θέλω να αποκτήσω ένα χάσκι...αλλά...


mcnick50

Member
22 Απριλίου 2009
6
0
Καλημέρα καταρχάς … ενδιαφέρομαι στο να αποκτήσω ένα χασκι αλλά με όσα διαβάζω από εδώ και από εκεί σχετικά με το από πού να το πάρω … υπάρχει κάποιο μαγαζί – εκτροφέας που να είναι σίγουρο στο να είναι καθαρόαιμο ??? να το πάρω από pet shop ή όχι ? και αν όχι γιατί ? και αν ναι τι θα πρέπει να προσέξω ??

Εν αναμονή απαντήσεων…
Ευχαριστώ προκαταβολικά
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Καλημέρα!

Όλες οι απαντήσεις υπάρχουν στο φόρουμ και συστήνω ανεπιφύλακτα το κουμπάκι "Αναζήτηση" στο επάνω μέρος τη σελίδας.

Αλλά μια και άνοιξες θέμα , δες αυτά για αρχή και με το επόμενο post σου πες μας την γνώμη σου για αυτά που διάβασες.

Είμα έτοιμος για σκύλο?

Pet shop ή όχι?

"Καλά" μαγαζιά-Εκτροφείς

Καλοί εκτροφείς

Κουτάβια ράτσας...φθηνά

Τι να προσέξω?

Τι άλλο να προσέξω?

Καλό διάβασμα και περιμένουμε τα σχόλια σου και τις απορίες σου σε αυτά που διάβασες.
 


mcnick50

Member
22 Απριλίου 2009
6
0
Ωραία με όλα αυτά … αυτό που κατάλαβα σίγουρα είναι να μην πάρω από μαγαζί … και από την άλλη εγώ που δεν ξέρω από αυτά τα θέματα γιατί όπως είπα τώρα θα πάρω για πρώτη φορά που θα βρω τον εκτροφέα ??? … εκτροφέας χασκι στην περιοχή της Αθήνας και πέριξ που υπάρχει ? έχετε κάποιο Τηλ να μάθω ?
 


Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
Παρε τον ΚΟΕ και ρωτα. 210 8145165

Μαθε αν υπαρχουν εκτροφεις στην Αθηνα ή στην Ελλαδα και αν και ποτε υπαρχει γεννα!

Και ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ!!!!!:)
 








Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
To ότι υπάρχει δε σημαίνει ότι έχει και γέννα ή ότι δεν έχει ήδη κλείσει τα κουτάβια του. Υπάρχουν εκτροφείς που έχουν γέννες κάθε 3 χρόνια ή και περισσότερο. Εγώ βλέπω ανυπομονησία στο post του mcnick. Θέλει ψάξιμο, τρέξιμο, κόπο. Προτείνουμε εξωτερικό τη στιγμή που εκείνος θέλει Αθήνα και πέριξ? Έφυγε ο... πελάτης :D
Καταρχήν ας μάθει για τα χάσκι για να αποφασίσει αν μπορεί όντως να χειριστεί ένα τέτοιο σκύλο. Και νομίζω ότι από τα topics που παρέθεσε ο djdoctor ανακύπτουν περισσότερα συμπεράσματα από ένα ξερό "ok δεν παίρνω από μαγαζί. Άλλο?".
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Ε, αφού είπαμε να τον βάλουμε στο σωστό δρόμο, ας το κάνουμε και εμείς σωστά...

Με μια γρήγορη αναζήτηση στο net βρήκα 2 εκτροφείς.

Και οι δύο έχουν προγραματίσει γέννες για το καλοκαίρι. Δεν είναι και τόσο μακρυά :)

Και στο κάτω-κάτω μια κουβέντα με έναν σωστό εκτροφέα θα παρέχει πολλή περισσότερη πληροφόρηση σχετικά με τη φυλή και τις ιδιαιτερότητές της, παρά σελίδες μετά σελίδων στο forum ;)
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Ωραία με όλα αυτά … αυτό που κατάλαβα σίγουρα είναι να μην πάρω από μαγαζί … έχετε κάποιο Τηλ να μάθω ?

εχουμε τηλεφωνο να σου δωσουμε,παρε τους τηλεφωνο και μιλα τους ακριβως οπως γραφεις εδω ,βιαστικά και επιπολαια και σιγουρα θα σου δωσουν κουταβι με 1000,οποιοι κι αν ειναι αυτοι:rolleyes:

σε βλεπω για μαγαζι.....γρηγορα....προχειρα .....φθηνα....χωρις κοπο και το κυριοτερο πολυ κοντα σου!
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
mcnick50, έχει δίκιο ο luna07.

Η επιλογή σκύλου θέλει υπομονή και επιμονή. Και μετά πάλι υπομονή.

Αν μιλήσεις με εκτροφέα, να είσαι έτοιμος να απαντήσεις με ειλικρίνια σε πολλές προσωπικές ερωτήσεις.

Γιατί πολύ απλά ένας καλός εκτροφέας δε θα σου δώσει έτσι ένα σκυλί.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Και στο κάτω-κάτω μια κουβέντα με έναν σωστό εκτροφέα θα παρέχει πολλή περισσότερη πληροφόρηση σχετικά με τη φυλή και τις ιδιαιτερότητές της, παρά σελίδες μετά σελίδων στο forum ;)
Διαφωνώ καθέτως, οριζοντίως και πλαγίως.
Και συμφωνώ με τη Luna.
 






kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Εφόσον διαφωνείς, μπορείς να μου δείξεις πού υπάρχουν στο forum οι πληροφορίες σχετικά με τα σιβηριανά χάσκι και τις ιδιαίτερότητές τους;
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Μα τι θα σου πρωτοπεί ο εκτροφέας? Όρεξη σε είχε? ΜΑΘΕ πρώτα και μετά συζήτησε μαζί του!
Έχει αναφερθεί ΠΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ότι ένας σωστός εκτροφέας θα σε πληροφορήσει σωστά και εμπεριστατωμένα για τη φυλή.

Και προσφάτως είχα σχετική εμπειρία και προσωπικά. ;)

Αν κάποιος απλά δεν έχει όρεξη, τότε ας πρόσεχε...
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Λοιπόν.
Δεν μίλησα μόνο για τα χάσκι. Είπα ότι πρέπει να ενημερωθεί πρώτα (όχι ΜΟΝΟ από το φόρουμ, να διαβάσει, να κατασταλάξει). Μπορεί να μάθει πάρα πολλά και για τα χάσκι ειδικότερα εντός κι εκτός φόρουμ. Ευτυχώς υπάρχει το ίντερνετ, μια ανεξάντλητη πηγή πληροφοριών. Ένα ωραίο παράδειγμα από εκτροφέα της φυλής: http://www.dogforum.gr/v2/showpost.php?p=66756&postcount=25
Ο εκτροφέας τώρα που θα συζητήσει μαζί του τι θα του πρωτοπεί? Τα στοιχειώδη? Υποχρεωμένος είναι? Εφ' όσον αποκτήσει λοιπόν τη στοιχειώδη κυνοπαιδεία ας απευθυνθεί όπου θέλει. Με αυτό τον τρόπο ούτε ο ίδιος θα πιαστεί κορόιδο από τον οποιονδήποτε επιτήδειο.
Όταν λέμε ότι ο εκτροφέας πρέπει να ενημερώνει δεν εννοούμε ότι πρέπει και να δίνει μασημένη τροφή.
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Εφόσον διαφωνείς, μπορείς να μου δείξεις πού υπάρχουν στο forum οι πληροφορίες σχετικά με τα σιβηριανά χάσκι και τις ιδιαίτερότητές τους;

http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=2427&referrerid=326

http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=3044&referrerid=326

και αυτα πολυ ενδιαφεροντα:)
λοιπον,πληροφοριες υπαρχουν,αν ψαξεις ....βρισκεις!


Και προσφάτως είχα σχετική εμπειρία και προσωπικά. ;)
οσο γι'αυτο αν θελεις γινεσαι πιο επεξηγηματικος για να καταλαβουμε περιπου που οδευει η ολη συζητηση:)

φιλικα....
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
μπορείς να μου δείξεις πού υπάρχουν στο forum οι πληροφορίες σχετικά με τα σιβηριανά χάσκι και τις ιδιαίτερότητές τους;
Γούνες και καλοκαίρι: Γίνεται;

Και κάποιες επιπλέον πληροφορίες εδώ

Με λίγο ψάξιμο όλα βρίσκονται! ;)

Edit: luna παρέα γράφαμε
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Διαφωνώ καθέτως, οριζοντίως και πλαγίως.
Και συμφωνώ με τη Luna.
Chloe, όταν διαφώνησες εμφατικά καθέτως, οριζοντίως και πλαγίως είχες κάνει quote σε μύνημά μου που έλεγε χαρακτηριστικά:

Και στο κάτω-κάτω μια κουβέντα με έναν σωστό εκτροφέα θα παρέχει πολλή περισσότερη πληροφόρηση σχετικά με τη φυλή και τις ιδιαιτερότητές της

Και σε ξαρωτάω: Υπάρχουν αυτές οι πληροφορίες μέσα στο forum;

Γιατί έγραψα κάτι πολύ συγκεκριμένο και όχι γενικό για εκπαίδευση, συμπεριφορά, τροφές, grooming κτλ.

Και ναι, ο σωστός εκτροφέας θα σε συναντήσει και 2 και 3 φορές αν χρειαστεί.

Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος: με το φίλο που ήθελε προσφάτως κουτάβι (είχα κάνει σχεετική δημοσίευση ζητώντας γνώμες και απόψεις) πήγα μαζί στο ραντεβού με τον εκτροφέα για να παραλάβει το κουτάβι.

Η κυρία κάθισε για περίπου 2 ώρες για να μιλήσει, να εξηγήσει και να συζητήσει με το γνωστό μου ενώ στο διπλανό δωμάτιο είχε γέννα μια θυληκιά της.

Χωρίς να το παίζω γνώστης, κατάφερε να καλύψει το 99% των πραγμάτων που συζητάμε καθημερινά στο forum. Με απλά λόγια, αν και ξένη, αλλά με πολύ καλή ευχέρεια στην ελληνική.

Και είχε προηγηθεί και άλλη συνάντηση στην οποία δεν ήμουν παρών.

Επίσης, έκτοτε έχει συχνή επικοινωνία με το γνωστό μου για να μαθαίνει για το κουτάβι, το τι κάνει, πώς τα πηγαίνει με άλλο σκυλί που υπάρχει στο σπίτι κτλ.

Αν εσύ λες ότι ένας εκτροφέας δεν έχει την όρεξη αυτού που θα δώσει κουτάβι, τότε άστο καλύτερα.