αποστολη κουταβιου στην αμερικη


maltezzzz

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
243
0
Το αντιλυσιακο σου το σφραγιζει ο γιατρος χωρις να το εχει κανει,βαζεις και μια ηλικια Α και καθαριζεις.
Επισης τα Φιλα δεν τα δεχεται καμια εταιρια,βαζεις στο βιβλιαριο Βισλα η μπλουντχαουντ,η οτι θελεις,και αν συνοδευεται ενα σκυλι αν δηλαδη ταξιδευεις μαζι του απο Γερμανια κοστιζει 30 ευρω,αν το στειλης μονο του τοτε περιπου 400+κρατε.
την σκεφτηκα και γω την απαταιωνια;)μαλλον ετσι θα κανω..ευχαριστω που μου δινεις το πρασινο φως κι εσυ!!;)ευχαριστω και για το τιμολογιο!!αντε θα παρει ωραιο δωρο η ανηψουλα μου για τα χριστουγεννα!!!βλεπει και τα 101 σκυλακια δαλματιας..θα ξετρελαθει!!ηδη το εχει δει στο skype!
 
Last edited:




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Λοιπόν, επειδή και στην Αμερική μένω και τα έχω συζητήσει με το Υπουργείο Γεωργίας και το Υπουργείο Υγείας που πρέπει να συγκατατεθούν, ορίστε πώς γίνεται η φάση:

Καταρχήν υπάρχουν ορισμένες φυλές που απαγορεύεται να ταξιδέψουν με αεροπλάνο και δεν πρόκειται να το καταφέρεις που να χτυπηθείς διότι τα πράγματα εδώ είναι αυστηρά. ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως οι επισκέπτες και μη στην Αμερική, μετά τον έλεγχο διαβατηρίων, περνούν Υπουργείο Γεωργίας που ελέγχει τις βαλίτσες και το τι φέρανε. Κάνεις και ειδική δήλωση όποιος κι αν είσαι και ό,τι και να φέρνεις.

Επειδή η Ελλάδα έχει εξαλείψει τη λύσσα, δέχονται κουτάβια χωρίς αντιλυσσικό αρκεί να έχουνε μικροτσίπ και ΟΛΑ τα άλλα εμβόλια. Θέλουν όμως χαρτιά και μάλιστα αληθινά από κτηνίατρο που εμπιστεύεται η Αμερικανική Πρεσβεία στην Αθήνα. ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ! Θα σου πουν εκείνοι ποιον. Βγάζεις ειδικό διαβατήριο για το σκύλο με ονοματεπώνυμο και ημερομηνία γεννήσεως και επιτρέπεται να ταξιδέψει έως 10 μέρες ΑΦΟΥ το έχει σφραγίσει ο κτηνίατρος των Αμερικάνων. Μετά μόλις φτάσει στο port of entry, θα το εξετάσει ο υπάλληλος του Υπουργείου Γεωργίας και αν του φαίνεται άρρωστο κατάσχεται, το εξετάζουν αυτοί και αποφασίζουν αναλόγως. Επίσης σε χρεώνουν τα σχετικά.

Τώρα σχετικά με το πώς να μεταφέρεις το σκύλο: πάει με τα μπαγκάζια της αεροπορικής εταιρείας. Η Ολυμπιακή χρεώνει τα λιγότερα, δηλαδή 150 δολλάρια την περαντζάδα. Ασυνόδευτος ο σκύλος δεν πάει που να χτυπηθείς επίσης κάτω. Τώρα ΑΝ έχεις δουλειά στην Αμερική (έστω και ως τουρίστας) ΚΑΙ έχεις βίζα, τότε μπορείς να στείλεις το σκυλί με ειδική υπηρεσία που αναλαμβάνει να πετάξει ζώα. Δυο φίλοι μου που ήρθαν με εκπαιδευτική άδεια για 9 μήνες στην Αμερική από Αγγλία, επέλεξαν αυτόν τον τρόπο και πλήρωσαν 1500 λίρες Αγγλίας για να φέρουν το λαμπραντόρ τους από το Λονδίνο στην Ουάσιγκτων. Οι ίδιοι ήρθαν με το αεροπλάνο της γραμμής σα παστές σαρδέλλες, είχαν όμως βίζα. Τα χαρτιά του ήταν πολλά και εντάξει, πέρασε όμως και από όλες τις υγιειονομικές υπηρεσίες για να πουν το ΟΚ οι Αμερικάνοι.

Τέλος, αν προσπαθήσει κανείς να βάλει σκύλο στην Αμερική στη ζούλα θα τον πιάσουν οπωσδήποτε και εκτός του ότι θα κατασχεθεί το ζώο, πάει μέσα και όποιος τον έφερε και σε κάτι τέτοια οι νόμοι είναι πάρα πολύ αυστηροί. Δεν το 'χουν σε τίποτα επίσης να τραβοκοπάν και ό,τι συγγενείς για συνένοχους.

Για εσωτερικές πτήσεις στην Αμερική, δηλαδή πέραν του port of entry, εξαρτάται από την εταιρεία και τον καιρό. Π.χ. εγώ δεν μπορώ ποτέ να πετάξω το Μουφ από το Καλαμποκιστάν στο Σικάγο διότι πάντα κάνει ή υπερβολικό κρύο ή υπερβολική ζέστη και το αεροδρόμιο είναι μικρό. Επομένως είτε πάω Νέα Υόρκη με το αυτοκίνητο και τον ταλαιπωρώ 8 ώρες μέχρι την Αθήνα και προσεύχομαι να μην έχουν ξεχάσει να ανοίξουν τον κλιματισμό, ή σκάω 2000 ευρώ να τον μεταφέρουν με την υπηρεσία λουξ για σκύλους, ή πάω Νέα Υόρκη με το αυτοκίνητο, παίρνω το κρουαζιερόπλοιο, τον αφήνω στο μέρος που έχουνε τους σκύλους λουξ και νοικιάζω αυτοκίνητο με ειδική χαμηλή τιμή για τους από Αμερική από το Καλαί και οδηγώ μέχρι την Αθήνα με το Μουφ στο πίσω κάθισμα.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Τη τσάκισες...
Πάντως για καλό και για κακό..ρωτα να είσαι σίγουρη..
Μακάρι να βρεθει λύση..
Μήπως μπορεις να ρωτήσεις αν κάποιος από τους επιβάτες θέλει να το συνοδεύσει???
Μία φίλη μου το έκανε πέρσι...παρακάλεσε τον ταξιδιωτικό της πράκτορα να την φέρει σε επαφή με κάποιους πελάτες τους που σκόπευαν να πετάξουν για Γερμανία και τελικά βρέθηκε κάποιος κύριος ο οποίος δέχτηκε να συνοδέψει το σκύλο...είναι δύσκολο..αλλά ποτέ δεν ξέρεις!!!
 


maltezzzz

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
243
0
συγγνωμη να ρωτησω κατι αλλο??ο αδερφος μου ειπε οτι η ups(κουριερ)στελνει και ζωα,οποτε για να τα στελνει μια μεταφορικη εταιρεια λογικο ειναι πως τα ζωα θα ειναι ασυνοδευτα!!ξερετε κατι γι αυτο??
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μήπως μπορεις να ρωτήσεις αν κάποιος από τους επιβάτες θέλει να το συνοδεύσει???
Δυστυχώς στην Αμερική αυτό ισοδυναμεί με έγκλημα καθοσιόσεως! Απαγορεύεται δια ροπάλου και ναι, θα χρησιμοποιήσουν το ρόπαλο! Ελέγχουνε, σας λέω, ΤΑ ΠΑΝΤΑ! Χαρτιά, ιδιοκτησία, κτηνιάτρους, μικροτσίπια να δουν αν είναι ο ίδιος σκύλος, χώρια η ανάκριση. Και το να ζητήσεις από άλλον να μεταφέρει για σένα...σε βλέπω στης φυλακής τα σίδερα που είναι για τους λεβέντες.....

Σας λέω, μιλάμε για Αμερικάνους εδώ. Η Υπηρεσία Μετανάστευσης/Έλεγχος Διαβατηρίων και το Υπουργείο Γεωργίας είναι τραυματικές εμπειρίες και όχι, εγώ δεν αποτελώ εξαίρεση!

(Την τελευταία φορά αποφάσισαν να με ρωτήσουνε, ρε σεις, για τις γκόμενες του Δία για να δούνε λέει αν ξέρω μυθολογία και είμαι αυτή που λέω!! Δε με ρωτάγανε τουλάχιστον ελληνιστική ιστορία.....)
 


maltezzzz

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
243
0
Λοιπόν, επειδή και στην Αμερική μένω και τα έχω συζητήσει με το Υπουργείο Γεωργίας και το Υπουργείο Υγείας που πρέπει να συγκατατεθούν, ορίστε πώς γίνεται η φάση:

Καταρχήν υπάρχουν ορισμένες φυλές που απαγορεύεται να ταξιδέψουν με αεροπλάνο και δεν πρόκειται να το καταφέρεις που να χτυπηθείς διότι τα πράγματα εδώ είναι αυστηρά. ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως οι επισκέπτες και μη στην Αμερική, μετά τον έλεγχο διαβατηρίων, περνούν Υπουργείο Γεωργίας που ελέγχει τις βαλίτσες και το τι φέρανε. Κάνεις και ειδική δήλωση όποιος κι αν είσαι και ό,τι και να φέρνεις.

Επειδή η Ελλάδα έχει εξαλείψει τη λύσσα, δέχονται κουτάβια χωρίς αντιλυσσικό αρκεί να έχουνε μικροτσίπ και ΟΛΑ τα άλλα εμβόλια. Θέλουν όμως χαρτιά και μάλιστα αληθινά από κτηνίατρο που εμπιστεύεται η Αμερικανική Πρεσβεία στην Αθήνα. ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ! Θα σου πουν εκείνοι ποιον. Βγάζεις ειδικό διαβατήριο για το σκύλο με ονοματεπώνυμο και ημερομηνία γεννήσεως και επιτρέπεται να ταξιδέψει έως 10 μέρες ΑΦΟΥ το έχει σφραγίσει ο κτηνίατρος των Αμερικάνων. Μετά μόλις φτάσει στο port of entry, θα το εξετάσει ο υπάλληλος του Υπουργείου Γεωργίας και αν του φαίνεται άρρωστο κατάσχεται, το εξετάζουν αυτοί και αποφασίζουν αναλόγως. Επίσης σε χρεώνουν τα σχετικά.

Τώρα σχετικά με το πώς να μεταφέρεις το σκύλο: πάει με τα μπαγκάζια της αεροπορικής εταιρείας. Η Ολυμπιακή χρεώνει τα λιγότερα, δηλαδή 150 δολλάρια την περαντζάδα. Ασυνόδευτος ο σκύλος δεν πάει που να χτυπηθείς επίσης κάτω. Τώρα ΑΝ έχεις δουλειά στην Αμερική (έστω και ως τουρίστας) ΚΑΙ έχεις βίζα, τότε μπορείς να στείλεις το σκυλί με ειδική υπηρεσία που αναλαμβάνει να πετάξει ζώα. Δυο φίλοι μου που ήρθαν με εκπαιδευτική άδεια για 9 μήνες στην Αμερική από Αγγλία, επέλεξαν αυτόν τον τρόπο και πλήρωσαν 1500 λίρες Αγγλίας για να φέρουν το λαμπραντόρ τους από το Λονδίνο στην Ουάσιγκτων. Οι ίδιοι ήρθαν με το αεροπλάνο της γραμμής σα παστές σαρδέλλες, είχαν όμως βίζα. Τα χαρτιά του ήταν πολλά και εντάξει, πέρασε όμως και από όλες τις υγιειονομικές υπηρεσίες για να πουν το ΟΚ οι Αμερικάνοι.

Τέλος, αν προσπαθήσει κανείς να βάλει σκύλο στην Αμερική στη ζούλα θα τον πιάσουν οπωσδήποτε και εκτός του ότι θα κατασχεθεί το ζώο, πάει μέσα και όποιος τον έφερε και σε κάτι τέτοια οι νόμοι είναι πάρα πολύ αυστηροί. Δεν το 'χουν σε τίποτα επίσης να τραβοκοπάν και ό,τι συγγενείς για συνένοχους.

Για εσωτερικές πτήσεις στην Αμερική, δηλαδή πέραν του port of entry, εξαρτάται από την εταιρεία και τον καιρό. Π.χ. εγώ δεν μπορώ ποτέ να πετάξω το Μουφ από το Καλαμποκιστάν στο Σικάγο διότι πάντα κάνει ή υπερβολικό κρύο ή υπερβολική ζέστη και το αεροδρόμιο είναι μικρό. Επομένως είτε πάω Νέα Υόρκη με το αυτοκίνητο και τον ταλαιπωρώ 8 ώρες μέχρι την Αθήνα και προσεύχομαι να μην έχουν ξεχάσει να ανοίξουν τον κλιματισμό, ή σκάω 2000 ευρώ να τον μεταφέρουν με την υπηρεσία λουξ για σκύλους, ή πάω Νέα Υόρκη με το αυτοκίνητο, παίρνω το κρουαζιερόπλοιο, τον αφήνω στο μέρος που έχουνε τους σκύλους λουξ και νοικιάζω αυτοκίνητο με ειδική χαμηλή τιμή για τους από Αμερική από το Καλαί και οδηγώ μέχρι την Αθήνα με το Μουφ στο πίσω κάθισμα.
σαρα εισαι κατατοπιστικοτατη!!ουτε στην αεροπορικη δεν θα τα ηξεραν ολα αυτα!!με βοηθας πολυ!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
συγγνωμη να ρωτησω κατι αλλο??ο αδερφος μου ειπε οτι η ups(κουριερ)στελνει και ζωα,οποτε για να τα στελνει μια μεταφορικη εταιρεια λογικο ειναι πως τα ζωα θα ειναι ασυνοδευτα!!ξερετε κατι γι αυτο??
Αυτό δεν το έχω ακούσει, αλλά μπορεί να έχουνε υπηρεσία μεταφοράς ζώων, στην οποία περίπτωση θα είναι η τιμή κοντά σ' αυτήν που πλήρωσαν οι φίλοι μου από το Λονδίνο-Ουάσιγκτων. Κοίταξε όμως τη σελίδα τους:

http://www.ups.com

Κρίμα και μου φέρανε πακέτο πριν από πέντε λεπτά και δεν είχα δει το μήνυμά σου διότι θα τους ρώταγα...

Αυτά που έγραψα τα ξέρω διότι θέλω να φέρνω το Μουφ μαζί μου στην Ελλάδα στο μέλλον και σκεφτόμουνα να φέρω κουτάβι μαζί μου το καλοκαίρι αλλά δεν το έκανα τελικά. Οπότε τα κοίταξα, μίλησα και με τους Αμερικάνους, έγραψα και στο Υπουργείο Γεωργίας, μετά στο Υπουργείο Υγείας και μου τα είπαν αναλυτικά. Μάλιστα έκλεισαν το email τους με το κουφό "μωρέ ο σκύλος εύκολος είναι, κοίταξε ΕΣΥ να μην τσιμπήσεις την Η1Ν1 που ταξιδεύεις συνέχεια"!!!!!
 
