καλτσα:/


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
έχω 6 σκυλιά,
το 1 καταπίνει τις κάλτσες αμάσητες, το άλλο τις κάνει παιχνίδι όταν τις βρεί, οι 3 αδιαφορούν, και ο μεγάλος είναι ο φύλακας προστάτης όχι μόνο των καλτσών μας αλλά και οποιουδήποτε αντικειμένου μας ανήκει...

στο 1ο ξέρω τι φταίει και πως μπορώ να το αντιμετωπίσω , όμως θέλει πολύ χρόνο και δουλιά που δεν μπορώ να διαθέσω...
το 2ο δεν θέλω να το κόψω πουθενά, οπότε προσέχω να μην βρίσκει κάλτσα μπροστά του για να μην κινδυνέψει..
ο δε τελευταίος έχει φάει πολύ πίεση για να γίνει φύλακας-άγγελος όλων των καλτσών μου (και όχι μόνο) και ώρες ώρες σκέφτομαι αν άξιζε τελικά....

οπότε για εμένα το συμπέρασμα είναι οτι το να γενικεύουμε, μάλλον δεν βοηθάει....
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Για την κάλτσα να πας στον γιατρό!Αλήθεια πήγες?Αν όχι να πας!
Για την συμπεριφορά του σκύλου σου στον εκπαιδευτή!
Έτυχα μιας τέτοιας περίπτωσης αλλά κωλύομαι να πω παραπάνω την εμπειρία μου γιατι εδώ μέσα "κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια"...

:)
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and GRDANE


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
εξαρταται στελιο ... και ειδικα εσυ θαπρεπε να το ξερεις.....
αν δωσεις μια συμβουλη η οποια αντιμετωπιζει το προβλημα στη ριζα του κι οχι επιφανειακα
ολα καλα...
συνηθως ομως μια ανεπιθυμητη συμπεριφορα κρυβει περισσοτερα πραγματα απο αυτο που ο πολυς κοσμος απλα βλεπει με μια ματια... και οι περισσποτερες συμβουλες καλυπτουν το προβλημα χωρις να το επιλυουν..
αποτελεσμα? μετα λιγι καιρο μετατοπιζεται αλλου κι εχεις αλλα θεματα....
φανταζεσαι να σταματησει με τις καλτσες κι να αρχιζει με επιπλα? να μασαει και να καταπινει ξυλα?μπορει στο μεσοδιαστημα να περασει απο τα παπουτσια... κλπ
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Όσον αφορά τον δικό μου το σκύλο και τις δύο κάλτσες που έφαγε πρώτη φορά στα 5 κι επειδή βλέπω ότι σχολιάστηκε χωρίς να ζητήσω την άποψη κανενός... Το κάνει από πείνα. Δεν είναι από βαρεμάρα ούτε γιατί κάποιο πρόβλημα συμπεριφοράς ξαφνικά εμφανίστηκε στα 5 του κλπ κλπ..Απλώς όταν γυρνάει από μεγάλη βόλτα πεινάει πολύ και μπορεί να φάει οτιδήποτε και ας μη είναι φαγώσιμο..Τώρα κακώς δίνω εξηγήσεις γιατί όπως είπα το ποστ το έγραψα για να αναφέρω τη λύση με την εμετική ένεση που γίνεται τις πρώτες 8 ώρες από το συμβάν και μπορεί να σώσει κι εσένα και το σκύλο από μεγάλες περιπέτειες.
Δεν είναι πανάκεια. Είναι όμως μία λύση αν συνέβη αυτό. Η πραγματική λύση είναι να μην έχει πρόσβαση ο σκύλος όταν είναι σκούπα όπως ο δικός μου.
Μαρία Ήρα όταν θα χρειαστώ τις επαγγελματικές σου συμβουλές για το πως θα αναθρέψω τον σκύλο μου μετά μουσικής και ξύλου θα σου στείλω Pm να είσαι σίγουρη. Μέχρι τότε κράτα την άποψη σου για τον σκύλο μου γιατί δεν στη ζήτησα. Ευχαριστώ.
 


Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
Εμένα η μικρή τις κλέβει και τις "σκοτώνει" με πάθος, αλλά μόνο αν είμαι μπροστά. Είναι κάλεσμα σε παιχνίδι. Την ψευτομαλώνω και βγάζω άλλο παιχνίδι γιατί είχα διαβάσει το παλιό ποστ που βάλατε και είχα φρικάρει!

Έτυχα μιας τέτοιας περίπτωσης αλλά κωλύομαι να πω παραπάνω την εμπειρία μου γιατι εδώ μέσα "κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια"...
:)
Κύριε Στέλιο είστε εκπαιδευτής;; (δεν το είχα καταλάβει)
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Μισο λεπτο βρε παιδια! Που έγραψε σε αυτο εδώ το θεμα, η Μαρία Ήρα περι ξυλου μετα μουσικής;
Το μόνο που είπε ως άποψη, και δεχθηκε επίθεση, είναι ότι πρέπει ένας σκύλος να μάθει να μην πειράζει τα πράγματα που υπάρχουν στο σπίτι!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Tις απόψεις της περί εκπαίδευσης τις έχει αναλύσει αλλού.
Το αν δέχτηκε επίθεση από άλλον και στη συνέχεια επιτέθηκε σε άλλον αυτό δεν βλέπω να το αναφέρεις όμως. Εφόσον αποφάσισες να μιλήσεις δια στόματος άλλου αγαπητέ Epial θα έπρεπε να είσαι τουλάχιστον δίκαιος..
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Tις απόψεις της περί εκπαίδευσης τις έχει αναλύσει αλλού.
Το αν δέχτηκε επίθεση από άλλον και στη συνέχεια επιτέθηκε σε άλλον αυτό δεν βλέπω να το αναφέρεις όμως. Εφόσον αποφάσισες να μιλήσεις δια στόματος άλλου αγαπητέ Epial θα έπρεπε να είσαι τουλάχιστον δίκαιος..
Σε ποιόν επιτέθηκε;

Δεν μιλαω ποτέ διά στόματος άλλου!
Απλώς αν υποπέσει στην αντίληψή μου, αντί να κάνω το κορόϊδο, λέω την άποψή μου και αυτό που με ενοχλεί, ασχέτως αν μου είναι περισσότερο ή λιγότερο συμπαθής αυτός που κατά την δική μου άποψη την συγκεκριμένη στιγμή αδικείται! Αν συμφωνώ ή διαφωνώ κάθετα μαζί του σε άλλα θεματα!

Όσο για τις απόψεις της περί εκπαίδευσης και με τις οποίες έχω διαφωνήσει έντονα, είναι άσχετες με αυτό που επεσήμανε, εκτός κι αν πιστεύεις ακράδαντα ότι μόνο με τέτοιους τρόπους μπορεί ένα σκυλί να μάθει να μην αγγίζει τα πράγματα του σπιτιού! (ίσως αυτό να εξηγεί και την επίθεση που δέχθηκε) Διότι αν ίσχυε αυτό (που δεν το πιστεύω), τότε θα έπρεπε να επανεξετάσουμε προσεκτικότερα τις «μεθόδους» της!
 
  • Like
Reactions: east49


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Απο ποτε το λογικο κ επιθυμητο, δλδ ο σκυλος να μην τρωει οτι βρει μπροστα του, ειναι καταδικαστεο κ πρεπει να επιτεθουμε κι ολας σε αυτον που το λεει;;;

Φυσικα οποιος δεν το καταφερει για διαφορους λογους οφειλει να προστατευσει το σκυλο του, ειτε εξαφανιζοντας οτιδηποτε μπορει να μασουλησει, (να δω πως θα το κανει αυτο καποιος με ενα μεγαλοσωμο σκυλο, μαλλον θα τα καρφωνε στο ταβανι) ειτε πακετονωντας το σκυλο, αλλα αυτο πρεπει να ειναι το δευτερο σταδιο......

Υ. Γ. Αν ο σκυλος μασουλαγε χερια κ ποδια ανθρωπων για παιχνιδι αληθεια τι θα του προτειναμε;;;
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Η λύση - για εμένα την ανίδεη- φαντάζει κάπου στη μέση λογικά....
....τακτοποιημένο σπίτι, καθαρό, μαζεμένα καλώδια, χαρτιά κλπ που μπορεί να μασουλήσει ακόμα και το 1000% εκπαιδευμένο,
.... και εκμάθηση (crate/puppy pen/kennel/you name it) του σκυλιού να μην αλωνίζει εν τη απουσία μας ή παραμονή σε περιορισμένο χώρο (δωματιο/διαδρομο).

Υπάρχουν σκυλιά που είναι στον εγκέφαλο τους το τρωω-ό,τι-βρω-μπροστά-μου. Τι θα τα κάνουμε? Θα τα μαμήσουμε στις διορθώσεις, θα τα έχουμε με φίμωτρο μες το σπίτι ή θα τα μάθουμε να προσανατολίζονται στα δικά τους παιχνίδια και θα προσέχουμε και εμείς? Ποτέ δεν θα καταλάβω την "άνεση" ορισμένων ότι ξέρουν 100% το σκυλι τους και δεν θα το κάνει ποτέ...ούτε για τον εαυτό μας δεν μπορούμε να είμαστε τόσο απόλυτοι, πόσο μάλλον για ένα πλάσμα που μόνο εμπειρικά γνωρίζουμε και κάθε φορά με εικασίες εξετάζουμε (συνολικά η ανθρωπότητα, όχι εγώ...είπαμε ανίδεη) το τι οδηγεί σε κάθε συμπεριφορά.


Κάπως έτσι πιστεύω θα το προσέγγιζα εγώ.... ανάλογα και το σκυλί και την όποια δεκτικότητα του...

@margiekon96 τι έκανε τελικά το σκυλι? την έβγαλε?
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Θα ρωτησω εσενα, που φαινεσαι διατεθημενη να αναλυσεις κατι χωρις να στολιζεις αυτον που γραφει, φυσικα το ερωτημα απευθυνεται κ σε οποιον εχει διαθεση να απαντησει κ οχι να στολισει, γιατι εγω ανηκω στην "αλλη κατηγορια" που εμπιστευονται απολυτα το σκυλο που αφηνουν στο σπιτι.......

Η ερωτηση ειναι η εξης:

....τακτοποιημένο σπίτι, καθαρό, μαζεμένα καλώδια, χαρτιά κλπ που μπορεί να μασουλήσει ακόμα και το 1000% εκπαιδευμένο,?
Ποσο τακτοποιημενο μπορει να ειναι ενα σπιτι που να μην εχει να μασουλησει κατι ενας σκυλος που θελει; Ας μην συζητησουμε καν την κατηγορια σκυλων (μεγεθους των δικων μου ας πουμε) που στην φυσιολογικη θεση φτανουνε πανω στο τραπεζι τους παγκους κ τους διακοπτες του τοιχου, αλλα τον οποιοδηποτε σκυλο, που οσο κι αν τακτοποιησουμε εχει προσβαση στα ξυλινα ποδια των επιπλων η στον καναπε κ τα μαξιλαρια του;;;

Σαφως κ αν καποιος δεν εμπιστευεται το σκυλο του, θα πρεπει να προβει στην αμεσως λογικοτερη λυση που ειναι ο περιορισμος σε μερος που δεν μπορει να κινδυνεψει, απλα ρωταω μηπως η μεση λυση τελικα δεν υπαρχει;;;
 
  • Like
Reactions: Aslan and epial


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Μιλαμε πηξαμε στην εμπάθεια!

Την καλημερα μου κυριες κ κυριοι ...

Κ αφου το μαμησαμε κ αυτο το θεμα κ αφου το γυρισαμε να επι προσωπικου....

@I.Kyveli εαν έχει το οποιοδηποτε προβλημα με μενα κ τις μεθοδους μου (που ακολουθώ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΚΥΛΙ κ ποτε δεν εχω πει "εε κάντε αυτο" απλα εχω κατάθεση την αποψη μου κ την εμπειρια μου sorry βρε αδελφέ, θα κάνω δεκα μετάνοιες το βραδυ να εξιλεωθω) Oh well πρόβλημα σου, νομίζω υπάρχει κουμπάκι που θα σε γλυτώσει απτο να βλεπεις τα αισχρα κ επικίνδυνα μνματα μου!

Απο κει κ περα, φαντασου δλδ πως κ πως το περιμενες, ποιος αναφερθηκε σε σενα κ ποιος σου δωσε επαγγελματικες συμβουλές κλπ μονολογο του παραλόγου που εκατσες κ έγραψες!
Εγώ με την @vrmode μίλαγα, κ προφανως σε αυτην αναφερόμουν, που ηρθες κ κόλλησες εσυ μονο εσυ ξερεις...

