αμπουλες?


Xaroula_Rous

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2014
109
88
37
Μικροσωμο το δικο μου 6 κιλακια... δεν θελει το κωλαρο με τιποτα! οποτε σκεφτηκα να παρω αμπουλες....αλλα δεν ξερω ποια να παρω...ειναι αλλη για ψυλλους αλλη για τσιμπουρια και ακαραια? εχω μπερδευτει...

Επισης το ενα ποδι της μπροστα αναμεσα στα δαχτυλα εδω και δυο μερες το δερματακι απο ασπρο ροζ...εχει γινει ροζ κοκκινο....κ το γλυφει συνεχως...τι κανω?
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
θα ζητησεις αμπουλες να πιανουν , ψιλο, τσιμπουρι ΚΑΙ σκνιπα! (πχ advantix) θα υποχερωσεις την μικρη να φορα κολαρο , το οποιο να πιανει και σκνιπα! αυτα δουλευουν συνδιαστικα!
Η αμπουλα ειναι παρασιτοκτονο, δλδ οτι παει πανω στο ζωο και το τσιμπησει ψοφαει, αλλα αν αυτο το κατι ειναι μολυσμενο και προλαβει να τσιμπησει.....
Οποτε χρειαζεσαι και το κολαρο που ειναι αντιπαρασιτικο και απομακρυνει το βρωμοζουζουνα!
Μολις πιασουν οι ζεστες ..ξεκινα και την σιτρονελα... εκει να δεις γλεντια! θα ξετρελαθει η μικρη! μουαχα!
 
Last edited:


Vaggoulas

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2013
60
3
Volos, Greece
Ούτως ή άλλως το κολάρο δεν κάνει κάτι από μόνο του. Κατά τη γνώμη μου χρειάζεσαι συνδυασμό. Και κολάρο, κυρίως για σκνίπες που δεν μπορεί να τις αποφύγει γύρω από το λαιμό ο σκύλος, και αμπούλα για τα υπόλοιπα....

Αν δεν είχα μεγαλόσωμο σκύλο, τις αμπούλες θα τις αντικαθιστούσα με τον ψεκασμό που κάνουν οι κτηνίατροι σε σκύλους γεμάτους τσιμπούρια που τα νεκρώνουν άμεσα και διαρκεί για ένα μήνα (δε θυμάμαι όνομα). Η κτηνίατρος μου μέχρι να φτάσει 20 κιλά μου τον χρέωνε όσο και τις αμπούλες, αλλά από κει και πάνω ξέφευγε το θέμα...
 


Xaroula_Rous

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2014
109
88
37
παιδια εχει θεμα με το κολαρο..κυριολεκτικα τρελενεται! μονο το λουρι τηε ανεχεται για οσο διαρκει η βολτα.το κολαρο αν το φορεσει εστω 10 λεπτα...και τα δεκα θα κυλιεται απο χαλι σε χαλι θα χοροπηδαει σαν μεθυσμενο θα γρυλιζει κ θα ξυνεται σαν παλαβη να το βγαλει....δαιμονιζεται...μεχρι που ερχετε κ με κοιταει κ χαζοκλαιει μουρμουρωντας σαν να κανει παραπονα..τι να κανω η μανα...θα κοιταξω για αμπουλες...η σιτρονελα τι ειναι? αλλο αυτο? κολαρο κ αμπουλες και σιτρονελα?
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Προσοχή με τις αμπούλες αν έχεις ή βρίσκεσαι με γατιά, η advantix είναι τοξική για τις γάτες.
 


Xaroula_Rous

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2014
109
88
37
οχι καμια επαφη...εχουμε ολοι τοσα σκυλακια εδω στην γειτονια που ουτε ζωγραφιστες δεν τις βλεπουμε!
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Προσοχή με τις αμπούλες αν έχεις ή βρίσκεσαι με γατιά, η advantix είναι τοξική για τις γάτες.
Ποτς γενεν αυτο?
αντβαντιξ βαζω αλλα δε εχω δει τιποτα περιεργο να συμβαινει με τη γατα...
εννοεις αν παει να γλυψει το σκυλο? αλλιως πως?
 




kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
σπρευ σιτρονελας, καθημερινος ψεκασμος μετα το σουρουπο που βγαινουν οι ατιμες οι σκνιπες!
Ειναι φυτικο, αμα λαχει ριχνεις και πανω σου.
δεν αρεσει σε κανενα σχεδον σκυλο η μυρωδια, κανουν σα βλαμενα, ομως σωζει!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Δεν ξέρω θεία Μαίρη, αυτό που λέει η Αλεξία θα είναι, απλά μας το παν 2 κτηνίατροι και το λέω. Ούτε καν στον δικό μου που δεν βλέπει γατιά κάθε φορά που βάζει αμπούλα δεν βάζω advantix για αυτό το λόγο. Φαντάστηκα πάντως όχι μόνο μέσω γλυψίματος-μασουλήματος γιατί (λογικά) όλες οι αμπούλες καθώς και το σκαλιμπορ είναι "δηλητήρια" έτσι.
 






