ερχεται το λαμπραντορ!και τωρα τι...?


zoi250

New Member
7 Απριλίου 2017
3
0
40
καλημερα σε ολους ,ειμαστε κοντα στην αγορα ενος λαμπραντορ μετα απο μεγαλη παροτρυνση της κορης μου που ειναι 7 ετων και μοναχοπαιδι!Φυσικα κι εγω με τον αντρα μου εχουμε ξετρελαθει στην ιδεα ενος νεου μελος ,και μαλιστα ενος ιδιαιτερα αξιαγαπητου σκυλου οπως το λαμπραντορ ...Το θεμα ειναι οτι δεν εχω ιδεα απο σκυλους!οταν το παρω ποιες οι επομενες κινησεις?πως θα ειναι οι πρωτες μερες?τι χρειαζονται γενικα αυτοι οι σκυλοι απο εμβολια περιποιηση για τσιμπουρια και ψυλλους?και απο θεμα διατροφης τι παιζει?τι μπορω να το ταιζω?γινεται αποκλειστικα και μονο κροκετες?και ποσο περιπου τρωνε?οπως καταλαβαινετε θελω να υπολογισω και τα εξοδα του σκυλου :p .Τελευταια ερωτηση ..μενουμε σε σπιτι με ενοικιο ειναι 2 οροφοι ..πανω ειναι του ιδιοκτητη που ερχεται 5-6 φορες τον χρονο ..και κατω εμεις(που μενουμε με ενοικιο) ..πρεπει να τον ενημερωσω για την αγορα του σκυλου?γενικα τι παιζει με αυτα ?ξερει κανεις αν εχει δικαιωμα ο ενοικιαστης να εχει κατοικιδιο και υπο ποιους ορους?εννοειται οτι θα το εχουμε εξω ..και θελω να το μαθω να πηγαινει σε πανα για να μην γεμιζει ολη η αυλη...αυτα !θα χαρω πολυ να παρω απαντησεις-συμβουλες σας ,καλως σας βρηκα !
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Καλώς ήρθες. Λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω αλλά πιο ατυχή επιλογή από το λαμπ δεν θα μπορούσατε να κάνετε. Γνωρίζετε ότι έχει πολύ υψηλές ανάγκης εκτόνωσης, τουλάχιστον ένα δίωρο την ημέρα για να έχετε ένα ήσυχο σκύλο στο σπίτι; Γνωρίζετε πόσο ζωηρά και καταστροφικά κουτάβια είναι; Ξέρετε τίποτα για την κουταβοπερίοδο; Όχι των λαμπ μόνο αλλά όλων των σκύλων; Είστε διατεθειμένοι βρέξει χιονίσει κάνει καύσωνα να τρέχεται 3 φορές την ημέρα για τις ανάγκες και την εκτόνωση του σκύλου σας; Μπορείτε ναδώσετε γύρω στο χιλιάρικο για την απόκτηση του από σοβαρό εκτροφέα και να καλύπτετε τα όποια ιατρικά του έξοδα; ¨Εχετε λύσει για τις διακοπές σας; Αν σε όλα αυτά η απάντηση είναι καταφατική πάλι θα σας έλεγα να το ξανασκεφτείτε. Συνήθως τα λάμπραντορ που αγοράστηκαν χωρίς σκέψη παρά μόνο με παρόρμηση κατέληξαν να ζουν σε βεράντες και ταράτσες στην καλύτερη περίπτωση.
Καλώς ήρθατε σας είπα;
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
1. Το θεμα ειναι οτι δεν εχω ιδεα απο σκυλους! 2.οταν το παρω ποιες οι επομενες κινησεις?
3. πως θα ειναι οι πρωτες μερες?τι χρειαζονται γενικα αυτοι οι σκυλοι απο εμβολια περιποιηση για τσιμπουρια και ψυλλους?και απο θεμα διατροφης τι παιζει?τι μπορω να το ταιζω?γινεται αποκλειστικα και μονο κροκετες?και ποσο περιπου τρωνε?οπως καταλαβαινετε θελω να υπολογισω και τα εξοδα του σκυλου
4.Τελευταια ερωτηση ..μενουμε σε σπιτι με ενοικιο ειναι 2 οροφοι ..πανω ειναι του ιδιοκτητη που ερχεται 5-6 φορες τον χρονο ..και κατω εμεις(που μενουμε με ενοικιο) ..πρεπει να τον ενημερωσω για την αγορα του σκυλου?γενικα τι παιζει με αυτα ?ξερει κανεις αν εχει δικαιωμα ο ενοικιαστης να εχει κατοικιδιο και υπο ποιους ορους?
5.εννοειται οτι θα το εχουμε εξω ..και θελω να το μαθω να πηγαινει σε πανα για να μην γεμιζει ολη η αυλη...αυτα !θα χαρω πολυ να παρω απαντησεις-συμβουλες σας ,καλως σας βρηκα !
1. Λυπάμαι που θα το πω αλλά φαίνεται... όμως κανείς μας δεν γεννήθηκε γνώρίζοντας απο σκύλους. Βασικά ξέρω άτομα που εχουν χρόνια σκυλο αλλά και πάλι άσχετους τους λες.