Απο κει κ περα οποιος μπορει να κανει κατι το οτιδηποτε προς το καλυτερο ας το κανει, οποιος δεν μπορει πρόβλημα του...αλλα νομίζω (κ Συγγνώμη κιολας ρε παιδια) οτι πρεπει να ακούγονται ΟΛΑ, εγραψε το μελος αυτο για το πεντε μηνων κουταβι του, στα καπακια εγραψε κ αλλο μελος οτι το δικο του ειναι τριων κ εξακολουθεί κ το κανει, κ βλεπεις απο κατω τον θεματοθετη να μενει καγκελο κ να αναρωτιεται αν ΑΥΤΟ ειναι, οτι ειναι κατι το νορμαλ που ολοι το περνάμε...εε ΟΧΙ δεν ειναι κατι το φυσικο (για μενα την επικινδυνη) κ δεν το περναμε ολοι! αλλα να μην το πω ετσι?

Κ για να τελειωνουμε εγω εδω μεσα δεν μπηκα να γινουμε κολληταρια, εχω, εγω μπήκα για να μαθαινω το κατι παραπανω αλλα κ να μοιράζομαι τις λιγοστές γνωσεις πουχω αποκομισει, κ ισως ετσι καποιο "ψαρι" βοηθηθει, όπως ειχα βοηθηθει κ γω καποτε...
απο κει κ περα μπαίνουν κ θέματα στα οποία απλα θα γραψουμε την γνωμη μας , γνώμη η οποια απορρέει φυσικα ΚΑΙ απτον χαρακτηρα μας, λυπαμαι λοιπον που σας υποβαλω σε αυτο το μαρτυριο αλλα σε ελεύθερη χωρα ζουμε κ αυτο ειναι δημοσιο φορουμ!

ΥΓ: βλεπω έχετε αρκετοι την κακια συνηθεια να "κρατατε" κατι που καποτε ειπωθηκε κ να το "πετατε" μαζι με μπολικο δηλητήριο...εχει συμβεί ξανα συμβαίνει τώρα....λυπαμαι για λογαριασμό σας ειλικρινα....αλλα επειδη στην ζωη ολα ενα μάθημα ειναι κ γω διδαχτηκα το σημαντικοτερο όλων...ποτε να μην καταληξω σαν εσας κ να σταματησω να μιλάω για μενα κ το σκυλι μου σε ενα τσουρμο άγνωστων- ξερετε ποιοι ειστε- , οποτε απο δω κ περα απλα θα συμβουλεύω οσο μπορω όπως μπορω!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εμένα το πρόβλημα μου δεν ήταν στο αυτονόητο, ότι δηλαδή πρέπει να προστατεύουμε τους σκύλους μας ειδικά όταν είναι σαν τον δικό μου σκούπες hoover. Φυσικά κι έτσι είναι και δεν με ενοχλεί να το πει κάποιος, και κακώς βρήκε τις δύο κάλτσες και τις κατάπιε, κι εμένα και του άλλου μέλους και του παράλου κλπ κλπ κλπ..
Το θέμα είναι όμως ότι οταν εντός εισαγωγικών εκτίθεμαι λέγοντας μία εμπειρία μου με καλή διάθεση για να βοηθήσω ένα άλλο μέλος, κι έχω δείξει όλα αυτά τα χρόνια ότι δεν προστατεύω τον εαυτό μου, δεν εμφανίζομαι ως η σούπερ γουαου κάτοχος σκύλων γιατί δεν είμαι, αλλά γράφω για τις γκάφες, τα λάθη μου κλπ κλπ και για τα καλά μου όπου τα έχω κάνει καλά δεν μπορώ να έχω και 2-3 μέλη με το τουφέκι στο χέρι να μου τη λένε ότι και καλά δεν είμαστε εμείς που ο σκύλος μας έφαγε κάλτσες κλπ κλπ κλπ..
Εγώ δεν είμαι σούπερ ντούπερ είμαι απλή και γεμάτη λάθη, δεν έχω πάρει μάστερ στην βυ και ούτε θα πάρω αυτόν τον αιώνα και δεν το παίζω κάτι που δεν είμαι.
Προσπαθώ απλώς με τα λάθη μου να προστατεύσω κάποια άλλα μέλη να μη τα κάνουν. Και σ΄αυτούς που την στήνουν στη γωνία για να νοιώσουν καλύτερα και υπεργαμ@τοι έχω να πω μόνο ότι χαίρομαι που δεν έχω την ανάγκη να επιβεβαιωθώ από ένα φόρουμ.
Αμήν :)
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Κοπελα μου που ειδες να γραφω για σενα σε σενα? οτιδηποτε τεσπα εχει να κανει με σενα?
Ποτε κ που με ειδες ΕΜΕΝΑ να περιμενω οποιονδήποτε στην γωνια?
Αντιθετως εγω ειμαι αυτη που έχω στοχοποιηθει πολλακις!