Th4nos

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2013
113
51
thessaloniki
Καλησπέρα κι από μένα
Τι εννοείς δεν θέλει το κολάρο?Βασικά μιλάμε για κολάρο τύπου σκάλιμπορ?Αν ναι,τότε τα έχεις μπερδέψει λίγο.Αλλη δουλειά αυτή του σκάλιμπορ άλλη της αμπούλας.Το σκάλιμπορ έχει έναν συγκεκριμένο λόγο σε πρώτη φάση , ενώ η αμπούλα άλλους.
Αν θέλεις πάτησε στο youtube ή γενικά στο νετ,να δεις την χρήση τους και τότε θα καταλάβεις ότι δεν υπάρχει δεν θέλω!
Το σκάλιμπορ να ξέρεις ότι χρειάζεται 10 μέρες από τη στιγμή που θα το βάλεις για να αρχίσει τη δράση του!
Ευχαριστώ :)

Αα όσο αφορά τις αμπούλες,στην αρχή έβαζα frontline και τους τελευταίους μήνες βάζω advantix.Η μία η σκυλίτσα μου η μεγάλη είναι 16 κιλά οπότε της βάζω αυτή που είναι 10-25,αλλά στοn μποξεράκο και 23 κιλά που ήταν του έβαζα αυτή που είναι άνω των 25 κιλών
Να είσαι καλά :)
 
Last edited:


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Εαν βαζεις advantix και ψεκάζεις με σιτρονέλα η χρήση περιλαιμιου είναι άσκοπη , προσοχή μονο να τηρείς κατά γράμμα το χρονοδιάγραμμα. Τάδε εφη Κτηνίατρος που εμπιστεύομαι.
 


mmitsi

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2011
122
0
paros
Εγω έχω το εξής περίεργο πρόβλημα. Τους τελευταιους 3 μήνες παρουσιάζει ένα είδος αλλέργια και κάνει πληγούλα όπου της βάζω αμπούλα. Η απάντηση του γιατρού είναι να βρώ ποιά δεν την ενοχλεί. Σας έχει συμβεί κάτι τέτοιο και τι γνώμη έχετε για τις φυτικές;
 


rogerF

Well-Known Member
4 Μαϊου 2014
257
74
Λάρισα
Προσωπικά δεν μου εχει συμβεί... Ποιες αμπούλες εχεις δοκιμάσει και σου δημιούργησαν πρόβλημα;
 


Th4nos

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2013
113
51
thessaloniki
Εγω έχω το εξής περίεργο πρόβλημα. Τους τελευταιους 3 μήνες παρουσιάζει ένα είδος αλλέργια και κάνει πληγούλα όπου της βάζω αμπούλα. Η απάντηση του γιατρού είναι να βρώ ποιά δεν την ενοχλεί. Σας έχει συμβεί κάτι τέτοιο και τι γνώμη έχετε για τις φυτικές;
Δε μου άρεσε η απάντηση του κτηνιάτρουΓια ποια αμπούλα μιλάμε?Αν είναι σε ένα συγκεκριμένο μέρος μήπως δεν φταίει η αμπούλα ή κάτι άλλο?Πόσο καιρό έβαζες αμπούλες μέχρι να συμβεί αυτό και τι αμπούλες έβαζες?Τις αλλαξες?
Χωρίς να το παίζω ειδικός,η αμπούλα είναι σε υγρή μορφή ,δεν είναι πχ σκάλιμπορ να είναι συνεχώς πάνω και να ενοχλεί!Τις βάζεις σωστά?Μήπως έχει πληγή εκεί και μόλις βάζεις την αμπούλα πέφτει στην πληγή και την ενοχλεί και το κάνει χειρότερο?Είναι σα να ρίχνεις εσύ κάτι πάνω σε μία πληγή σου :)

Δεν είμαι ειδικός,είναι οι σκέψεις που θα έκανα όταν έβαζα την αμπούλα κι έβλεπα αυτό που μας μεταφέρεις
Eυχαριστώ :)
 
  • Like
Reactions: rogerF


mmitsi

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2011
122
0
paros
Η σκυλίτσα είναι κοντά 3 χρονών. Της βάζω αμπούλα κάθε μήνα. Συνήθως χρησιμοποιώ advantix ή frontline. Όταν το παρουσίασε πριν 3 μήνες δεν κατάλαβα ότι είναι από την αμπούλα αλλά όταν το επανέλαβε της την είχα βάλει σε άλλο σημείο λόγω ότι είχε ακόμα κοκκινήλα απο την προηγούμενη φορά, ξαναπαρουσίασε πληγούλα. Μετά μου έδωσα την effipro και πάλι τα ίδια.
 


Th4nos

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2013
113
51
thessaloniki
Η σκυλίτσα είναι κοντά 3 χρονών. Της βάζω αμπούλα κάθε μήνα. Συνήθως χρησιμοποιώ advantix ή frontline. Όταν το παρουσίασε πριν 3 μήνες δεν κατάλαβα ότι είναι από την αμπούλα αλλά όταν το επανέλαβε της την είχα βάλει σε άλλο σημείο λόγω ότι είχε ακόμα κοκκινήλα απο την προηγούμενη φορά, ξαναπαρουσίασε πληγούλα. Μετά μου έδωσα την effipro και πάλι τα ίδια.
Ωραία πήγαινε σε έναν άλλο κτηνίατρο και δες τι θα σου πει.Γιατί δεν είναι λογικό αυτό!Δεν είναι πχ η 5 φορά που βάζεις αμπούλα στο σκύλο και δημιουργει πρόβλημα.Δηλαδή δεν είναι 5 μηνων το σκυλί.Είναι 3 χρονών οπότε έχεις βάλει τουλάχιστον 30+ αμπούλες!
Πήγαινε να δεις αν είναι κάτι δερματικό και νομίζεις ότι είναι από την αμπούλα!
 


rogerF

Well-Known Member
4 Μαϊου 2014
257
74
Λάρισα
Επισης αν σου δημιουργούν προβλήματα η αμπούλες μπορεις να βάλεις scalibor. Το ιδιο πράγμα ειναι!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU