήνες ή συχνότερα. Ευτυχώς δίνουνε τρία σχετικά φτηνά σέρβις πακέττο.

Τώρα το ρομπότ ευτυχώς άλλαξε σύστημα με βούρτσες διότι παλαιότερα έμπαιναν τρίχες στα πλάγια των ρολλών και δε γύριζαν και καθάριζα και δεν έσωνα. Ακόμα και η ευρωπαϊκή μου σκούπα όμως γεμίζει γρήγορα.

Το κακό είναι ότι πρέπει να κάνω ένα επαγγελματικό τραπέζι αρκετά μεγάλο σε κανά μήνα και έχω τα εξής διλήμματα: τι κάνουν με το Μουφ που θα θέλει να ενοχλεί τους πάντες και θα πηδάει σα σούστα και πού βρίσκω επαγγελματικό συνεργείο καθαρισμού να βεβαιωθεί ότι το σπίτι είναι στην τρίχα και χωρίς τρίχες διότι αλίμονό μου έτσι και οι καλεσμένοι βρουν καμιά και ωιμέ έτσι και μπει σε κανένα φαΐ διότι εδώ το θεωρούν τρομερό να γίνει κάτι τέτοιο...

Α ναι, κυκλοφόρησε και ένα προϊόν σκόνης με σόδα και άρωμα που το ρίχνεις στη μοκέττα και υποτίθεται ότι πρώτον την αρωματίζει μετά από καθάρισμα (έχω ατμοκαθαριστές για τη μοκέττα) και δεύτερον "σηκώνει", λέει, τις τρίχες για ακόμα καλύτερο καθάρισμα μετά. Μέχρι τώρα διαπίστωσα ότι δε λέει ψέμματα, αλλά τελειώνει πολύ γρήγορα...
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981