Λοιπον εσυ ΝΟΜΙΣΕΣ οτι εκτεθηκες απο μια εμπειρια που μοιράστηκες με καλη διαθεση εγω παλι καποτε ΕΚΤΕΘΗΚΑ (δε νόμισα) για μια στιγμη αγωνίας κ πονου που μοιράστηκα για να παρω κουραγιο αντιθετως χρησιμοποιηθηκε εναντιον μου ...κ μέχρι τωρα δεν εβγαλα κιχ...

Θα σε παρακαλεσω να ξανα διαβάσεις ολα τα ποστ με ηρεμία κ προσεκτικα, δεν μπορω να κανω κατι αλλο...
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Ειρήνη ημίν και υμίν!
Ειλικρινά δεν κατάλαβα γιατί δημιουργήθηκε αυτή η ένταση!
Κάτι με τους πλανήτες πρέπει να παίζει, αλλά δεν είμαι γραμμένος σε φόρουμ αστρολόγων να ρωτήσω...
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ποσο τακτοποιημενο μπορει να ειναι ενα σπιτι που να μην εχει να μασουλησει κατι ενας σκυλος που θελει; Ας μην συζητησουμε καν την κατηγορια σκυλων (μεγεθους των δικων μου ας πουμε) που στην φυσιολογικη θεση φτανουνε πανω στο τραπεζι τους παγκους κ τους διακοπτες του τοιχου, αλλα τον οποιοδηποτε σκυλο, που οσο κι αν τακτοποιησουμε εχει προσβαση στα ξυλινα ποδια των επιπλων η στον καναπε κ τα μαξιλαρια του;;;

Θα μπορούσα λιγόλογα να σου απαντησω -όπως λέμε και στη δουλειά μου- με την επιμέλεια του μέσου συνετού ανθρώπου. Θα μου πεις μετά εσύ ή όποιος εσύ "ποια είναι αυτή η επιμέλεια". Είναι ρευστή εννοια -πλαίσιο συμπεριφορών... εν προκειμένω του μέσου συνετού ιδιοκτήτη, που τον ενδιαφέρει η ευζωία του κατοικιδίου του αλλά δεν έχει και γνώσεις εκπαίδευσης (πλατς σε κρέιτ κλπ).
Απομόνωσες ωστόσο αυτή την περίοδο από το ποστ μου. Παρόλα αυτά, στο τελος γράφω ότι εξαρτάται και από τον σκύλο. Δεν μπορείς εναν σκύλο που κοιτάει με λάγνο βλέμμα και δύναμη τηλεπάθειας "ελα να σε φαω" και τις πέτρες να τον εμπιστευτείς, οπότε κατ' εμε πρέπει και εσύ σαν μέσος συνετός ιδιοκτήτης να κάνεις μια προεργασία έχοντας ένα σπίτι επαρκώς doggie safe.
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Ειρήνη υμίν παιδιά!! :D

Πραγματικά δεν βρίσκω το λόγο που το μισό φόρουμ τρώγεται με το άλλο μισό αυτές τις μέρες.. Εξάλλου κατάθεση απόψεων γίνεται και σε ιδιαιτέρως ενδιαφέροντα θέματα κιόλας. Νομίζω πως όλοι έχουμε να αποκομίσουμε κάτι, είτε αναφέρουμε εμπειρία δική μας είτε συμβουλές [ΟΧΙ προτροπές (προς αποφυγή παρεξηγήσεων :p)]. Οπότε αντί να τρωγόμαστε μεταξύ μας, μήπως να αφήσουμε στην άκρη τα μαλλιοτραβήγματα και τις μπηχτές μπας και βγει κάτι καλό; Παρεμπιπτόντως, η διαφωνία είναι μέσα στο παιχνίδι. Χωρίς αυτή δεν θα γίνει εποικοδομητική συζήτηση επ΄ουδενί λόγο. Αλλά σε λογικά πλαίσια πάντα! :)

Να μιλήσω κι εγώ για το δικό μου τερατάκι τώρα.. Κάλτσες πειράζουμε μόνο όταν είμαι εγώ μπροστά κι αυτό για να παίξουμε tug με την κάλτσα, οπότε αν είναι κάποια παλιά την αφήνω να την πάρει και να μας πιάσει βλακεία για να κανένα 5λεπτο (παραπάνω δεν αντέχει η κάλτσα). Επειδή όμως εμείς έχουμε τραγικό θέμα με πλαστικά μπουκάλια ΠΑΣΗΣ ΦΥΣΕΩΣ ΚΑΙ ΜΕΓΕΘΟΥΣ (είναι το μόνο πράγμα που θα πηδήξει και στο τραπέζι της κουζίνας για να το πάρει, ενώ δεν το κάνει ούτε για φαγητό αυτό), απλά φροντίζω ενώ είμαι απούσα να μην έχει πρόσβαση σε μπουκάλι. Είναι κάτι που όσο και να την εκπαίδευα, πιστεύω πραγματικά ότι σε κρίση βαρεμάρας θα ξέχναγε αυτά που ξέρει και θα το βούταγε :cautious:). Αυτά όσον αφορά αντικείμενα που μπορούν να κρυφτούν/μαζευτούν. Για καλώδια κι έτσι δεν μπορώ να έχω άποψη, καθώς δεν αντιμετώπισα ποτέ τέτοιο ζήτημα. Δόξα το Θεό, δεν έχει δείξει ενδιαφέρον για κάτι τέτοιο ούτε καν να το περιεργαστεί, πόσο μάλλον να το μασουλήσει. Αν παρατηρούσα ότι παίζει κάτι ανάλογο, θα έκανα κάποια πατέντα για να μην έχει πρόσβαση ή αν δεν γινόταν θα σκεφτόμουν και το crate. Δεν ξέρω κατά πόσο η εκπαίδευση θα μπορούσε να έχει 100% αποτέλεσμα, αλλά όποιος το έχει καταφέρει, ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ του δίνω τα συγχαρητήριά μου. :)

Αυτά από μας!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
οπότε κατ' εμε πρέπει και εσύ σαν μέσος συνετός ιδιοκτήτης να κάνεις μια προεργασία έχοντας ένα σπίτι επαρκώς doggie safe.
Απομονωνω καποια πραγματα για να εχουμε μια βαση να συζηταμε, δεν το κανω για να μηδενισω τα υπολοιπα, κραταω αυτα που κατα την γνωμη μου χρηζουν περεταιρω επεξηγησης.

Υπαρχουν δυο κατηγοριες.
Αυτη που ο ιδιοκτητης εμπιστευεται το σκυλο του (ειτε γιατι τον εκπαιδευσε, ειτε γιατι ο σκυλος ηταν καλοτροπος, ειτε για....... οποιο λογο τελοσπαντων) οποτε τον αφηνει χαλαρα στο σπιτι,
Και αυτοι που δεν τον εμπιστευονται (γιατι δεν καταφεραν να τον εκπαιδευσουν, δεν ασχοληθηκαν, ο σκυλος εχει το συνδρομο της σκουπας, η..... οτι αλλο τελοσπαντων) κ πανε να τον προστατευσουν (απολυτα λογικο θεμιτο κ αναγκαιο σε αυτη την περιπτωση).

