θέλω να αποκτήσω ένα χάσκι...αλλά...


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Αν μη τι άλλο, τέτοια σχόλια τα θεωρώ προσβλητικά.

Πρέπει να θεωρείς ότι τον στέλνω σε byb σώνει και καλά;

Αφού επιτρέπεται, το site που βρήκα είναι αυτό:

http://www.terralocris.com/

Δεν τον ξέρω τον άνθρωπο, είδα όμως ότι έχει και αρσενικό από καλό Έλληνα εκτροφέα. Ούτε τις τιμές του ξέρω, γιατί πολύ απλά όταν θέλησα εγώ να πάρω σκυλί ήξερα μόνο το petshop και δεν είχα ανακαλύψει ακόμα το forum. Επίσης δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τη φυλή αυτή.

Ούτε διαφήμιση είμαι διατεθειμένος να κάνω για κανένα ούτε τπτ. Μόνο να βοηθήσω έναν άνθρωπο που ψάχνεται. Ή μήπως εσύ Rottie γεννήθηκες με την τέλεια κυνοφιλική παιδεία και τις άπειρες γνώσεις περί εκτροφής, διατροφής και εκπαίδευσης (συγγνώμη αν ξεχνάω κάτι άλλο).

Το ότι δεν ήθελα εξ' αρχής να δημοσιεύσω ήταν μόνο και μόνο για να μη θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμηση σε κάποιον. Και να βγω "μπλεγμένος" χωρίς να έχω καν την πρόθεση.

Ευχαριστώ και λυπάμαι.
Ούτε γιατί ευχαριστείς κατάλαβα, ούτε γιατί λυπάσαι, ούτε γιατί προβλήθηκες.

Έγραψα εγώ πουθενά ότι θα στείλεις το μέλος mcnick50 σε byb?
Μη χειρότερα… :maria:
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Και τότε πού κόλαγε το "καλοί, φθηνοί και κοντά στο σπίτι μας"?

Είπα εγώ ποτέ κάτι τέτοιο;

Αν ναι παρακαλώ να αναφερθεί το post μου.

Γιατί το μόνο που έγραψα ήταν ότι βρήκα 2 εκτροφείς που έχουν γέννες κοντά.

Από το παραπάνω μέχρι αυτό που έγραψες εσύ υπάρχει μεγάλη απόσταση, την οποία προσπαθώ να καταλάβω πώς δημιουργήθηκε.

Μη χειρότερα.... :maria:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
kkranis, είναι δικαίωμα σου να με αντιπαθείς (πίστεψε με, δεν θα πρωτοτυπήσεις ;)), όπως και να διαβάζεις τις δημοσιεύσεις μου και να καταλαβαίνεις άλλα αντ’ άλλων.

Αρνουμαι να μπω στη διαδικασία να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας, διότι έχω καλύτερα πράγματα να κανω.
Καλή συνέχεια στην κουβέντα.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Και να προσθέσω κι εγώ, οτι αν δε θες να δώσεις λεφτά για την αγορά του σκύλου, κάνε μια βόλτα σε ένα καταφύγιο και ίσως καλυφθείς. (Ναι, ξέρω οτι θα "φωνάξετε" μερικοί που το προτείνω ενώ ο άνθρωπος θέλει χασκι συγκεκριμένα, αλλά το κάνω ούτως ή άλλως:p:p).
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Και να προσθέσω κι εγώ, οτι αν δε θες να δώσεις λεφτά για την αγορά του σκύλου, κάνε μια βόλτα σε ένα καταφύγιο και ίσως καλυφθείς. (Ναι, ξέρω οτι θα "φωνάξετε" μερικοί που το προτείνω ενώ ο άνθρωπος θέλει χασκι συγκεκριμένα, αλλά το κάνω ούτως ή άλλως:p:p).
Εγώ δεν θα γκρινιάξω για αυτό αλλά γιατί αυτό είναι ΠΟΛΥ άδικο για ένα ήδη ταλαιπωρημένο ζώο ...