2. Ξεκινάς απαντώντας το ερώτημα... Ξέρεις απο που θα το πάρεις? Είναι πολύ βασικό...

3. Είναι ερωτήματα που θα στα λύσει αυτός που θα πρέπει να βρεις αν απαντήσεις σωστά στο 2.

4. Βάση νόμου μπορείς να έχεις σκύλο αλλά αν θες να έχεις μια καλή σχέση με τον ιδιοκτήτη σου καλό θα είναι να κάνεις μια συζήτηση αν θες μαζι του. Όμως νομικά δεν μπορεί να στο απαγορεύσει.

5. Θα φανώ λιγο απόλυτη αλλα αν θες λαμπραντόρ και μου λες Εννοείται πως θα το έχω έξω 2 πράγματα μπορώ να σου πω... α. Μη πάρεις σκύλο και β. Μη πάρεις λαμπραντόρ. Και εκεί κολλάει η απάντηση μου στο 1. Οτι δεν ξέρεις απο σκυλιά. Δεν επιλέγουμε λαμπραντόρ για να μένει έξω. Είναι ότι χειρότερο για ενα τοσο ανθρωποκεντρικό σκύλο. Ειλικρινά... Ξεχασε το. Επίσης καλό θα είναι ο σκυλος να πηγαινει βόλτες αλλιώς πάμε πάλι στο α και στο β. (Μη πάρεις σκυλο.) Η απόκτηση ενός σκυλου πέρα απο το οικονομικό που πολύ σωστά θέλεις να μάθεις έχουν και άλλες πολύ πιο βασικές υποχρεώσεις. Μια από αυτές είναι η βόλτα 2-3 φορές την ημέρα. Επίσης εκπαίδευση. Ειδικά με ενα παιδι στο σπιτι δεν το συζητώ οτι θα το χρειαστείτε. Επίσης έχετε σκεφτεί την περίοδο των διακοπών αν θα μπορείτε να το έχετε μαζί σας?

Εδω είμαστε να τα συζητήσουμε!

Καλωσήρθες!
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Πάρα πολλές ερωτήσεις :)

Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Edit: Με πρόλαβε η από πάνω (y)
 
  • Like
Reactions: anastasiak










mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Μα τι εγινε; Πριν πατησω υποβολη ειχε μονο το αρχικο μηνυμα! Πρεπει να βελτιωσω τους χρονους μου! Ντροπη... :ROFLMAO::ROFLMAO:
Ετσι ακριβώς, κι εγώ!!! Ντροπή αλλά και...περηφάνια για τα κορίτσια μου!!! Εύγε σας!!!
 


Kahlan

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
170
208
Kαλημερα και καλώς ήρθες!
Για τη συγκεκριμένη φυλή δεν γνωρίζω να σου πω πολλά, ωστόσο μπορώ να σου πω ότι εφόσον θέλεις καθαρόαιμο, θα πρέπει να αποφύγεις την αγορά από pet shop και ιδιώτες και να απευθυνθείς σε κάποιο καλό εκτροφείο. Μπορείς να επικοινωνήσεις με τον ΚΟΕ (Κυνολογικός Όμιλος Ελλάδος) και να ζητήσεις λίστα εκτροφέων της φυλής που σε ενδιαφέρει.

Στο μεταξύ, επειδή λες ότι δεν γνωρίζεις από σκύλους θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις να διαβάζεις, και για τους σκύλους γενικά, αλλά και για τα λαμπραντόρ συγκεκριμένα. Θα σου πουν και οι πιο έμπειροι, αλλά έχω την αίσθηση ότι είναι αρκετά απαιτητική φυλή σε θέμα εκτόνωσης και πρέπει να είστε σίγουροι ότι μπορείτε να αντεπεξέλθετε ώστε να είναι χαρούμενος ο σκύλος αλλά και εσείς. Υπάρχουν και στο φόρουμ αλλά και στο διαδίκτυο γενικά άπειρα θέματα σχετικά με τη φροντίδα των σκύλων.

Τέλος, θα ήθελα να σου πω ότι υπάρχουν άπειρα σκυλάκια που χαρίζονται σε φιλοζωικές και σε σπίτια εθελοντών, τα οποία μπορεί και να μοιάζουν με λαμπραντόρ και ψάχνουν απεγνωσμένα ένα σπίτι.

Καλή έρευνα :)

Υ.Γ. Με πρόλαβαν ήδη οι παραπάνω :LOL:
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
ειμαστε κοντα στην αγορα ενος λαμπραντορ μετα απο μεγαλη παροτρυνση της κορης μου που ειναι 7 ετων και μοναχοπαιδι!
Καλώς ήρθες :)
πόσο κοντά είστε;;
Να ξέρεις ότι εσύ και ο σύζυγος θα είστε οι κύριοι υπεύθυνοι για το σκυλί που σημαίνει όλα τα πέσουν στις πλάτες σας. Το κοριτσάκι σας απλά θα περνάει χρόνο μαζί του, όσο της επιτρέπουν τα διαβάσματα και θα κάνει πολύ απλά πράγματα για το σκύλο. Οι ανάγκες εκτόνωσης είναι μεγάλες.
Ρε κορίτσια έχετε γίνει αστραπόγιαννοι :D
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Οπως σας ειπαν και παραπανω, νομιζω χρειάζεστε μεγαλυτερη προετοιμασία με την εννοια να μελετησετε εδω σττο φορουμ και γενικοτερα στο ιντερνετ...Ο,τι σας είπαν παραπανω δεν ειναι με σκοπο να σας αποτρεψουν, αλλα με στοχο να εχετε μια ομορφη και ομαλη συμβίωση με το μελλοντικο μελος της οικογενειας σας!!!

Υπαρχουν ενοτητες στο φορουμ με διαφορων ειδών θεματολογια. Προτεινω αρχικα να μελετησετε θέματα οπως τους ορθους τροπους αποκτησης και αγορας κατοικιδιου, την διατροφη και την εκπαιδευση. Νομιζω μετα την μελετη αρκετες αποριες θα σας λυθουν και επισης θα αναθεωρησετε πολλες, αν οχι ολες, απο τις σκεψεις που αναφερατε...

Μην αγορασετε/υιοθετησετε ενα κατοικιδιο απο παρορμηση. Δωστε χρονο να ψαξετε καποια πραγματα....Ετσι θα ειστε και εσεις καλυτερα προετοιμασμενοι και θα κανετε και πιο ορθη επιλογη.
 
Last edited:


zoi250

New Member
7 Απριλίου 2017
3
0
40
σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις...καταρχας το λαμπραντορ που σκεφτομαστε να αγορασουμε ειναι απο ιδιωτη ,καθαροαιμο κατα τα λεγομενα του καθως και οι δυο γονεις ειναι λαμπραντορ,...απο εκτροφειο δεν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα να παρουμε.Οσο αναφορα το θεμα της εκτονωσης μπορω να τον εχω ελευθερο στην μεγαλη αυλη του σπιτιου μου ολο το βραδυ απο την ωρα που κλεινουμε δλδ την εξωπορτα..αρκει ?η οχι?λετε οτι ειναι καταστροφικα σκυλια,..τοσο καιρο ακουω για τα λαμπραντορ τα καλυτερα ..και τωρα με βαλατε σε σκεψεις..
 




Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις...καταρχας το λαμπραντορ που σκεφτομαστε να αγορασουμε ειναι απο ιδιωτη ,καθαροαιμο κατα τα λεγομενα του καθως και οι δυο γονεις ειναι λαμπραντορ,...απο εκτροφειο δεν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα να παρουμε.Οσο αναφορα το θεμα της εκτονωσης μπορω να τον εχω ελευθερο στην μεγαλη αυλη του σπιτιου μου ολο το βραδυ απο την ωρα που κλεινουμε δλδ την εξωπορτα..αρκει ?η οχι?λετε οτι ειναι καταστροφικα σκυλια,..τοσο καιρο ακουω για τα λαμπραντορ τα καλυτερα ..και τωρα με βαλατε σε σκεψεις..
Ποσα λαθη σε μια απαντηση...

