γεια σε ολους


ering john

Active Member
16 Μαϊου 2009
31
0
κέρκυρα
kai ναι ο σκυλος ηρθε απο ουγγαρια.
αυτα που διαβασα ομολογω σεν τα ειχα καθολου μα καθολου υποψιν.
η σκυλιτσα μας αγοραστηκε μετα απο πολυ κοπο και επιμονη απο την απο την κορη μου (μαζευε τα χρηματα 1 χρονο) ειναι τωρα κοντα 11 χρονων.
ειχε δει σε καποιο περιοδικο το σκυλι και ξετρελαθηκε. εμεις ειμασταν λιγο απομακρη στην επιθημια του παιδιου για κατοικιδιο.τελικα να μην τα λεω πολλα πηγαμε στο πετ σοπ. αλλα εδω που μενουμε απο που αλλου μπορουσαμε να παρουμε το συγκεκριμενο σκυλι.
και ναι το σκυλι την δευτερη μερα επαθε τυφο και ξενυχτησα τρεις μερες εγω προσωπικα και η μητερα μου και το σωσαμε με την τηλεφ. βοηθεια του κτηνιατρου (ηταν και σαββατοκυριακο) ελειπε εκτος νομου.
αλλα απο οτι μας λενε ειναι απο τα καλητερα δειγματα της ρατσας
και απο κακη συμπεριφορα το συγκεκριμενο σκυλακι μακαρι να μπορουσα να σας το εφερνα να το βλεπατε
αλλη φορα τα υπολοιπα
και συνεχ......
μενω εκπληκτος απο αυτα που διαβαζω για τα πετ σοπ και για την ολη κατασταση που επικρατη.
το σκυλακι οπως εγραψα και πιο πανω αρωστησε (δεν το πηρα αρωστημενο) ο κτηνιατρος που το εξετασε πριν το παρω (οικογενειακος γνωστος) ειπε οτι το σκυλακι ηταν ενταξει και του εδωσε χαπακι για τα σκουλικακια και μας ειπε να εχετε το νου σας αν δειτε τα συγκεκριμενα στα κοπρανα του ζωου (αφου μας ειπε οτι δεν θα του εχει γινει σωστη παρασιτολογικη <κατι> . το ζωακι ειχε και <εγγυηση> 7 ημερων.
οταν ξημερωσε δευτερα πρωι (ειχαμε περασει μαυρο Σ/Κ το σκυλακι στην κυριολεξια ψυχοραγουσε) τηλεφωνησα στο πετ σοπ για να τους πω με ωραιο τροπο παντα οτι το ζωο την εβγαζε δεν την εβγαζε. οι ιδιοκτητες μπορω να πω οτι στενοχωρεθηκαν (τουλαχιστον αυτο καταλαβα εγω)
με διαβεβαιωσαν οτι αν το ζωακι δεν ζηση θα μπει σε ισχυη η εγγυηση.
το προβλημα ομως δεν ηταν η εγγυηση ουτε τα χρηματα (που ηταν αρκετα) αλλα η κορη μου που μολις της ειπαμε οτι το σκυλακι της μπορει να μην τα καταφερνε δεν το πιστευε της ηταν αδιανοητο κατι τετοιο.
τελικα τα καταφεραμε και το <γιδι> ετσι το λεω καμια φορα αναρωσε πληρως (μα να μην ακουη σαν γιδα ενα πραμα)
εδω οφειλω να πω οτι ο κτηνιατρος μας αν και μακρια εκεινες τις ημερες λογο οικογενιακου και σοβαρου μαλιστα προβληματος (αν στην επομενη εξεταση πηρε 25 ευρο τα ειχε χαλασει τριπλα στο κινητο) να μου τηλεφωνη ανα 1 ωρα ανα 24ωρο και να μου λεει τη να κανω πως να το κανω να μου λεει για τις δοσεις των φαρμακων με συριγκα ε χωρια τα ριζονερα
το πεντιγκρι το περιμενω ακομα ,εχουν περασει 12 μηνες με διαβεβαιωσαν ομως οτι αν και αργει θα ερθη. θα σας κρατω ενημερους
συγνωμη για την πολυγραφια και ανεγινα κουραστικος
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Τώρα εγώ αν σου πω ότι άδικα το περιμένεις το Pedigree θα σε στεναχωρήσω πολύ ή το έχεις ψιλοκαταλάβει από αυτά που διάβασες εδώ μέσα...:(
 






Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
γεν αμφιβαλω σε αυτο που λες αλλα δεν μπορουσε ο γιατρος να το καταλαβη αν ηταν αρρωστο?
Αν γινόντουσαν εξετάσεις....
Οπτικά λίγο δύσκολο να καταλάβει......

