ηλεκτρονικη ταυτοτητα


chris129

Member
1 Απριλίου 2009
8
0
πηγα σημερα στον κτηνιατρο μου και με ειπε οτι πρεπει να βαλω στον σκυλακακο μου ηλεκτρονικη ταυτοτητα τι γνωμη εχετε επ αυτου και εαν εχετε βαλει καποιοι σας παρακαλω πειτε μου γιατι γινεται αυτο μου ειπε επισεις οτι ειναι αναγκαστικο να βαλω.... ειναι????????
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Η σήμανση είναι υποχρεωτική βάση του Ν.3170/2003.

Ρίξε μια ματιά στη σχετική απόφαση:
Απόφαση Νο 280241 / 1 Δεκεμβρίου 2003
Σήμανση, καταγραφή δεσποζόμενων σκύλων και λοιπές Διατάξεις
http://www.greekconsulate.org.au/ima...2003__Pets.pdf

Κατά τα άλλα, διάβασε τις παρακάτω παλαιότερες συζητήσεις και είμαι σίγουρη ότι θα σου λυθούν όλες οι απορίες!
Περι chip...
Περι Microchip
τσιπάκι indexel ?!

:)
 
Last edited by a moderator:


chris129

Member
1 Απριλίου 2009
8
0
περα απο την νομοθεσια εσεις ολοι εχε βαλει τσιπακι στα σκυλια σας?? εφοσον ο σκυλος μου φοραει κολαρο που εχει τα στοιχεια του και τα στοιχεια μου δεν ειναι υπερβολη να τον κανω ρομποτ βαζοντας τον τσιπακι!!!!!!!!!!!!!!!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Tι εννοείς "να τον κάνεις ρομπότ"?? Ξέρεις τι είναι το τσιπάκι και τι κάνει??

Το κολλάρο βγαίνει, μάλιστα από μερικούς σκύλους πολύ εύκολα...... δεν είναι ο ασφαλέστερος τρόπος.

Μάθε τι είναι το τσιπάκι, ενημερώσου, και αποφάσισε. Εχεις κανένα σοβαρό λόγο που δεν θες να του βάλεις?? (ο πάραπάνω περι ρομπότ δεν είναι σοβαρος).

Οχι ότι θα έπρεπε να σου κάνει καμια διαφορά, αλλά ναι, εγώ φυσικά και τον έχω τσιπάρει το δικό μου (για την ακρίβεια τον πήρα τσιπαρισμένο, αλλά και να μην ήταν θα το έκανα εγώ).
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Ναι και ο δικός μου έχει τσιπάκι, το όνομα του σκύλου και τα στοιχεία του ιδιοκτήτη τα καταχωρεί ο κτηνίατρος στον πανελλήνιο κτηνιατρικό σύλλογο. Σε περίπτωση που χαθεί και κάποιος τον πάει σε γιατρό τα στοιχεία του ιδιοκτήτη φαίνονται. Τι ρομπότ λες; Απλώς καταχωρείται σε μία βάση δεδομένων, δεν τπν εντόπίζεις μέσω δορυφόρου. Και δεν είναι καθόλου κακό να εχει τσιπάκι, είναι απλώς μία ακόμα προφύλαξη σε περίπτωση απώλειας του σκύλου. Μη φανταστείς οτι είναι GPS.
 


pepes

Active Member
1 Νοεμβρίου 2008
34
0
να βάλεις-μην σκάς και πολύ
καταρχάς είσαι νόμιμος απο όλες τις πάντες
στην κλοπή είσαι εξασφαλισμένος-όπως και στην απώλεια
το μόνο που κάνει είναι να βγάζει έναν αριθμό στην οθόνη ενός ειδικού σκάνερ
μετά με τον αριθμό βρίσκουν ποιανού είναι ο σκύλος που μένει και το τηλεφωνό του


Α

ρώτα πόσο έχει πρώτα-μέχρι και 80 μπορεί να δώσεις-αλλού 40 και ίσως και 30
 


chris129

Member
1 Απριλίου 2009
8
0
κατα αρχην να ξεκαθαρισουμε κατι η λεξη ρομποτ εχει μεταφορικη εννοια.Απο εκει και μετα πιστευω οτι ο σκυλος εχει ονομα και δεν ειναι προιον για να εχει barcode. δεν προσπαθω να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σας απλα την γνωμη σας ζητησα. Τελος παντων δεν τιθεται θεμα κοστους του τσιπ και αφου ειναι νομος του κρατους απο οτι διαβασα θα το τοποθετησω και εγω καποια στιγμη στον σκυλο μου
 




cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
παιζει ρολο η ηλικια που θα του το βαλεις??
εγω του δικου μου δεν του το εχω βαλει γιατι ο κτηνιατρος μου δεν μου ειχε πει τπτ
το ειχα ακουσει οτι βαζουν μικροτσιπ αλλα δεν ηξερα οτι ειναι υποχρεωτικο,βεβαια η λαμπραντορινα και η λυκοσκυλινα μας εχουν,τον δικο μου που τον πηρα απο ελλαδα δεν ξερω και τον πηρα δυστυχως απο πετ σοπ και δεν το εχω ψαξει!!λετε να υπαρχει πιθανοτητα να ειναι τσιπαρισμενος και να μην το ξερω?
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
κατα αρχην να ξεκαθαρισουμε κατι η λεξη ρομποτ εχει μεταφορικη εννοια.Απο εκει και μετα πιστευω οτι ο σκυλος εχει ονομα και δεν ειναι προιον για να εχει barcode.
Tι εννοείς μεταφορική έννοια?? Στην προκειμένη περίπτωση δεν έχει καμία έννοια, μεταφορική ή κυριολεκτική..... δεν κατευθύνεις το σκύλο με το τσιπάκι "σαν ρομπότ". Για το καλό του και μόνο είναι το τσιπ. Εκτός αν θές να του δώσεις ένα κινητό να σε πάρει τηλέφωνο αν χαθεί να πας να τον πάρεις..... (άκου δεν είναι προϊόν....). Ή μήπως να του μάθεις τη διεύθυνση σου να την πει στην αστυνομία όπως κάνουμε με τα παιδάκια??? Αλλο και τούτο.....

(ούτε εγώ θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου, αλλά γνώμη ζήτησες, γνώμη παίρνεις....). Αν έχεις σοβαρό επιχείρημα κατά του τσιπ, πες το να το συζητήσουμε)
 
Last edited:


chris129

Member
1 Απριλίου 2009
8
0
Η μονη αντηρηση μου ειναι το οτι σε ενα ζωντανο οργανισμο που νιωθει και εχει συναισθηματα και ειναι παντα μοναδικος, του τοποθετεις ενα ηλεκτρονικο σκευασμα που ειναι τελειως hitech αυτη ειναι η γνωμη μου περα ομως απο τους συναισθηματισμους αφου ειναι νομος του κρατους πρεπει να εφαρμοστει ,απλα θα σε παραπεμπψω σε ενα ποστ του φορουμ να δεις και να μου πεις τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=5669
 


pepes

Active Member
1 Νοεμβρίου 2008
34
0
δηλαδή λουρί ή σκάλιμπορ ή μπαλάκι καουτσούκ δεν σε προβληματίζουν-επειδή είναι όχι και τόσο χάιτεκ ή επειδή δεν είναι "μέσα" στον ζωντανό οργανισμό?

το κινητό τηλέφωνο που βλάπτει όπως όλα δείχνουν και είναι και καρα χάιτεκ το χρησιμοποιείς ?

θέλω να δείξω ότι καλές οι φιλοσοφικές επεκτάσεις του κάθε επιστητού αλλά παίζει και το ουσιαστικό αποτέλεσμα κάθε φορά-
τα πλεονεκτήματα του τσιπ είναι αυτά
τα μειονεκτήματα εκείνα
ζυγίζεις-αποφασίζεις

το πόστ που δείχνεις είναι προιόν αμέλειας ή προιόν εγκατάλειψης απούλητου σκύλου απο τον πετσοπά

αν ψάξεις στο ίντερνετ θα βρείς και απόψεις όπως "καρκινογένεση λόγω τσίπ" και δεν αποκλείεται να βρείς και "τηλεχειρισμός σκύλων απο αλλότριες δυνάμεις μέσω τσίπ" "απαγωγές σκύλων απο εξωγήινους λόγω τσίπ" κ.α.
 