Η επιλογή ημίαιμου και δή πρώην αδέσποτου πρέπει να είναι πολύ πιο υπεύθυνη από την επιλογή καθαρόαιμου.

Το χάσκι πχ παίρνει τον εκτροφέα τηλέφωνο και πάει και το μαζεύει μόλις διαπιστώσει ότι εκπαίδευση + έξοδα ΠΡΩΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ είναι περίπου 2000 ευρώ ... (ή το πουλάει με το σπιτάκι δώρο) :)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Η επιλογή ημίαιμου και δή πρώην αδέσποτου πρέπει να είναι πολύ πιο υπεύθυνη από την επιλογή καθαρόαιμου
Ακριβώς..

Πολλοί προτείνουν αδέσποτα και νομίζουν ότι η ένσταση είναι ρατσιστική, αλλα κάνουν τεράστιο λάθος..

Οσο για τα λεφτά..

Τι το αγοράσεις τι το πάρεις από τον δρόμο στην πορεία ίδια έξοδα έχει που πρέπει να τα υπολογίσεις..
Το αν θέλεις καλο χωρίς να δώσεις λεφτά, αυτό είναι μια άλλη συζήτηση όπου συγκαταλέγεται σε δώρο του "Αγίου Βασίλη"..
Αλλιως τι ειναι το σκυλι..?
Ευκαιρια σε παζαρι..?:rolleyes::cool:
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Κάποια μηνύματα διαγράφηκαν ως άσχετα και μηδενικής ουσίας.
Διαγράφηκαν για να μη διαγραφεί όλο το θέμα, που αν συνεχίσει στους ίδιους ρυθμούς θα κλειδωθεί για να διαγραφεί αργότερα.

Ευχαριστώ πολύ!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εγώ δεν θα γκρινιάξω για αυτό αλλά γιατί αυτό είναι ΠΟΛΥ άδικο για ένα ήδη ταλαιπωρημένο ζώο ...

Η επιλογή ημίαιμου και δή πρώην αδέσποτου πρέπει να είναι πολύ πιο υπεύθυνη από την επιλογή καθαρόαιμου.

Το χάσκι πχ παίρνει τον εκτροφέα τηλέφωνο και πάει και το μαζεύει μόλις διαπιστώσει ότι εκπαίδευση + έξοδα ΠΡΩΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ είναι περίπου 2000 ευρώ ... (ή το πουλάει με το σπιτάκι δώρο) :)
Δε διαφωνώ. Αλλά θεωρώ (και ξέρω οτι διαφωνείτε πολλοί) οτι πρέπει να πέσει λίγο ο πήχης γιατί αλλιώς δεν θα πηγαίνει καν να τα δει κανεις. Απο κει και πέρα η καταλληλότητα του καθενός θα κριθεί απο το εκάστοτε καταφύγιο.

Απο κει και πέρα το να μη θέλει κάποιος να δώσει λεφτά για την ΑΓΟΡΑ του σκύλου, δεν είναι μεμπτό. Δεν έχει σχέση με το πόσα είναι διατεθημένος να ξοδέψει αργότερα. (εγώ πχ δε θα έδινα ποτέ 1000 ευρώ για να αγοράσω σκύλο, εχω ξοδεψει όμως πολύ περισσότερα στο εξάμηνο που είμαστε μαζί για διάφορα σκυλοπράγματα... είναι θέμα επιλογής και απαιτήσεων του καθενός το πως θέλει να ξοδεύψει τα λεφτά του.... ).

Γιατί το βρίσκεις άδικο? Με δεδομένο πάντα οτι είναι κανεις ικανος και διατεθημένος να καλύψει οικονομικά τις ανάγκες του σκύλου, για μένα αν κάποιος δεν θέλει να ξοδεύψει για την αγορά του σκύλου (οπως φαίνεται οτι είναι η περίπτωση του φίλου εδω), η καλύτερη επιλογή είναι ένα καταφύγιο (αντί για το πρωτο "χαρίζεται" ή τον ΒΥΒ που θα του πεσει μπροστά του). Διαφωνείς?
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
kkranis, είναι δικαίωμα σου να με αντιπαθείς (πίστεψε με, δεν θα πρωτοτυπήσεις ;)), όπως και να διαβάζεις τις δημοσιεύσεις μου και να καταλαβαίνεις άλλα αντ’ άλλων.
Παντελώς άσχετο!

Ούτε είπα κάτι τέτοιο, ούτε το εννόησα.

Ακόμα προσπαθώ να καταλάβω πώς βγάζεις τέτοια συμπεράσματα :confused:

Αναφέρθηκα αποκλειστικά και μόνο στα γραφόμενά σου. Σε αντίθεση με εσένα, που αναφέρθηκες σε "καλούς", "φθηνούς" και "κοντινούς" εκτροφείς.

Ακόμα περιμένω απάντηση.

Αν δεν την έχεις πες το καλύτερα και άστο να πάει...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δε διαφωνώ. Αλλά θεωρώ (και ξέρω οτι διαφωνείτε πολλοί) οτι πρέπει να πέσει λίγο ο πήχης γιατί αλλιώς δεν θα πηγαίνει καν να τα δει κανεις. Απο κει και πέρα η καταλληλότητα του καθενός θα κριθεί απο το εκάστοτε καταφύγιο.

Απο κει και πέρα το να μη θέλει κάποιος να δώσει λεφτά για την ΑΓΟΡΑ του σκύλου, δεν είναι μεμπτό. Δεν έχει σχέση με το πόσα είναι διατεθημένος να ξοδέψει αργότερα. (εγώ πχ δε θα έδινα ποτέ 1000 ευρώ για να αγοράσω σκύλο, εχω ξοδεψει όμως πολύ περισσότερα στο εξάμηνο που είμαστε μαζί για διάφορα σκυλοπράγματα... είναι θέμα επιλογής και απαιτήσεων του καθενός το πως θέλει να ξοδεύψει τα λεφτά του.... ).

Γιατί το βρίσκεις άδικο? Με δεδομένο πάντα οτι είναι κανεις ικανος και διατεθημένος να καλύψει οικονομικά τις ανάγκες του σκύλου, για μένα αν κάποιος δεν θέλει να ξοδεύψει για την αγορά του σκύλου (οπως φαίνεται οτι είναι η περίπτωση του φίλου εδω), η καλύτερη επιλογή είναι ένα καταφύγιο (αντί για το πρωτο "χαρίζεται" ή τον ΒΥΒ που θα του πεσει μπροστά του). Διαφωνείς?
Οχι, πώς θα μπορούσα να διαφωνήσω σε ιδεολογική τοποθέτηση ..

Ο φίλος εδώ όμως ψάχνει για "καλό" καθαρόαιμο έτσι ? Δεν βρίσκω σε τί ομοιάζει με την περίπτωσή σου :rolleyes:
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Οχι, πώς θα μπορούσα να διαφωνήσω σε ιδεολογική τοποθέτηση ..

Ο φίλος εδώ όμως ψάχνει για "καλό" καθαρόαιμο έτσι ? Δεν βρίσκω σε τί ομοιάζει με την περίπτωσή σου :rolleyes:

Ο φίλος θέλει καλό καθαρόαιμο χωρίς να δώσει πολλα λεφτά. Δυο περιπτώσεις υπάρχουν: ή δε θα πάρει καλό καθαρόαιμο ή θα αναγκαστεί να δώσει το χρήμα.

Το σχόλιο μου αναφερόταν στην μικρή περίπτωση που επιμείνει (για ιδεολογικούς ή άλλους λόγους) να μην δώσει το χρήμα (δηλ. να μην πάρει καλό καθαρόαιμο).... Το τι να κάνει σε περίπτωση που αποφασισει τελικά να βρει σωστό εκτροφέα καλύφθηκε πλήρως νομίζω και νομίζω οτι προς αυτήν την κατεύθυνση τείνει.....

:) Αντε καλή μας μέρα.