γεια σας και από μας!


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
με το "βαθια" εννουσα σημειο του στοματος...δηλαδη με τα πισω δοντια...συνηθως τα κουταβια χαζοδαγκωνουν με τα μπροστα....
sorry δε κατάλαβα

ναι συνήθως δαγκώνει με τα μπροστά "αρπάζει" είναι η καλύτερη περιγραφή όχι πολύ δυνατά

αλλά με βάθος δαγκώνει...δηλαδή με τα πίσω κυρίως....
και όταν δε μπορεί στρέφει το κεφάλι για να φτάσει

να έχω το μυαλό μου για κάτι ή απλά συμβαίνει και αυτό όπως λες αλλά όχι σε όλα τα κουτάβια?
 




reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
sorry δε κατάλαβα

ναι συνήθως δαγκώνει με τα μπροστά "αρπάζει" είναι η καλύτερη περιγραφή όχι πολύ δυνατά

αλλά με βάθος δαγκώνει...δηλαδή με τα πίσω κυρίως....
και όταν δε μπορεί στρέφει το κεφάλι για να φτάσει

να έχω το μυαλό μου για κάτι ή απλά συμβαίνει και αυτό όπως λες αλλά όχι σε όλα τα κουτάβια?
οχι δεν συμβαινει,αλλα το κανουμε να συμβει με προπονηση...οταν το κανουν μονα τους ειναι πολυ θετικο...
 
  • Like
Reactions: Ήρα & Freedom




Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
υποθέτω στη χρήση της άνω και κάτω γνάθου και στη δύναμη των σιαγόνων
η διαφορά ίσως έγκειται στο να του βγαίνει από μόνο του ή να πρέπει να του το μάθεις

εάν δηλαδή έχει ήδη από μόνος του επίγνωση του πως να πιάνει και το κάνει δε χρειάζεται να μπεις στη διαδικασία να τον εκπαιδεύσεις γι αυτό

ίσως όπως πχ ένα πιτσιρίκι πιάνει από μόνο του σωστά το μολύβι και μουτζουρώνει ενώ σε ένα άλλο πρέπει να του το δείξεις

@reinmeister2 τα φώτα σου....σωστά τα κατάλαβα?
 
  • Like
Reactions: Beyond Wonderland




reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Θετικο ως προς τι ακριβως ;
υποθέτω στη χρήση της άνω και κάτω γνάθου και στη δύναμη των σιαγόνων
η διαφορά ίσως έγκειται στο να του βγαίνει από μόνο του ή να πρέπει να του το μάθεις

εάν δηλαδή έχει ήδη από μόνος του επίγνωση του πως να πιάνει και το κάνει δε χρειάζεται να μπεις στη διαδικασία να τον εκπαιδεύσεις γι αυτό

ίσως όπως πχ ένα πιτσιρίκι πιάνει από μόνο του σωστά το μολύβι και μουτζουρώνει ενώ σε ένα άλλο πρέπει να του το δείξεις

@reinmeister2 τα φώτα σου....σωστά τα κατάλαβα?
Και εγω κατι τετοιο καταλαβα,απλα σκεφτηκα μηπως ειναι κατι ιδιαιτερο και αφορα κυριως φυλες εργασιακου τυπου.
σωστα...απολυτως απαραιτητο ειναι στα σκυλια φυλαξης χωρου καθως και σωματοφυλακης,γι συτο και δουλευονται πολυ πανω στον σωστο τροπο...

απο κει κι επειτα καλο ειναι ολα τα σκυλια να δαγκωνουν σωστα, ανεξαρτητως φυλης,καθαρα για λογους διατηρησης της ορθους μυοσκελετικης δομης ,απο πλευρας υγειας...


υ.γ. @Ήρα & Freedom ακομη κι αυτα που δαγκωνουν σωστα θελουν δουλεια πανω σε αυτο,με την διαφορα οτι η διαδικασια ειναι πολυ ευκολοτερη...εργασιακα παντα...
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ

Πονεμένη ιστορία ειδικά για μικρομάνα και κουταβομάνα Οι διακοπές μας πριν τον κούταβο περιλάμβαναν θάλασσα για κανα 20μερο με τα πιτσιρίκια, βλαχοχώρια για το 15 Αύγουστο να τιμήσουμε ρίζες και καμιά βδομάδα μόνοι με το σύζυγο μπας και ξελαμπικάρει η κεφαλή μας από τα μικρά

Φέτος με τον μικρό τα δεδομένα άλλαξαν Αρχικά ξεκαθαρίσαμε πως δεν θέλουμε να τον αφήσουμε σε πανσιον Δεν ξέρω μου φάνηκε πολύ άσχημο να τον έχω μόλις 2-3 μήνες και να τον αφήσω μόνο του κουταβάκι για βδομάδα και βάλε Άρα ότι θα κάναμε θα το κάναμε όλοι μαζί αντάμα Δυστυχώς όπου και να έπαιρνα τηλέφωνο pet friendly ξενοδοχείο στα παράλια μας απλά δεν υπήρχε!!Δέχτηκα από απλή απορία εως βρύσιμο για το να κουβαλήσω και σκύλο μαζί! Και κει που προετοιμαζόμασταν ψυχολογικά να περάσουμε καλοκαίρι δίχως μπάνιο διαβάζω εδώ ένα ποστ του @Kotzak που με τον Μοχάμεντ 2 μηνών πήγε σε camping στη Χαλκιδική(να σαι καλά για την ιδέα) και πέρασε τέλεια Οπότε ψάχνοντας βρήκα camping που να δέχεται σκύλους ( 3 ήταν όλα και όλα εδώ κοντά) κλείσαμε σπιτάκι με air condition γιατί είμαστε και ευαίσθητοι στη ζέστη και φύγαμε!

Στο camping πέρα από τροχόσπιτα και σκηνές υπήρχαν και 10 σπιτάκια με κουζίνα μεγάλο δωμάτιο μπάνιο και ισόγεια βεραντούλα Εμείς κλείσαμε το πιο κοντινό στη θάλασσα ουσιαστικά σχεδόν δίπλα στην άμμο

Οι διακοπές πέρασαν τέλεια δίχως να ζοριστούμε ούτε εμείς ούτε ο μικρός Έκανε άπειρες βόλτες καθόταν στη βεραντούλα ΠΑΝΤΑ δεμένος (θα εξηγήσω μετά γιατί) και όταν ήταν να πάμε θάλασσα ανάβαμε το air condition πρώτα έφευγε ο ένας με τα παιδιά ο άλλος περίμενε να συμμαζέψει το δωμάτιο (μετάφραση:να μαζέψει κάθε τι πιθανό να μασηθεί-φαγωθεί) αλλά κυρίως να ηρεμήσει ο μικρός που ήταν στο παράθυρο για κανα 10λεπτό κοιτώνταςμε παράπονο που πήγαν οι άλλοι και αφού την έκοβε τούφα πήγαινε και αυτός θάλασσα Συχνά πυκνά ανεβοκατεβαίναμε από την παραλία και τον ελέγχαμε από το παράθυρο να κοιμάται....ήσυχα και ωραία δροσερός!

Στην ουσία από εκεί που φοβόμουνα πως θα περάσουμε χάλια περάσαμε τέλεια ο μικρός έκανε και μια απόπειρα να μπει στο νερό ένα πρωι που η παραλία ήταν σχεδόν άδεια αλλά δεν....το χουμε οπότε αφήσαμε τα μακροβούτια για άλλους

Το camping γεμάτο σκύλους άλλοι πιο κοινωνικοποιημένοι άλλοι όχι απλώς από ένα σημείο και μετά ήξερες ποια δρομάκια να αποφεύγεις Τελικά όλα τακτοποιούνται αρκεί να είσαι διατεθημένος να ψαχτείς λίγο....και να δεχτείς πως πλέον είσαστε όλοι μαζί....παντού!