Ρωταω λοιπον:
Αυτη η δευτερη ομαδα, αν δεν τον περιορισει απολυτα σε ενα κενο δωματιο( - που ειναι υπο συζητηση τι ενοουμε κενο) η σε καποιο κλουβι (κρειτ) πως μπορει να πει οτι ο σκυλος δεν κινδυνευει την στιγμη που υπαρχουν πραγματα που ευκολα φτανει κ δεν μπορουν να κρυφτουν;
Ενδεικτικα:
Ποδια επιπλων
Μαξιλαρια καναπε
Κουρτινες
Χαμηλες πριζες
Κλπ κλπ

Αυτα γιατι προδικαζουμε οτι δεν θα τα μασουλησει;;
Μηπως τελικα δεν υπαρχει doggy safe σπιτι κ ειναι απλα μια ψευδαισθηση, ενω ο μη-αξιος εμπιστοσυνης σκυλος κινδυνευει;;;;
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μα γι'αυτό είπα "επαρκώς doggie safe". Ακόμα και σε άδειο δωμάτιο μπορεί να βρει να φάει τη γωνία του τοίχου. Για σκυλιά μιλάμε, όχι ρομπότ που θα προγραμματιστούν να υπάρχουν σαν φαντάσματα (ούτε καν πολτεργκάιστ). Η συγκεκριμένη συζήτηση αφορά περίπτωση σκύλου/σκύλων που έχουν την μανία να καταπίνουν ό,τι βρίσκουν. Το να μασήσει, δεν σημαίνει ότι θα το καταπιεί άρα θα κινδυνεύσει άμεσα η ακεραιότητα του (εκτός αν μιλάμε για καλώδιο σε σπίτι χωρίς ρελέ). Επίσης το να μασουλάει θέλει βάθος χρόνου, το να καταπιεί είναι στιγμιαίο, οπότε και από αυτή την πλευρά χρήζουν διαφορετικής αντίληψης-αντιμετώπισης.
Όταν όμως ο σκύλος καταπίνει πέτρες, ε όσο να ναι στο δικό μου μυαλό, πρέπει να προσέχει ΚΑΙ ο ιδιοκτήτης. Τι θα κάνει? Θα του μαμήσει τα πρέκια σε διορθώσεις ώσπου να θεωρήσει ότι ο σκύλος έμαθε? Με κάτι τέτοιες βλέψεις έχουν στο παρελθόν χρησιμοποιηθεί ηλ.κολάρα κάνοντας μπαρμπεκιου τον σκύλο στις διορθώσεις (μπαρμπεκιου όχι λόγω τάσης αλλά λόγω σπασίματος).
Θα μου πεις ότι εισάγω άλλη παράμετρο τώρα... θα σου απαντήσω όμως ότι η δράση και η αντίδραση πρέπει να βρίσκονται σε αναλογία. Υπάρχει μια αρχή αναλογικότητας στη Φύση, δεν μπορεί λοιπόν να διορθωθεί με αποτελεσματικότητα 1000% μια συμπεριφορά όταν αυτή πηγάζει από "ένστικτο επιβίωσης". Όταν λοιπόν -θεωρώ κατά την ταπεινότατη άποψη μου- έχουμε ένα σκυλί που βλέπει τα πάντα, όπως βλέπω εγώ τα ντόνατς, και τα ανάγει σε επίπεδο ύψιστης επιβίωσης του, δεν θα υπάρξει ποτέ ολοκληρωμένη εκπαίδευση να μην ακουμπάει. Οπότε εκεί, φρονώ ότι πρέπει να εντοπίζεται η προαναφερθείσα μέση λύση.
 
  • Like
Reactions: Sirkos and Gaara


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
απομονωνοντας κάποια πράγματα από το σκεπτικό κάποιου και λέγοντας μετά την άποψη του κάποιος πρέπει να φροντίζει και να μην αλλοιώνει τ αόσα έχει αναφέρει στο πόσ του..
παραδειγμα

Μηπως τελικα δεν υπαρχει doggy safe σπιτι κ ειναι απλα μια ψευδαισθηση, ενω ο μη-αξιος εμπιστοσυνης σκυλος κινδυνευει;;;;
δεν νομίζω ότι διαφωνεί με την ερώτηση σου για τί να απολογηθεί για το συγκεκριμμένο...αντιθετα έχει ήδη απαντησει μέσα απο το ποστ σε αυτό που ρωτάς..




δεν νομιζω η γκελλυ να χρειάζεται δικηγόρο και ούτε επιδιώκω τετοιο ρόλο απλα πολλές φορές εχω βρεθεί σε αναλογη περιπτωση σε τετοια θέση...