αμπουλες?


avapimou

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
176
24
νικαια
υπαρχει κ το βιολογικο ελαιο αντι της αμπουλας... euκacid
Βιολογικό αντιπαρασιτικό έλαιο για σκύλους, γάτες, μικρά ζώα και πουλιά, καταπολεμά τσιμπούρια, ψύλλους, ψείρες και τα ακάρεα.

Εφαρμόζεται απευθείας επάνω στο κατοικίδιο ζώο, περιέχει λεβαντίνη, έλαιο ευκαλύπτου, σιτρονέλλα.
 




avapimou

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
176
24
νικαια
Το κολλαρο σαν την αμπουλα δεν δρα;
δε νομιζω οτι εχει την ιδια χρηση γι αυτο επιβαλλεται να βαζουμε κ τα 2! κ στην κτηνιατρο που ρωτησα μου ειπε και αμπουλα και σκαλιμπορ...
 


rogerF

Well-Known Member
4 Μαϊου 2014
257
74
Λάρισα
Βασικα με την αμπουλα οτι παει στον σκυλο παθαίνει ενώ το κολαρο τα απωθεί... Εσυ ποιο νομιζεις ειναι καλύτερο;
 


Th4nos

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2013
113
51
thessaloniki
Βασικα με την αμπουλα οτι παει στον σκυλο παθαίνει ενώ το κολαρο τα απωθεί... Εσυ ποιο νομιζεις ειναι καλύτερο;
ξέρεις τι γίνεται?Έχεις ρωτήσει πάρα πολλές φορές τα ίδια,σου εξηγούμε ότι άλλη χρήση το ένα κι άλλη το άλλο και συνεχίζεις να ρωτάς για το πιο είναι καλύτερο!
Όχι πως πειράζει που ρωτάς,αλλα δε θέλεις να το καταλάβεις.!!!
Δεν έχει καλύτερο και χειρότερο,άλλη χρήση της αμπούλας κι άλλη αυτή του σκάλιμπορ!
Το σκάλιμπορ είπαμε έχει σαν πρώτο στόχο να απωθήσει τη σκνίπα που ευθύνεται για το καλαζααρ ή λεισμανίαση,όπως θέλει πες το.Η δουλειά του είναι αυτή και πουλιέται γι αυτο το λόγο!
Σοβαρά νομίζω ότι θα ξεχάσω κι αυτά που νομίζω οτι ξέρω και θα γράφω ασυναρτησίες!
 




Th4nos

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2013
113
51
thessaloniki
Εε ενταξει μην κανεις ετσι....
Δεν κάνω κάπως!Απλά ξεχασα να βάλω χαμογελο για να καταλάβεις ότι τα λέω όλα φιλικά και χαμογελαστά.
Το θέμα μας είναι εσύ να καταλάβεις!Ψάξε μία στο νετ και θα καταλάβεις πόσο απλό είναι να καταλάβει κάποιος τη χρήση του και αντίθετα πόσο δύσκολο είναι να πεις ότι ο σκύλος μου είναι 100% ασφαλής!
Γι αυτό και δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο.Οι αμπουλες,το περιλαίμια τύπου σκάλιμπορ,τα εμβόλια για την ΠΡΟΛΗΨΗ κατά της λεισμανίασης ,σιτρονέλα ,βιολογικά έλαια και όλα τα σχετικά,είναι απλά τα ΜΕΤΡΑ που μπορούμε να πάρουμε για να έχουμε τις πιθανότητες με το μέρος μας και το μέρος του σκύλου!
100% σίγουρο δεν είναι τίποτα ακόμα.
και λέω ακόμα γιατί σίγουρα τα επόμενα χρόνια θα βρεθεί κάτι!
:)
 


Th4nos

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2013
113
51
thessaloniki
Ααα και ψάχνοντας στο ιντερνετ γενικά για το καλαζααρ,θα πέσει το μάτι σου σίγουρα σε σκύλους που έχουν νοσήσει!Σε πολλούς ειδικά θα παρατηρήσεις απλά μια ξηροδερμία!Μην αγχωθείς για κάτι που μπορεί να έχει ο σκύλος σου !Σκοπός ψάχνοντας κάτι,δεν είναι τρομάξει κάποιος αλλά να καταλάβει και να πάρει ήρεμα κι ωραία τα μέτρα του!
:)

Σου μιλάω για κάποιους (ασχετο) που μπορεί να έχουν βγάλει ένα σπυράκι στο νύχι για παράδειγμα και έχουν τη φαινή ιδέα,αντί να πάνε σε γιατρό,να ψάξουν στο ιντερνετ τι μπορεί να έχουν και απο όλα αυτά που διαβάζουν να νομίζουν ότι έχουν καρκίνο στα νύχια!

(αν ρώτήσεις πως γίνεται να βγει σπυράκι στο νύχι,θα σε στείλω στο μεγκα να κάνεις εκπομπη με τον μανωλη καψή..χεχεχε...είναι απλά ενα παραδειγμα)
 
  • Like
Reactions: leonzoump


rogerF

Well-Known Member
4 Μαϊου 2014
257
74
Λάρισα
Σε ευχαριστώ πολυ για τις απαντησεις..... Ελπίζω να μην ξανακάνω αυτο το λαθος(να ρωτάω τον καθένα για το ιδιο πράγμα πολλες φορές). Ξερω οτι μου τα λες φιλικά !:)
 


Th4nos

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2013
113
51
thessaloniki
Σε ευχαριστώ πολυ για τις απαντησεις..... Ελπίζω να μην ξανακάνω αυτο το λαθος(να ρωτάω τον καθένα για το ιδιο πράγμα πολλες φορές). Ξερω οτι μου τα λες φιλικά !:)
Mη το παίρνεις σαν λάθος,δεν είναι λάθος!Περισσότερο ανασφάλεια θα το έλεγα.Οπότε για τη σωστή αντιμετώπισή του,υπάρχει η σωστή ενημέρωση και η πρόληψη !!!