20160726_141939.jpg

20160726_142154.jpg

20160728_111334.jpg

20160728_143521.jpg
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
και επειδή εγώ και τα απρόοπτα πάμε πακέτο....

ξυπνάμε το 2ο πρωινό και με την τσίμπλα στο μάτι βγαίνω από το δωμάτιο να πάρω τα μαγιο απ έξω να σηκωθούμε να πάρουμε πρωινό - πιούμε καφέ για ν ανοίξει το μάτι μας
και εκεί που ανοίγω την πόρτα ο μικρός βρίσκει ευκαιρία και τσουπ! τρέχει έξω!

Εγώ αγουροξυπνημένη και ΞΥΠΟΛΥΤΗ τρέχω πίσω του! αυτός έχει βάλει ταχύτητα βγαίνει στον κεντρικό δρόμο του camping και τρέχει προς τα πάνω στην έξοδο
Βλέπω πως δεν πρόκειται να τον φτάσω και με πιάνει πανικός
(τις μέρες των διακοπών διάβαζα το forum αντί για βιβλίο και είχα πέσει στο θέμα με τις βόλτες και τα απρόοπτα και ναι διάβασα 220 σελίδες θέμα! Στο θέμα αυτό η @l.Kyveli περιέγραφε μια φάση που ο Τζίμης της είχε ξεφύγει και αντί να τον κυνηγήσει τον φώναξε γύρησε και έτρεξε από την άλλη και αυτός την ακολούθησε και τον έπιασε Το ίδιο διάβασα λίγο αργότερα στο θέμα του jonk και της Μόκας που το στήριζε κιόλας ως μέθοδο που χρησιμοποιείται σε σκύλους που δεν ακουν!
@l.Kyveli όταν με το καλό κατέβω Αθήνα σε κερνάω ότι θες!Μ έσωσες!)

οπότε βγάζω και γω μια κραυγή "Freedom!!" Εγώ και ο Braveheart τέτοια φωνή!
γυρνώ από την άλλη και αρχίζω να τρέχω πίσω
όσο έτρεχα να σκέφτομαι:"παει τον έχασα αυτό ήταν!αυτός έχει ήδη βγει από το camping και γω τρέχω σα τη χαζή ανάποδα!η Νικολούλη δέχεται να ψάξει για σκύλο?γιατί μέχρι και το νεφρό μου θα δώσω για να τον βρω!!κτλ κτλ"
στα όρια της παράνοιας!!

και κει που τρέχω.....να σου μια φουντωτή ουρά δίπλα μου και να τος να μου κάνει χαρούλες!"ναι μαμά τέλεια Έλα να παίξουμε!τέλεια!έλα!"
σκύβω τον αρπάζω κάνοντας αποκαλύψεις σε κάτι Σέρβους που παίρνανε πρωινό στη σκηνή τους απέναντι (δε βαριέσαι στη χώρα τους θα τα πουν)
βγάζω δεύτερη φωνή στον άντρα μου να ρθει με το λουρί και τον πήραμε πάλι μέσα
(αφού έφαγα ένα γ@#σταυρίδι για τις αποκαλύψεις!)

ηθικό δίδαγμα:δεν ανοίγεις πόρτα αν δεν ανοίξεις πρώτα μάτι!
 




Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
Η αγάπη που σου δείχνει κάποιος (δίποδος ή τετράποδος λίγο διαφέρει) μπορεί να εκδηλωθεί με πολλούς τρόπους

Στην ουσία είναι το να στέκεται δίπλα σου, να σε νιώθει, να σε νοιάζεται, να σε προσέχει....

Όταν φέραμε το κουτάβι σπίτι τον πρώτο καιρό το βράδυ τον είχαμε στο crate
Την μεγαλύτερη αδυναμία του την έδειχνε η μικρή μου και ήταν από την αρχή αμοιβαίο
Πάντα τον καληνύχτιζε με ένα φιλί και τσεκάριζε αν είναι καλά πριν πάει για ύπνο....
Ένα βράδυ λίγο καιρό αφού τον πήραμε την πέτυχα 3 η ώρα ξημερώματα να έχει βάλει την κουβερτούλα της δίπλα στο crate και ξαπλωμένη να του διαβάζει ένα παραμύθι....