kormos

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2009
322
2
45
Greece
www.GrDevelopers.metrelenis.gr
Η μονη αντηρηση μου ειναι το οτι σε ενα ζωντανο οργανισμο που νιωθει και εχει συναισθηματα και ειναι παντα μοναδικος, του τοποθετεις ενα ηλεκτρονικο σκευασμα που ειναι τελειως hitech αυτη ειναι η γνωμη μου περα ομως απο τους συναισθηματισμους αφου ειναι νομος του κρατους πρεπει να εφαρμοστει ,απλα θα σε παραπεμπψω σε ενα ποστ του φορουμ να δεις και να μου πεις τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=5669
Στην περίπτωση αυτή μιλάμε για σφάλμα / αμέλεια του κτηνίατρου που δεν έχει αποστείλει το πρωτότυπο της ταυτότητας στον Π.Κ.Σ. :rolleyes:
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
πιστευω ομως οτι ειναι λιγο απανθρωπο να του βαζεις τσιπ,και εκτος αυτου πειραματιζονται πανω στα ζωα μας για να μας κανουν να τα συνηθισουμε και μετα να ερθει μια ωραια μερα να μας πουν τωρα θα βαλετε και εσεις...
και εκτος αυτου,αν μου κλεψουν το σκυλο δεν νομιζω ο κτηνιατρος να το κοιτξει,γιατι οι περισσοτεροι δεν το κοιτανε,εγω τουλαχιστον που εχω παει σε 5-6κανενας δεν εκανε την κινηση να δει αν υπαρχει τσιπ.
και κατι αλλο δεν εχει παρενεργειες?δεν μπορει να προκαλεσει καποιο προβλημα?δεν νιωθει ενοχληση ο σκυλος?
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
πιστευω ομως οτι ειναι λιγο απανθρωπο να του βαζεις τσιπ,και εκτος αυτου πειραματιζονται πανω στα ζωα μας για να μας κανουν να τα συνηθισουμε και μετα να ερθει μια ωραια μερα να μας πουν τωρα θα βαλετε και εσεις...
Kαλά, εγώ σας αφήνω..... δεν είναι δυνατόν να συνεχίσουμε σοβαρή συζήτηση σε αυτή τη βάση.... οσοι αντέχετε, συνεχίστε.
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
Kαλά, εγώ σας αφήνω..... δεν είναι δυνατόν να συνεχίσουμε σοβαρή συζήτηση σε αυτή τη βάση.... οσοι αντέχετε, συνεχίστε.
γιατι δεν μπορεις να κανεις συζητηση?κατα καποιο τροπο ειτε μας αρεσει ειτε οχι θα γινει,βαλανε στο διαβατηριο τσιπ,βαζουν στο σκυλο,τι νομιζεις οτι θα τη γλυτωσουμε εμεις,απλα θεωρω οτι ειναι καπως ο σκυλος να μπαινει σε μια διαδικασια να εχει ενα ξενο σωμα μεσα του,ε πως να το κανουμε δεν μ'αρεσει αποψη μου,δεν απαιτω απο κανενα να συμφωνει μαζι μου και πιστευω πως ο καθενας εχει το δικαιωμα να λεει ελευθερα τη γνωμη του σε ενα φορουμ αλλιως να μην ειτε ανοιχτο προς τον κεθενα και να ηταν με προσκλησεις...
 


Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
Kαλά, εγώ σας αφήνω..... δεν είναι δυνατόν να συνεχίσουμε σοβαρή συζήτηση σε αυτή τη βάση.... οσοι αντέχετε, συνεχίστε.
Kopritis εχε υποψην σου παντως οτι στο america ειναι σχεδον ετοιμοι να το κανουν.Το εχουν προτεινει με τη δικαιολογια της ασφαλειας λογω της εκτεταμενης τρομοκρατιας:eek::eek: και με την πλυση εγκεφαλου που τους εχουν κανει εχω δει αμερικανους να λενε με χαρα οτι ανετα θα τσιπαριζαν τα παιδια τους επειδη θα ενοιωθαν πιο ασφαλεις.
 


chris129

Member
1 Απριλίου 2009
8
0
Kαλά, εγώ σας αφήνω..... δεν είναι δυνατόν να συνεχίσουμε σοβαρή συζήτηση σε αυτή τη βάση.... οσοι αντέχετε, συνεχίστε.
τελικα καλα καταλαβα οτι εχει πολλους ξερωλες εδω μεσα οποιος νομιζει οτι η υγεια του καθε ζωντανου οργανισμου δεν ειναι σοβαρο θεμα μπορει να αποχωρισει δεν θα τον βαλουμε απουσια και σας παρακαλω τα σχολια σας να ειναι στο οριο του επιτρεπτου δεν γνωριζομαστε και απο εχθες, το ποιος ειναι σοβαρος και ποιος οχι δεν μπορει να το κρινει κανεις εδω μεσα πισω απο ενα πληκτρολογιο
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
εγω διαβασα πριν απο λιγο σε ενα σάιτ οτι ηδη εχει φτιαχτει αυτο το τσιπ και οτι καποιοι το εχουν τοποθετησει στο χερι τους και στο μετωπο τους:eek:
δεν ξερω κατα ποσο ειναι αληθεια,αλλα δεν μ'αρεσει η ιδεα και αυτη ειναι η γνωμη μου.δεν αναγκαζω κανεναν να συμφωνησει με μενα,απλα λαω αυτο που σκεφτομαι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU