Ωιμέ δυστυχία μου! (ΤΡΙΧΕΣ!)


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Δες προηγούμενο ποστ μου σ' αυτό το νήμα που δείχνει το μαλλί του Μουφ να έχει γεμίσει και να βγαίνει έξω από τη σακούλα της σκούπας! Μοιάζει με αυτό το ακριβό ανκορά μαλλί που αγοράζουμε για να φτιάξουμε πουλόβερ. :)
 




giannis21r

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2013
234
2
Χαϊδαρι
εμενα ο δικος μου μεχρι μεχρι 3 μηνων μαδουσε τρελα. του εβαλα στην τροφη μια κουταλια λαδι (δικο μας) για 2-3 φορες και οχι μονο δεν εχω ξαναδει τριχα αλλα εχω σταματησει και το βουρτσισμα.
Ρε κοιτα κατι πραγματα.Και εμεις παλευουμε τοσα χρονια να βρουμε ενα τροπο να μην μαδαει τοσο πολυ,ερχεται ο αλλος με 3 κουταλιες ελαιολαδο παπαλα η τριχοπτωση.Και ολα αυτα σε κουταβι 4 μηνων.Παρεμπιπτοντως το εχει και απο 2 μηνων.
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Οχι άλλο τριχααααααα!!
Παιδιά εδώ κ ενάμιση μήνα χαμός!!
Τι την χτενιζω, πάλι τα ίδια!
Μέχρι να την κάνω με την ηλεκτρικού σκούπα έχω σκεφτεί!
Εσάς μαδανε ακόμη?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Eμένα ο μαύρος τώρα ξεκίνησε..Τέτοιον πανικό δεν έχετε δει σας το εγγυώμαι..Μαδάει 2 φορές τον χρόνο αλλά αυτές τις δύο φορές πρέπει να σκουπίζεις 2 φορές την ημέρα..
Η Λούση μου που έχει μακριά τρίχα μαδάει λογικά, ο Τζιμάκος πολύ... Αλλά σαν το μαύρο μπουνταλά κανείς.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Συγκεκριμένα ο δικός μου δε σταματάει ποτέ να μαδάει. Οι εποχές του χωρίζονται σε αυτές που μαδάει πολυ και σε αυτές που μαδάει πάρα πολύ... Είναι ακριβώς το σκυλί που δε θέλουν οι μανάδες για μέσα στο σπίτι.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Mη το λες..η Μοκα με την αλλεργια εγινε ολη καμπριο απο κατω και απο πανω εφευγαν τουφες! 3-4 φορες τη μερα και με ενα τιναγμα παλι ενα πεπλο μαυρου τριχωματος υπηρχε παντου! κι επεσε και με την εποχη που μαδανε τα σκυλια, χαμος! :p
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εμενα μολις σταματησε,, τουφες γκρι παντου,,, εχει διπλο τριχωμα.. απο το μαυρο το εξωτερικο δεν μαδησε καθολου,,,
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Κάθε μέρα βάζω την Maya στο αυτοκίνητο για να πάμε τον μικρό στο σχολείο. Το αμάξι επειδή δεν προλαβαίνω πρέπει να έχει να πλυθεί ένα μήνα. Σήμερα το πρωί, επειδή δεν είχα βενζίνη δεν είχα ανοικτό aircondition, έτσι μέχρι να φτάσω στο βενζινάδικο είχα ανοικτά και τα δύο μπροστινά παράθυρα. Το τι ανεμοστρόβιλος τρίχας σηκώθηκε δεν περιγράφεται!!! Αλίμονό μου τι έχω να πάθω στη αλλαγή τριχώματος.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
κι εδώ χαμός στη ίσωμα...γατιά σκυλιά και ούτε η dyson δεν μας σώζει...
 


jo.d

Well-Known Member
8 Μαϊου 2012
147
0
βουλα
ο τρουφυ σχεδον καθολου η μικρη φυσιολογικα αν και οι τριχες τις κολλανε και φευγουν μονο με γαντι η νωπο πανι η εμμα ομως δεν εχω παραπονο φευγουν τουφες και αιωρουνται.εχει γινει σαν ξεπουπουλιασμενη κοτα:)
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Εγώ είμαι τυχερή τελικά σε αυτό το θέμα... Ο Σπόρος μαδούσε πριν ένα μήνα για 2 βδομάδες πολύ, χτένιζα , σκούπιζα και πάλι γεμίζαμε, αλλά μόνο για 2 εβδομάδες!!! Εντυπωσιάστηκα που σταμάτησε η τρίχα μαχαίρι, αλλά εμείς δεν έχουμε και διπλό τρίχωμα...
 


rinio

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2008
95
0
Η Λουσι μαδουσε τρελα αλλα εδω κι καμια δεκαπενταρια ημέρες εχει ψιλο..ηρεμησει. Το αυτοκινητο που μπαινει καθημερινα μιας και την παιρνουμε μαζι στο μαγαζι, έχει αλλάξει χρώμα στο πισω καθισμα.
Ελπιζω σιγα σιγα να σταματησει ο χαμος..Κι ειναι και αυτη η τριχα της απο αυτες που δεν μαζευονται ευκολα και κολλανε παντου.. Γκρρρρρ
 


AlbaS

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2012
348
5
Αααααα..από τρίχα άλλο τίποτα..
το αμάξι χάλια, το σπίτι χάλια, τα ρούχα μου χάλια.. γενικά όλα χάλια..
την προηγούμενη βδομάδα δε, που φιλοξένησα κ ένα σκυλάκι για 2-3 μέρες, όπου κ να κοίταγες έβλεπες τούφες..
Νομίζω ότι σταματάει σιγά σιγά όμως..τα τελευταία βουρτσίσματα ήταν σαφώς πιο ενθαρρυντικά...
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Εμενα μαδαει ολο τον χρονο.Οσο πιο πολυ ζεστη εχει τοσο πιο πολυ μαδαει.Αφου αναγκαζομαι και φοραω αλλα ρουχα μεσα στο σπιτι,οχι αυτα που βγαινω εξω.Αλλιως θα μου επαιρνε ωρες ολοκληρες να βγαζω τριχες απο ολα τα ρουχα.Κοντες και λευκες τριχες σαν καρφιτσες.
 


STELI

Member
5 Φεβρουαρίου 2011
20
0
ATHENS
Επιτέλους τελος! Σήμερα το πρωι ξαναθυμήθηκα ότι το πλακάκι μου είναι λευκό,μετα από 1,5 μήνα μαύρου πέπλους πάνω του.Δεν φανταζόμουν ποτέ ότι το ροτβαιλερ μπορεί να μαδάει τοοοσο....-Η σκούπα SWIFFER είχε γίνει προέκταση του χεριού μου!Το ωραίο είναι ότι τώρα το καινούριο τρίχωμα λάμπει και γυαλίζει πολύ! Δεν μπορώ να αντιληφθω τι περνάτε όλοι εσείς που έχετε μακρύτριχα!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εχει βρει κανείς τρόπο να βγάζει τις τρίχες από κουβέρτες fleece?

Eχω μαζέψει 5-6 τέτοιες τίγκα στην τρίχα απ'το χειμώνα και ήρθε η ώρα της καλοκαιρινής καθαριότητας, οπότε έχω τις εξής επιλογές:

1. Τις πετάω (κρίμα είναι...)
2. Τις βάζω στο πλυντήριο (το'κανα παλιά, αλλά πλέον φοβάμαι μη βουλώσει)
3. Τις πλένω στη μπανιέρα (δύσκολο... είναι και πολλές, ξεπλένονται δύσκολα, και επιπλέον δε φεύγουν οι βρωμότριχες!)
4. Τις περνάω με το ρολό που κολλάει (θα μου κοστίσουν περισσότερο τα ρολά παρα να ξαναγοράσω τις κουβέρτες!!)

Καμιά ιδέα?? Λένε οτι με το μαλακτικό φεύγουν (χάνεται ο στατικός ηλεκτρισμός που τις κάνει να κολλάνε....). Εχει δοκιμασει κανείς?

Κανα καθαριστήριο λέτε να τις πάρει ή θα με διώξουν οπως ήρθα?
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Εχει βρει κανείς τρόπο να βγάζει τις τρίχες από κουβέρτες fleece?

Eχω μαζέψει 5-6 τέτοιες τίγκα στην τρίχα απ'το χειμώνα και ήρθε η ώρα της καλοκαιρινής καθαριότητας, οπότε έχω τις εξής επιλογές:

1. Τις πετάω (κρίμα είναι...)
2. Τις βάζω στο πλυντήριο (το'κανα παλιά, αλλά πλέον φοβάμαι μη βουλώσει)
3. Τις πλένω στη μπανιέρα (δύσκολο... είναι και πολλές, ξεπλένονται δύσκολα, και επιπλέον δε φεύγουν οι βρωμότριχες!)
4. Τις περνάω με το ρολό που κολλάει (θα μου κοστίσουν περισσότερο τα ρολά παρα να ξαναγοράσω τις κουβέρτες!!)

Καμιά ιδέα?? Λένε οτι με το μαλακτικό φεύγουν (χάνεται ο στατικός ηλεκτρισμός που τις κάνει να κολλάνε....). Εχει δοκιμασει κανείς?

Κανα καθαριστήριο λέτε να τις πάρει ή θα με διώξουν οπως ήρθα?
Εγώ όποτε τις έβαλα,όταν ήρθε ο καιρός της πέταξα!
Και στο χέρι που τις έχω πλύνει τίποτα δε έγινε!
Δε κατάφερα ποτέ να τις καθαρίσω!Εδώ και τις πετσέτες που χρησιμοποιώ και τις πλένω στο πλυντήριο πολλές δε φεύγουν από πάνω!
Εγώ δε έχω τρόπο για πολλά..αυτά που πετιούντε απλά τα πετάω και τα υπόλοιπα με ρολάκια και σκούπα!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
kopritis έχεις zoom groom ή κάτι αντίστοιχο? Αν ναι, κουβέρτα στο πάτωμα και πέρασμα, όσες φορές χρειαστεί. Φεύγουν σχετικά ευκολα αλλά όχι όλες. Μετά κάνεις κι ένα πέρασμα με ηλεκτρική ή με ρολό που κολλάει και μετά πλυντηριο. Εναλακτικά, κι αν μένεις σε όροφο που στο επιτρέπει (για να μην ενοχλεις τους από κάτω με τις τρίχες, μπορείς να τις βάλεις στην κουπαστη και να κάνεις πέρασμα με τα χέρια σου, κατα μηκος της κουπαστης. Τη μετακινείς λίγο, για το επόμενο κομμάτι. Παίρνει πιο πολύ ώρα όμως και είναι, ίσως, λίγο κουραστικό.
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Η μόνη λύση που έχω βρει, η γυναίκα μου δηλαδή, είναι το στεγνωτήριο. Κατά ένα περίεργο κολλάνε όλες στο φίλτρο.


Sent from my iPhone using Tapatalk 2