Last edited:


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
(Την τελευταία φορά αποφάσισαν να με ρωτήσουνε, ρε σεις, για τις γκόμενες του Δία για να δούνε λέει αν ξέρω μυθολογία και είμαι αυτή που λέω!! Δε με ρωτάγανε τουλάχιστον ελληνιστική ιστορία.....)
Άσε..εγώ όταν είχα πάει για σπουδές στην Αμερική...με ρωτησαν "αν σκοπευω να δολοφονήσω τον Πρόεδρο τους"..
Επειδή ήμουν 20 χρονών...μου ήρθε να τους απαντήσω "Ναι, πως το ξέρατε?"..αλλά ευτυχώς δεν το έκανα..αλλιώς τώρα θα είχα μόνιμη διεύθυνση στο Γκουανταναμο..!!!!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Όντως θα είχες διότι ακόμα και αστείο να κάνεις για τον πρόεδρα είναι παράνομο!:eek::eek: Τελοσπάντων, πάρε το προξενείο τηλέφωνο διότι θα σε κατατοπίσουν σχετικά. Και δες και τι κάνει το UPS. Λες να μπορώ να ταχυδρομήσω το Μουφ ως πακέτο? Θα είναι πολύ τσαντισμένο βέβαια άμα τη αφίξει του όταν με δει, αλλά τουλάχιστον θα εμπιστευόμουν τους Αμερικάνους διότι τείνουν να είναι υπερβολικοί και να φοβούνται τους δικηγόρους.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Να δω το Μουφ...πακεταρισμένο με γραμματόσημα και αυτο το πλαστικό με τα μπαλάκια ...και τίποτε άλλο!!!:paja1::paja1::paja1::paja1:
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Λοιπόν, πήρα το UPS τηλέφωνο και τους εξήγησα την κατάσταση αλλά δυστυχώς δεν αναλαμβάνουν, λέει, τη μεταφορά ζώων. Άρα σου μένει η ειδική μεταφορική εταιρεία ή να έρθει ο αδερφός σου να πάρει το κουτάβι και να το φέρει με το αεροπλάνο (με τις αποσκευές) αρκεί να πρόκειται για φυλή που επιτρέπεται να ταξιδέψει. Τα bullmastiffοειδή π.χ. απαγορεύεται.
 


maltezzzz

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
243
0
Λοιπόν, πήρα το UPS τηλέφωνο και τους εξήγησα την κατάσταση αλλά δυστυχώς δεν αναλαμβάνουν, λέει, τη μεταφορά ζώων. Άρα σου μένει η ειδική μεταφορική εταιρεία ή να έρθει ο αδερφός σου να πάρει το κουτάβι και να το φέρει με το αεροπλάνο (με τις αποσκευές) αρκεί να πρόκειται για φυλή που επιτρέπεται να ταξιδέψει. Τα bullmastiffοειδή π.χ. απαγορεύεται.
αληθεια πηρες τηλ?:):tel:ευχαριστω παρα παρα πολυ για το ενδιαφερον!!οποτε τωρα εχω σιγουρευτει οτι το σκυλι θα μεινει στην ελλαδα μεσα σε ενα κλουβι του πετ σοπ:(και αν δεν βρεθει οικογενεια συντομα ποιος ξερει τι θα απογινει μολις γινει ολοκληρο γαιδουρι που δεν θα χωραει πια στο γυαλινο κλουβι:confused::cry:εντωμεταξυ τελειως πληροφοριακα κοντεψε να φαει την muffin μου!την δαγκωνε και τις εβγαζε τουφες απτα μαλλια και το καημενο εσκουζε!...μεχρι που το εβαλα στο κενελ για υπνο!!ευτυχως παντως που δεν εκλαψε καθολου οταν το εβαλα!!ειναι καλοβολο σκυλακι!!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ναι, όντως πήρα τηλέφωνο, δεν είναι σπουδαίο πράμα, τσάμπα είναι. Το ζήτημα είναι πότε έρχεται ο αδερφός σου και αν θα το έπαιρνε μαζί του. Όπως είπα, η Ολυμπιακή είναι η φτηνότερη. Τώρα έγραψε ο Omarock:

Το αντιλυσιακο σου το σφραγιζει ο γιατρος χωρις να το εχει κανει,βαζεις και μια ηλικια Α και καθαριζεις.
Δυστυχώς αυτό δε γίνεται για Αμερική διότι πρώτον θέλουν να δούν αιματολογική που να δείχνει τα αντισώματα της λύσσας και δεύτερον θέλουν το δικό τους κτηνίατρο. Αλλά όπως είπα δεν κάνουν φασαρία για το αντιλυσσικό στα κουτάβια διότι ξέρουν ότι δε γίνεται να το κάνουν. Απλώς έχουν λίστα με χώρες που έχουν εξαλείψει τη λύσσα και αφήνουν μέσα το κουτάβι εφόσον έχει χαρτιά. Η Ελλάδα είναι ανάμεσα σ' αυτές τις χώρες αλλά όχι η Ολλανδία!! Αν έρχεται κανείς από Ολλανδία πρέπει επομένως να βάλει το σκύλο καραντίνα μέχρι να κάνει το αντιλυσσικό στην Αμερική, αλλά και πάλι τον αφήνουν να μπει εφόσον έχει τα άλλα εμβόλια.
 


maltezzzz

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
243
0
δυστυχως δεν εχει σκοπο να ερθει γι αυτο ηθελα να το στειλω αλλα απο οτι βλεπω ..δυσκολα τα πραγματα:(...ευχαριστω παντως για τις πληροφοριες σας!!!!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μπορείς να βάλεις ίσως αγγελία εδώ στα χαρίζονται και μια και είναι καθαρόαιμο το σκυλί, μάλλον θα υιοθετηθεί.
 


maltezzzz

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
243
0
Μπορείς να βάλεις ίσως αγγελία εδώ στα χαρίζονται και μια και είναι καθαρόαιμο το σκυλί, μάλλον θα υιοθετηθεί.
εβαλα εδω και καιρο...αλλα τιποτα:(:(και ειναι τοοοοσο ομορφοοο!!!για ενα βραδυ το κρατησα και επαθα πλακα με την εξυπναδα του!!! 1ον.εκανε τις αναγκες του στην πανα,2ον.του ελεγα ΜΗ και καταλαβαινε!!!απιστευτο!!!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Είναι δυνατόν να φιλοξενηθεί κάπου μέχρι να σε επισκεφτεί ο αδερφός σου από την Αμερική? Επίσης: πες στον αδερφό σου να γράψει στο Υπουργείο Υγείας της πολιτείας του (Health Department) να τους εκθέσει την κατάσταση και να ρωτήσει αν είναι δυνατόν να κανονίσουν να έρθει το κουτάβι με το αεροπλάνο της γραμμής ασυνόδευτο και αν υπάρχουν όροι.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
εβαλα εδω και καιρο...αλλα τιποτα:(:(και ειναι τοοοοσο ομορφοοο!!!για ενα βραδυ το κρατησα και επαθα πλακα με την εξυπναδα του!!! 1ον.εκανε τις αναγκες του στην πανα,2ον.του ελεγα ΜΗ και καταλαβαινε!!!απιστευτο!!!
Απο το Facebook το έχεις προωθήσει? Αν θες στειλτο να το προωθήσουμε και μέσω της σελίδας του καταφυγίου που έχει πολλούς φίλους. Φτιάξε μονο ενα άλμπουμ και βάλε τηλέφωνα επικοινωνίας και λοιπες πληροφορίες για το σκυλάκι.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Σαρα ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα?
Ρωταω γιατι φιλος μου Γερμανος εχει φερει πολλα σκυλια απο Βραζιλια και επειδη υπαρχει πιο πολυ γραφειοκρατια απο εκει τα παει πρωτα Η.Π.Α και μετα Γερμανια γιατι λεει ειναι πιο ευκολα.