Στο ταξίδι μας για τις διακοπές μας εγώ είχα στο μικρό αμάξι την μικρή και τον κούταβο δεμένο με τη ζώνη ασφαλείας και το λουρί του έχοντας στρώσει το κάλυμμα στις πίσω θέσεις
Ο άντρας μου στο δικό του κουβαλούσε εκτός από τον γιο.....το σπίτι που μετακομίζαμε!
(όσοι έχουν κάνει διακοπές με μικρά παιδιά και σκύλο καταλαβαίνουν τι εννοώ)

Στη διαδρομή η μικρή του περιέγραφε από που περνούσαμε, τον χαίδευε, τον κανάκευε και αυτός χαζοκοιμόταν
Όταν όμως εκείνη κουράστηκε και την πήρε ύπνος όχι μόνο ξύπνησε αλλά την πήρε και αγκαλιά
και όταν σταμάτησα για να τους βγάλω φωτογραφία μου κανε και ένα σιγανό "γουφ" να μην την ξυπνήσω!

Δεν ξέρω αν με πείτε χαζορομαντική...αλλά αυτό είναι αγάπη!

δεν είναι πανέμορφα τα ζουζούνια μου?

20160731_132508.jpg
 




Iraki maria

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2015
368
791
37
Thessaloniki
Συγκινηθηκα μεσημεριατικα!
Να τα χαιρεσε τα παιδακια σου(διποδα,τετραποδα)!
Εννοειται πως αυτο ειναι αγαπη,το βλεπω και απο τη δικια μου,ακομα και οταν με ακουμπαει με την πατουσιτσα της,το νιωθω( εκτος αν ειμαι φαντασμενη).
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
και επειδή εγώ και τα απρόοπτα πάμε πακέτο....

ξυπνάμε το 2ο πρωινό και με την τσίμπλα στο μάτι βγαίνω από το δωμάτιο να πάρω τα μαγιο απ έξω να σηκωθούμε να πάρουμε πρωινό - πιούμε καφέ για ν ανοίξει το μάτι μας
και εκεί που ανοίγω την πόρτα ο μικρός βρίσκει ευκαιρία και τσουπ! τρέχει έξω!

Εγώ αγουροξυπνημένη και ΞΥΠΟΛΥΤΗ τρέχω πίσω του! αυτός έχει βάλει ταχύτητα βγαίνει στον κεντρικό δρόμο του camping και τρέχει προς τα πάνω στην έξοδο
Βλέπω πως δεν πρόκειται να τον φτάσω και με πιάνει πανικός
(τις μέρες των διακοπών διάβαζα το forum αντί για βιβλίο και είχα πέσει στο θέμα με τις βόλτες και τα απρόοπτα και ναι διάβασα 220 σελίδες θέμα! Στο θέμα αυτό η @l.Kyveli περιέγραφε μια φάση που ο Τζίμης της είχε ξεφύγει και αντί να τον κυνηγήσει τον φώναξε γύρησε και έτρεξε από την άλλη και αυτός την ακολούθησε και τον έπιασε Το ίδιο διάβασα λίγο αργότερα στο θέμα του jonk και της Μόκας που το στήριζε κιόλας ως μέθοδο που χρησιμοποιείται σε σκύλους που δεν ακουν!
@l.Kyveli όταν με το καλό κατέβω Αθήνα σε κερνάω ότι θες!Μ έσωσες!)

οπότε βγάζω και γω μια κραυγή "Freedom!!" Εγώ και ο Braveheart τέτοια φωνή!
γυρνώ από την άλλη και αρχίζω να τρέχω πίσω
όσο έτρεχα να σκέφτομαι:"παει τον έχασα αυτό ήταν!αυτός έχει ήδη βγει από το camping και γω τρέχω σα τη χαζή ανάποδα!η Νικολούλη δέχεται να ψάξει για σκύλο?γιατί μέχρι και το νεφρό μου θα δώσω για να τον βρω!!κτλ κτλ"
στα όρια της παράνοιας!!

και κει που τρέχω.....να σου μια φουντωτή ουρά δίπλα μου και να τος να μου κάνει χαρούλες!"ναι μαμά τέλεια Έλα να παίξουμε!τέλεια!έλα!"
σκύβω τον αρπάζω κάνοντας αποκαλύψεις σε κάτι Σέρβους που παίρνανε πρωινό στη σκηνή τους απέναντι (δε βαριέσαι στη χώρα τους θα τα πουν)
βγάζω δεύτερη φωνή στον άντρα μου να ρθει με το λουρί και τον πήραμε πάλι μέσα
(αφού έφαγα ένα γ@#σταυρίδι για τις αποκαλύψεις!)

ηθικό δίδαγμα:δεν ανοίγεις πόρτα αν δεν ανοίξεις πρώτα μάτι!
Κλαιω απλα χαχαχαχαχα
Σαφως ειναι αγαπη...το ειδα κ εγω σημερα το πρωι που εκλαψε το μωρο στο ριλαξ κ πριν προλαβω να παω εγω η σιλβα ηδη εγλυφε μουτρακι κ το μωρο γελούσε...(αν το βλεπε η πεθερα μου την ειχαμε χάσει...)

Να σου ζήσουν κ τα τρια!!!
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
...οπότε βγάζω και γω μια κραυγή "Freedom!!" Εγώ και ο Braveheart τέτοια φωνή!
γυρνώ από την άλλη και αρχίζω να τρέχω πίσω
Αν έτρεχες προς την θάλασσα, ουρλιάζοντας "freedooooom" θα ήταν πολύ πιο κινηματογραφικό πάντως !!! :LOL:
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
εγώ το χω ξεκαθαρίσει πως ως οικογένεια είμαστε ντιπ για ντιπ παλαβοί...γελάμε με τα χάλια μας τις αναποδιές μας και τα στραβά που μας τυχαίνουν!

@mareco.....πάλι καλά ήταν πουρνό και γλυτώσαμε να γίνουμε θέαμα σε όλο το camping

σοβαρά πάντως αν δεν το χα διαβάσει στο θέμα με τον Τζίμη ούτε που θα μου πήγαινε το μυαλό!θα είχε βγει έξω και θα τον είχα χάσει είναι το μόνο σίγουρο!πάλι καλά είμαι διαβαστερό παιδί!!

@Μάρθα & Σίλβα δυστυχώς οι πεθερές είναι ιδιαίτερες περιπτώσεις
σε μένα βέβαια παίζει το ανάποδο σενάριο
η πεθερά μου γλύφεται φιλιέται αγκαλιάζεται με το σκυλί και η μάνα μου περνιέται με betadin επειδή τον είδε σε 1 μέτρο απόσταση.....άβυσσος!
(ακόμη ο μικρός δεν την έχει μυρίσει τον βλέπει περιστασιακά και από μακρυά!)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Πέρα από την πλάκα, πράγματι δεν έχει κανένα απολύτως νόημα, να τρέχεις πίσω από...έναν σκύλο που τρέχει. Δεν πρόκειται να τον φτάσεις ποτέ. Οπότε...ναι, θα πρέπει να σκεφτείς γρήγορα και να φερθείς έξυπνα. Το κόλπο αυτό, μου λειτούργησε κι εμένα, δύο τόσο τραγικές <για την υγεία μου> στιγμές, που παρόλο που λειτούργησε, έχασα μέρες από την ζωή μου. Πρέπει, να είμαστε ετοιμοπόλεμοι δυστυχώς. Και ξέρεις τι γίνεται...όσο πιο υποψιασμένος είσαι, τόσο πιο αγχωμένος είσαι. Μη συμβεί το ένα, μη συμβεί το άλλο...