Απο ιδιωτη ποτε και για κανένα λογο. Δεν ειναι καθαροαιμο οχι αλλα αυτο ειναι το μικροτερο προβλημα....ψαξε γιατι δεν αγοραζουμε ποτε απο πετ σοπ και ιδιώτες. Αν δεν εχετε την δυνατοτητα για εκτροφεα παρτε ενα απο φιλοζωικη να κανετε κ ενα καλο...
Το να κοιμαται το βραδυ σε μεγαλη αυλη δεν ειναι εκτονωση...οπως κ το να ειναι τη μερα σε μεγάλη αυλη...οπως κ να το πηγαινεις βολτα σε παρκο κ να του λες "παιξε τρεξε μυρισε". Εκτονωση για το σκυλο ειναι μια δυναμικη διαδικασια που απαιτει κ συμμετοχη του ιδιοκτητη....κ παλι μπορεις να διαβασεις για αυτο....

Τα λαμπραντορ ειναι υπεροχα σκυλια...στα σωστα χερια ομως....στα λάθος χερια ολα τα σκυλια ειναι εν δυναμει καταστροφη...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
...καταρχας το λαμπραντορ που σκεφτομαστε να αγορασουμε ειναι απο ιδιωτη ...
Θα πάρετε ημίαιμο σκύλο, κοπράκο δηλαδή και θα τον πληρώσετε;

Ο καθαρόαιμος σκύλος, είναι κάτι, πάρα πολύ συγκεκριμένο, που αποδεικνύεται. Οχι κατά δήλωση του οποιουδήποτε. Ενας ημίαιμος σκύλος, που μοιάζει εξ'όψεως με κάποιο καθαρόαιμο, ενδέχεται, να μην του μοιάζει καθόλου, συμπεριφορικά. Να απέχει πολύ, από αυτό που οι μη γνώστες, έχουν στο μυαλό τους. Και τότε, θα υπάρχουν προβλήματα. Και αν υπάρχουν μικρά παιδιά στην μέση...

Η τύχη σας είναι, ότι βρήκες το φόρουμ, ΠΡΙΝ βάλετε σκύλο στο σπίτι. Το πως θα το αξιοποιήσετε, είναι καθαρά δικό σας θέμα. Συμβουλή μου...εκμεταλλεύσου το. Για καλό δικό σας και του οποιουδήποτε σκύλου, αποκτήσετε κάποια στιγμή, για να μην γίνετε όλοι δυστυχισμένοι. Δίδαξε στο παιδί σου, ότι δεν κάνουμε πάντα αυτό που θέλουμε, αν συγχρόνως, δεν είναι και το σωστό. Και μάθε του, στην συγκεκριμένη περίπτωση, ποιό είναι το σωστό. Αφού βέβαια, το μάθεις πρώτα εσύ :)
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@zoi250 καλως ηρθες και μπραβο σου που μπηκες να ρωτησεις ΠΡΙΝ παρετε το σκυλι. Δειχνεις προθυμη να μαθεις, ελπιζω να μεινεις στο forum και οντως να μαθεις αρκετα πολυ βασικα πραγματα που προφανως δεν γνωριζεις καθολου. Δεν ειναι κακο να μην γνωριζεις, κακο ειναι να θεωρησεις οτι δεχτηκες επιθεση απο τα μελη του forum και τελικα να κανεις του κεφαλιου σου. Ξεκαθαριζω λοιπον οτι κανεις δεν εχει προσωπικα μαζι σου και αν οσοι σου απαντησαν μεχρι τωρα, σου φανηκαν ενδεχομενως καπως αποτομοι, ειναι γιατι τετοιου ειδους συζητησεις εχουν γινει απειρες φορες και δυστυχως στο τελος ο θεματοθετης τραβαει τον (λαθος) δρομο του. Για να μην το κουραζω, δεν προκειται να βρεις πουθενα το χρυσο manual για την αποκτηση και την συμβιωση με εναν σκυλο. Πρεπει να κατσεις να μελετησεις παρα πολυ απο μονη σου. Ας θεωρησουμε οτι η εγγραφη σου στο forum αυτο ειναι μολις το 1% της μελετης που εχεις να κανεις. Προς το παρον, ΜΗΝ ΠΑΡΕΤΕ ΣΚΥΛΙ επειδη σας το ζηταει η κορη σας. Οπως φανταζομαι οτι δεν θα αγοραζες και μια μηχανη για να κανεις βολτες την κορη σου, χωρις να ξερεις καν ισορροπια σε ποδηλατο, επειδη απλα σας το ζητησε η μικρη, ποσο μαλλον τωρα που μιλαμε για την ενταξη ενος νεου μελους στην οικογενεια σου. Το οποιο εχει ψυχη,εχει υποχρεωσεις, εχει εξοδα, απαιτει πολυ χρονο κτλ κτλ. Ξεχνα προς το παρον TO "ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ" ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΩΤΗ, ξεχνα τα λαμπραντορ και τις "ρατσες" γενικοτερα, ξεχνα τις μεγαλες αυλες και τις πανες, συζητησε σοβαρα με τον συζυγο αν θελετε πραγματικα να μεγαλωσετε την οικογενεια σας και αν ναι: Ξεκινηστε το διαβασμα απο το internet, απο βιβλια, συναναστραφειτε με ανθρωπους που εχουν ηδη σκυλους και παιδια, (εξηγηστε και στην κορη σας γιατι η επιθυμια της θα πρεπει να αναβληθει για μεγαλο χρονικο διαστημα) και μετα εδω ειναι το forum να σε βοηθησει σε οτι μπορει να χρειαστεις (αν και οτι απορια εχεις ειναι σιγουρο οτι εχει συζητηθει πριν απο σενα, αρκει να χρησιμοποιησεις το search επανω δεξια στην σελιδα για να βρεις τις απαντησεις που θες).
Μεχρι τοτε θα ξαναπω κι εγω ΜΗΝ ΠΑΡΕΤΕ ΣΚΥΛΙ
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Ζωη, πριν αποκτησετε σκυλο, καλο ειναι να μελετησετε ειτε εδω στο φορουμ, ειτε στο διαδικτυο για τις αναγκες που εχει ενα σκυλακι, τις οποιες δεσμευσεις απο μερους σας (καθημερινη βολτα, ανα καποιες μερες βουρτσισμα στο τριχωμα, κτηνιατρικη επισκεψη για εξετασεις 1-2 φορες τον χρονο), καθως και τα παγια εξοδα του (τροφη,ετησια εμβολια,εξωαποπαρασιτωση,ενδοαποπαρασιτωση,κτλπ).
Γενικα επειδη βαζεις στην οικογενεια σου μια ψυχουλα η οποια θα σε συντροφευει για 10-15 χρονια, καλο ειναι να κανετε μια ερευνα για το πως θα μεγαλωσετε σωστα ενα σκυλακι.
Κανε την ερευνα σου και εδω ειμαστε να τα λεμε.
 


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
τα λαμπραντόρ είναι τα καλύτερα σκυλιά που υπάρχουν, μια ευλογία μέσα στο σπίτι. Αλλά εφόσον έχεις μοχθήσει ενάμιση με δυο χρόνια με το κουτάβι και μετά.

Και επίσης, λαμπραντόρ μόνο του στον κήπο σημαίνει κήπος λαμπόγυαλο. Ως κουτάβια δεν είναι και τα πιο εύκολα (βέβαια εδώ που τα λέμε, δεν γνωρίζω κανένα κουτάβι που να είναι εύκολο.....)

Φανταστείτε λοιπόν ότι έιναι απόγευμα προς βραδάκι, η μικρή έχει γυρίσει σπίτι, έχει διαβάσει είναι κουρασμένη και γκρινιάζει. Ο σύζυγος επίσης έχει γυρίσει από τη δουλειά και είναι η ώρα του να χαλαρώσει λίγο στο σπίτι με τη γυναίκα του και το παιδί. Εσείς είτε δουλεύετε είτε όχι έχετε κοπιάσει όλη μέρα για ένα σπίτι τζιτζί, για το φαγητό, για ψώνια, για τις υποχρεώσεις της μικρής και του συζύγου. Κοινώς, φροντίζετε τα πάντα. Αλλά είναι βραδάκι ρε παιδί μου, είναι η ώρα σας να χαλαρώσετε....

ΟΧΙ. Είναι η ώρα να βγει το σκυλάκι καμια ωρίτσα βόλτα, να εκτονωθεί νοητικά και σωματικά διότι σε διαφορετική περιπτωση ....λαμπόγυαλο
 


Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
Nα πω κι εγω τα δικά μου.

Πριν απ' ολα να ξεκαθαρίσουμε κάτι για να βγεί απο τη μέση εξ' αρχής.
Το σκυλί θα το φορντίζετε και θα το μεγαλώνετε εσείς.Το παιδί θα είναι σαν να μην υπάρχει.Μετα τον πρώτο ενθουσιασμό, πολύ απλά θα βαρεθεί την όλη φροντίδα και τη διαδικασία.
Οπότε το πρώτο που θα πρέπει να αναρωτηθείτε, είναι αν ΕΣΕΙΣ θέλετε σκύλο, οχι το παιδί.
Δεν κάνουμε δώρα ψυχές. :)

1.Απο ιδιώτη το ξεχνάτε.Οχι γιατί δεν θα είναι λαμπραντόρ και δεν θα εχει pedigree.Αυτό είναι το λιγότερο.Αλλα κυρίως γιατί θα επιβραβεύσετε με χρήμα, κάποιον ο οποίος ούτε προγεννητικές εξετάσεις θα κάνει, ούτε οποιαδήποτε άλλη πολυέξοδη φροντίδα για τη μητέρα.Ενδεχομένως δε, να γουστάρει κιόλας και να δει τη μητέρα ως κουταβομηχανή για να γεμίζουν οι τσέπες του.
Η μαζεύετε λεφτά για να πάρετε απο σωστό εκτροφέα ή ακόμα καλύτερα πάτε σε μια φιλοζωική και παίρνετε δωρεάν ενα υπέροχο σκυλί το οποίο θα έχετε σώσει.Το συναίσθημα είναι απερίγραπτο.Ακόμα κι εκεί θα βρείτε λαμπραντόρ (χωρίς pedigree βέβαια), αλλά χωρίς καμιά υστέρηση απο ενα..."κανονικό" κι έτοιμο για απέραντη αγάπη.

2.Λαμπραντόρ για να είναι στην αυλή το ξεχνάτε.Δεν υπάρχει στην ίδια πρόταση "λαμπραντόρ και έξω στην αυλή".Θα είναι απόλυτα δυστυχισμένο και καταστροφικό.To λαμπ. θέλει να είναι με τους ανθρώπους του και να κάνει τα πάντα μαζί τους.Και στην τουαλέτα μαζί σας θα θέλει να έρχεται αν αφήνετε την πόρτα ανοιχτή.Σαφώς και θα μπορεί να κάθεται μόνο του, οταν λείπετε (για περιορισμένες ώρες, αλλά και πάλι δεν θα είναι η καλυτερή του).

3.Τα λάμπ. έχουν ενέργεια αλλά ίσως υπερβάλλουμε καμιά φορα κι εμείς.Δεν είναι κάτι μη διαχειρίσιμο.Με 2 ωρίτσες τη μέρα, βόλτα, είναι εντάξει.Σαν κουτάβια είναι άλλη ιστορία.
Τα λαμπ. είναι διάσημα όσο είναι κουτάβια, για μασούλημα επίπλων, τοίχων, σοβατεπιών, δέντρων, κλπ

4.Είναι σχετικά μεγαλόσωμα σκυλιά.Ενα αρσενικό μπορεί να φτάσει κοντά τα 40 κιλά ανάλογα τη γραμμή.Επίσης είναι εξαιρετικά μυώδη και δυνατά.Τρώνε πολύ και θέλουν προσοχή μην ξεφύγουν σε βάρος.Αν σκιστεί ενα 12κιλο σακί με κροκέτες μπροστά τους θα τρώνε μέχρι να τελειώσει η τροφή ή να σκιστεί το στομάχι τους. :)
Για να σας βάλω λίγο στο κλίμα του εξοδολόγιου, αν θέλετε να το μεγαλώσετε σωστά κι οχι όπως να 'ναι θα πρέπει να υπολογίζετε περίπου 100€-150€ το μήνα για τα τακτικά έξοδα(διατροφή, περιποίηση, παιχνίδια).Για οτιδήποτε άλλο πάμε έξτρα.

Δεν τα λέμε ολα αυτά για να σας αποθαρύνουμε, αλλά γιατί πολύς κόσμος είναι στην πραγματικότητα ερωτευμένος με την ΙΔΕΑ του σκύλου και μόλις περάσει η πρώτη περίοδος των ερώτων το σκυλί καταλήγει στην καλύτερη σε αυλές και τη χειρότερη στο δρόμο.

Θα ξέρετε οτι υπεύθυνη ανατροφή, αυτόματα σημαίνει οτι η ζωή σας αλλάζει κι αρχίζει να περιστρέφεται γύρω απο το σκύλο.Είναι σαν να έχετε ενα παιδάκι 3-4 χρόνων για όλη του τη ζωή.Ιδια φροντίδα, ίδιες αγωνίες, ίδια αγάπη.
Σκεφτείτε το σοβαρά κι εδώ είμαστε για οποιαδήποτε βοήθεια.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981