Καλώς ήρθες κι από εμάς!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ο γιατρός προφανώς δεν γνωρίζει ή έκανε ότι δεν γνωρίζει ότι ένα σκυλί που εμφανίζει συμπτώματα τύφου την δεύτερη μέρα στο νέο του σπίτι έχει εκτεθεί στον ιό 7-10 μέρες πρίν :)
 


ering john

Active Member
16 Μαϊου 2009
31
0
κέρκυρα
Ο γιατρός προφανώς δεν γνωρίζει ή έκανε ότι δεν γνωρίζει ότι ένα σκυλί που εμφανίζει συμπτώματα τύφου την δεύτερη μέρα στο νέο του σπίτι έχει εκτεθεί στον ιό 7-10 μέρες πρίν :)
αυτο το καταλαβα εκ των υστερων.
κοιταξα και το ημερολογιο το πηραμε τριτη απογευμα και τα πρωτα συμπωματα κουρασης (νομιζα) τα καταλαβα παρασκευη 8 το απογευμα

ευχαριστω ολους για το καλοσορισμα


υ.σ.
περιση μαιο μηνα λιγο πιο εξω απο την κορινθο σε μεγαλο φαστ φουντ συναντησα μια οικογενεια με ενα γουεστι θυληκο ονοματι MILOU κουρεμενο αψογα μηπως ειναι η MILOU του φορουμ?
 










cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
καλως ηρθες και να το χαιρεσαι!ειναι πολυ κουκλιστικα σκυλια,πηρε ενας φιλος μου πριν λιγες μερες,ειναι 2,5μηνων και ειναι απλα τελειο,σαν χιονομπαλιτσα ειναι,μια σταλια,εχω παθει ερωτα,μαλλον ο επομενος μου σκυλος θα ειναι westy,ειναι υπεροχα:):):)
 


ering john

Active Member
16 Μαϊου 2009
31
0
κέρκυρα
και το καλοκαιρι εφτασε, και θα ερθη η ωρα για διακοπες
το ζωντανο τι, που, πως?
δηλαδη
1ον τι θα το κανω (εγω εχω μαμα και θα το προσεχη)καποια φορα ομως μπορη να μην μπορει
2ον που θα το αφησω?
3ον αν το παρω μαζι θα το δεχθει το ξεν/χειο, πανσιον, στουντιο και γενικα δεν ξερω τι ισχυει?
 


dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
το νουμερο 3-


θα βρεις ξενοοδοχεία , που δέχονται ζώα και θα είστε μαζί στις διακοπές

οπότε ουτε την μαμά θα ταλαιπωρήσεις και

θα είσαι και πιο σιγουρη για τον σκύλο σου οτι είναι σε καλά χέρια (στα δικά σου)

επίσης, αποψη μου, μην διανοηθείς να το αφήσεις σε καμια πανσιον σκύλων-
 


ering john

Active Member
16 Μαϊου 2009
31
0
κέρκυρα
το νουμερο 3-


θα βρεις ξενοοδοχεία , που δέχονται ζώα και θα είστε μαζί στις διακοπές

οπότε ουτε την μαμά θα ταλαιπωρήσεις και

θα είσαι και πιο σιγουρη για τον σκύλο σου οτι είναι σε καλά χέρια (στα δικά σου)

επίσης, αποψη μου, μην διανοηθείς να το αφήσεις σε καμια πανσιον σκύλων-

porke?
 


dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
όπως σου είπα άποψη μου -

προσωπικά από γνωστούς μου με σκυλιά όταν γύρισαν από τις διακοπές

ωραία και καλά παραλάβανε ένα αγνώριστο σκυλί με φοβίες και ψυχολογικά

τα οποία πριν δεν υπήρχαν-

εάν εσύ τώρα είσαι απόλυτα σίγουρη (ος) και εμπιστεύεσαι τον σκυλάκο άφησέ τον!

αλλά για εμένα αυτό πρέπει να είναι ή έσχατη λύση και όταν υπάρχει

πραγματικά ανάγκη-δεν καταλαβαίνω γιατί να μην τον πάρεις στις διακοπές

μαζί σου?τι είναι βάρος ? απλά θα κάνεις κάποιες κάποιες τροποποιήσεις στο

πρόγραμμα σου πχ πιο ερημικές παραλίες ,συγκεκριμένα ξενοδοχεια (που

τώρα πια όλα δέχονται,ειδικά μικρά ζώα)κλπ

πρέπει να κάνει και αυτός διακοπές ,εάν αλλαξει έστω και λίγο παραστάσεις

μόνο καλό θα του κάνει-και φυσικά θα ενισχυθεί ακόμα παραπάνω το

μεταξύ σας δέσιμο;)


capito?
 


ering john

Active Member
16 Μαϊου 2009
31
0
κέρκυρα
δεν εχω κανενα προβλημα αν το παρω μαζι μου ή αν θα το αφησω σπιτι
δεν θα το πηγενα σε πανσιον ζωων. απλα δεν εχω υποψιν μου κατι και αυτο που διαβασα μου κινησε την περιεργεα. διακοπες μαλον φετος δεν εχει . οποτε εχει να πεση παιχνιδι με τη βασιλισα[img=http://img9.imageshack.us/img9/9084/28102008036001.jpg]
 


MARAKI

Active Member
23 Μαϊου 2009
29
0
ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
hi!ΠΑΙΔΙΑ ΟΤΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΣΚΥΛΟ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΣΚΕΦΤΕΙ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΕΧΕΤΕ ΣΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΟΧΙ ΣΕ ΠΑΝΣΙΟΝ!:eek:ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ..ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΑΦΗΝΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΣΕ ΠΑΝΣΙΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Άλλο τα παιδιά Μαρακι, άλλο τα σκυλιά. Όσο τα μπλέκουμε, τόσο περισσότερα προβλήματα έχουμε και εμείς και τα σκυλιά μας.
Καλώς ηρθες! :)
 


MARAKI

Active Member
23 Μαϊου 2009
29
0
ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
ευχαριστω rottie!καλο θα ηταν να μπορουσα να συμφωνησω μαζι σου αλλα τα λατρευω τοσο που δε μπορω να τα ξεχωρισω απο εμασ..:)