Να είσαι καλά :)
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Εε ενταξει μην κανεις ετσι....

Βασικά έτσι και χειρότερα έπρεπε.

Όταν δεν ξέρεις κάτι, και γυρνάς και λες πως είτε αμπούλα είτε κολλάρο είναι το ίδιο και το αυτό, αν κάποιος βασιστεί στην απάντησή σου τον παίρνεις στο λαιμό σου.

Ρωτάς 3-4 συγκεκριμένες ερωτήσεις σε όποιο θρεντ βρεθείς, είναι πασιφανές πως δεν ακούς καμία από τις απαντήσεις που σου δίνονται κάθε φορά, και μετά μπαίνεις σε άλλα θρεντ με αντίστοιχο περιεχόμενο και αν δεν ρωτήσεις πάλι το ίδιο, δίνεις ό,τι να ναι συμβουλές.

Κάτσε διάβασε, ψάξε, μίλα με τον κτηνίατρό σου, ξαναψάξε, ξαναδιάβασε και αρκέσου σε αυτό προς το παρόν, είναι κρίμα να ταλαιπωρηθεί κάποιο μέλος και ο σκύλος του από παραπληροφόρηση.

Ή έστω στις απαντήσεις σου, δήλωνε πως είναι προσωπική άποψη και πως δεν είσαι σίγουρος για αυτό που λες.
 


rogerF

Well-Known Member
4 Μαϊου 2014
257
74
Λάρισα
Ακριβως τι δική μου άποψη λεω.... Ο καθένας εδω μεσα λεει την δική του γνωμη και την προσωπική του εμπειρία. Δεν υποχρέωσα το μέλος να με ακούσει απλα να δει την δική μου εμπειρία! Τιποτα δεν προστατεύει 100% αλλα ο συνδυασμός καποιον εξω παρασίτων μειώνει τον κίνδυνο. Πολυ απλα εγω ειπα την άποψη μου οπως και ο καθένας εδω μεσα!
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Ακριβως τι δική μου άποψη λεω.... Ο καθένας εδω μεσα λεει την δική του γνωμη και την προσωπική του εμπειρία. Δεν υποχρέωσα το μέλος να με ακούσει απλα να δει την δική μου εμπειρία! Τιποτα δεν προστατεύει 100% αλλα ο συνδυασμός καποιον εξω παρασίτων μειώνει τον κίνδυνο. Πολυ απλα εγω ειπα την άποψη μου οπως και ο καθένας εδω μεσα!
Το παρακάτω δεν αποτελεί προσωπική άποψη. Είναι ξεκάθαρο statement.

Επισης αν σου δημιουργούν προβλήματα η αμπούλες μπορεις να βάλεις scalibor. Το ιδιο πράγμα ειναι!
 
  • Like
Reactions: Orilis and Piou


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ακριβως τι δική μου άποψη λεω.... Ο καθένας εδω μεσα λεει την δική του γνωμη και την προσωπική του εμπειρία. Δεν υποχρέωσα το μέλος να με ακούσει απλα να δει την δική μου εμπειρία! Τιποτα δεν προστατεύει 100% αλλα ο συνδυασμός καποιον εξω παρασίτων μειώνει τον κίνδυνο. Πολυ απλα εγω ειπα την άποψη μου οπως και ο καθένας εδω μεσα!
μα δεν εχεις εμπειρια, παπαγαλίζεις και μεταφέρεις ως συμβουλη εμπειρια αλλου!


Όπως και να εχει για να σταματησει το off topic, @Xaroula_Rous δες κάποιο κολλάρο με ελαια, απαξ και το φορεσεις ας κοπανιέται όσο θέλει, θα πρεπει να το αποδεχτεί ότι ετσι εχει η κατασταση. Και μια σιτρονέλα για καλοκαίρι τώρα μαζι με την ανα 20 μέρες αμπουλα....
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
το καλοκαίρι μου ειχε πει ο κτηνιατρος να παω όχι ανα μήνα την αμπουλα αλλά ανα 20-25 μέρες!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Έχεις σκύλο φυλής που κάνει μπάνιο με σαμπουαν πιο συχνά από το μέσο όρο των σκυλιών :)
 




rogerF

Well-Known Member
4 Μαϊου 2014
257
74
Λάρισα
μα δεν εχεις εμπειρια, παπαγαλίζεις και μεταφέρεις ως συμβουλη εμπειρια αλλου!


Όπως και να εχει για να σταματησει το off topic, @Xaroula_Rous δες κάποιο κολλάρο με ελαια, απαξ και το φορεσεις ας κοπανιέται όσο θέλει, θα πρεπει να το αποδεχτεί ότι ετσι εχει η κατασταση. Και μια σιτρονέλα για καλοκαίρι τώρα μαζι με την ανα 20 μέρες αμπουλα....
Κανεις λάθος... Μπορει να γίνομαι κουραστικος, να ρωτάω τα ιδια, να εχω ανασφάλεια σε καποια θέματα αλλα δεν μπορεις να κρίνεις τι εμπειρία εχω....
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Για να πούμε του στραβού το δίκιο, δεν μπορεί να ξέρει. Αλλά από τα γραπτά μπορεί κανείς να κρίνει. Κρίνω και ξέρω είναι δυο διαφορετικά πράγματα. Συμφωνώ ότι η παραπάνω δήλωσή σου περί scalibor και αμπούλας ήταν τελείως άτοπη.
 
  • Like
Reactions: ghelly


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22